Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Reed-del való kapcsolás
 
Témaindító: peterhgi, idő: Márc 30, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) fcs2000 hozzászólása Nov 25, 2012 /
 
Sziasztok!

reed csöves gondom akadt. Van egy esőérzékelőm,amiben egy mérleg szerű
szerkezet billeg a belefolyó esővíz hatására, és átbillenéskor mindig elhúzott
egy kis mágnest a mérleg nyelve egy reed cső előtt,ami egy áramkört rövid időre
megszakítva léptette a számlálót a központi egységen.

Nekem tetszene egy olyan megoldás, hogy nem reed cső van beépítve,
(ez meghibásodott valamiért, egy ideje már nem működött) hanem egy
kis tekercs előtt menne el a mágnes és egy áramkör rövid időre megszakítana egy
másik áramkört, kb. pár tized másdodperc elég.
Tudtok valami ilyen kapcsolást, ahol egy kis tekercs előtt elhaladó mágnes
hatására megszakít egy másik áramkört?
Fontos, hogy a mágnes mindkét irányú elhaladása kiváltsa az áramkör
megszakítást, ugyanis akkor léptet a központi egység, ha megszakad a vezeték,
eddig ezt a reed cső csinálta, pillanatra nyitott és ennyi volt.
Biztosan a reed cső csere lenne legegyszerűbb, de valami tartósabb megoldás
kelene, lehetőleg elektronikus.

Tudna valaki segíteni kapcsolással esetleg?

Üdv:Csabi
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Hello! Tekercs helyett nem lenne jobb pld. egy TLE4905 Hall érzékelő inkább? üdv! proli007
(#) fcs2000 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
De igencsak jó lenne, nekem szuper volna így is, tudsz valami kapcsolást,ami kiváltja ezzel a szenzorral a reed csövet?
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Hello!
Kapcsolást azért nem tudok, mert nem tudni mihez kell illeszteni. Pontosabban milyen a bemenete annak, amihez kell. Van-e tápfesz, vagy kétvezetékes. Mert egy Reed-hez nem kell táp, stb..
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2012
(#) fcs2000 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Köszi, holnap megmérem mi megy azon a vezetéken amit
meg kell szakítani, amúgy külön táppal lenne jó, valami
elemről működtethető áramkör, de hogy azon a vezetéken,amit
pillanatra meg kell szaktíani mi folyik,áram ill fesz, azt megmérem és
megírom, így tudsz majd valamit?
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Hello!
Az elem el fog fogyni. Inkább abból/annak tápjáról kellene megtáplálni, amit vezérel. A tranyónak szakadt kollektora van, az tudja helyettesíteni a Reed-et, ha az a GND-t kapcsolta. Ha nem, akkor kell még hozzá valami. Azt is mérd meg, hogy a tápfesz pontokhoz képest mekkora a feszültség a Reed két pontján, mikor be, és amikor ki van kapcsolva. (Ez valami öntöző masina?)
Ha előre tudnám, mit tudok és mit nem, akkor Delfi-be mennék jósnőnek..
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2012
(#) fcs2000 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Igazából van nagyon pici relém, ami jó lehet, azt egy tranzisztor is tudja ki be kapcsolni, amit a reed cső vezérelt, az is elemes kütyü, ez egy időjárás-állomás esőmérő szenzora amúgy.

Vannak tápegységeim is itthon, szal a tápellátás nem volna probléma hálózatról sem, a
kisrelé megoldaná a megszakítást. Áramkört megépíteni meg tudnám, csak megtervezni nem tudom sajna,annyira nem vagyok benne a témában.
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Hello!
Ha ki akarsz váltani egy mechanikus alkatrészt, akkor mi a bánatnak bele egy másik? Még ha a proci lábát kell összezárni is, akkor is maximum egy 50Ft-os optocsatolóra van szükség, meg egy ellenállásra és mehet a saját eleméről is.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2012
(#) fcs2000 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2012 /
 
Hali!

Megmértem, a reed megszakított állapotában a lábaknál 2.5 V feszültséget
lehet mérni, a zárt állapotban pedig nem lehet áramerősséget mérni, a multiméter
legérzékenyebb állásában sem mutat semmit.

Szóval, lehetne külön tápról, az nem probléma nekem.
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 26, 2012 /
 
Hello!
Hány volt a tápja ennek a készüléknek? Ha külön elemről járatod a Hall érzékelőt, akkor annak minimum 2,5..3,5mA áramfelvétele van. Tápfeszültsége, pedig 4..24V között lehet. Egy elemet a tartós 2..3mA elég hamar lemeríti. Mert nyilván ez egész évben működik. Tápegységgel meg az a gond, hogy akkor tényleg galvanikus elválasztás kell a kettő közé. Különben a proci bemenetét (mert szinte biztos hogy az van benne) zavarni fogja a hálózati feszültség felől érkező kapacitív 50Hz.
Kísérlet képen meg lehet próbálni a Hall elemet egy 9V-os elemről táplálva (1=plusz 2=mínusz), és a Reed helyére kapcsolni a 2-es 3-as lábat. De mivel nem mértél áramot, lehet nem fog működni. Ugyan is a Hall kimeneti tranyójának szivárgási árama 10uA körül van. Ha ezt a proci bekapcsolt Reed-nek nézi, akkor nem jó. Esetleg egy tranyót kell közbe iktatni. Vagy ha a készüléknek 4V felett van a tápfeszültsége, akkor mehet a hall a készülék tápról is, és egy CD4066 analóg kapcsolóval kell helyettesíteni a Reed-et..
Vagy is elsőként venni kell egy Hallt, kipróbálni vele hogy a mágnessel működik-e, majd próbaképpen hozzáilleszteni a készülékhez. stb..
üdv! proli007
(#) fcs2000 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Szia!

Ehhez a tápegységes galvanikus leválasztáshoz valamint amit írtál, hogy a hall-nak van szivárgási árama és tranyót kell közbe iktatni,milyen alkatrészek kellhetnek? Egy füst alatt megrendelem mindet akkor
(#) proli007 válasza fcs2000 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Hello!
Kísérletezni:
Néhány ellenállás 2,2k 4,7k 10k, 100k, 1Mohm
Kondi, 100nF, 10µF/25V
Tranyó npn/pnp BC546/BC556 Vagy akármi.
Optocsatoló LTV817 (PC817) vagy 4N25 vagy akármi.
Egy Led, ha szeretnél valami visszajelzést a Hall felől..
Meg persze egy adapter 5..12V között, már amennyiben a Hallt akarod táplálni..
De előre elég nehéz megmondani, mi lesz megfelelő hozzá. Viszont ha ilyenekkel akarsz foglalkozni, egyik sem fog kárba veszni.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2012
(#) Chokapick hozzászólása Feb 4, 2014 /
 
Sziasztok! Egy 12V DC,tripla valto kontakt-al rendelkezo relet szeretnek csak siman ki-be kapcsolgatni.Sajnos elso probalkozasnal beragadt a reed erintkezoje,mert nagy volt a fogyaszto aramfelvetele. A kerdesem az lenne,hogy a mellekelt tranzisztoros kapcsolassal hasznalhato lenne e?
(#) proli007 válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 4, 2014 / 1
 
Hello! Használható, amennyiben a bemeneti jel, közel nulla, mikor ki van kapcsolva. Vagy is valamilyen CMOS kiment hajtja meg. Ha nem, akkor figyelembe kel venni a vezérlőjel feszültség tartományát. Mert így ugye cseppet "sánta a dolog" egy válaszhoz. (De ennek a relé összeégéséhez vajmi köze van..) üdv!
(#) Chokapick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
A tapegysegem az egy sima 12V DC,1A kimenetu adapter.Aminek a (+) kivezeteset atkuldenem a reed relen es utanna egy ellenallason keresztul a tranzisztorba. A reed rele egy ajto nyitasakor zar es ekkor kellene,hogy kapcsolja a 12V DC relet. Vagy ez igy ebbeb a formaban nem kivitelezheto?
(#) proli007 válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
De kivitelezhető, de nem értettem ki a Reed relé. Ezek szerint, aki kapcsol. De ebben az esetben a Be pont és a GND közé illik tenni egy pld. 10kohm-os ellenállást. Mert az illetlen dolog, hogy amikor a tranyó ki van kapcsolva, akkor a bázis "lóg a levegőben". Egyébként az biztos, hogy amikor nyitod, akkor zár a Reed cső? Mert fordítva szokott lenni a mechanikai kialakítás, vagy bontóérintkezős a cső..
Egyébiránt szerintem amit egy kis BC kapcsolni tud, azt egy Reed cső is.. üdv!
(#) Chokapick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Most,hogy mondod mar latom,hogy forditva irtam. Na szoval teljes egeszeben a terv: Adott egy uzlethelyiseg aminek a bejarati ajtaja az utcara nyilik. + Az ajto elott van egy elektromotoros redony amit ejszakara leengednek. S mivel az ajto kifele nyilik ezert a reed reles megoldassal szeretnem elerni azt,hogy nyitott ajtonal a redony ne tudjon uzemelni. A BC helyere egy BD139-et gondoltam beepiteni. Mivel egy nagyobb meretu 12V relet kellene kapcsolgatni. A rele aramfelvetelet nemtudom. De ugy 2-300mA koruli lehet
(#) proli007 válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Mindössze annyi a kérdés, hogy amikor a Reed érintkező zár, mit tegyen a relé?
(#) Chokapick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
amikor zarva van a reed erintkezo akkor kell hogy behuzva legyen a rele
(#) proli007 válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 4, 2014 / 1
 
Akkor jó a kapcsolásod, azzal az egy ellenállás kiegészítéssel, amit írtam. De azt gondold át, megfelelő lesz-e az, hogy a relé csattog, mikor az ajtót nyitod-zárod? Persze ha ez a redőnyről táplálkozik, akkor mikor megy a redőny, akkor ez nem áll fenn.
(#) Chokapick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Koszonom,hogy foglalkoztal a temaval ilyen kesei oraban! Megfogom epiteni a kis tranzisztoros kapcsolast.
(#) Inhouse válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 5, 2014 /
 
Én még mindig nem értem, minek egyáltalán tranzisztor? A reed cső kapcsolhatja a relét közvetlenül, ami tiltja a redőnyt. Van záró és bontó, meg váltó reed is. De vannak olyan kis fogyasztású relék, hogy akár mehet állandóan és a bontó érintkezőjét használod.
De ha már tranzisztor, akkor rakhatod a bázis és a test közé, egy ellenállás a bázis és a plusz közé. Amíg zárva van a reedcső (szerintem nem reed relé) érintkezője, addig lezárva marad a tranzisztor, amikor nyit a cső, nyit a tranzisztor is, húz a relé. Vagy rakhatod a csövet egy ellenálláson keresztül a bázis és a +12V közé, egy ellenállást meg a testre. Ez utóbbi nem engedi nyitni a tranzisztort zavarok esetén, míg a reed zárásakor nyit a tranzisztor, húz a relé, bár ez utóbbi esetén felesleges a tranzisztor.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2014
(#) Chokapick hozzászólása Feb 5, 2014 /
 
Ma hazahoztam az alkatreszeket es megneztem neten a rele adatait. Igencsak meglepodtem mivel azt irja: a megnes kontakt-al 200 VDC,1A,10W kapcsolhato. Itthon ujra osszekotottem es minden hibatlanul mukodik. kb 50 kapcsolasbol egyszer sem ragadt be. A rele mindossze 105mA vesz fel. A magnes kontakt-bol 4vezetek jon ki. Ebbol ugye 2 er az NC kontakt. A leirasban azt irja,hogy a masik 2er az tamper. Valaki megtudna e mondani,hogy az mire szolgal? A tamper folyamatosan vezet a rele nyitott es zart allapotaban is. Ellenallasa nincs. Es indukciobol eredo feszultseget sem mertem rajta.
(#) proli007 válasza Chokapick hozzászólására (») Feb 5, 2014 / 2
 
Hello! Most értettem meg mit írsz.. Lehet hogy a két "tamper" vezeték a kapcsoló biztonságát szolgálja. Vagy is azt bekötve valahova, jelzés van, ha elvágják a vezetéket. üdv!
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2014
(#) Chokapick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2014 /
 
Jo gondolat.En valami sokkal osszetetteb dolgot kepzeltem.De neha az egyszeru a nagyszeru.Es itt most valoban igy van
(#) Chokapick hozzászólása Feb 13, 2014 /
 
Udv ujra!
"Ilyen nincs,es megis van" Mivel ugye itthon a teszt kozben tokeletesen uzemelt a reed rele,fogtam es ujra beepitettem. Elso kapcsolasnal beragadt. Megkocogtattam,ujra proba es ujra beragadt.
Nem volt mit tenni megepitettem a tranzisztoros elokapcsolast. Igy most 5mA folyik at a reed erintkezojen es hibatlanul mukodik!
(#) roadrock válasza Chokapick hozzászólására (») Aug 10, 2014 /
 
Kedves Chokapick! Érdekelne a kapcsolásod mert hasonló problémával küzdök én is. Feltöltenéd az áramkört, ha megkérlek Köszi
(#) Chokapick válasza roadrock hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Hello. tessek a kapcsolas
(#) black92 hozzászólása Okt 29, 2014 /
 
Sziasztok!

Lenne egy feladatom amit meg kellene oldanom, és reed relé által szolgáltatott jelet használnám a program indításához szükséges kezdő impulzusként. Azonban a problémám az, hogy ez a hely rezgésektől, rázkódásoktól nem mentes. (Mezőgazdasági gépen lenne) Mennyire érzékeny a reed relé az ilyen behatásokra, vagy van ezeknek ún. "Masszívabb" kialakítása is, mait ilyen helyen lehetne alkalmazni? Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) Sebi válasza black92 hozzászólására (») Okt 29, 2014 / 1
 
Egy 5mm átmérőjű reed-cső elég masszívan ellenáll a rezgéseknek, nem kapcsol. Az viszont kérdés, hogy a működtető mágnes elég távol van-e ahhoz, hogy a rezgés okozta esetleges közeledés ne váltson ki kapcsolást...
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem