Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   176 / 200
(#) gerleimarci válasza dave500 hozzászólására (») Jún 11, 2016 /
 
Atx tápot át lehet úgy alakítani, csak egy graetz-hidat kell csinálni schottky diódákból a szekunder oldalra. Variálni kell a visszacsatoláson is.
A topic képei közt találsz ilyet. Van bennük áramgenerátoros mód is, ami kell a lednek.
A laptop táp egy kicsit bonyolultabb szokott lenni.
(#) dave500 válasza gerleimarci hozzászólására (») Jún 11, 2016 /
 
Megnézem majd, köszi!
Nem kell áramgenerátorosnak lennie, az lesz hozzá külön, mert a LED vezérelve is lesz.
Ha mondjuk 35V kell nekem( kb. 33V-on nyit a led, elég az a +2V, legalább nem fűt az áramgenya) megoldható, hogy valahol 25V körül vegyek le? Ez a piros szín miatt kellene, kb egy 10 V-al alacsonyabb a nyitófeszültsége.
(#) gerleimarci válasza dave500 hozzászólására (») Jún 11, 2016 /
 
Előszor is keress egy tápot TL494 vagy KA7500 IC-vel (régebbi 200-300W-os)
Rászántam egy kis időt, és megrajzoltam neked.
Ha nagyobbra cseréled a 22k-s potit, akkor nagyobb feszültséget is fog tudni.

ATX mod.jpg
    
(#) dave500 válasza gerleimarci hozzászólására (») Jún 11, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm, elkezdek vadászni tápra!
(#) Mircsof hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogy milyen ellenállás értékeket kellene használni a TL494 szabályzókörében, hogy 10-töl 20V-ig lehessen szabályozni a kimeneti feszültséget? Itt a lényeg az lenne, hogy 10V alá ne mehessen az érték.
Jelenleg ott tartok, hogy a visszacsatolást átkötöttem a 12V-ra így tudom szabályozni 24V-ig, de a 2. lábra kötöttem egy potit, de nem úgy működik a dolog ahogy kellene.
(#) IQNUKU válasza Mircsof hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
Szia!

A 2. lábat hagyd békén! Pontosabban fogalmazva: oda állíts be egy fix referencia feszültséget. A gyakorlatban általában 2,5 V szokott lenni.
Csináltam egy vázlatot. Az első rész a szabályozás vázlatos elvét mutatja. A második a konkrét javaslatomat.
Ha a potenciométer csúszkáján előálló feszültséget az R1-R2 osztóval hozzávetőlegesen 10 voltra méretezzük, akkor a kimeneten a P1-R5 osztóval 10 és 20 V között lesz szabályozható a feszültség.

TL494.GIF
    
(#) Mircsof válasza IQNUKU hozzászólására (») Júl 5, 2016 /
 
Szia!
Sajnos, csak most jutottam oda, hogy kipróbáljam amit írtál. Noss összeraktam a javasolt kapcsolást, és íme a tapasztalataim:
1. a potit tekerve (max/min állásig) 23,3V-tól 25,4V-ig tudom a feszt állítani terheletlen állapotban.
2. ha rakok rá egy minimális terhelést (470mA) akkor meglepően elkezd csökkenni a feszültség.
23,3V visszaesik 22,8V-ra
25,5V visszaesik 24,1V-ra

2. láb mérve 2,5V
1. láb 0,8V és 2,5V között szabályozható. Értékek az általad megadottak.
Van valami elképzelésed, miért nem lehet 10V-ig lemenni a feszültséggel, továbbá miért esik ekkorát a kimeneti feszültség?
(#) IQNUKU válasza Mircsof hozzászólására (») Júl 6, 2016 /
 
A számítás menete jó. Persze a gyakorlatban figyelemmel kell lenni néhány tényezőre. Az alkatrész értékek szórására, a bemenetek terhelésére stb.
A gyakorlatban is leellenőriztem. Beáldoztam egy "Vargáné és társát". Kiiktatva a 4. kivezetésen a védelem felőli diódát és az 1. lábra a javasolt 3,3 kΩ, illetve 10kΩ-ból elkészítve a feszültségosztót a kimeneten 9,87V állt be.
Megkettőzve a 10kΩ-ot a kimeneten 19,3 V jelent meg. (Az ellenállások 20% tűrésűek.)
Jól működő áramkörnél az IC 1. kivezetésén a 2. láb referenciafeszültségével megegyező feszültségértéknek kell beállnia.
Konyhanyelven mondva a tápegység "igyekszik" egyfajta egyensúlyt beállítani az IC 1. és 2. lábain.
Ha az 1. lábon a referenciától alacsonyabb a feszültség, az IC növeli a kimeneteket meghajtó PWM jel kitöltési tényezőjét. Ha magasabb a feszültség a referenciától, csökkenti a kitöltést.
Azt kellene kiderítened, az a 0,8V miért nem emelkedik 2,5V-ra. Az 1. láb nem terhelheti ennyire! Lesz ott még valamilyen bibi!
Nem számoltam utána, de ha a kimeneten 23-25V feszültség van, az 1. lábon 4-5 V, vagy még magasabb feszültség jelenne meg!
(#) sector99 hozzászólása Júl 10, 2016 /
 
Sziasztok !

PC táp átalakítást csináltam CHIRIO olasz oldal alapján. Az élesztés és a teszt sikeres is, viszont az "áramlimit" nem lehet a megadott mértékig csökkenteni. Az érdekesség még, hogy az áram poti rövid-zár állapotában csökken az áram, de csak amperes (konkrét adatom nincs) nagyságrendig. Valamit hibáztam, vagy melyik ellenálláson kell módosítanom ?
(#) tursaba válasza sector99 hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Szia ! Ha így csináltad meg, működnie kell. Nekem működik. Mit hívsz áram poti rövidzárnak ? A poti csúszkán(a 4.7K ellenállásnál) amekkora feszültség van, az ic 7-es (gnd)lábhoz képest, akkora feszültséget enged meg a söntön. A sönt ellenállásból vissza tudod számolni az áramot .(0.06R) Szóval, mérni kell !
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Ok. majd mérek, de csak kedden lesz időm. A "rövidzár" alatt azt értem, mikor a rajz szerint a csúszka az alsó állásban van. A másik gondom, hogy a söntöt nem tudtam pontosan megmérni.
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Ok, megvan a hiba, én bakiztam. Elméreteztem a söntöt, egy nagyságrenddel kisebb lett (0.006) Köszi az infót, nekem új volt, mert nem tudtam, hogy hogyan működik az áram szbályozása.
(#) tursaba válasza sector99 hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Örülök, hogy összejött. Még frissek voltak az emlékeim, mert a fiamnak csináltam így akksitöltőt. Az ebay-es digitális V-A mérőt tettem bele és annak a beépített söntjét (10 A) használam fel én is, az áram visszacsatoló jelforrásként.
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Hű, ez megint csak jó ötlet ! Nekem is van olyan műszerem. De annak ugye külön - független -tápfesz kell ?
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Mégsem jó...A műszer söntjét 0.25 ohmnak mérem. Akkor 10 A-nél 2.5 V esik rajta ?
(#) sector99 válasza sector99 hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
És az még hagyján, de csak töredékét mutatja a terhelésen átfolyó tényleges áramerősségnek. Légy szíves segíts, hogyan kell beállítani. Köszi !
(#) proli007 válasza sector99 hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Hello! Az, hogy Te annyinak méred, még ne biztos hogy annyi. Szerintem a mérőzsinórt és átmeneti ellenállását mérted. 10A 2,5V= 25W
(#) sector99 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2016 /
 
Köszi, igen, igazad van. A tényleges értéke 0.03 ohm ! (1.2 A terhelésen 0.035 V esik a söntön) Úgy látszik ez a nagy forróság megártott, nem szabad ma már semmit se csinálnom... Most már csak majd az kell elérnem, hogy az ilyen műszer árammérő része is azt mutassa. (mert most nagyságrendekkel kevesebbet mutat) Két kis trimmer van rajta, az egyikkel a feszültséget lehet korrigálni, a másik látszólag semmit se csinál...
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2016
(#) tursaba válasza sector99 hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Ha az ebay-es, 100V, 10A-es digit műszerről beszélünk, amit használtam, akkor nem lehet ennyi ohm, mert az árammérés söntje kb. 2mm-es, alacsony U alakban hajlított huzal, max. ~30mm hosszú, ami analóg ic. bemenetére megy erősítés céljából. Emlékem szerint ~ 30mV-ot mértem rajta 10A-nál.Én olyat vettem ami a saját tápját méri (3 vékony vezetékes) ,5 V-nál már működik, max. 30V-ig. Felette, a tápot (max.30V) neked kell előállítani értelem szerűen és a gnd ágba kell kötni a 2 vastag árammérőjű huzalt.
(#) tursaba válasza tursaba hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Ilyet használtam: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2016
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Nos, nem tudom, mert nagyobb terhelést nem tudtam tegnap rátenni. Az biztos, hogy a 10 A-es négyzet van kipipálva az adatlapján. Az 1.2 A-es terhelésnél viszont még nem mutatott semmit. Ezen a terhelésen 35 mV volt a söntön ami biztos, hogy jó mert pontos műszerrel mértem.(Fluke) Majd hétvégén folytatom, csak azt nem tudom, hogy mit kezdek vele rajz hiányában.
(#) Poli válasza sector99 hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Szia! Bocs, hogy beleszólok, ilyesmi rajzot keresel?
(#) sector99 válasza Poli hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Jaj, dehogy kell bocsánatot kérned ! Sőt én Köszönöm ezerrel ! Szóval máskor is nyugodtan "szóljál be"...
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2016
(#) sector99 hozzászólása Júl 17, 2016 /
 
Sziasztok !
Még mindig Chirio szerinti átalakítás. Miért van az, hogy ha kézzel közelítek a fesz. szabályozó potméterhez, akkor a kimeneti feszültség azonnal felugrik ? Esetleg árnyékolt vezetékkel kell bekötni, vagy pedig más hibát vétettem ?
(#) gerleimarci válasza sector99 hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
Nem árt árnyékolt kábel, de ha fémdobozba építed nem kötelező. És feltétlenül minél rövidebb legyen.
(#) tursaba válasza sector99 hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
Árnyékolt vezeték kell. Ne kötegeld össze mással. Az árnyékolást az ic. lábhoz (7-es) közelre forraszd !
(#) sector99 válasza tursaba hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
Köszi ! (Marcinak is) Van-e még más "kritikus" pont amire figyelni kell (elrendezés, kivitelezés stb.)?
(#) gerleimarci válasza sector99 hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
A főtrafó környékét kerülje a vezeték. Az szépen meg tudja szórni. Azokat a vezetékeket is nagyívből kerülje, amin komolyabb áram folyik.
A minél rövidebbet úgy értettem, hogy légvonalba vidd, ha lehetséges. Ha a táp eredeti dobozát használod, akkor próbáld meg a 494-es IC felöli oldalra rakni a potit(és azt a felét előlapnak használni). Nekem sikerült egy kb. 15cm-es vezetékkel bekötnöm.
(#) sector99 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
Ok, köszi a hasznos infókat !
(#) Davidd hozzászólása Júl 21, 2016 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy egy átlagos pc táp ami tl494 el van felépítve, az milyen frekvencián működik? Hány kHz ?
Következő: »»   176 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem