Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   495 / 727
(#) Gery78 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Hát igen ezzel a hátulütővel számolnom kell, hogy az erősítő nagyobb terhelésnek van kitéve, mondjuk annyi könnyítésem talán van, hogy csövessel fogom hajtani és az talán nem annyira érzékeny erre. Az erősítőmnek 4 Ohm-os kimenő impedanciája van. Konkrétan 1,8 Ohm így a középhangszóró impedanciája. 4db 10 Ohmos van most vele párhuzamosan, és a hangszóró 8 Ohmos.

Nehezet kérdezel, mert nem tudom, hogy hány dB-t kellene csillapítani, mert fülre állítom be a hangerejét a középsugárzónak. Így ezzel a 4db 10 Ohmossal párhuzamosan pont jó hangerőt produkál, így nem ordítja túl a mélysugárzót, csak nem megy le elég mélyre 20µF-al. Az a gondom, hogy nagyon érzékeny ez a középsugárzó, és nehéz illeszteni a mélyhez, mert az egy kicsit érzéketlenebb. A mélysugárzóról sajnos nincs adatlapom, mert elég régi típus, még Alnico mágnessel szerelt, csakúgy mint a közép és a magas. Csak egy közelítő adatlapot tudnék csatolni a mélysugárzóhoz, de nekem nagyobb hangszóróm van. Azt tudom, hogy a rezonanciája 27Hz és a típusa Scan Speak 25W-4204-F4B. Hogy milyen keresztezési frekit szeretnék? Hát azt nem tudom, mert ki kéne kísérletezni, hogy a mélysugárzó meddig megy fel, és a közép mikortól kezdődjön. Jó volna a középre rábízni a teljes középtartomány lesugárzását, de a mélyben eléggé megvannak a közepek. Egy mérő CD-vel tudom meghallgatni, hogy meddig megy fel a mélysugárzó. Esetleg az aktív váltón kívül lenne valami ötleted, hogy lehetne csillapítani a középsugárzót?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2014
(#) ptesza válasza Gery78 hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Egy közép beillesztése nem egyszerű feladat. Azonkívül drága nagy értékű alkatrészek is kellenek.
A 4db 10 ohm párhuzamossan az 2.5 ohm és a 20 µF ezt tette az átvitellel. Gyakorlatilag a középtartományban nem is szól semmit.Az impedancia meg halálos (zöld csík).Lehet jobb lenne ezt a mélyet csak két útban használni.

20+2.5.PNG
    
(#) Gery78 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 9, 2014 /
 
Hát igen valami ilyesmi hallatszódik, mint amit rajzoltál. Nekem is ez a gondom, hogy a középtartományban nem szól szinte semmit, viszont a mélysugárzóval jól kiegészítik egymást. Meg fogom próbálni csak a magassal használni, az elég mélyre lemegy, bár az is nagyon érzékeny jószág. Egyébként próbáltam egy 27 Ohm-os ellenállást sorosan kötni a kondival, de szerintem az megint nem jó, mert az egy másik áramkör, nem egy felül áteresztő szűrő. Van egy másik ilyen mélyem is, annak nem szövetes a közepe, hanem zárt, azzal lehet hogy jobban fog majd passzolni ez a közép. Akkor javulna a helyzet, ha nagyobb kondit raknék? Mondjuk 80-100µF-ot?

Amúgy milyen drága és nagy értékű alkatrészekre gondolsz? Hogy illik egy középsugárzót beilleszteni?
(#) ptesza válasza Gery78 hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
Ha egy mély hangszóróról le akarod vágni a közép és magas tartományt akkor egy malomkő méretű tekercs biztosan kelleni fog. A közép hangszórót alul és felül is illik megformázni , főleg ha ilyen mélyre megy. Alul egy nagy kondi felül tekercs. Ezek a legjobb lehetőségek. Ami szinte biztosan változni fog ,mivel magasabb rendű váltások szükségesek általában.
Akkor lehetne úgymond közétervezni a közepet ha a magasról és mélyről is lenne egy mért átvitel.

100uf.PNG
    
(#) Primary válasza ptesza hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
Ezeket milyen szoftverrel szimulálod?
(#) ptesza válasza Primary hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
Ez egy excel tábla . Az a neve ,hogy Passive crossover designer.
http://audio.claub.net/software/jbabgy/PCD.html
(#) Primary válasza ptesza hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
köszi(!)
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2014
(#) erdiboni hozzászólása Jún 10, 2014 /
 
Sziasztok!
Van egy pár panasonic sb-ak25 ös hangsugárzóm amit egy rendes erõsítõre szeretnék rákötni, csak az a baj hogy a hangfalon a magas és a mély hangszóró külön van kivezetve. Hogyan kössem össze?
(#) alexride válasza erdiboni hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
Semmiféleképp ne kösd össze őket mert ha jól tudom gyárilag ezek a Panasonic sztereó rendszerek Bi-Amp erősítésűek, a mély szekciónak és a magas szekciónak külön erősítése van. Ezért van szétválasztva és ezért kell külön a megfelelő helyre kötni, a hangsugárzókban nincs hangváltó. Valószínűleg egy kétutas hangváltóval meg lehetne oldani de nem vagyok benne biztos, ezt majd a hozzáértők megmondják.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2014
(#) erdiboni válasza alexride hozzászólására (») Jún 10, 2014 /
 
Kössz!
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Jún 12, 2014 /
 
Üdv! Elkészült az új doboz ehhez a hangszóróhoz. A 19l-es gyári láda monoton hangját nem sikerült kijavítani.
A térfogata végül kereken 50l-es lett.
Ezt a KAH404 névre hallgató csövet használom, belső átmérője 76mm. A papír hengert 115mm-re szabtam, a végeire ráment a két trombita aminek sajnos nem számoltam a hossznövelő hatásával.
Az eredmény jelenleg a következő: 50-60Hz között van egy kellemetlen lyuk, viszont 30-35Hz között ismét erős mint a bivaly. Roppant macerás volna centinként vágni a csőből, mekkora rövidítést ajánlanál?
(#) Benji94 hozzászólása Jún 12, 2014 /
 
Hogyan lehet meghatározni egy hangszóró Vas-paraméterét, ha ismeretében vagyunk az Fs, Qts, Qms, Qes értékeknek?
(#) andras99 válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 12, 2014 /
 
Ajánlom Ptesza blogját.
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Szerintem rövid a cső, és emiatt van egy 3-5 dB magas kiemelésed. Ha jól emlékszem te tudsz impedanciát mérni . Kellene csinálni egy mérést. Két púpot fogsz látni, amik közötti völgy mélypontja lesz a hangolási freki. (FB)
Szerintem ez nálad 45~47Hz körüli érték lesz most. Ha ezt a eltolod 38~40 Hz-ig a cső hosszának növelésével akkor ki fog simulni az átvitel.
(#) ptesza válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Azt azért nem tudod kiszámolni ,mert a hangszóró beépítetlen és beépített paramétereinek külömbségéből kerül kiszámításra.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Vagy épp fordítva és alá van hangolva. Nem kiemelés van 50Hz környékén, hanem lyuk és ezért lesz megint erős 30Hz-nél.
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Köszönöm, megmérem.
(#) ptesza válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
A korábbi elmentett szimuláció alapján mondom.Az adatok hozzáférhetőek az alábbi linken.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Én is próbáltam az adatokat akkoriban, ajánlottam is dobozt. De megmondom őszintén most nem néztem megint utána.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2014
(#) Benji94 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Jó, de hova építsem be?
Az optimális doboztérfogat-számításhoz úgy tudom alapvető paraméter az ekvivalens térfogat.
Tehát mielőtt tudnám a Vas-t, nem tudom, milyen doboz kéne neki.
Vagy akármilyen dobozba berakhatom?
Vagy hangfalba kell betenni? ( 1,35 x 1,65m tábla közepébe )
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Az impedancia most így alakul.

Mérés_2.GIF
    
(#) Taki84 hozzászólása Jún 13, 2014 /
 
Sziasztok!

Kaptam ajándékba egy igen ritka Marantz HD-345 hangsugárzó párosot és nagy bánatomra az egyikben szörcsög a magassugárzó. Még 1 hét próba-garancia van rá, de nagyon megszerettem őket...
A kérdés, hogy javítható-e ez a jellegű probléma vagy cserélni kellene magát a tweetert?
Kerestem neten, de nem igen találok hozzá dolgokat. Ebay-en van egy pár középsugárzó és egy pár hangváltós csatlakozó fedél.

Vagy vigyük vissza...
(#) ptesza válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Ø 130 (5") - 3,5 Liter
Ø 200 (8") - 15 Liter
Ø 250 (10") -30 Liter
Ø 300 (12") - 60 Liter
Ø 380 (15") - 120 Liter
Ø 460 (18") - 170 Liter

Ezek az ajánlott dobozméretek.
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Akkor most mi is van?


(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Ha így teszed fel a kérdést akkor valószínűleg az lesz, hogy a műhely olyan pontján állok amikor a hanggenerátort tekergetem, ahol egy szép kioltás van a kritizált tartományban.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Jún 14, 2014 /
 
Szerintem elég jól látszik, hogy jól tippeltem és nagyon alá van már így is hangolva.
(#) reloop válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 14, 2014 /
 
Erre lehet mondani, hogy egy lépésre voltam a megoldástól. Tényleg a kioltási pontban hallgatóztam.
A láda szétbontásán még töröm a fejem, van egy fílingje ennek a nagyon mélyre lemászó hangsugárzónak, a lábdob keltette léghullám egészen élethű.
A kivezérelhetőségen elszenvedett veszteséget a feljebb hangolás talán nem is befolyásolná.
(#) martin66789 hozzászólása Jún 15, 2014 /
 
Sziasztok
Találtam az interneten egy Sal-os hangfal építő kézikönyvet (mellékeltem).
Szerintetek ha a kézikönyvben szereplő hangdoboz méretekkel és ugyanolyan típusú hangszóróval építek hangfalat azok kiváló minőségűek magyarul szép tiszta hangzást fognak adni normális jól működő erősítővel. A hangdobozt nem én inkább hozzáértővel csináltatnám.
(#) ptesza válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 15, 2014 /
 
Nem lesz az.
Számos ponton sántít a történet.
(#) alexride válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 15, 2014 /
 
Idézet:
„kiváló minőségűek magyarul szép tiszta hangzást fognak adni”
Na pont ez az amit ezek sohasem fognak tudni! Kerüld el messzire ezeket, inkább írd le mit szeretnél, hova szeretnéd használni, mennyi pénzed van rá és itt biztos segítenek normális hangsugárzót építeni.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2014
Következő: »»   495 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem