Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 25 W-os Texas erősítő
 
Témaindító: punkkazy, idő: Okt 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   43 / 50
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia Reloop!
Na méricskéltem.
Jó oldal adatai BD250:580mV, BD249: 575mV, BD239:425mV, BD240:516mV (ez szerintem tökéletes)
Rossz oldal adatai BD250:15,54V(nem tévedés), BD249:254mV, BD239:475mV, BD240:163mV.
Mindezt hangszóró terhelés nélkül.

Hogy az egész cucc ne égjen le, egy "öreg" szerelő azt tanácsolta még suhanc koromban, hogy szofita izzóval kössem sorba a + - tápot a GND-t egyenesbe, és ha az izzó világít baj van. Akár a nyugalmi áramot is be tudom állítani. Eddig mindig bevált ez a módszer.
Igaz ha jelet adok neki és a hangszórót rákötöm, a szofiták rendesen villognak mint a diszkólámpa, mivel ezek veszik fel a terhelést.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia! Nézd meg a rossz oldal BD250-ese valóban PNP tranzisztor-e? Mérhető a B-E diódája? Ha a tranyó jónak tűnik de azért módodban áll cserélni, tedd meg!
Mint FordPerfect kolléga célzott rá az áramkör tranziens viselkedése a katasztrófa szélén áll, a gerjedés nem zárható ki, bár a tápági izzóknak ezt jelezni illene.
A korrekt működéshez igen gyors műveleti erősítőre és tranzisztorokra lenne szükség (a linearitásuk is döntő), no ebből nincs a paneleden egy darab sem
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia Reloop!

Megnézem és jelzem a fejleményeke.
Amint már írtam 25 éve ez a kapcsolás kiválóan működik, 5 évig a bátyám ezzel zenélt a helyi presszóban (nekem adta mert vettek egy nagyobb és jobb tudású erősítőt), én meg 20 éve ezt nyüstölöm, nem egy házibulit és szilvesztert elvitt minden probléma nélkül. Ráadásul nem egy pár hangszóró szól róla, két Orion HS500 sorbakötve, egy 300W-os láda, két Videoton 50W-os hangfal ami meg van vágva magas-középnek, és volt valamikor egy Videoton autós trapéz alakú hangfal, ezek a hangszórók egy kis dobozba építve szintén magas középnek.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Nekem is van, mégsem oszlatta el a fenntartásaimat. Egyelőre dobozolatlanul vár a sorára.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia Reloop!

NE5532-es IC van azt be tehetem a ua741 helyére? Elvileg ugyanolyan a lábkiosztása.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Ami megfelelne az a NE5534, de inkább a TL071-et részesíteném előnyben.
(#) killbill válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Nem sz@r az a kapcsolas, csak úgy és azokkal az alkatreszekkel kell megepiteni, ahogy terveztek.
(#) zenebolond válasza killbill hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia Killbill!

Ez a kapcsolás a könyv által ajánlott max tunningot jelen, tehát ha a könyv írója nem jót ajánlott akkor én is tévedhettem.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia Reloop!

Megoldódott a probléma végre, az általad javasolt BD250 tranyó B-E diódája hibás volt(pedig új volt). Gondolom ezért húzhatta az IC tápját, és ezért volt ez a gerjedési dolog. Igazság szerint a DB249-250-es tranyó helyett a BD 245-246 párral szebb a hangja végfoknak.
Köszönöm az eddigi segítséged és türelmed.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
A hiba kimerül magában a hibás tranzisztorban. Örülök, hogy sikerült elcsípni.
(#) killbill válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Bocs, nem neked akartam írni, hogy nem sz@r a kapcsolás, hanem FordPerfect-nek. Egyébként ez a Texas kapcsolas eredetileg 20W-os, TIP31A, TIP32A vegtranzisztorokkal, +/- 30V tápról, 15 Ohm kimenetre. (Sípos Gyula Integrált áramkörös elektronika című könyv, 1980, második kiadás, 190. oldal)
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) FordPrefect válasza killbill hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Nem ciki? Megépítetted?? A legelső kapcsolás erről a szörnyről már az első, 1978-as első kiadásban megjelent. Tip33-34A véggel. 4-16 ohm lezárással, +/-15-30V tápfesszel. 5 sor leírással. Később - pusztán a műszaki paraméterek bűvöletében- elterjedt. Mint a városi legendák. Sokan építhették meg változó sikerrel, nekem mindhárom változat megadta magát, 1-55 nap alatt, váratlanul. Ugyanis én háromszor próbáltam megépíteni, a 80-as években, az akkor még kapható eredeti félvezető készlettel. Mindenkit lebeszélek. Biztos van bevált recept erre a kapcsolásra, ötleteléseken felül valaki írhatna egy megbízható receptet/cikket ehhez a kapcsoláshoz. Amit bárki utánépít, jól is szól, és MEGBÍZHATÓ. Hajrá!
(#) killbill válasza FordPrefect hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Ciki? Nem tudom. Micsoda? Megépítettem, persze, bár én sem az eredeti típusokkal. Két változatom volt. Először egy monó, BD245/246, BC301/303 es BC182 középen a hűtőbordán. Az ment pár évet, aztán az alkalmazott trimmer hibája miatt elment a nyugalmi áram, kis híján kigyulladt a lakás. Késöbb vettem egy pár Preludium B31-et és megépítettem sztereóban is, +/- 24V stabil táppal. Nekem tetszett, állandóan szólt, pár házibulit is megélt, nem volt vele soha semmi baj. Aztán 1990 szilveszterén egy nagyobb szabású bulin rákötöttünk két 12 Ohm-os Hercules hangdobozt (valami zenész cucc volt). Mindkét végfok azonnal begerjedt, leégett a hangszórókkal együtt. Úgyhogy februárban elmentem a boltba és vettem egy Technics SU-VX500 erősítőt és azóta azt hallgatom. Elismerem, jobban szól Szóval nem sz@r ez a Texas, csak érzékeny. Modnjuk el tudom képzelni, hogy az eredeti 709-el még gerjedékenyebb. Nekem mindig TL071 volt benne. A bátyám sokat épített belőle, többnyire zenész gitárkombónak, neki nem volt vele soha semmi baja.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) KMarcell1997 hozzászólása Szept 20, 2015 /
 
Sziasztok azt szeretném kérdezni hogy a 2csatornás Texas erősítőmbe lehetne e csinálni egy híd üzemmódot ami kapcsolható, a kapcsolási rajz mellékelve, az alapján lett megcsinálva az erősítő, ha valaki küldene egy módosított kapcsolási rajzot azt megköszönném.
(#) Beringer 600 válasza KMarcell1997 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia!
Tessék.

brdg-f1.gif
    
(#) steelbird válasza KMarcell1997 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia!
A kapcsolásnak már 8 Ohm -os terheléssel is problémája van, miért akarod még pluszban hidalni? Nem alkalmas a hidalásra, nincs hozzá elég kimenő árama.
(#) bgsf válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Így csak hídba kötve jó a kapcsolás. Sztereóban az egyik erősítőd ellenfázisban lesz, kb fél óra zenehallgatás után megfájdul a fejed, ráadásul a hangkép úgy lesz elcseszve ahogy csak lehet. Ha így akarod sztereóban hallgatni akkor ki kell hagynod a fázisfordítót.
(#) reloop válasza bgsf hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Figyeld a hangszórók bekötési polaritását! Autós végerősítők így működnek.
A Texas 25W hidalása szerintem is ellenjavallt.
(#) bgsf válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Tényleg azt nem figyeltem. 28 éve építettem meg a Texasom. Azóta kifogástalanul működik. 2X35V a tápfesz és olyan 2X60W-ot lehet kihozni belőle. Nem javaslom én sem a hídbakötést. Nekem BD249-250C véggel van és még uA709 van benne a hangszín az passzív. Semmi sistergés vagy zaj.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) killbill válasza bgsf hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Idézet:
„Sztereóban az egyik erősítőd ellenfázisban lesz, kb fél óra zenehallgatás után megfájdul a fejed,”
Ha az elso percben nem tűnik fel, hogy ellenfázisban van a két csatorna, akkor kár is hallgatni... Középen ülve eltünnek a mélyek, eleg feltünő jelenség. Legalábbis egyforma hangszórókkal.
(#) atari hozzászólása Szept 23, 2015 /
 
Üdv mindenkinek !
Csak rászántam magam és előástam az eredeti 32 éves rajzot ami alapján készült az első változat.
Most a mai kor alkatrészeinek megfelelő 4. vált. készül.
Ami a lényeg: Minden alkatrészt megmérni, ellenőrizni beépítés előtt.
Végtranyókat párba válogatni !!!! Én annak idején, mivel lehetőség volt rá vagy 60db-ból válogattam. Gondos szerelés, beállítás üzemi hömérséklet mellett, többször is.
Gyakorlatilag ennyi idő alatt sem tudtam kinyírni. (Ésszerú határok között), pedig kapott rendesen.Nem értem ezt a sok problémázó embert.Igaz nem az alap Texas lett megépítve,hanem ez a javított változat.
(#) steelbird válasza atari hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Szia!
Idézet:
„Gyakorlatilag ennyi idő alatt sem tudtam kinyírni...”
Ezzel a tápfeszültséggel még rövidzár elleni védelem nélkül sem nagyon tudod tönkrevágni a rajzod alapján megépített kapcsolást. Figyelembe véve a BD249/250 tranzisztorok áramerősítési tényezőjét (kb. 20-25 körül mozog), a 220 Ohm -os meghajtó ellenállások miatt kb. 2,5A max. kimenő áramot tud leadni a végfok. Ezt még rövidzár esetén is vígan kibírják a végtranzisztorok a 25V tápfeszültség esetén.
(#) atari hozzászólása Szept 24, 2015 /
 
Üdv !
Ez mint írtam a kiindulási pont volt.
A 2. változattól már +-38V ról ment a végfok.
Ezen a tápfeszültségen maradtam.
(#) steelbird válasza atari hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
A kimenő áram akkor is kevés, ugyanis az a kapcsolásból adódó nagy probléma...
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2015
(#) czibulak hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
Szép napot minden kedves kollégának!

Közeledik az új év és készülök elkészíteni a jólmegérdemelt izmosabb tápot a texasomnak.
A jelenlegi 15V kb 60W-os trafó delon híddal egyenirányítva és 4700µF kondikkal. Meglepő módon brumm nincs amíg van bármi is a bemeneten, akár csak egy poti, és mély hangjai is vannak.
Az alternatív táp 2db 12V 7A-s UPS akksi volt, a Hangfal védőben egy kapcsolóval változtatható volt a zéner hogy passzoljon a tápfeszhez(+/-12V avagy +/-20,5V)és egy hasonló kapcsoló a tápágakban.

Most beszereztem egy kb 200W-os trafót, amit át szándékszom tekercselni. Most van 2*16 és 2*32V szekunder, de sajnos a 16V os szekunder 0,2-es drótból van tekerve. A terv hogy a prímert nem bántom, az aktuális szekunderek letekerése közben számolom a meneteket, kiszámolom hány volt jön ki menetenként, és máris kitudom számolni mennyi legyen az új.

Csak azt nem tudom még mennyi legyen az új tápfeszültség. Mik az ajánlatok / tapasztalatok?
El lehet merészkedni +/-30-35V ig?
A tranyók bc 547 munkaponti, bc301 és bc303 az előfokban, bd249c és bc250c a végfokban. Az előfokban tervezem kipróbálni a Bd139/140-es párost. A kapcsolás 90%-ban a skory weblapján található.

Válaszokat köszönöm előre is!
(#) steelbird válasza czibulak hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Szia.
Nekem +/- 33V -ról megy, 8 Ohm -mal még jó. Kisebb impedanciájú hangszórót már nem tud meghajtani.
(#) czibulak válasza steelbird hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Hali!
Nekem sajnos 4Ω-os hangfalaim vannak. miben nyilvánul meg hogy nem tudja meghajtani?
(#) steelbird válasza czibulak hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
A meghajtóknak kevés az árama, még 8 Ohm -hoz is necces, ez a kapcsolás 16 (15?) Ohm -hoz készült. Olvass vissza itt a témában, leírtam, leírtuk, kitárgyaltuk.
Darlingtonokkal pedig instabil és nagyon gerjedékeny.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2015
(#) czibulak válasza steelbird hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Hy!

A meghajtókat mint írtam cserélném BD139/140-es párra, az rögtön fél amperrel több, 1,5A. Ha arról van szó nem gond duplázni sem őket. Lehet esetleg csökkenteni az 50ohmos ellenálláson ami a művelei erősítő áramát korlátozza. Sajnos azt nem tudom mi szerint kell méretezni. A gyártó 10mA-t ad meg rövid zárlati áramnak. Ez a mi esetünkben lenne tápfeszültség osztva korlátozó ellenállás, tehát 30V /50Ω=600mA, vagy hozzá lehet számolni a végfok bázis ellenállásait, ami 150Ω+50Ω, tehát 30/200=150mA. Azt hiszem más a megközelítés...
(#) czibulak válasza czibulak hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Fene, a primerem 0,6mm vastag drótból van, a román szabvány szerint azon csak 0,59A folyhat. Ez 240V os hálózattal számolva is csak 141W! Kezdhetek matekozni...
Következő: »»   43 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem