Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   127 / 163
(#) Directors hozzászólása Dec 17, 2014 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a Monster 270w-os verziót.
Működik meg szól is szépen viszont elég nagy jel kell a teljes kivezérléséhez.
Hogyan lehetne ezen módosítani hogy ne kelljen neki ekkora bemenőjel?
Lehet hülyeséget mondok de nem a bemeneten lévő 47k ellenállás kisebb értékre való cserélésével?
Azt szeretném ha olyan 600mV bemenőjel hatására teljesen kilehetne vezérelni. Kivitelezhető ez bármiféle rossz hatás nélkül?

270w.GIF
    
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Szia!
A visszacsatolás 1k ellenállását próbáld meg csökkenteni.
Egy műveleti erősítő lenne azért a legegyszerűbb, a végfok műveleti erősítőjéről meg tudod táplálni.
(#) persuadable válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Mivel tápáram-vezérelt a végfok, ezért nem táplálhat a m.e. tápjáról semmi mást, ha nem akarja hogy beleszóljon.
(#) reloop válasza persuadable hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Szia! Erről van szó. Melyik rajzra gondoltál?
Mellékelem a Király Tibor féle eredeti rajzot, melyen látható a felvetésem gyakorlati megvalósítása.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2014

VF2.gif
    
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Köszi!
(#) dada75 hozzászólása Dec 17, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy éve építettem egy VF2-t (eredetit +-40V-ra irfp9240/240 illetve MJE340/350 párral). 2 db 160W-os táp +-40V, külön egyenir.+2x10000µF oldalanként, és a majki féle védelem (amiről itt azt olvastam, hogy elég érzéketlen DC-re). Szépen működött sok családi és egyéb rendezvényen, de a kívánt teljesítmény igen gyakran clippig hajtotta (bírta becsülettel). Van egy 540W-os trafóm (Technics "hagyaték"), ami +-54V-os tud. Nem szeretnék új végfokot, nekivághatok pár alkatrészcserével átalakítani, és az eddigi megbízhatóságot kapom (egy kínai jack teljes hangerőnél rövidzárba ment és min. 10 mp-ig úgy ment szegény. A gondom, amiért teljesítményt növelnék, hogy kényelmesen, nem kihajtva tudjam használni. Csak annyit kérek, hogy belevágjak ebbe a filléres átalakításba (a védelmet cserélem, biztos, ami biztos), vagy építsek újat. Kinek mi a tapasztalata? Előre is köszönöm. Egy kép az erősítőről, ami most van. Egy üres APT dobozban lakik, ventis és sima léghűtéssel.

IMG_2824.JPG
    
(#) reloop válasza dada75 hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Szia! Szűk 3dB teljesítmény-növekedést érhetsz el, nem egy markáns érték. A dual-mono tápkialakítás megbecsülném.
A trafóból építhetnél például egy szub csatornát.
(#) persuadable válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Oké, én másra emlékeztem. A vcs ellenállás értékét azért valamivel egyszerűbb megváltoztatni.
(#) dada75 válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Szia!

Köszi, én is tépelődöm, arról nem is beszélve, hogy a dual mono nekem is bejött. Szóval szerinted (én is hajlok erre) nem érdemes beáldoznom a jelenlegi megbízható jószágot egy minimális teljesítménynövekedésért. A szub elgondolkodtató, de az épített ládáim ebben nem szenvednek hiányt. Akkor szted ne erőltessem (a megbízhatóság nekem lényeges, és abban eddig remekelt).

IMG_3163.JPG
    
(#) reloop válasza dada75 hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Az a trafó majd megtalálja az ő project-jét. Egy megbízható, alaposan tesztelt rendszert meg kell becsülni!
(#) dada75 válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Ez kedves tőled, remélem úgy lesz. Egy kérdés még: van-e értelme növelni a puffert táponként 15000µF-ra, illetve már találtam komolyabb védelem rajzot, de ha tudsz egy nem alkatrésztemető, de már bizonyítottat, akkor szívesen veszem.
(#) reloop válasza dada75 hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
A puffer növelés akkor lenne indokolt, ha esetleg 4 ohm-nál kisebb impedanciával terhelnéd, ez gondolom nem valószínű. Még a mostani puffer felével is szépen elketyegne azért.
Sok jó védelem létezik, ezért tudok kezességet vállalni.
(#) dada75 válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Konkrétan 4ohmmal hajtom. Köszi, ez a kapcsolás nekem pont megfelel. A 12V kimenetet használhatom a hűtőventi meghajtására is? Kis trafóm van, eddig az erősítő tápról hajtottam a védelmet, de a 40V-ból dolgozó venti 12V-os stabja (bd241c+13Vzener) azért eléggé melegedett, ezért terveztem a leválasztást, de így akkor meg is oldom. A venti is két fokozatú lehet két 6,8Vzenerrel (az egyiket egy 65°C termokontakt ami a hűtőbordán van zárja rövidre), ami ha bont felengedi 12V-ra a venti tápját, így ha hideg a gép, csak 6V viszi, és csendesebb lehet (mondjuk a zene simán űbereli, ez igaz . Relének bármilyen relé jó? Jelenleg 10A 250V a kapcsolható, oldalanként, omron ipari célú (kazánoknál, szivattyúknál használjuk), behúzótekercs 12V, majd lemérem hány ohm. Trafóban 10V még elmegy? Az kb. 14V egyenirányítás és puffer után.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2014
(#) reloop válasza dada75 hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
A védelemmel majd át kéne menjünk a témájába, a hozzávalóid megfelelőnek néznek ki.
A ventit mostanában így vezérlem. A leírásával még adós vagyok.
(#) dada75 válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Köszi az infókat, a venti most marad a fapados, de ha a másikat leírod, akkor átalakítom (ez vmi hangvezérelt mint a Technics-ekben?). A védelmet megépítem, és (remélem a hétvégén összeáll), és majd ott beszámolok a tapasztalatokról. Egy kérdés még: a VF2 potija 10 kohm. A bemeneti jelet a keverőn is meg kell küldenem, hogy ki tudjam teljesen vezérelni. Kell, hogy maradjon, vagy egy 22Kohmosra cserélhetem, esetleg mindenképpen 10Kohmmal kell a bemenetnek lezárva lennie. Az én erősítőmben nincs Zobel tag, de bevallom nem mértem szkóppal mit csinál komplex terhelésre. Rakjak rá 10ohm+100nF a test és a kimenet közé, illetve 0,47 ohm+16 menet d=0,6 rézhuzal az ellenállásra tekerve sorba a kimenetre? Vagy ezek az értékek nem igazán illenek hozzá?
(#) reloop válasza dada75 hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
A ventilátor vezérlő a DC védelemhez hasonlóan működik, csak itt a kimenő jelek csúcsértékét vizsgálja, igen egyszerű kapcsolás.
A Zobel és az induktivitás a visszacsatolt erősítő káros lengéseit csillapítja. Ha eddig nem volt vele gondod kár erre áldozni.
A keverő kimeneti impedanciája szerintem van olyan alacsony, hogy közömbös számára a poti 10k, vagy 22k értéke. Az nem baj ha magas jelszintet kell kiadni a keverőnek, és ezt torzítás nélkül teljesíteni is tudja. Kedvezőbb így a jel és a zaj aránya.
(#) dada75 válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Köszi a hasznos infókat, összerakom amit kell, és meglátjuk mit fogok hallani. Azt egyébként még mindig nem tudom, hogy miért nem szállt el a rövidzártól a VF2? Ez csak azért érdekes, mert ez valóban vmilyen korlát volt az áramkörön belül (akár a zenerek), vagy a szerencse? Lényeges, mert ha direkt ilyen a kapcsolás, akkor valamennyire "hülyebiztos". Kölcsön nem adom a cuccot, csak velem együtt Esetleg azt ventiszabályozót megadhatnát kapcsolási rajz szinten (a TDA 7294-nél találtam egy rajzot és egy szimulációt tőled).
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2014
(#) SZISZI86 válasza dada75 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Sziasztok!

VFKD IRFP240 végfokkal kapcsolatban volna segítségre szükségem, mégpedig azt szeretném megtudni hogy mit kellene változtatnom rajta ha +/-50v-rol szeretném táplálni valamint dupla fettel építeném meg?
Mekkora teljesítmény várható így 8 ohmra? Kapcsolási rajz és nyákterv mellékelve.

Előre is köszönöm.
(#) reloop válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Szia! ±50V/8 ohm-ra ezt építsd! Például így.
(#) reloop válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Puszta kíváncsiságból rápillantottam a NYÁK-tervre, már a BD139-eknél elakadtam
(#) SZISZI86 válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Igen, igen

A BD139-ek emitterénél javitottam de működőképes lehet ez a kapcsolás?
(#) reloop válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Következő lépés a source ellenállások hiánya, de ne is menjünk bele, ±50V-ra elég egy pár végtranzisztor. Nagyon ódzkodsz az IRFP9240-től?
(#) SZISZI86 válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Szia!
Nem ódzkodom csak ez van itthon de azt hiszem ha nincs értelme akkor nem erőltetem ezt a kapcsolást majd keresgélek még.
(#) Hetope hozzászólása Feb 20, 2015 /
 
Sziasztok

Rengeteget kínlódtam egy erősítővel amelyben bedöglöttek a fett tranzisztorok (2sk50/2sj135) és mivel ez a típus nem kapható sem másik ilyen csomagolásban és lábkiosztással hát azt gondoltam hogy megoldom MOSFET-el . Egy hónapi eszelés után feladtam és úgy döntöttem hogy ilyen VF2 stílusú erősítőt szerelek a régi helyére ami szintén nem egyszerü feladat mert a hely végett nem lehet beszerelni egyiket sem amit itt jópáran leközöltek és tetszik is meg még az is egy nagy plusz hogy a tervezők igen sokat képesek segíteni. Na most ott tartok hogy van egy sémám ami lehet hogy hibás is de ez megvan az EAGLE tervezőmben , ezáltal tudnák pont olyan méretű panelt készíteni a fura felfogatási lehetőségével amelyet gond nélkül berakhatnám az erősítőbe. Mivel itt sok szaki van akik értik ezt a fajta erősítőt hát felrakom a rajzot . Ha van benne hiba szóljatok már had haladhassak! Előre is köszönöm !
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2015

mosfet PA.png
    
(#) Hetope válasza Hetope hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Találtam egy hibát. A D6 fordítva van !
(#) kistee válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ezt az erősítőt szeretném megépíteni, de lenne egy kérdésem: a rajz szerint +-50V kell neki. Ha +-40V-ról járatom (mert ez áll rendelkezésre), akkor kell valamit változtatni a kapcsoláson?
(#) reloop válasza kistee hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Szia! Az R11 és 19-en 35V helyett csak 25V fog esni, az IC-nek viszont továbbra is kell legalább 10mA. 2k2-t javaslok.
(#) kistee válasza reloop hozzászólására (») Márc 3, 2015 /
 
Kösz!
(#) elektro777 hozzászólása Márc 7, 2015 /
 
Sziasztok!
Bele kezdek egy 2*450W-os KD master féle monster építésébe, lenne pár kérdésem amit tisztázni szeretnék olyannal aki jól ismeri ezt a végfokot.
Először is egy toroidot fogok neki készíttetni és a trafó névleges teljesítményére lennék kíváncsi hogy mennyi kell neki minimum hogy le tudja adni a 2*450W-ot, számolgattam én 1500W-ra jutottam de a toroid ára miatt szeretném megtudni nem-e elég lenne kisebb is (nem ismerem a monster hatásfokát).
Másrészt szeretném opcionálisan hidalni az erősítőt, ehhez kellene nekem egy megfelelő kapcsolás, mert ha csak simán műv erősítővel fázist nem fordított, és fázis fordított jelet vinnék a két erősítő bemenetére, attól tartok hogy nagy torzítások lépnének fel. Illetve ennél a teljesítménynél számításaim szerint 20 ezer µF kondi secunderenként elég lenne, a gyakorlatba is szerintetek?
Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2015
(#) reloop válasza elektro777 hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Szia! A Monster ott van elakadva, hogy az áramkorlátozóját rendbe kéne kapni.
Trafóból 1kVA elég. A kondit helyesen számoltad.
Következő: »»   127 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem