Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   553 / 607
(#) rokko99 válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Valóban így van... Hányszor beégtem már a tranyós végfokokkal. Nem is értem... Van egy kapcsolás, alatta hozzászólások. A hozzászólásokban pedig rohadtul nincs szó a kapcsolás működőképességéről.
(#) Helios válasza rokko99 hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Én is szivtam nem is keveset a BSS elektronikás kapcsolások miatt... Mennyi éjjelem rá ment... Soha többet BSS...
(#) Alkotó válasza tamastar hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Ha ismert a tápfeszültség és a terhelő impedancia, akkor Reloop helyettesítő képletét használva készítettem diagramokat, amik az erősítőteljesítményt, a hőteljesítményt, és a tápteljesítményt együtt mutatják.
Híd esetében a terhelést felének kell tekinteni, és a táblázat értékeit duplázni kell, mert 2 erősítő dolgozik.
Ha megadod a két adatot, akkor rámutatok a konkrét értékekre is.
(#) tamastar válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
A hangszóró az 8 ohm-os ,a trafó az 2x24V ez egyenirányitással szűréssel kb 38V,ezt onnan tudom hogy az egyik ismerősöm már készitett ilyet és 38V-ot mért igy egy 300VA toroid trafóval.
Én gondolom 38V kellene legyen egy 250VA toroid trafóval is nem?
(#) hapro hozzászólása Márc 26, 2016 /
 
A véleményetekre lennék kíváncsi. Szerintetek elműködhet a reloop féle egytápos verzió egy ilyen dc-dc konverterről? DC-DC konverter 1 vagy egy ilyenről: DC-DC konverter 2 Kb 20-40W lenne csak használva a végfokból, nincs rá jobban szükség, és mélyládának használnám 12V-ról aktív hangváltóval.
köszi
(#) reloop válasza hapro hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
Szia! Az erősítő működésével nincs gond, viszont a konvertert ki kell próbálnod, mert 12V alatt nem sokkal lefullad. Bosszantó, ha álló motornál dadog a hang.
(#) Alkotó válasza tamastar hozzászólására (») Márc 26, 2016 / 2
 
Ha 24 V-os a trafó szekundere, abból kb. 32,5 V egyenirányított feszültség lesz (a 38 V tévedés). Így teljes tápfeszültség ennek a duplája, 65 V. A híd miatt 1-1 erősítő IC a hangszóró impedancia felét látja, azaz 4R-ot.
4R-hoz és 65 V-hoz mellékeltem a diagramot (relop helyettesítő modellje alapján).
Az értékeket kettővel szorozni kell, mert két erősítő vesz részt a munkában a híd miatt. Hangteljesítmény: 2x84,50W, tápteljesítmény igény: 2x 149,82W, és a várható hőképződés: 2x65,32W. Ezek az értékek pontosan 8R-os terhelő impedanciára vonatkoznak és tartós szinuszos kivezérlésre.
Ha figyelembe vesszük az átlagos zene "kitöltését", ami kb. 30-40%, akkor bőven elegendő egy hídhoz 250VA-es trafó.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2016
(#) rokko99 válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
Hát... Én is rájöttem Csak az a sok elszott tranzisztor...
(#) hapro hozzászólása Márc 26, 2016 /
 
Sziasztok!

Még mielőtt órákat dolgoznék vele, megkérdem...van-e közkézen a reloop féle egytápos tda7294 végfokhoz bármilyen formátumban nyákterv? 1 IC-vel használnám, nem hídba, de ha esetleg csak olyan van akkor elgondolkodok rajta, hogy esetleg az is megfelel.
(#) reloop válasza hapro hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
(#) hapro válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
Köszönöm, ez csodálatos! Na eddig nem lapoztam vissza, 450. oldal környékén már feladtam, pedig nem lett volna már sok hátra. Pedig mintha még láttam is volna ezeket a rajzokat valamikor...
(#) tamastar válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 27, 2016 /
 
Szia nagyon köszönöm a segitséged megértettem mindent
(#) hzsanda hozzászólása Ápr 2, 2016 /
 
Sziasztok!
Egy tönkrement BEAG AET 250 (2x50W) magyar erősítőt kaptam, szeretném a belsejét kicserélni, az eredeti reto külsőt megtartani.
Van is benne egy szép 24+24V-os toroid (+5V lámpának).
Egy TDA7294 -es végfokot tennék rá,
http://www.ebay.com/itm/TDA7294-BTL-AMP-ASSEMBLED-Amplifier-Board-F...AFB:IT
Valamint egy LM1036 -os előerősítőt:
http://www.ebay.com/itm/LM1036-1000UF-25V-Pro-Luxurious-Volume-Cont...AFB:IT
Két kérdésem lenne,
1. Első ránézésre működhet a végerősítő ezzel a trafóval, és kb. mennyi lenne a teljesítménye?
2. Az előerősítőhöz szükséges 12V-os forráshoz, plusz trafó szükséges?
Válaszaitokat előre is köszönöm!
üdv, H

ui.: a kép nem saját
(#) reloop válasza hzsanda hozzászólására (») Ápr 2, 2016 /
 
Szia! Sok lesz a trafónak a hídkapcsolás. Használj szóló IC-s végerősítőket és az eredetivel egyező kimenő teljesítményhez fogsz jutni.
A hangszínszabályzó meghálálja a független tápot. Építs a lámpatekercshez feszültségkétszerezőt! Mérd meg 300ohm terhelésre lead-e legalább +15V-ot. Ezesetben felhasználható.
(#) hapro válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
Szia!

Megépítettem az egytápos verziót TDA7294-hez. DC50V-ról próbáltam labortápról. IC nélkül bekapcsoltam először, hogy megmérjem a tápot. Tökéletesen szimmetrikus volt. Miután beraktam az IC-t a helyére a szimmetria a következőképp változott: +24,6V és -25,4V. Ez így jó?
Két furcsaság van még a dologban. A kimeneten 0,1mV DC van, azaz semmi, a klip led világít egyfolytában. Miért lehet ez? Jó polaritással kötöttem be, már kétszer kivettem és megmértem. Ő volt a minta: Bővebben: Link
Első indítás után észre vettem egy hibát amit elkövettem, méghozzá az 1N4148 diódát fordítva ültettem be. Ez az ami a BC212 és BC182 bázisai között van. Ezt megfordítottam, de semmi változás. Ugyanúgy 0,1 mV Dc a kimeneten, azaz semmi hiba, és a Klip LED világít ugyanúgy.

Egyébként teljesen jól működik generátorral próbálva!
(#) reloop válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Szia! A táp aszimmetriája nem okoz semmilyen problémát, a megjelenése természetes a tápfelező egyszerűsége miatt.
A Klip tranzisztora nem NPN, vagy rossz a beültetése.
(#) hapro válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Igen... Amatőr hibát vétettem oda is 212-t ültettem be. 182-re cserélve hibátlan. Köszönöm!
(#) reloop válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Milyen tapasztalatod van az alapzajával kapcsolatban?
(#) Helios hozzászólása Ápr 7, 2016 /
 
Sziasztok!

Épitettem egy újabb erősitőt, 2 hidalt TDA7294-ből. Az élesztés rendben ment, probléma nem volt. A tápfeszültségem +-25V. Alapjáraton iszonyú csendes, semmi zúgás, semmi sistergés. Persze fázisforditóval használom, ahogy reloop javasolta. Viszont adódtak némi problémák, amik a következőek:

- leellenőriztem a végfokokat, fázis forditó nélkül, EGYENKÉNT iszonyúan búgnak, rádióznak, de egyszerre bekötve néma mind kettő, semmi zúgás, ahogy fentebb emlitettem;
- alapjáraton ha csak a 2 végfokot hajtom, akkor nagyon csúnya a hangszin, szinte magas hangot nem is ad, tehát élvezhetetlen.
- ha hozzá kapcsolom a hangerő, hangszin modult (LM1036-os, Alkotó féle) akkor előjön a sistergés, búgás, ha hozzá érek a potméter gombjaihoz, pattog, búg.
- továbbá ahhoz, hogy a hangszinszabályzóval jó legyen a hangszin, teljesen ki kell tekernem a magas potméterét, de még akkor sem az igazi.

A kábelezést tekintve minden jellel kapcsolatos útvonalon erenként árnyékolt jelkábelt használok, ideiglenes össze van kötegelve minden vezeték, hogy ne legyen lógás sehol sem. Az elrendezést tekintve sincs probléma, ugyanis a kistesó is ugyan ezzel az elrendezéssel üzemel hónapok óta, probléma nélkül. Mellékelek képeket. Ha van valakinek valami ötlete, szivesen meghalgatom.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2016
(#) Helios hozzászólása Ápr 7, 2016 /
 
Lemaradtak a tervek, amik alapján az áramkörök készültek. Itt a hangszin kapcsolása. A fázisforditó kapcsolása reloop féle, azzal nincs probléma. A hid panele Alkotó féle 2.1-ból lett kreálva.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Ápr 7, 2016 /
 
Szia! A fázisfordítóból emeld ki a 22k-t és az 1nF-ot, úgy próbáld ki és számolj be a tapasztaltakról.
JAJJ! Most látom 1µF-et tettél az 1nF helyére - ott vesznek el a magasak
(#) hzsanda válasza reloop hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Szia!
Nagyon korrekt ez a fórum!
Köszönöm szépen a tanácsokat!
Közben megépítettem, gyönyörűen szól. Most cserélem az eredeti trafót egy masszívabb darabra, ki is hagytam a helyét a dobozban.
Viszont van még probléma:
Bekapcsoláskor a hangszóró koppan mint az ágyú.
A kapcsoló is elég rossz, nem mindig akad be, vagy épp ki.
Mit tanácsolsz?
Köszönettel, H
(#) Helios válasza hzsanda hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Szia! Úgynevezett koppanásgátló, hangsugárzó védő áramkör használata javasolt. Találsz itt a fórumon rengetegféle kapcsolást. Én jelenleg a Skori félét használom, semmi probléma nincs vele.
(#) hapro válasza reloop hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Erre nem volt még érkezésem. De idővel beszámolok róla. Viszont ő csak mély hangot fog préselni a hangszóróba, autóba. Szobában generátorról hallgattm meg talán fél percen keresztül egy vén tákolmány videoton dobozon, ott hireten semmi szembetűnővel nem találkoztam zaj szempontjából.
(#) reloop válasza hzsanda hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Szia! Úgy látom a hangszínszabályzó aszimmetrikus tápról üzemel, ez hozza létre a ki/be kapcsolásnál a hatalmas lökést. Mint a kolléga is írta koppanásgátlót kell beépítened, mely egyúttal egyenfeszültségtől is védheti a hangszóróidat. Az egyenfeszültségvédelmet az invertáló (-) kimenetekre ajánlom rákötni, a neminvertáló (+) menjen direktben a hangszóróra!
(#) hzsanda válasza reloop hozzászólására (») Ápr 10, 2016 /
 
Sziasztok! Valóban aszimmetrikus a táp.
Hú egy kicsit nagyon nem vágom miről beszéltek, ne haragudjatok, de tényleg csak "hobby" barkácskodom. Egyszeri gépész vagyok, valami egyszerű gépésznek való segítséget kérnék.
A Google-barátom ezt dobta ki:
http://www.ebay.com/itm/Dual-channel-Stereo-Audio-Amplifier-Speaker...dTWNt7
Vélemény?
üdv, H
(#) vipera1997 válasza hzsanda hozzászólására (») Ápr 10, 2016 /
 
Jót dobott ki neked
(#) hzsanda válasza vipera1997 hozzászólására (») Ápr 11, 2016 /
 
Sziasztok! Esetleg valami faék egyszerű megoldás? Olvasgattam valamit a TDA7294 standby és mute funkciójáról, esetleg, ha beépítek egy plusz kapcsoló, amit csak akkor kapcsolok be, ha már a főkapcsolót bekapcsoltam?
Köszi a segítséget!
http://www.ebay.com/itm/TDA7294-BTL-AMP-ASSEMBLED-Amplifier-Board-F...AFB:IT
(#) belganarancs válasza hzsanda hozzászólására (») Ápr 11, 2016 /
 
Szia! Minimum 400V-os kerámiakondi szikraoltónak a hálózati kapcsolódra.Ennél egyszerűbb szerintem nemigen létezik.Nekem annak idején TDA végfoknál bevált.
(#) tamastar hozzászólása Ápr 17, 2016 /
 
Sziasztok azt szeretném megkérdezni hogy milyen potmétert vagy kapcsolást ,használjak a TDA7294 es hidalt erősitőmhöz hogy tudjam állitani a hangerősséget?
Egyik ismerősöm egy előerősitőt használ ehez amit vett, lehet állitani az erősséget külön a mélyet és külön az élest,csak én most nemtudok venni mert nincs raktáron,lehet nemis készitenek már,az 14V DC-ről üzemelt ,esetleg nekem inkább olyan kéne ami nem külön tápról megy hanem passziv,vagy az nemannyira jó?
Következő: »»   553 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem