Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 25 W-os Texas erősítő
 
Témaindító: punkkazy, idő: Okt 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   42 / 50
(#) DRAWS válasza kadarist hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
A BD melyik fajtája?
(#) kadarist válasza DRAWS hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
Pontosabban: nem lesz jó. Kimaradt a nem. Az általad írt típusokra gondoltam.
(#) DRAWS válasza kadarist hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
Ezen a nyákon BC182 és BC212 vel van. Ez jó lehet?

texas02.JPG
    
(#) kadarist válasza DRAWS hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
Ha a 741-et kicseréled valami hangfrekvenciás műveleti erősítőre, akkor még jó is lehet.
(#) pheteeemc hozzászólása Nov 30, 2014 /
 
Sziasztok!Egy kis információra volna szükségem.Megépítettem egy 50 wattos Texas erősítőt,és +-26 Volt feszültséget kötöttem rá,helyesen raktam be az alkatrészeket a panelba,nyugalmi áramot tekergettem,megpróbáltam beállítani,de valamiért 2-3 percig tisztán szólt,szépen erősített is ,és elkezdett melegedni a bd 243 -244 -es végtranzisztor,és utána megszakadt.Mire kellene gondolnom,hogy mi okozhatta ezt a problémát?Kimenetre egy 3 Ohmos hangfalat kötöttem,létezhet ,hogy kevés volt az ellenállása a hangfalnak és emiatt melegedett túl a végtranzisztor?
Amit megépítettem kapcsolást azt csatolom.
Köszönöm a válaszokat!

50w 001.jpg
    
(#) kadarist válasza pheteeemc hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Szia!
Túl nagy nyugalmi áram miatti hőmegfutás, kis méretű hűtés.
(#) Ge Lee válasza pheteeemc hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
A beállítási problémán kívül ez az a végfok ami szeret gerjedni. A visszacsatoló ellenállással párhuzamos 20pF-os kondit én mindenképpen megnövelném legalább a duplájára, de inkább 68pF-ot tennék oda. Nekem annak idején 2 hétig ment, aztán egy filmnézés közben spontán begerjedt és átment zárlatba. Szépen szét is bontottam.
(#) Edimax válasza pheteeemc hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Üdv : Anyit hozzá tennék még hogy ezekbe a kapcsolásokba Páros tranyó kell,mert amugy sok gond lehet. Mérővel kikell mérni jó párat minél pontossabb legyen. Kisseb a galiba vele.
És persze jó hútés kell nekik. Ahogy már irták is.
Amugy nagyon jól szólnak ezek. Üdv.
(#) reloop válasza pheteeemc hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
A nyugalmiáram-állító poti tekergetésével könnyen ki lehet végezni az erősítőt, az egyik végállása közelében teljesen egymásra nyitja a végtranzisztorokat. Lerajzoltam egy megoldást.
(#) pheteeemc válasza reloop hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Köszi a válaszokat!Visszacsatolás kondiját és a nyugalmi áramot is módosítom,és írok visszajelzést,hogy mi lett a végeredmény.
(#) pheteeemc hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Honnan tudom milyen zéner dióda van a panelon?Az a 13-as jelölés az feszültségre utal?
(#) pheteeemc hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Nos.Megépítettem újra az egészet,ugyanúgy melegszik a végtranyó ,mint eddig.Tovább hajtanám egy percnél megdögölne,és most gerjed .Árnyékolt kábellel kötöttem a bemenetet
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) pheteeemc válasza pheteeemc hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
csatolok képet!Apropó elfüstölt,nyugalmi áramot most sem tudtam beállítani.
(#) pheteeemc hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Itt volna a kép.Elméletileg a hűtőborda megfelelő bőven.bd244c tranyó és a hozzá tartozó ellenállás elfüstölt.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014

DSC_0018.JPG
    
(#) reloop válasza pheteeemc hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia!
Ha mégy ellenállásért vegyél pár 10 ohm-osat is. Egyet-egyet köss be a tápágakba, az füstöljön el ne a tranzisztorod.
A nyugalmi állító poti legyen az óramutató járásának irányában ütközésig tekerve mikor éleszted az erősítőt! Mérd a 10 ohm-os előtétnek beiktatott ellenállás egyikén a feszültséget. Az IC-táp és a 4k7 ellenállások jogán lesz vagy 150mV induló értéked. Kezd el a potit tekerni igen-igen türelmesen, mert a pálya szűk szakaszán nő meg drámaian az áramfelvétel. Ha rátaláltál, állíts be 500mV-ot!
(#) ngyzoli válasza pheteeemc hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Csak egy tipp:az élesztéskor köss a végfok trafója elé (sorba) egy 40-100W-os izzólámpát. ÉRINTÉSVÉDELEMRE FIGYELNI!!! Garantáltan megvédi az áramkört a tönkremeneteltől,persze ha nincs nagyon durva hiba.Kisebb teljesítményű izzó=nagyobb védelem.További előnye a dolognak,h a lámpa mintegy "előrejelzi" az áramkör viselkedését.Hibátlan készüléknél a szál épp,hogy csak parázslik,ha (majdnem) teljes fénnyel világít,akkor kikapcs,mert valami gáz van...
Mióta így élesztek,még nem volt meghibásodás,bármilyen végfok javításnál alkalmazható.
(#) djkoko hozzászólása Márc 30, 2015 /
 
Sziasztok!
Szeretném megépíteni ezt az erősítőt, a csatolt képen látható nyákon. Kérdésem az lenne, hogy az alkatrészek között milyen kondik vannak, ill az értékük helyes e, valamint a TL071 helyett más műveleti IC is használható?
Köszönöm!

texas.jpg
    
(#) steelbird válasza djkoko hozzászólására (») Márc 30, 2015 / 1
 
Hello!
A bal oldali 100uF, a trimmernél lévő pedig 6,8µF tantál kondi.
A nyugalmi áram állító részt nem ajánlott az eredeti verzióban megépíteni, ahogy ezen a nyákon is van.
Jó, hogy 1-2 ellenállást megspórolt vele a tervezője annak idején, de a későbbiekben, mikor kezd kontakt hibás lenni esetleg a trimmer, az a végtranzisztorok halálát fogja okozni.
Ahelyett itt van egy jobb megoldás. Ez sem teljesen korrekt, mert a nyugalmi áramot az egekig meg lehet vele növelni, de jobb, mint az előző.
Ezen a rajzon pedig találsz egy jó megoldást (T1 köre).
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2015
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Szia!

Nekem ez az erősítő BD249-250 párral és a meghajtó tranyók BD239-240 párral vannak elkészítve, ua741 IC-vel. 3 - 30V. Az egyik vég az szépen elsőre beindult, de másik oldal valamiért torzan szól (gondolom gerjed). Véletlenül hozzáértem az IC lábaihoz és azt tapasztaltam ha az 5-6 lábhoz hozzáérek akkor tökéletesen szól. Mi lehet a probléma, tudsz-e segíteni?
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Szia! Lehet egyszerű érintkezési probléma, de a gerjedés sem zárható ki. Próbálj szigetelt tárggyal erőt kifejteni a lábakra!
Ha az érintkezés rendben, nézd meg másik IC-vel!
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Szia!

Nincs érintkezési probléma, meg az IC-t is kicseréltem már, ugyanaz a hibajelenség.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 12, 2015 / 1
 
Gyakori gerjedési ok a hűtőborda visszahatása a bemenetre. Fontos a végtranzisztorok szigetelt felszerelése és a borda testelés.
Fotót tudnál feltenni? Lehet valami banális magyarázat is ami képileg feltárható.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Minden tranyó tökéletesen el van szigetelve (200k állásban a műszer ki sem jelez). Annyi az érdekesség, hogy a tranyók k.b. 6-7cm-es vezetékkel (1mm) vannak csatlakoztatva a panelra. Ez egy 15 éve elkezdett projekt elkezdtem építeni, de neki adtam egy barátomnak, hogy fejezze be, de ő még meg sem tudta szólaltatni. Én összeraktam a képen látható lemezre, és elsőre beindult, csak az egyik oldal gerjed vagy mi. A fotón még látszik, hogy egy ellenállás (1M) be van forrasztava a jobb oldalon az IC 5-6-os lábaihoz, így legalább szól, de nem tökéletesen, mint amikor hozzáérek. Még annyi hogy ez még filctollas technikával készült és véletlenül fordítva rajzoltam fel a panelra és amikor kezdtem volna beültetni akkor tapasztaltam, hogy az IC-t nem tudom beforrasztani csak a panelrajzolat felől.
Nekem ugyanez az erősítő szól már közel 25 éve, a végtanyók az enyémen kb. 20cm hosszú vezetékkel vannak csatlakoztatva a hűtőbordához, a borda sajátos kiképzése miatt. Ami egy Kenwood erősítőbe lett beépítve.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
A BD239, BD240 párt keresztbe tudnád cserélni? Nagyon nem odavaló tranyók, lehet az egyik pár jobb az átlagnál azért működik.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Alaposabban megnézve a képet, jól látom 14 lábú a 741-es?
Szerk.: A BD239-240 hűtőbordára szerelése nem jó ötlet, elviszi nyugalmi áramot a végtranzisztorok melegedése, különösen ha a TO92-es tokozású tranyó nincs rákötve.
A két csatorna tranzisztorainak lábain mérhető egyenfeszültségeket is érdemes összehasonlítani, gerjedés esetén a B-E feszültséget lényegesen eltérnek 0,6-0,7V-tól. Szkóp lenne az igazi.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2015
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Igen az IC 14 lábú. a B-E feszültségre holnap rámérek. Köszönöm az eddigi segítséget, majd beszámolok a végeredményről.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Nekem van egy olyan könyvem amelyikben ez van megadva a legfelső tuning határának. A könyv címe HI-Fi erősítők építése.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
A DIL14 tokozásnál az 5-6 közötti ellenállás a kimeneti egyenfeszültéget negatív irányba húzza. Az összehasonlító mérés tanulságos lesz.
(#) FordPrefect válasza reloop hozzászólására (») Aug 12, 2015 / 1
 
Banális magyarázat: @ a kapcsolás. Legalábbis mai szemmel nézve. Úgy ahogy van. Lehet ezen edződni a fiataloknak, de sikerélményhez inkább egy LM1875, az jól is szól, és nem veszi el a kedvét a további építéstől. A vén mazochisták meg csak rágódjanak ezen a gumicsonton.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2015
(#) zenebolond válasza FordPrefect hozzászólására (») Aug 13, 2015 / 2
 
Az IC-ben nincs kihívás. A mai fiatalok meg azt szeretik ha mindent a szájukba rágnak. Mi vén mazochisták meg szeretünk rágódni ezen a bizonyos gumicsonton. De nincs harag?!
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2015
Következő: »»   42 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem