Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramlökés határoló lágyindító
Lapozás: OK   19 / 38
(#) xule hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Mivel a háztartásban egy biztositékkal védett kapcsolt ágon kb. 20 kapcsolóüzemű táp van. Beltéri , tv, és egyéb 2A/12V-os egységek amelyek a 16A-os nem gyors megszakitót 90% valószinüséggel lecsapják (néha a főmérőt is) , ha visszajön a feszültség , milyen megoldással lehet csökkenteni a kondenzátorok töltési áramlöketét lehetöleg áramhatárolós inditással? Sajnos néha rendszertelenül megszakad a közhálózat és igy a hütőgép se. megy ami nagyon kellemetlen.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) Bakman válasza xule hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Pl. eltérő időzítésekkel egymás után kapcsolod be a készülékeket, esetleg készülék csoportokat.
(#) zosza18 válasza xule hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
Szia!
Én már akkor csoportokra bontanám a hálózatot, vagy helyiségekre és külön-külön lágyindítóval látnám el. Ekkor nem kellenének nagy indítók és kevesebb lenne a löket is a hálózaton, bár szerintem eléggé durva, hogy ennyire rángatja a hálózatot.
(#) gergo55 hozzászólása Jan 10, 2015 /
 
Nem kell elbonyolítani, ahogy Bakman írta, egyenként, és/vagy kisebb csoportokban, egy egyszerű RC tagos késleltetésű relével lépcsőzetesen indítod a fogyasztókat.
(#) Zosi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
Szia! Az általad készített lágyindítóba hány amperes graetz híd kell?
(#) Alkotó válasza Zosi hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
20-00-74 a Lomex kódja. Pl ez a család.
(#) Zosi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
Köszönöm a választ!
(#) Zosi hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Sziasztok! Valaki tudna nekem segíteni? Megépítettem ezt a kapcsolást és valamiért a relé nem akar behúzni. Bemenetre 230V-ot kapcsoltam és a kimeneten is megjelenik a 230V. De ennek nem csak akkor kéne a kimeneten feszültségnek lenni, ha behúz a relé? A relé kapcsain 12,9V van.
(#) Alkotó válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A kimeneten a bekapcsoláskor azonnal megjelenik a hálózati feszültség. De nem teljes egészében, mert sorba van kötve vele 2db 4,7R-os ellenállás. Ráadásul ezek nem is közönséges ellenállások, hanem olyanok, aminek a hőmérséklet hatására változik az ellenállása. A névleges értéket 25°C-on adja, de ha áram folyik rajta, akkor melegszik, és ennek hatására nő az ellenállása, tehát kisebb áram folyik rajta, ezért csökken a hőfoka, és így szépen beáll egy egyensúly.
Ezen a 2 soros ellenálláson keresztül a trafó felgerjeszthető, és csak ez után, kb. 3 másodperc múlva húz meg a relé, ami rövidre zárja a két korlátozó elemet, és így már a teljes hálózati feszültséget küldi a kimenetre.
(#) Zosi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Értem, csak rá akasztottam a trafót, meg próbáltam izzóval is és ez után sem húzott meg a relé.
(#) Alkotó válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Két külön kérdéskörről van szó. Én csak a kimeneten lévő feszültségről beszéltem.
A relé meghúzása egy másik kérdés. Ha jól emlékszem, akkor kb. 3 másodperc múlva 30V körüli egyenfeszültség jut a relére, ami tökéletesen meghúz egy 24V-os relét, majd kb. 1 másodperc múlva ez lecsökken kb. 14V-ra, ami bőven elég a tartáshoz. Ez a helyes működés, tehát ha nálad más van, akkor hibát kell keresni.
(#) reloop válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia! Az egyenirányító és az elektrolit kondenzátor helyes polaritással lett beültetve? Fordított polaritással nem szeret töltődni.
(#) Zosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia! Közben megnéztem a nyákot és a triak két lába összeért szét választottam feszültséget adtam rá és bumm a nagy fény sorkapocs be feketedett automata leold.
(#) Zosi válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Na most át néztem megint nem találtam benne semmi hibát nem is csináltam vele semmit megint adtam rá feszültséget és most működik szépen a relé is behúz késleltetve behúzva is tartsa szépen meg izzónál látni is minimálisan, hogy a relé behúzása után picit jobban világít. Hogy mért pukkanhatott először nem tudom!? De most már többször is próbáltam és jól működik. Köszönöm a segítségeket Alkotó neked is a működési elv leírását.
(#) reloop válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A marató anyag elégtelen öblítése, okozhat áthúzást 230V-on. A képmellékletek között látható pár odaégett panel
(#) Zosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Hát lehet ilyen hiba állt fel nálam is. Erre egyébként milyen teljesítmény adható rá 1-1,5KVA-es toroid ráakasztható?
(#) reloop válasza Zosi hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Nem próbáltam még ezt a kapcsolást, de valószínűleg nagyobb trafóhoz is tökéletesen megfelel.
(#) Zosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Akkor jó, már csak a trafó kell
(#) granpa válasza Zosi hozzászólására (») Jan 26, 2015 / 1
 
Lényeg a gomb, kabát majdcsak lesz!
(#) Alkotó válasza Zosi hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Az ilyen jellegű totál zárlat, majd minden hibátlan finoman szólva is nyugtalanító. Szeretném megnézni a lágyindítód rézoldalát is, tegyél fel erről is egy jó képet.
A hálózati feszültség nagysága ráirányítja a figyelmet néhány szabályra, melyek közül a minimálisan elvárt szigetelési távolságra gondolok. Ennek nagyságát többen is tudni vélik, de én még nem láttam olyan iratot, ami ezt rögzítené.
Általánosságban 1mm/100V a szigetelési távolság ha csak azt akarod, hogy biztonságosan ne húzzon át a feszültség.
Van egy másik előírás is, ami akkor érvényes, ha egy panelon egyszerre van jelen a hálózati feszültség, és egyéb kisfeszültségű részek, amik galvanikus kapcsolatban lehetnek érinthető részekkel (pl. potméter, vagy RCA, stb.). Ilyenkor 7,5 mm a minimális távolság a hálózati rész, és a kisfeszültségű rész között. Jelen esetben csak az előző szabályt kell betartani, mert itt nincs érinthető kisfeszültségű rész.

A trafóméretnek a hálózatod, és a relé terhelhetősége szab határt. A relé szempontjából nem is a bekapcsolás a kritikus, hanem a kikapcsolás, amikor jelentős ívképződés lehet.
Azt is jó szem előtt tartani, hogy a bekapcsoláskori lágyindítás csak a trafó indulási lökését igyekszik kiküszöbölni, de a rajta lévő terhelésből eredő áramok ellen nem véd. Ha mondjuk egy 1,5 kW-os trafón van egy névleges terhelés (1500 W), akkor a relé meghúzásának pillanatában ez ugyanúgy behúz egyet a hálózatnak.
(#) Zosi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
A tirisztornál van megkarcolva a panel mert ott össze ért a vezezősáv vagyis a forrasztás. Többi helyen olyan távolságra vannak a sávok ahogy valaki megrajzolta én nem alakítottam rajta semmit. Ja és az asszony forrasztotta első áramkötre...
(#) _BiG_ válasza Zosi hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Meg kéne tanulnia akkor forrasztani előbb...
Mert az áram nem játék. QED.
De ha nem szegi kedvét a füst és a láng, akkor sok sikert kívánok neki

Itt némi szakirodalmat szedtem össze segedelem gyanánt: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) Zosi válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Köszönöm/köszöni.
(#) zosza18 válasza Zosi hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Minden elismerésem Neki! Remélem egyszer az enyém is hadra fogható lesz.
(#) proli007 válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Nehogy fordítva legyen, Te fogsz mosni-vasalni!
(#) zosza18 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Jaaaj.
(#) zoka hozzászólása Feb 9, 2015 /
 
Sziasztok! Van itt a cikkek között Ez a lágyindító.
Hogyan lehet módosítani, hogy 12V relével menjen. A relé Omron G5LE-1. A toroid amit indítana 1000VA.
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Egyáltalán a példa kapcsolás hogyan ad 24V-ot a relére ?
(#) kadarist válasza zoka hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Ha jól megnézed, akkor van néhány ellenállás és kondenzátor a tekerccsel sorba kötve, amitől lecsökken a tekercsre jutó feszültség és áram. A Graetz-híd ne zavarjon meg, az csak egyenirányít a relé és a késleltető elkók számára.
(#) 13_Balu50 válasza zoka hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Szia !
A 12 V relé belső ellenállása csak 200 R körül van, ezért igen nagy behúzó áram kell neki , nem javaslom erre a kapcsolásra.
Következő: »»   19 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem