Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-vel lehet-e?
 
Témaindító: Carter, idő: Máj 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 14
(#) proli007 válasza oregharcos hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Hello! Nem egészen tudni miről van szó, de feltételezhetően monostabilról, de nem tudni hogyan indítod, stb..
Ha a 2-esre érkező tranzienstől indul el monostabil, akkor a jelet a 2-es felé egy 100kohm-al és a 2-8 közé egy 100nF bekötésével "meg lehet védeni" a trigger bementet a tranzienstől.
(#) oregharcos válasza proli007 hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Üdvözöllek kedves Proli007, köszönöm a gyors választ!
Csináltam egy kis lakásriasztót az 555-ös időzítővel oldottam meg, hogy mennyi ideig szóljon. Az idítás a 2-s pin negatívra zárásával történik. Az asztalon próbálva is mingíg beindúl ha feszültség alá helyezem, azt amit javasoltál már mrgcsináltam. Amikor letelelik a beállított idő, akkor kikapcsol, és utána csak a trigger bemenet idításával működik. Kb. tíz évvel ezelőtt készítettem a mellékhelyiség szellőztetésére hasonló időzítést. Semmi gond a traniensekkel, de ha áramstünet van, (ami nyáron elég sűrün megtörténik, mivel kertes házban lakunk) visszakapcsolásnál, kigyiullad a lámpa. Ezt elkerülvén gondolkozok, hogy jó lenne ezt megelőzni a riasztónál. Tudom, hogy akkummulátorral meg lehet csinálni, mert akkor szünetmentes tápom lenne. Azért érdekelne, hogy rá lehet-e bírni az 555-öst, hogy ne idúljon el, csak akkor amikor szükséges, vagy próbálkozzak más időzítés megoldással?
Köszönettel!
oregharcos
(#) mex válasza oregharcos hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Nekem is volt ilyen gondom az 555-el, a tápfeszültség megjelenésekor automatikusan indult, holott nem ez volt a feladata.
Megoldást a reset lábra kötött párszáz! µF kondenzátor hozott,ami a pozitív tápra pártíz k ohm ellenálláson keresztül kapcsolódott. Az 555 addig reset állapotban van, amíg a 4-es láb feszültsége nem emelkedik 1V fölé, és ezt biztosítja a tápfesz megjelenésekor a párszáz µF , mert az ellenálláson keresztül ms-os késleltetést biztosít, vagyis a töltődés kezdeti szakaszában 1V alatt tartja a reset láb feszültségét. Ezután feltöltődik a tápfeszültség szintjére. Érdemes a töltőellenállással paralell egy diódát kötni, katód a pozitív tápfeszültségen legyen. Ez gyorsan kisüti az elkót, ha megszűnik a tápfesz, és az újbóli megjelenésekor ismét el tudja látni a feladatát.
(#) oregharcos válasza mex hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Szia Mex!
Köszönöm az infót! Igazad van, mert régen kísérleteztem a resettel, ha levettem a tápról nem indult az időzítés. Ezzel az IC-vel is próbálkoztam, de bármit csináltam a 4-es lábbal, indult az időzítés. Lehet, hogy hibás az IC. Holnap megpróbálom amit írtál, ha nem megy kicserélem.
Még egyszer köszönöm a segítséget!
(#) sunside hozzászólása Jún 15, 2015 /
 
Sziasztok,

Szeretném használni ezt 0-10 Bar a szenzort 555-ös IC-vel adott nyomáson ki-be kapcsolásra. (nem akarok PLC-t)
Ha a trigger bemenetre ráadom a soros ellenállásról levett jelet akkor be lehet állítani egy kapcsolási pontot. Eddig majdnem tiszta. Na de hogyan tudnám állítani a ki-be kapcsolási hiszterézist, hogy pl. 2 Bar-nak megfelelő jelnél kapcsoljon be és 3 Bar-nal ki a 3-as kimenet.
Biztos van valami megoldás de én már itt elvesztettem a fonalat.
Minden segítséget előre is köszönök.
(#) proli007 válasza sunside hozzászólására (») Jún 15, 2015 /
 
Hello! Pld. úgy, hogy kiegészíted egy műveleti erősítővel, meg referencia forrással. Mert az 555 hiszterézise nem állítható szabadon.
(#) sunside válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2015 /
 
Kössz, hogy foglalkozol a témával.
A félelmem beigazolódni látszik, nem úszom meg simán csak 555-el.
Azért reménykedtem mert ha 4-5 alkatrésznél több van egy áramkörben akkor ahhoz már nyák is illik, azt meg sajnos nem tudok csinálni itthon, rendelve meg kell hozzá a lottó négyes legalább.
(#) Kera_Will hozzászólása Okt 6, 2015 /
 
Ezt is lehet a jó öreg 555-ből építeni , mint széles sávú lineáris erősítőt felhasználva:
555 80m szinkrodin rádióvevő

Ha már volt akkor bocsánatot kérek!
(#) ha9pi.feri hozzászólása Ápr 24, 2016 /
 
Üdv! Segítséget szeretnék kérni. 555-tel meg lehetne-e valósítani a Morse jelek késleltetését tized - század sec tartományban? Bemenet: 5V-os impulzusok, kimenet is kb annyi, de időben késleltetve.
Köszönettel: Feri.
(#) proli007 válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Hello! Az 555 nem igazán való erre a feladatra. Késleltetésre "vödörlánc tárolókat" szoktak használni. (Pld. SDA1022 ) Esetleg Shift regisztert lehetne alkalmazni. De olyan túl hosszúakat amiből "értelmes" késleltetési idő kijön, ebből nem szokás gyártani.
Mind kettő adatai az órajel ütemére lépked tovább. De a jel fel és lefutásának időbeli bizonytalansága az órajel két ütemjelének ideje közötti idő. (Azon beül nem veszi észre a változást.)
Gitárosok Flanger lábpedálnál szoktak ilyen áramkört alkalmazni. Igaz, analóg jelek késleltetésére.
(#) ha9pi.feri válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Szia! Ok! Kösz szépen. Akkor valami mással kell kísérleteznem.
(#) magitor hozzászólása Okt 21, 2016 /
 
Üdvözletem, egy olyan kérdésem lenne, hogy 555 lehet-e olyan késleltető kapcsolást építeni, ami alap helyzetben 0 kimenetet ad, adott jelre pedig 3-5 másodperc múlva ad egy rövid (1s) hosszú jelet. Lényegében egy késleltettet kapcsoló lenne, ahol szükséges, hogy ha nem működik akkor 0v legyen a kimeneten. A Válaszokat előre is köszönöm.
(#) ferci válasza magitor hozzászólására (») Okt 21, 2016 / 1
 
Szia!
Egymás után kötsz 2 monostabilt 555-tel. Az első kiad 3-5 sec 1 szintet indítás után és amikor ez letelik, kondenzátoron keresztül a lefutó él indítja az 1 másodperces monostabilt.
(#) proli007 válasza magitor hozzászólására (») Okt 21, 2016 / 1
 
Hello! "Tolmácsolnám Ferci Javaslatát. Azzal a különbséggel, hogy mivel Te "késleltetett kapcsolót" írtál, a bemeneten nem monostabil van, hanem egyszerű késleltető. A 3..5sec időt az R1 értékével lehet beállítani.

DLY-5s-1s.png
    
(#) magitor válasza proli007 hozzászólására (») Okt 21, 2016 /
 
Köszönöm szépen!
(#) g112 hozzászólása Jún 15, 2017 /
 
Sziasztok!
Azon gondolkodok, lehet-e valamirevaló feszültségszabályozót építeni 555-el. A kigondolt áramkör a képen van. A pontosság nem szempont, csak működjön. Az egyik potméterrel a feszültséget lehet szabályozni, a másikkal a kapcsolási frekvenciát befolyásolni. Még nem számoltam ki semmit. A fet elé azért raktam tekercset, hogy ne kapjon hirtelen olyan nagy áramot. Ez szükséges a valóságban? Ha igen, kb. milyen nagyságrendű érték kéne oda?

circuit.JPG
    
(#) zenetom válasza g112 hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
Szia,
A rajz milyen programmal készült?
Köszi!
(#) g112 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 15, 2017 / 1
 
(#) Pafi válasza g112 hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
Az 555 alkalmas, de a te kapcsolásod nem szabályzott, hanem csak vezérelt. És bár minden alkatrész adott lenne hozzá, nem kapcsoló üzemű. Lehet rendes kapcsoló üzemű szabályzót is építeni picit több alkatrésszel. Skori oldalán nézz körül!
(#) Droot hozzászólása Júl 13, 2017 /
 
Sziasztok!

555-el lehetséges, ha igen hogyan lehet olyat csinálni, hogy maximum 2 másodperces impulzusra csak 200ms-ig legyen aktív a kimenete?
Tehát a bemenetén 100-2000ms-os impulzust kap ami változik, de mindig csak 200ms-ig legyen a kimenete aktív, 2000ms-os triggernél és 100ms-os triggernél is.
Ha meg lehet csinálni, akkor hogyan?
(#) Pafi válasza Droot hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Igen. A bemeneti impulzust felüláteresztővel 50 ms-os tűimpulzussá kell formázni, és ezzel triggerelni az 555-öst.
(#) proli007 válasza Droot hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Helo! Így van, 200ms-os monostabil multiként kel bekötni és differenciáló tag (ez lenne a felüláteresztő) kell a bemenetre. De nem árt azt is figyelembe venni hogy számít-e, hogy mikor jelenik meg a vezérlő impulzushoz képest a kimeneti impulzus kezdete. Mert az 555 trigger (2-es láb) bemenete alapból lefutó élre indul. Vagy is a 200ms akkor indulna, mikor a 100..2000ms-os jelnek "vége van". Ha ez nem jó így, és mindig együtt kellene a vezérlőjellel megjelenni a kimenő jelnek is, akkor invertálni kell a vezérlő jelet. De ez lehet akár egy szem tranyó is. Valamint a vezérlő jelnek, gyors fe-le futásúnak kell lenni a differenciáló tag miatt. Különben "nem viszi át a kondi" az indító impulzust. De lehet egy 556-ot is használni, ahol az egyik 555 benne a monostabil, a másik pedig az inverter. Akkor ilyen probléma nem fog fennállni. Másik megoldás, hogy nem 555-öt kel használni, hanem egy CD4538-at nem újraindítható módban. Mert az élvezérelt lesz. (Remélem érthető..)
(#) Arni1984 hozzászólása Ápr 26, 2019 /
 
Hello!
Olyat szeretnék hogy egy555 ic bekapcsoláskor 5 másodpercet vár azután 5 másodpercre bekapcsol ezután újra ki és kikapcsolva marad a következő bekapcsolásig.
(#) kaqkk válasza Arni1984 hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Mi az akadálya ? 2 ilyet egymás után kötsz az egyik indítja a másikat ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2019
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Tekintve hogy két időről van szó, célszerű azt két időzítővel megoldani.
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Igen pont ezt írtam én is ..
Idézet:
„2 ilyet egymás után kötsz az egyik indítja a másikat ..”
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2019
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Hello! Ha megnézed, ez nem két monostabil. De hogy legyen egy 555-el is..
(#) szs válasza Arni1984 hozzászólására (») Ápr 26, 2019 /
 
Én azt hiszem, így csinálnám meg:
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2019

0-5-0s.png
    
(#) proli007 válasza Arni1984 hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Egyébiránt ezt a feladatot talán legcélszerűbb 1db. időzítő taggal és egy ablakkomparátorral megoldani. (Nem tudom mit szeretnél vele meghajtani, de nyilván ha valami "teljesítményt", akkor egy tranyó vagy Fet kell a kimenetére, ami képes meghajtani a kiválasztott terhelést.
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Nem kezdtem el megtervezni (ez a te asztalod ) Az első ötletem az volt hogy amikor az első monostabil ideje lejár akkor egy tranzisztor segítségével a lefutó él indítja a következő monostabilt
Szerintem elvben meg oldható és 2db 55 el ,jó azt is megértem hogy egyszerűbben is lehet ,de nem egy rugóra jár az agyunk .
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
Következő: »»   13 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem