Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   245 / 274
(#) gyuszo válasza Satihr hozzászólására (») Jan 24, 2015 / 1
 
Igen, minél kisebb feszültségű tápot adsz rá, annál rosszabb lesz a helyzet.
A TDA2030 26-36V között szól szebben. Az elko feszültség értéke is 35-50 V legyen.
(#) Satihr válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
köszönöm. viszont akkor sem értem, hogy 9,6V 1.2Ah-ás illetve 12V 2 Ah- ás behajtóakksiról megy, 12V 5A tápegységről meg nem... csak valami gerjedésre tudok gyanakodni...
(#) gyuszo válasza Satihr hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A bemenetre megfelelő árnyékolt kábellel csatlakoztatsz ?
(#) Satihr válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
2 eres árnyékolt a 12V 5A-es a 9V-os meg egy egyszerű 2 eres adapter...
(#) Satihr hozzászólása Jan 24, 2015 /
 
megvan a hiba.a tápegység üresen 12.4 v-ot ad,viszont terhelés alatt nem ad ki csak 5,8- és 8.2 V között.....halott játékos.....
(#) tiggersoft válasza Satihr hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A búgás/berregés okozója a "LED táp"!
Főleg, ha az a töpörtyű méretű fekete fém dobozkás 2 fehér 2 piros vezetékkel...
Nálam az egy db. 10W-os ledet olyan 20-25 percig bírt.
Építs neki rendes tápot, jól pufferelve és egy jó kis erősítőd lesz.
(#) Satihr válasza tiggersoft hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
ez méretre a laptop tápra hasonlít...kb ugyanakkora....és úgy is néz ki...de halott.. most keresek akkor valami rendes tápot....

Mod: A pöttyök helyett, a shift gombot kéne megnyomni időben!
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) csipaDJ hozzászólása Jan 24, 2015 /
 
Üdv Mindenkinen! A mellékelt kapcsolási rajz szerintetek működőképes lehet egy olyan apró módosítással hogy a TDA2030 helyett TDA2003 -at tennék be?? Olyan hozzáértőbb segítségét kérném aki el is magyarázna nekem bizonyos dolgokat!
Lényegében átalakítható lenne fix értékű tápra (12 V 3 A) lenne nekem a megfelelő! De ha valaki segít nekem átalakítani és kicsit felturbózni annak nagyon szépen meg is köszönöm!

tdatap.gif
    
(#) qvasz2 válasza csipaDJ hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az szerinted apró módosítás, hogy egy pont fele akkora teljesítményű IC-ből akarsz 2,5-szeres teljesítményt kihozni??! Még a TDA2030 sem tudna 12V-on 3A-t!!
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) csipaDJ hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Éppen ezért is kértem hozzáértő embrek segitségét!
Na meg mivel telefonról netezek (nem Wi-Fi kapcsolattal) így vannak bizonnyos korlátaim!
(#) reloop válasza csipaDJ hozzászólására (») Jan 25, 2015 / 1
 
Szia! Működőképesnek látom. Annyi módosítást kíván, hogy a 2-es, alacsony impedanciás bemenetre 100-szor kisebb értékű potenciométerrel kell visszacsatolni. Tehát a TDA2003 4-es láb és a test közé 220-470 ohm értékű huzalpotit kéne használni. A különleges típus a szokásosnál nagyobb melegedés miatt válik szükségessé.
A kapcsolás gyakorlati értéke azért elég csekély, az elvárt teljesítménytől határértéken lenne terhelve.
A stabilizált tápegységekkel foglalkozó témában kéne erről értekezni, mert itt hangfrekvenciás erősítővel kapcsolatos kérdések és válaszok vannak.
(#) csipaDJ válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia reloop.
Egyetértek azzal ami(ke)t mondtál! A labortápegység készítése témábam raktam fel a kérdésemet csak mivel van benne TDA... így a modik átrakták ide. Nincs is ezzel olyan nagy baj. Remélem az átalakításban tudsz nekem Te is segíteni!
(#) reloop válasza csipaDJ hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az átalakítás mindössze az IC és a poti cseréjéből áll, ha már készre szerelt áramkörről van szó.
A mennyiben nehézkes a potenciométer beszerzése, ellenállásosztót is használhatsz és az 5V-ból végzed el a finombeállítást.
(#) Satihr válasza Davidd hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Davidd. Sikerült összehozni, átépítettem ahogy írtad, találtam megfelelő tápegységet, és mostmár tökéletesen működik.Nagyon köszönöm a segítséget.
(köszönöm a segítséget Gyuszo-nak, és Tiggersoft- nak is.)
(#) csipaDJ válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Köszönöm reloop!
Megfogadom amit mondtál! Szimulációban össze is rakom! Egyébként nem készre szerelt még áramkör, hanem most szeretném megépíteni! Azért is lenne ez a kapcsolás az ideális mert meg van hozzá minden tudomásom szerint!
Ilyen kapcsolóüzemű tápot venni meg nem akarok!
Ha szimulációban jó lesz azonnal jelzek!
(#) reloop válasza csipaDJ hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az IC belső felépítése miatt pár aggály azért megfogalmazódik bennem. Mellékelem az elvi rajzát, ha telefonról nehézkes volna adatlapot nézni.
A Q4 bázis-emitter testhez mért potenciálját +1V tájára becsülöm. Nagyjából ide kéne leosztani a kimenő feszültséget.

TDA2003.gif
    
(#) Davidd válasza Satihr hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Egészséggel használd, sok-sok zenehallgatást!
(#) abstrax hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Hello Kedves Fórumtársak!
Segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni.
Jómagam is egy TDA2040-nel készült végfokot próbálok összehozni (igaz, sima 230-as tápról menne).
Lustaságból :o) kit-ben szereztem be a szombathelyi illetőségű Mikroshop-tól (elég részletesen tárgyalja a dolgot, korrektnek tűnt).
Igaz, már írtam a boltvezető Úrnak, hogy tanácsot adjon ez ügyben, de szeretném Veletek is megosztani, biztosan tanulhatok jópár új dolgot....
Tehát meglett a kit, panel is volt hozzá, csak ki kellett furkálnom és beültetnem.
Sajnos nem az igazi a dolog, bár azt írták, ha hibátlanul dolgozunk, azonnal menni fog. Hozzáteszem, jó 20 éve én is építettem már TDA2030-cal valami hasonló, emlékeim szerint azzal nem volt ennyi baj....
Az egységcsomagban mindjárt két furcsaságot találtam (itt jegyzem meg, hogy a cucc teljes doksija, rajzok, panelrajz, beültetés, megtalálható a Mikroshop honlapján, így most ezt külön nem mellékelem....).
A kimeneti 4R7 tehát 4,7ohmos ellenállás helyett 4,7k-s volt a csomagban, valamint az ezzel sorba a födre kötendő kondi sem 100nF-os, hanem egy 22u/50V-os volt.
Ezeket, a rajz alapján értelemszerűen kicseréltem a (feltételezett) jó értékűekre.
Szóval megépítés után a következőket tapasztaltam:
- a kapcsolás nagyon kis kimeneti teljesítményt ad le, illetve csak viszonylag kis szintű bemenő jelnél szól torzítatlanul. (Telefonról mp3-mal meghajtva) a hangerőt növelve már úgy fél hangerőn kásás-torz a jel.
- a szimmetrikus tápot ezzel arányban meghúzza (lecsökkenti) - tehát a bemenő jelszint (kivezérlés) növelésével.
- mindemellett aránytalanul melegszik az IC, bár relatíve kicsi a hangerő, a borda igen meleg már rövid idő után.
A tápról: szerintem nincs alulméretezve, egy Tesla lemezjátszó-erősítőben volt a trafó, jó nagy, én a 2x11V kimeneteét használtam, utána jön 1N5008-asokból egy Graetz, majd 2x4700u/50V puffer, és 470n-s kondik a táp végén. Így +-16V körül kapok DC-t, szép síma, stabil. Ehhez az IC-hez elégnek kéne lennie, nem?
Szóval ez a tépfesz úgy 14-13V-ra visszaesik ahogy emelem a bemeneti hangerőt. Ha már torzít a kimenet akár 12-11V-ig is visszaeshet. Ekkor azonban már forró a hűtőborda.
Még pár megjegyzés: az ICt szigetelten tettem hűtőbordára (alátétlap plussz a csavar alá is műanyag gyűrűr, nincs negatív táp a bordán!). A hűtő sem kicsi, egy kb. 10x4 cm-es alulemez, rácsavarozva hőpasztával egy PentiumIII hűtőbrda. Ennév csak szerényebbeket láttam 2030-as gyári cuccokban....
Annyit vettem még észre (ellenőrizvén a panelt, forrasztásokat és az alkatrészek bekötését), hogy a bemeneti 1u-s elkó szerintem fordítva van a rajzon a beültetési ábrához viszonyítva. Én végül megfordítottam, most a +-sarok van a bement felé, nem tudom ennek mekkora a jelentősége, változást nem tapasztaltam.
Megépítettem a második példányt is a sztereo másik csatornájához, a helyzet ugyanaz. Tehát valószínűleg nem én követtem el szerelési hibát az elsőnél.
Nekem kicsit olyan a jelenség, mintha valahol, valami (részleges?) zárlat lenne, emiatt melegszik ennyire, illetve rángatja a tápot, miközben alig szól és hamar betorzít (leszabályoz az IC védelme?)
Nagyon hálás lennék bármiféle tanácsért vagy javaslatért, ha bárki lát ezekben problémát.
Köszönettel és üdvözlettel:

Bod Péter
(abstrax)
(#) abstrax hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Hello Kedves Fórumtársak!
Segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni.
Egy TDA2040-nel készült végfokot próbálok összehozni.
Lustaságból :o) kit-ben szereztem be a szombathelyi illetőségű Mikroshop-tól (elég részletesen tárgyalja a dolgot, korrektnek tűnt).
Igaz, már írtam a boltvezető Úrnak, hogy tanácsot adjon ez ügyben, de szeretném Veletek is megosztani, biztosan tanulhatok jópár új dolgot....
Tehát meglett a kit, panel is volt hozzá, csak ki kellett furkálnom és beültetnem.
Sajnos nem az igazi a dolog, bár azt írták, ha hibátlanul dolgozunk, azonnal menni fog. Hozzáteszem, jó 20 éve én is építettem már TDA2030-cal valami hasonló, emlékeim szerint azzal nem volt ennyi baj....
Az egységcsomagban mindjárt két furcsaságot találtam (itt jegyzem meg, hogy a cucc teljes doksija, rajzok, panelrajz, beültetés, megtalálható a Mikroshop honlapján, így most ezt külön nem mellékelem....).
A kimeneti 4R7 tehát 4,7ohmos ellenállás helyett 4,7k-s volt a csomagban, valamint az ezzel sorba a földre kötendő kondi sem 100nF-os, hanem egy 22u/50V-os volt.
Ezeket, a rajz alapján értelemszerűen kicseréltem a (feltételezett) jó értékűekre.
Szóval megépítés után a következőket tapasztaltam:
- a kapcsolás nagyon kis kimeneti teljesítményt ad le, illetve csak viszonylag kis szintű bemenő jelnél szól torzítatlanul. (Telefonról mp3-mal meghajtva) a hangerőt növelve már úgy fél hangerőn kásás-torz a jel.
- a szimmetrikus tápot ezzel arányban meghúzza (lecsökkenti) - tehát a bemenő jelszint (kivezérlés) növelésével.
- mindemellett aránytalanul melegszik az IC, bár relatíve kicsi a hangerő, a borda igen meleg már rövid idő után.
A tápról: szerintem nincs alulméretezve, egy Tesla lemezjátszó-erősítőben volt a trafó, jó nagy, én a 2x11V kimenetét használtam, utána jön 1N5008-asokból egy Graetz, majd 2x4700u/50V puffer, és 470n-s kondik a táp végén. Így +-16V körül kapok DC-t, szép sima, stabil. Ehhez az IC-hez elégnek kéne lennie, nem?
Szóval ez a tápfesz úgy 14-13V-ra visszaesik ahogy emelem a bemeneti hangerőt. Ha már torzít a kimenet akár 12-11V-ig is visszaeshet. Ekkor azonban már forró a hűtőborda.
Még pár megjegyzés: az ICt szigetelten tettem hűtőbordára (alátétlap plussz a csavar alá is műanyag gyűrűt, nincs negatív táp a bordán!). A hűtő sem kicsi, egy kb. 10x4 cm-es alulemez, rácsavarozva hőpasztával egy PentiumIII hűtőbrda. Ennél csak szerényebbeket láttam 2030-as gyári cuccokban....
Annyit vettem még észre (ellenőrizvén a panelt, forrasztásokat és az alkatrészek bekötését), hogy a bemeneti 1u-s elkó szerintem fordítva van a rajzon a beültetési ábrához viszonyítva. Én végül megfordítottam, most a +-sarok van a bement felé, nem tudom ennek mekkora a jelentősége, változást nem tapasztaltam.
Megépítettem a második példányt is a sztereo másik csatornájához, a helyzet ugyanaz. Tehát valószínűleg nem én követtem el szerelési hibát az elsőnél.
Nekem kicsit olyan a jelenség, mintha valahol, valami (részleges?) zárlat lenne, emiatt melegszik ennyire, illetve rángatja a tápot, miközben alig szól és hamar betorzít (leszabályoz az IC védelme?)
Nagyon hálás lennék bármiféle tanácsért vagy javaslatért, ha bárki lát ezekben problémát.
Köszönettel és üdvözlettel:

Bod Péter
(abstrax)
(#) reloop válasza abstrax hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia!
A szokatlan melegedés, jelentős tápáramfelvétel és a feltűnően alacsony leadott teljesítmény a gerjedés tipikus tünetegyüttese. Leggyakoribb oka a jelvezeték és a hangszóróvezeték között kialakuló kölcsönhatás, mely pozitív visszacsatolást eredményez és nem kívánt oszcillációt indít el.
A megelőzésére több módszer is adott, melyek együttes alkalmazása is ésszerű.
A jel és a hangszórókábel minél távolabb legyen egymástól.
A jelkábel lehetőleg árnyékolt vezeték legyen, ennek híján az érpárt össze kell sodorni.
A Gnd és az IN csatlakozási pontok közé iktass be 470pF-1nF kondenzátort!
(#) abstrax válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Kedves Reloop!
Nagyon köszönöm válaszodat!
Igen, gerjedésgyanús a dolog, csak nem voltam tisztában mihez kell ilyenkor nyúlni....
A kit nyákterve elég rendezett, bár egy oldalra van csoportosítva az összes csati. Balról jobbra, bemenet, majd középen a szimm.táp, végül jobbra a kimenet. (szerintem mindjárt mellékelek pár képet, úgy jobban fog látszani). A telefont, mint jelforrást egy 3,5Jack-2RCA ex-vezeték "RCA-talanításávalal" kaptam, így elvileg árnyékolt kábelen megy be a jel. A hangszóró valami vékony fekete-piros vezetékkel van bekötve egyelőre (talán 2x0,75 vagy max. 2x1-es). Ezeket estére meg fogom próbálni kicserélni valami normálisabbra, hátha. A kis kondit is berakom. Jól értem, hogy a melegpont (jel) és a csati földje közé kell ezt rakni? Egyelőre mellékeltem a kit doksiját - a nyáktervet és a kapcsirajzot...ne tudom lehet-e ezekkel valami, elvileg a gyári ajánlás 2 diódával kiegészített változatának tűnik. A Mikroshop-nál azt írják, hogy a gyári ajánlás asszem' 2x220u-s kondijait a tápok felől 470-esre cserélték az oszcilláció veszélyének csökkentése miatt, vagy mi....Hmmmm.
Még egyszer nagyon köszönöm, üdv, P.
(#) reloop válasza abstrax hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
A doksit már tanulmányoztam a Mikroshop rajztárából megtekintve. Ha rákeresel a TDA20?0 nyomtatott áramkör terveimre, láthatod a tápszűrésben egészen más szabályokat követek. Lehet itt is a probléma gyökere.
Egyelőre fotózd le Nálad hogyan van megépítve és bekábelezve!
(#) abstrax válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
OK, utánanézek, hogy mik a Te bevált tervezési elveid, kíváncsi vagyok.
Mellékelten pár fotó (elég vicces "deszkamodell", sorry...), lehet van benne látványos disznóság, ami nekem nem tűnik fel...
(#) gyuszo válasza abstrax hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Annak a trafónak az adattábláját le tudod külön fotózni ? Mert ha jó látom a 11V , de csak 0,6A-ert látnék.
Az 6W . Szerintem kevés. Próbáld ki egy másik táppal, trafóval.
Ezért esik vissza jelentősen a tápfeszültség, ami torzításhoz is vezet.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) kadarist válasza abstrax hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Szia!
A hangszóró dobozban volt a próbák ideje alatt?
(#) abstrax válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Uuups....van benne valami. Estére csinálok egy képet a trafó címkéjéről, lehet, hogy tényleg jó kevés a trafó teljesítménye ezen az ágon....ezt nem is figyeltem, olyan bazi nagynak tűnt... A Tesla cuccban szimpla + táppal ment a végfokpanel, olyan 28-30V körülről 2db MDA2010-et hajtott, az ICk kimenetén fél táp (14,5V ) volt, szóval nem szimmetrikus tápot adott gyárilag a végfoknak, szerintem csak az előerősítőt miatt volt jó (ott 2 Zenerrel stabilizálták talán +- 15V-ra....) Lehet innen ered az egész cirkusz? Köszönöm az észrevételt, megnézem!
(#) abstrax válasza kadarist hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Jó kérdés, sajna nem, csak amúgy "mezítlábasan" - tudom ez így eléggé szégyenteljes (akusztikai rövidzár, miegymás, a hangszórónak se tesz jót...)....mentségemre szolgáljon, hogy kipróbáltam műanyag dobozos speaker passzív dobozával is - kissé jobban szólt, de az említett gondok fennálltak. Komolyabb dobozt egyelőre nem mertem rákötni.
(#) abstrax válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Ja, még annyit szerettem volna kérdezni, hogy szerintetek egy ilyen sztereo (értsd: 2 TDA2040-es panelt) meghajtó trafónak kb. milyen terhelhetőségűnek kellene lenni minimum?
Gondolom 2x12V AC az elegendő feszültségileg (ebből úgy +-17V DC jöhet ki ha jól számolok), de mi a helyzet a szekunder teljesítményével? 30-40VA? Vagy inkább több?
(#) gyuszo válasza abstrax hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Bővebben: Link Ez talán a minimum, de ezt is csak a TDA2030-hoz ajánlom.
A 2x12V AC az jó de a teljesítménye 40-60 VA legyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) gyuszo válasza abstrax hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
De felhasználható pl: Videoton Saturnus, Disco ( RA4311, RA4312 ) rádiók trafója is.
Következő: »»   245 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem