Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális fényképezőhöz távkioldó készítése
Lapozás: OK   1 / 2
(#) fg hozzászólása Jan 3, 2008 /
 
Sziasztok!

Panasonic DMC-FZ50-hez szeretnék távkioldót készíteni, amit rögtön meg is fejelek majd 555-ös, vagy esetleg AVR-es időzítő áramkörrel. (Hogy olyat is tudjak pl., hogy 10mp-ként készítsen egy képet).
Annak a segítségét kérem, aki készített már távkioldót Panasonic géphez, esetleg éppen ehhez a típushoz.
A távkioldó csatlakozója olyan 2,5mm jack dugó, amin összesen 4 érintkező van, eggyel több, mint egy sztereó dugón. Ilyet lehet kapni vhol, ugye? Bontott még jobb lenne, de olyat tényleg nem tudok szerezni (nem kell forrasztgatnom).

Ami a legfontosabb: nagyon örülnék egy olyan leírásnak, hogy melyik eret melyikkel összekötve mi történik. Ezt kísérletezgetéssel lehetne kideríteni, ezt azonban el akarom kerülni. Még a végén tönkreteszem, mert olyat kötöttem össze, amit nem szabad... Gondolom azért csak nem megy tönkre, de mégiscsak drága volt a gép...
Vagy a távkioldó bonyolultabb ennél? Gondolom csak megfelelő eret földre húz, vagy ilyesmi...
Szóval minden segítségnek nagyon örülnék.

Őt akarom tehát emulálni: Kép

Gábor
(#) denes44 válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Biztos az a 4 érintkező? Én úgy tudom az FZ50-esbe is 3 érintkezős megy. A távkioldóhoz csak 3 vezeték kell, tehét elvileg jó lehet a 3 értinkezős jack is, próbáld ki. _Ha mégis 4 érintkezős a gyári, ott se hiszem hogy használják. Legalábbis nem tudom elképzelni, hogy ugyan mire.
Egyébként egyik vagy a másik melegpontot (bal,jobb a kábelen) érinted a földhöz(400D-nél, többinél kisérletezz ), ez felel meg a félig ill. teljesen lenyomott expógombnak. Több nem is kell egy távkioldóhoz. Nyugodtan kisérletezhetsz is, nem lesz baja a gépnek (canon 400D-nek biztosan nem, de a többinek se).
Itt egy cikk is ezzel kapcsolatban:
fotozz.hu
(#) fg válasza denes44 hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Aha...
A négy érintkezőt a mellékelt kép alapján mondom. Ez a gyári távkioldó az FZ-50-hez. Ja, és 19e Ft
Egy csatlakozó, meg két gomb....
Na, mindegy. Köszönöm szépen. Várok még, hátha Panasonic tulaj is tud nekem valamit mondani
(#) fg válasza denes44 hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Jó, végül is, ha konkrét leírást nem találok, kísérletezek majd... De akkor mindenképp 4 érintkezőssel. Hátha a +1 érintkező is csinál valamit. A 3 érintkezőssel meg lehet, hogy rövidre zárok vmit, amit nem kéne... Ki tudja, milyen furmányos megoldásokat találtak ki Panasonicéknál...
A cikket ismerem, de az Canonhoz jó. Canonnál 3,5mm-es van? Micsoda mázli Abból mindenkinek van otthon bontott
Persze a cikk jó iránymutatásnak. Köszi
(#) fg válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Hmm, hát persze, hogy találok érdekes dolgokat, miutánn témát nyitottam. Szóval úgy megy ez, hogy a 4 érintkezőből csak kettőt használ a Panasoniv, amire feszültséget ad (VCC, GND). A kapcsoló pedig ellenállás értékeket kapcsolgat. A fényképező tehát ellenállást mér...
Ha valaki tud konkrétat FZ-50-hez, azért még írhat. Én FZ-20-hoz találtam, de annak még más típusú kioldója volt.
(#) bbb válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
látom a témában már érkezett canonos hozzászólás, ezért én is adok ilyet, hátha ötletet ad
pc-ről távkioldó
egyébként érdemes a hackaday oldalt nézegetni, ott vannak finomságok
(#) fg válasza bbb hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Köszi
(#) fg hozzászólása Jan 3, 2008 /
 
A régebbi FZ modellekhez dmw-rs1 típusú kioldó tartozik. Ennek a megépítéséhez találtam leírást. Az FZ-50-nek viszont dmw-rsl1 kell, ami sajnos jóval drágább.
Ezért konkrétan az FZ-50-hez való távkioldó leírása érdekel.
Ha valaki a régebbi típusú kioldót használ FZ-50-hez, az kérem írja meg, mert akkor megépíthetem a régi típusú kioldót. Vagy ha valakinek van gyári kioldója, és ismeri a működését, akkor kimérhetné nekem az ellenállásértékeket a megfelelő kapocspáron a gomb 3 állapotában.
Vagy ha valaki szétszedi a kioldót, és szép éles képet küld nekem az ellenállásokról, meg úgy az egészről, talán az is jó .
Köszönöm a segítséget előre is!
(#) denes44 válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
19eFt? Amikor még FZ50-et akartam venni, néztem hozzá távkioldót is, és valami 4eFt volt. De aztán letettem róla, ert láttam hogy ahhoz is lehet ilyen könnyen csinálni (szerintem olvastam egy fórumon hogy megy ez a home-barkács FZ50-el is, de nem vennék rá mérget).
Egyébként meg ha bedugsz egy 2,5mm-es jack dugót, és kipróbálgatod, nem veszítessz semmit, max nem működik. De te tudod
(#) titi válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Hali!

Bár segíteni nem tudok, de ha valahol felleled a 4 érintkezős jack-dugó lelőhelyét, légyszíves szólj!
Köszi!
(#) denes44 válasza titi hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Videókamerákhoz szoktad adni ilyen 4 éritnkezős kábelt, ha olyat tudtok venni (1-2 ezer forint) külön, akkor még mindig olcsóbb mint a gyári távkioldó.
(#) titi válasza denes44 hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Nekem pont videokamerához kellene.
Nem tudod, hol lehet kapni ilyet?
(#) denes44 válasza titi hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Szerintem a legtöbb nagyobb boltban ahol többféle kamerát árulnak és hozzá tartozékokat.
De egyébként itt van csak sima csatlakozó. 4 pólusó 3.5mm jack (2,5mm-be sztem nincs ilyen).
(#) fg válasza titi hozzászólására (») Jan 3, 2008 / 4
 
Na, fejlemények Válaszokat találtam, ha nem is itt.
2,5mm jack dugó (4 pólus):
csak légyszi ne fosszátok ki, amíg én nem veszek
Az FZ-50 távkioldója elektronikailag ua., mint a régebbiek, csak van rajta (mechanikus) lock, nem kell nyomva tartani vmit...
denes44: láttam 16e FT-ért is. Amit te láttál, az sztem régebbi FZ-khez való HIVATALOSAN, mert egyébként az FZ50 is megy régebbi távkioldóval (állítólag).
Próbálgatásokkal azért nme mentem volna sokra, mert max rövidre zárok érintkezőkrt... ebből még baj is lehetett volna, mert a f.gép csak ellenállást mér.

De a csatolt kép mindent elárul.
(#) fg válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
bocsi, a lényeg: lelőhely

u.i.: Hmm, még sosem nyitottam topicot... Szabályos az, ha magamnak jár a pont? Azt hittem, itt választ találok, de máshol találtam.... Meg ugye a lelőhely
(#) percsich válasza fg hozzászólására (») Jan 3, 2008 /
 
Szia!
Én már analóg (eos5) és digitális gépek távkioldóját is szedtem szét és hosszabbítottam meg 40-50 méterrel.
Minden esetben 3 eresek voltak a vezetékek!

A Panasonic is 3 eres lesz! Jut eszembe, nézd meg a vázban a foglalat csatlakozóját, hogy hány érintkező van benne...

Bátran és nyugodtan ajánlom, hogy próbálkozz és szedd szét a távkioldó házát és a vezetékeket egy szisztéma szerint erintsd össze.
Először mindig csak kettőt, majd mikor megtaláltad azt a két eret amelyikre a géped alaphelyzetbe áll azt a kettőt jegyezd meg.
Ezt követően már csak a harmadik eret kell a már előzőleg megtalált és összeérintett két másik vezetékhez érintened, és már exponál is a gép.

A két ér összeérintésével a hatás olyan mikor a kioldó gombot félig nyomod le az újjaddal, azaz a gép alaphelyzetbe áll és méri a fényt valamit az autófúkusz keseri a tárgyat amire élességet állíthat.
A harmadik vezeték összeérintése a már összekötött másik kettővel fogja az exponálást kiváltani.

Így tudod meg, hogy melyik vezetéket forroaszd a jack dugó pólusaihoz. Én is jack-al hosszabbítottam de 3.5-el.

Kb. 10 perc alatt ki lehet kísérletezni, hogy melyik kettőt kell egymáshoz és melyiket harmadiknak hozzájuk.

Kizárt, hogy elsőre eltalálnád de ne félj, semmi baja sem fog történni a gépnek ha össze-vissza érintgeted a vezetékeket. Először én is aggódtam, hogy mi fog történni, de semmi sem történt, pedig már nem egy géppel csináltam ezt...

Én egy lapra írtam fel mindig a vezetékek színe alapján, hogy éppen melyiket, melyikkel érintettem össze, így nem lehet belezavarodni a variációk sokaságába.
Tamás




(#) denes44 válasza fg hozzászólására (») Jan 4, 2008 / 4
 
Távkioldó 1
Távkioldó 2
Itt van két féle távkioldó is (köztük a gyári) ami jó FZ50-hez. 5500 és 5000 Ft.
(#) fg válasza denes44 hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Köszönöm!

Most már nyugodt szívvel építem meg a régebbi típust. Egyre több helyről igazolják vissza, hogy az jó az FZ-50-hez is.
A vicc (vagy ezt már mondtam?), hogy amit te találtál, az tényleg annyi, én is ismerem. 1 gomb + 3 ellenállás + design =5000ft
Én ugyan kihagyon a designt, de programozható lesz majd a kioldó, és kevesebből, vagy max. ennyiből..
Ja, és amit én néztem, a drága gyári távkioldó annyit tud pluszban, hogy van rajta egy LOCK kapcsoló.. Röhej!
(#) fg válasza percsich hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Panasonic távkioldót szedtél szét?

Ilyen (link)

Kutakodtam az interneten. Amit leírtál, az pontosan igaz a Canon gépekre. De a Panasonic más, kicsit bonyolultabb, pont azért, hogy a te próbálkozásod ne vezethessen eredményre.
ld. #160429 hozzászólásom.
De most próbálom ki, amit találtam próbapanelen (vettem csatlakozót), szóval majd beszámolok.
(#) percsich válasza fg hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Látom!
Érdekes, valóban úgy néz ki mintha 4 érintkezős lenne.

Konica Minoltát hosszabbítottam meg.

Mégiscsak inkább legyél óvatos... amit írtál nekem is hasznos információ!!!!

Fényképező vásárlás előtt állok és nagyon nézegettem az Fz 50-et, amihez akartam volna venni egy távkioldót is, amit egyből szét is szedtem volna meghosszabbítás céljából.

Már biztos nem veszek Panasonicot...
üdv.
(#) titi válasza denes44 hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Köszi az infót a beszerzési helyről!
Köszönöm "fg" -nek is!
(#) fg válasza percsich hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Hohó, a távkioldó ne tántorítson vissza PAnasonic vásárlásától!
Ahogy azt már itt megtárgyaltuk, gyári távkioldót is vehetsz ~5000Ft-ért. Ezt nyugodtan meghosszabbíthatod. Sőt, tul. képpen még könnyebb is hosszabbítani, mert csak 2 eres

De fillérekből építhetsz távkioldót is.
Én majd picit bonyolultat fogok, időzítésekkel, meg minden... De most kipróbáltam azt, amit a neten találtam. (a kép, amit a 160698. hozzászólásban csatoltam.)
A csatolt kép a képen látható távkioldóval lett elsütve.

Ha azt szép dobozba teszed gombbal, akkor kész is a távkioldó. Attól függően, hogy milyen alkatrész van otthon, kevesebb, mint 1000Ft-ból kijön.

P1040499k.jpg
    
(#) bbb válasza fg hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
lol próbapanelen összerakott távkioldóval lefényképezni saját magát! óriási ötlet
nekem yakumo cx55 gépem van, amihez sajnos nem létezik távkioldó (mint ahogy sok másik géphez sem), de ez nem tántoríthat el attól, hogy távkioldóval fotózzak. terveim között szerepel egy távkioldó szerkezet hozzáépítése, persze nem olyan gány módon, mint ahogy a többszöri kioldót oldották meg, de hasonlóképen. csakhogy ezen felül tervezek hozzápakolni még pár dolgot... úgymint a számomra hasznos funkciógombokat is, azaz amivel az ev értéket lehet állítgatni, meg ha már itt tartunk, akkor a többi állítógombot is persze ahhoz, hogy ezt véghezvigyem kelleni fog majd egy csomó elszántság, meg egy másik ugyanilyen gép (csak persze törött, vagy beázott, hogy a gombokat dizájnosan menthessem le róla, meg tesztelhessem hogyan fér el benne a plussz dróthalmaz)
micsoda móka lesz, míg kimérem, hogy mikor mi történik, melyik kapcsoló mégis mit művel benyomáskor... bár lehet elment az eszem (ui.: a kameraállványhoz tartozó menete mellé már megfúrtam a stabilizáló pöcök helyét, és használt, sokkal stabilabb lett, ajánlom mindenkinek!)
(#) még1MbR hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
Sziasztok!
Végigolvastam a topicot... Canon gépeknél ezek szerint nincsen semmilyen ellenállás, csak simán rövidzár?
Ez egészen biztos? Tudom, írták, hogy nem lesz baja tőle elvileg, de mégiscsak egy 300D-ről lenne szó, amit a minden pénzemen vettem
(#) fg válasza még1MbR hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Bővebben: Link

Ezt nézd meg. Leírja, hogy működik, és konkrétan említi a 300D-t

fg
(#) fg válasza bbb hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Köszönöm!

Távolról vezérelni a f.gép gombjait... merész ötlet, ami nekem is megfordult a fejemben (nem konkrétan az FZ-50-nel kapcsolatban). Sok sikert hozzá, szerintem nem elvetélt ötlet! Csak a sok kínlódás után, ha kész, tudd is mire használni
Én kioldót akarok, de olyan kis szerkezetet, ami a hagyományos üzemmódon kívül lesz pl. időzített működés. Ezt arra használom majd, hogy x (2-től 999-ig) mp-ként készítsen képet. (klassz gyorsított, HD felvételekhez )
Kis egyszerű dobozkának képzelem, kis üzemmódváltó gombokkal, nagy (ergonómikus) elsütőgombbal, visszajelző ledekkel, meg egy 3×7 szegmenses kijelzővel az idő jelzésére. És lesz csatlakozó a további bővítés lehetőségére... pl. fotócsapda, mozgásérzékelés... amit éppen kitalált az ember
Szóval eltökélt vagyok, csak sajna ki kell várnom a vizsgaidőszak végét...
Melós lesz, mert AVR-t is először használok majd, meg a dobozolással meggyűlik majd a bajom. (Barkácsolás minden területén iszonyat béna vagyok)
Ja, meg NYÁ-t sem csináltam még... De Vas-klorid már van
Ezek a tervek... és van más is
(#) bbb válasza fg hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
tudjam mire használni? hát ez az! lenne mire használni pont emiatt fúrtam rá plusz egy lyukat is...
tudod a lehető legjobban ki akarom szűrni a kamera elmozdulását két kép elkészítése között, és ehhez kell a barkácskartács játék (hdr képet szeretnék csinálni, több fényképből, a lehető legjobb módon a lehető legkevesebb utólagos korrekcióval, ehhez viszont még a gombok nyomogatása miatti elmozdulást is ki kell küszöbölnöm)
az előző hsz-mban az aláhúzott részt érdemes megnézned ott is a gombot cserélik ki (csak én nem kicserélni akarom, hanem kiegészíteni)
mellesleg a gépem nem először szedem már szét... ugyanis bizományiból vettem, és szerintem gyárilag (hiába német a yakumo) a precizitás nem volt erősségük. már kezdetek óta az elsütőgomb néha beragadt (vagyis nem egészen volt olyan mint kellett volna lennie de mindig normálisan működött), de cserébe egy pár hete volt olyan gondom vele, hogy teljesen beragadt, és nem is lehetett vele mit kezdeni! (hiába na a hideg biztos a hőtágulás miatt betett neki) ekkor jött az, hogy megint szétszed, aztán kicsit faragtam a gombon (betettem csak a agombot a helyére, és kiderült, hogy annyira paszentos, hogy csoda, hogy eddig visszaugrott a helyére), meg a műanyag házon is egy csöppet, azóta tökéletes (koppkopp) viszont a szétszedések arra jók voltak, hogy nagyjából átnézzem belülről mit hol lehetne benne módosítani (azaz a gombok mekkorák, és mennyi hely van körülöttük), és szerintem megoldható lesz majd, hogy a gombokat "meghosszabbítsam", azaz kívülről irányítsam ha meg már sikerült ezt összehozni, akkor jöhet a többi móka (kis időzítő az automatikus képkészítéshez, vagy akármi)
ha minden sikerül, akkor akár hdr filmecskét is lehet majd készíteni vele (mondjuk arról, ahogy a felhők mozognak az égen)

ja és hogy mi az a hdr? na ennek mindenki járjon maga utána (mindenesetre én arra gondolok ebben a hsz-mban, mikor több, különböző expozíciós beállításokkal készült képből generálunk egyetlen fényképet)
(#) fg válasza bbb hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Szia, a hdr-t ismerem, bár eddig jó képet ezzel a technikával nem sikerült készítenem. Magyarán nem jöttem még rá a titkára... PS-sel próbálkoztam.
Tudom én, hogy hogyan kell, csak szép eredményt nem kapok... a PS-al kapcsolatos ismereteim lehetnek hiányosak.

Egyébknént attól szerintem egy állványon nem szabad a gépnek elmozdulnia, mert óvatosan megnyomsz egy-két gombot (állítasz a záridőn pl.) Legfeljebb exponáláskor lehet bemozdulás, de hát erre jó a távkioldó (amit mondjuk a te gépedre nem lehet egyszerűen), illetve a 2mp-es önkioldó időzítés (én eddig ezzel oldottam meg a bemozdulás kiküszöbölését állványon).
A HDR film meg überjó ötlet Nem elég, hogy brutál nagy felbontású (mondjuk a full-HD felbontás elég sztem), és klasszul fel van gyorsítva, még HDR is Nagyon látványos lenne... Mehetne plazma-TV szalonokba bemutató videónak... Vinnék is a TV-ket
(#) bbb válasza fg hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
küldtem züzenetet.
a ps egy kalap kaki én személy szerint rühellem... és pont az a gubanc, hogy a gép képes elmozdulni az állványon attól, hogy megnyomsz pár gombot! ezért fúrtam bele a stabilizáló pöcöknek helyet ja meg persze amikor benyomod az exponáló gombot, akkor lejjebb is nyomod egy kicsit a gépet, amit akárhogy meghúzod az állvány rögzítő elemeit, nem tudsz elkerülni viszont a késleltetéssel (legalább 3s kellett tapasztalataim szerint) el tudtam érni, hogy ez a kicsi elmozdulás kompenzálja magát. az ev állítgatás miatti apró elmozdulást viszont sajnos nem sikerült elkerülni... (talán majd így az új furattal összejön)

amúgy meg itt egy szép hdr videó
(#) fg válasza bbb hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Elolvastam, amit küldtél (grat ), köszönöm.
Megpróbálom beszerezni a másik programot majd, és próbálkozok mindenképp.

A csatolt képen érdekes, hogy milyen elkenődött a kép előtere. Kis blendenyílástól van, vagy éppen az elmozdulások miatt? Gondolom az utóbbi.
A gépeden van blende-előválasztás? Esetleg M mód? Mert (de gondolom tudod) fix blendenyílással kell ilyen képeket csinálni, a rekeszértékeket változtatva, hogy a mélységélesség is állandó legyen. Akkor a képek között tényleg csak a fényerő lesz a különbség (ideális esetben.)
Köszönöm a videót, és a sok segítséget!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem