Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   108 / 137
(#) reloop válasza kormika hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Szia! A hűtését elgondoltad már? Számold ki a tápfeszültség és a nyugalmi áram szorzatát!
(#) kormika válasza reloop hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Igen, tisztában vagyok vele, hogy olyan 300W körül van a hőmennyiség, ennek fele jut a FET-re, ami az adatlapja szerint 200W-ot tud eldisszipálni, a másik fele pedig megoszlik a 2db 2N3055-ön. Van egy már régóta elkezdett "értelmetlenül rossz hatásfokú" erősítőm, amiben megvan a táp és a hűtés (azért szerepel 70V a kapcsolási rajzon, mert ennyit tud a táp 15A terhelhetőség mellett, és a két oldalán egyenként 38x50x10cm-es hűtőbordák vannak, függőleges bordázattal, egyenként olyan 5 kiló körül vannak a bordák) és most van időm bőven (sajnos)ahhoz, hogy kísérletezzek. Ha a rengeteg eldisszipálandó hőt nem számoljuk, akkor működhet a kapcsolás?
(#) (Felhasználó 46585) válasza kormika hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Néhány % torzítása lesz. Azért ennél sokkal jobbat is lehet csinálni.
(#) lukacsp válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Persze, de ha nincs az a pár % kellemes torzítás, akkor nem lesznek kézzel foghatók a hangszerek, kisebb lesz a színpad, és a térleképzés...szerintem
(#) (Felhasználó 46585) válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 23, 2015 / 1
 
Ezt a Krell-nél is tudják? Egyébként, izlés dolga...
(#) kormika válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Ebben egyetértek, volt már olyan kísérleti erősítőm is, ami műszeresen 2-3% torzítást produkált, tisztán szinusszal hajtva, de amint zenét kapott, és megszólalt, hát le kellett, hogy üljek, mert a hangfalaim egy új oldalát ismertem meg, iszonyatosan meleg és lágy hangja volt, nem lehetett semmiféle torzítást hallani. Sajnos már sem az erősítő, sem azok a hangfalak nincsenek meg, egy nehéz időszakban pénzre váltottam őket . Holnap akkor összedobom légszerelésben, és meglátom, illetve meghallom, hogy mit csinál. Jelenleg azon vagyok, hogy összerakjam a lehető legegyszerűbb erősítőt, ha ez a kapcsolás beválik, akkor a felső 2N3055-ös áramgenerátor helyett majd kipróbálok tekercset, ellenállást, esetleg izzót, hogy azokkal milyen hangja lessz... Egyszer németországban láttam olyan erősítőt, amiben egy tenyérnyi méretű FET volt és egy kb literes PET palack méretű ellenállás, valami elképesztően gyönyörűen szólt, azóta vagyok rákattanva a faék egyszerűségű erősítőkre.
(#) reloop válasza kormika hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Ha egy FET 25°C-on 200W-ot tud disszipálni és 150°C-on 0W-ot, akkor 150W disszipációhoz 56°C a megengedett maximális lapkahőmérséklet. Bajos tartani még egy hatalmas borda estén is. A 2N3055-ök ugyan ebben a cipőben járnak.
Kísérlethez 1A áram is bőven elegendő. 1-2W-ban is lehet gyönyörködni, szobai körülmények között ritkán merül fel ettől nagyobb teljesítményigény.
(#) kormika válasza reloop hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget, akkor 1A-ral kezdek, mérem a tranzisztorok hőmérsékletét, és nem fogom emelni a nyugalmi áramot csak ha kell, és akkor is csak addig, hogy ne melegedjenek a tranyók 50°C fölé. Igazából a nagy vágyam egy 5.1-es erősítő ilyen faék egyszerűségű végfokokkal filmnézéshez, oda amúgysem kell nagy hangerő, és akkor a 6db végfokot fogom tudni táplálni és hűteni a már meglévő eszközökkel. Holnap jelentkezem az eredményekkel.
(#) kormika válasza kormika hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Nna megvagyok a próbával, nem raktam össze a 2N3055-ös részt, kapásból kerestem kerámia ellenállásokat, és összeraktam belőle 30 Ohmot 50W terhelhetőséggel, és megkapta a 70V tápfeszt, bemelegedés után 1,2A-nál stabilizálódott a nyugalmi áram. Meglepően kellemes, meleg hangja van, meghallgattam többféle műfajjal is, valahogy minden műfajt olyan kellemes, meleg, lágy hangzással ruház fel, nekem tetszik. Egy kérdésem van, mennyiren fontos, hogy a kimenet tápközépen legyen? Azt vettem észre, hogyha úgy állítom be a potit, hogy a tápfesz 2/3-a az ellenállásokra jusson, és 1/3 a FET-re, sokkal dinamikusabban tud szólni. Maradhat majd a végleges végfoknál is ez a 2/3 1/3 arány, vagy tápközépre állítsam a kimenetet?
(#) reloop válasza kormika hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Minél több feszültség esik az ellenálláson, annál nagyobb a nyugalmi áram. Minél nagyobb a nyugalmi áram, annál nagyobb a kivezérelhetőség. A látszólag feleslegesen magas tápfeszültségnek ott látod hasznát, hogy kisebb az áramváltozás az ellenálláson. Ezt is érzékeled, ha több feszültség esik rajta.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) kormika válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Értem. Tehát akkor nem okoz gondot, ha a kimenet nem féltápfeszen lessz, hanem eltolom picit, nekem így valahogy szebbnek tűnik a hangja... Lehet hogy csak azért, mert szépnek akarom hallani, vagy nem tudom, de így valahogy még teltebbnek hallom, mint ha a kimenet Ut/2-n van. Fizukor megrendelem a HE Store-ból a végleges ellenállásokat, és FET-eket is kell rendelnem, mert elnéztem azokat amik itthon vannak, az egyik IRFP064N a másik IRFP044N... De lehet, hogy rögtön az 5.1-hez való mennyiséget rendelem meg. Ma ahogy elővettem a dobozt a hűtőbordákkal és a trafóval picit elgondolkoztam és megkérdőjeleztem a saját épelméjűségemet, kb 15W kimenőteljesítményért kb. 500W-ot elfűteni...
(#) sejtek hozzászólása Feb 12, 2015 /
 
Sziasztok

Épített valaki Nelson Pass féle F5 erősítőt? Van valakinek tapasztalata? Most építek egyet, látványterv már készült,
(#) sejtek hozzászólása Feb 12, 2015 / 1
 
opsz véletlenül elküldtem....

tehát... elkeztem megépíteni, elég sokminden megvan. Valamikor a jövő héten akarom éleszteni. Van valami jótanácsotok, hogy mire figyeljek, nehogy elfüstöljön valami?
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015

voamp.JPG
    
(#) reloop válasza sejtek hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Szia! Egy korábbi építésre mutat: Bővebben: Link
(#) sejtek válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
köszi.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) djkoko hozzászólása Márc 5, 2015 /
 
sziasztok!
Megépítettem ezt a jelkondiciónálót. Kérdésem, hogy ECC88 helyett mit használhatok? Csak ECC82-ből van itthon.
Köszönöm!
(#) CIROKL válasza djkoko hozzászólására (») Márc 5, 2015 / 1
 
Esetleg 85 az megfelelő lehet a 82 nem jó ide .
(#) djkoko válasza CIROKL hozzászólására (») Ápr 12, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget! ECC88-asokat sikerült szereznem, de ajánlottak még orosz 6n1p-t is.
(#) simongab hozzászólása Máj 28, 2015 /
 
Sziasztok! Ha van minnél nagyobb teljesítményű erősítőhöz valamiféle irányelvetek, és ma kapható alkatrészekkel kipróbált kapcsolás akkor kérlek segítsetek... Egy 2SK 1058 as meg lett építve , de elég soványka volt a hangja

Köszi
Gábor
(#) zimi1991 válasza simongab hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Nelson pass 200 watt színtiszta A osztályosa elég?
Ő lenne az: http://www.kk-pcb.com/aleph-12.gif
Amúgy milyen hangfalal volt sovány?Jó lenne tudni azt is körülbelül mi lenne az igény, mert ez a nelson eléggé túlzás lehet, de tudtommal ettől nincs erősebb publikálva...
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2015
(#) simongab válasza zimi1991 hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Hja ez egy kicsit sok lenne. Anyagárban 300e legalább Előszőr ment egy próba hangsugárzón 90dB körüli érzékenység, aztán egy prelúdiumon. 2-5 W ment rá, és már torzított rendesen 40Wattot fűtött el. Egy 30-50 Wattos lenne jó...
(#) zimi1991 válasza simongab hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Akkor egy 30 wattos hiraga lenne jó neked!
Itt olvashatsz róla bővebben: http://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Class-A-Amplifier/
(#) simongab válasza zimi1991 hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Igen, ezt néztem, de egy része az alkatrészeknek már beszerezhetetlen...

Bővebben: Link

Itt mondjuk van egy kis segítség
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2015
(#) zsozso72 válasza simongab hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Szia!
Én mind a két hiragát megépítettem,és elsősorban csak is ajánlani tudom az után építést,nagyon kellemes hangja van,az alkatrészek beszerzésétől pedig ne ijedj meg akad helyettesítő és bár lehet nem hozza azt a hangképet amit az eredetivel de a végeredmény még így is kárpótol.
(#) steelbird válasza simongab hozzászólására (») Máj 28, 2015 / 1
 
A Hiragának van külön topicja. Hiragából a DC szervósat érdemes megcsinálni, egyébként nagyon instabil a kimeneten a munkaponti offset.
(#) trionaudio hozzászólása Júl 5, 2015 /
 
Háló! hiraga 8 wattosahoz egy 75-100 va-és trafo eleglenne ?
800mA 2*14volt , sztereo berendezést szeretnék .
(#) granpa válasza trionaudio hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Ez sztereóhoz is ~kétszeres teljesítmény, tehát elég.
(#) trionaudio válasza granpa hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Szia, és a hűtőborda... Kb 16*5*3 cm kettő db van, ez is elég lenne, vagy picit nagyobb kellene hozzá? Szerinted melyik a jobb a celra , csatoltam kettő képet
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) pisti89 válasza granpa hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Szerintem kevés hozzá.
Az én Hiragámban 700mA a nyugalmi áram csatornánként.
Tehát a 2 oldal 1,4A-t eszik meg és akkor még nincs atrtalék...
Minimum 200VA-es trafót javaslok hozzá!
(#) granpa válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
A Tied is 14V-ról megy?
Következő: »»   108 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem