Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1341 / 1674
(#) (Felhasználó 46585) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Persze, mert mindjárt van itt 5 db Zoli...
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2015
(#) enree válasza JZoli hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Zoli_bácsi-nak is van, egy biztos! enree
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2015
(#) kaqkk válasza enree hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
A kivétel erősíti a szabályt de nem te vagy az egyetlen !
(#) Simon mondja válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Én nem. Tényleg.
(#) zolika60 válasza csatti2 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Szép munka.
(#) csatti2 válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Köszönöm mindenkinek! Örülök, hogy tetszik.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
De én igen, ezért öt az a négy...
(#) alex0 válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Szia!

Ez a megoldás a mélyek csillapítását nem fogja megoldani. Sajnos a mély tartomány csillapítása más módon lehetséges, ami kicsit nehézkesebb. De nem is csillapításról van szó, hanem hanggátlást szeretnél készíteni. Ez sokkal nehezebb feladat, a diffúzor csak akkor hatásos, ha a hang hullámhossza kicsi, vagyis a magas tartományra alkalmas.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
A mélyek az épületszerkezetben terjednek, ezek a testhangok. Így keress valamilyen megoldást.
(#) kormika hozzászólása Dec 20, 2015 / 6
 
Sziasztok! Már sokszor voltam úgy, hogy meg kellett volna mérni egy motor, vagy bármilyen forgó alkatrész/gép fordulatszámát, de nem volt fordulatszámmérőm. Nézegettem a lézeres és egyéb elven működő gyári műszereket, de valahogy mindig sajnáltam rájuk az összeget. Tegnap este úgy hozta a sors, hogy muszály volt egy villanymotor fordulatszámát megmérni az áttétel tervezése miatt, így építettem egy egyszerű fordulatszámmérő adaptert a multiméteremhez. Az egész adapter lelke egy nyomtatóból bontott optovilla, és egy kemény polisztirol habból készült réstárcsa. A tárcsa egy fordulat alatt 6 megszakítást eredményez, így a multiméterem frekvenciamérő funkciójával kHz-es állásban 10-19999-ig tudok fordulatszámot mérni. Az adapter egy törött dugasztáp dobozába került bele, ami magában foglalja a tápellátásért felelős 9V-os elemet is. Kapcsolási rajzot nem készítettem, mert annyiran egyszerű az egész, az optovilla LED-jének egy 1kOhmos ellenállás biztosítja az áramot, a fototranzisztor emittere a testre kapcsolódik, a kollektoráról van levéve a fordulatszám jel, a kollektort pedig egy 10kOhmos ellenállás húzza fel tápra, amikor lezárt állapotban van a fototranzisztor. Bocsánat a képek minőségéért, telefonnal készültek, a lényeg azért szerintem látszik rajtuk
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
(#) golem hozzászólása Dec 20, 2015 / 1
 
Sziasztok!
Én mostanság ezeket csináltam erősítő modul bedobozolása meg máma a kapcsoló kicserélése.
(#) Zoli1974 hozzászólása Dec 20, 2015 / 2
 
Sziasztok!
A fentebb említett akkutöltő dobozolásával és kábelezésével is elkészültem.
Íme:

DSC_0058.jpg
    
(#) Bakman hozzászólása Dec 20, 2015 / 15
 
Sziasztok!

Spártai egyszerűségű, GPS alapú óra. Automata fényerőbeállítás (beállításban eltoltható fel és le), választható 12/24 órás kijelzés, választható, hogy a GPS vevőből kapott időt mennyivel tolja el (a GPS idő mindig a téli, londoni idő), így minden egész órás időzónában használható. Ennyit tud.

A vevő antennája azért lóg le az egészről mert egyszerűen elfelejtettem neki helyet biztosítani. Mire észrevettem, már 99 %-ban össze volt rakva. A polcon elfér, nem is látszik, így marad ahogy van.
(#) Csupasz válasza Bakman hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Gratulálok, szép munka!
(#) nagym6 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Idézet:
„Spártai egyszerűségű”

Minél egyszerűbb, annál jobb. Legalábbis nálam. És szép is.
(#) enree válasza Bakman hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Nagyon szép munka! Gratulálok!
(#) pont válasza Bakman hozzászólására (») Dec 20, 2015 / 6
 
Remek munka... A spártaisághoz még annyit, hogy nekem még azt is belefért volna ha a panel van elöl. Hiába, én szeretem nézegetni az alkatrészeket.Nekem ilyesmi van
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015

00002226.jpg
    
(#) Alkotó válasza kormika hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Ha jól képzelem az applikációdat, akkor nem a motor fordulatát méred, hanem a "réstárcsáét". Persze ha ezt a motor forgatja, akkor az esetleges áttétel ismeretében számítható annak fordulatszáma. Ebben az a kihívás, hogyan forgassa a motor a mérőtárcsát.
Hasonló problémára, lényeges kisebb pontosság mellett, több tíz éve használok egy sokkal egyszerűbb megoldást. Van egy egyenáramú motoros, kis méretű kézi nyákfúróm (bármilyen egyenáramú kis-motor jó). Ennek tengelyére felhúztam egy gumicsonkot, és a vezetékeire rákötöttem egy DC mérőműszert. Ezután a forgó motor tengelyének végéhez odateszem a gumicsonkot, ami 2-3 másodperc után felveszi a motor fordulatát, és azzal pontosan arányos feszültséget ad. Ezt a feszültséget ismert fordulatú motorokkal kalibráltam, és ábrázoltam egy grafikonon. Így minden feszültséghez gyorsan le tudom olvasni a fordulatot. Így nem kell semmit megbontani, maradhat fenn az ékszíj tárcsa. Akár a tengely végében lévő rögzítőcsavar fején is lehet mérni. A pontosság kb. 5 %, de ez nekem bőven elég, sokszor csak azt kell eldöntenem hány pólusú egy asszinkron motor.
(#) kameleon2 válasza kormika hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Kaptál tőlem egy mancsot, mert megoldottad, igazi hobbista módjára - ahogy kell, amiből sikerült. Én most jutottam el oda, hogy vegyek egy gyári lézeres mérőt. Adtak hozzá egy matricát is 7000Ft volt mindenestül - szerintem ennyit megért, főleg, hogy jó nagy kijelzője van és el is tárolja az utolsó fordulatszámot. Eddig mindig gondban voltam a cnc-mmel, hogy a gyors, mennyire gyors? Most már egzakt módon be tudom lőni kétszer ugyanazt a fordulatot. Alapvetően a teljesítmény hanggenerátorom frekimérőjét is használhattam volna, de ez kisebb és univerzálisabb. Ettől függetlenül :
(#) zoly15 válasza kormika hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Okos kis megoldás, gratula!
Én a mechanikus műszeremet használom, egy gyönyörű Svéd műszerecske, 6 sebesség, 18.000RPM-ig tud mérni.
Van egy másik amivel 48.000RPM-ig tudok mérni ,de azt annyira nem szeretem.
Bővebben: Link
(#) Koncsar válasza pont hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
De baba lett!!! Nehogy a vinyó feje bemenjen a nagymutató elé.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
(#) EcoPityu hozzászólása Dec 20, 2015 / 3
 
Sziasztok!
Fáztam kicsit, így készült egy "egyszerű" áteresztő tranzisztoros 5V-30V-os 20A-es áramkorlátos változtatható tápegység a kezeim alatt!

Két PC táp doboz össze, lágyindító, 600VA-es 2X15V-os hipersil,(2,5-ös szekunderrel), 50A-es graetz kocka, 19,5V, és 39V külön kivezetve, külön pufferelve 83000µF-al (mérve 100000uF).
5db KD502 (60V/20A/150W)párhuzamosan, egy visszahajló karakterisztikájú áramkorlátos áteresztő tranzisztoros tápegységben... Feszültségmérővel, meghackelt árammérővel, kimenet ki-bekapcsolással, ventilátoros hűtéssel.
(#) kormika válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
A réstárcsa és a forgó alkatrész között egy CD meghajtóból bontott puha gumihenger létesít kapcsolatot. Egy időben én is próbálkoztam kisméretű villanymotorral, de mivel én főleg modellezésben használatos villanymotorokat mérehetek, nem nagyon vált be, tapasztalatom szerint a kisméretű motorok többsége maximum 10-11000-es fordulatszámig "pontos", afölött a leadottfeszültség és a fordulatszám között nem egyenes arányosság van, és a modellezésben használatos motorok között nem ritka az olyan, amelyik 30-40000-et is pörög, volt már olyan is, hogy a fordulatszámmérésre használt kismotor forgórészéről leszakadt a tekercselés a nagy fordulat hatására. A mostani megoldásommal a mérhető maximális fordulatszámot gyakorlatilag az optovilla sebessége határozza meg, a polisztirolból készült réstárcsa tömege olyan pici, hogy szerintem még a százezres fordulatszámnál sem szakad szét.
(#) alex0 válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Igen, ez az! Én még kb. 35 évvel ezelőtt használtam ilyeneket a suliban, mert ott volt hasonló. Pontosan már nem emlékszem a típusra, de valami hasonló volt az is.
(#) Buvarruha hozzászólása Dec 20, 2015 / 7
 
Én is fáztam nem is kicsit, pláne a lábam, így gyorsan készült egy talpfűtő berendezés. 12V 2.6A és jelentős komfortérzés javulás lett belőle.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Buvarruha hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Hát, ez nem semmi...
(#) nagym6 válasza Buvarruha hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Két tranzisztor fűt egy alulemezt?
(#) Buvarruha válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Így van, szimplán rövidzárba vannak nyitva, amúgy 2db 2SC3281-ről van szó.
(#) szucsistvan123 válasza Buvarruha hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Nem vitted túlzásba...
(#) (Felhasználó 46585) válasza Buvarruha hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Rövidzárba? Akkor mennyi meleget termelnek? Azt hittem, hogy mondjuk 20...30 W van ezen a lemezen.
Következő: »»   1341 / 1674
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem