Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   74 / 99
(#) csigabiga1 hozzászólása Szept 30, 2016 /
 
Pár link, hogy fokozzam a hangulatot...
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) CHZ hozzászólása Okt 1, 2016 / 2
 
Készítettem néhány mérést, csak a kimeneti fokozat átviteléről amiben a trafó is benne van..
(#) szilva válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 1, 2016 / 1
 
Bocsánat, hogy belevau, de ha már söntstabilizátor kell, akkor miért nem lehet pl. egy TL431-et megfejelni valamivel, ha egy kicsit több áramra van szükség (egy DAC referenciánál tényleg kell 100mA?), megtartva annak minden jó tulajdonságát (pl. feszültség- és hőingadozással szembeni stabilitás)? Egy ilyen áramkör, ahol LED-ek meg JFET-ek szolgáltatnak referenciát, szerintem csak nagy jóindulattal nevezhető stabilizátornak.
(#) tothbela válasza szilva hozzászólására (») Okt 1, 2016 / 1
 
Engedd meg, hogy egy kicsit magyarázkodjak. Egy stabilizátor paraméterei felhasználásfüggőek. Méréstechnikában egyértelműen a hosszú idejű stabilitás, meg a kimeneti feszültség pontossága a fontos. Audiótechnikában inkább a kimeneti fesz minél kisebb zaja, valamint a hangfrekvenciás tartományon belüli minél kisebb ingadozás a fontos. Ha nyáron 5 százalékkal magabb lesz a kinenő feszültség, akkor ennyivel nagyobb lesz a DAC kimenő jele is. De ezt senki sem fogja kihallani. Viszont egy integrált stabilizátor kimeneti zaja oly mértékben modulálhatja a kimenő hangfrekis jelet, hogy erre érzékenyebb fülü embert idegbajba lehet vele kergetni.
(#) csigabiga1 válasza szilva hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Nyugodtan, azért van a fórum...

Nem, valóban nem kell 100mA. A sönt-stabilizátort ES91016 IC-hez szánom az analóg rész ellátására, ez a dokumentáció szerint kb. 25mA-t igényel, 3,3V +/- 5%-os fesz. türéssel.

Mellékelve egy hömérséklet analízis 20-60 fok között, a kimenö fesz. látható a bemenet függvényében. Tényleg van jelentös emelkedés, de ez jól kalkulálható szerintem (söt kell), és ahogy tothbela írta, inkább csupán technikai mint hangminöség béli jelentösége van.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2016
(#) csigabiga1 válasza szilva hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Egyébként meg van több féle lehetöség, ez pl. LM329-et (is) használ...
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2016
(#) Buvarruha válasza tothbela hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
A DAC kimenőjele nem valószínű, hogy megemelkedne a magasabb referenciafesztől, legfeljebb eltolódna valamivel magasabbra. Ennek a ledes söntös megoldásnak szerintem semmi köze a mérétechnikához, pláne, hogy olyan az IC tápzaj elnyomása, hogy a stabilizálatlan feszről sem lenne mérhető zaj a kimeneten.
(#) csigabiga1 válasza szilva hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Bővebben: Link
"TL431 has very poor noise and limited bandwidth, plus the well known stability issues. I was unable to keep the output impedance low, over 150KHz"
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 4, 2016 /
 
Ezt muszály még megosszam...
Bővebben: Link
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 5, 2016 /
 
Kedves Fórumtársak, feltennék egy kérdést:
érdekelne-e valakit a fenti SHUNT szabályozó panel, kétoldalas profi formában legyártatva ahogy fentebb látható?? (kisebb módosításokat kell még persze eszközölni)
Csak mert ha összeraknék egy 100x160mm-es vagy nagyobb panelt úgy hogy a legtöbb darabszám kijöjjön belöle, lenne böven maradékom.
Természetesen költségmegosztás céljából kérdezem...

(Felmerült bennem esetleg hogy TPS7A4700-al vegyesen készíteném...)
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2016
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 7, 2016 /
 
Tothbela-nak küldöm az aktuális állapotot.

Amint látszik beterveztem egy jókora trimmerpotit a kimeneti feszültség finomhangolásához. Elég otromba, de inkább lehessen beépíteni mint nem mert késöbb meg fogom bánni. A lehetöség viszont továbbra is fenn áll hogy smd elemet tegyek helyette, a padjait ezért választottam szögletesre...

A munkaáram referencia diódát is nagyobbra cseréltem, mivel ez a méret a leginkább hozzáférhetö. Továbba 2 alkatrészt még 1206-osra terhelhetöségi és praktikus okok miatt.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2016
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 10, 2016 /
 
Még valaki? Nemsokára adom le a rendelést...!!
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 12, 2016 /
 
Csak egy koncepcióterv...
(#) Primary hozzászólása Okt 12, 2016 /
 
Érdemes lehet megnézni: FreeDSP
(#) csigabiga1 válasza Primary hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Érdekes, de marha kevés az infó. Inkább próbálkozásnak néz ki mint komoly audio eszköznek...
(#) Primary válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Vállalkozó kedvűeknek jó lehet, akik ráérnek mókolni, illetve tanulni.
Van most egy kicsi 3 utas aktív hangdobozos elgondolásom, amihez ez pont jó lenne (csak előbb kéne sok-sok szabadidő).
(#) tothbela válasza Primary hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Nem lelombozásnak szánom, de egy rendes rendszerhez nem feltétlenül kell DSP. Egy javítandó rendszeren meg nem igazán segít. Cimborám örömmel mutatta új DSP-jét (nem épít, vásárol). Többe volt, mint az én teljes rendszerem. A szoba akusztikájához szépen hozzáhangolta magát, érezhető is volt a különbség. Viszont néhány hét múlva annyira megszokta az új hangképet a füle, hogy már nem érez különbséget a mostani, és a korábbi hangkép között. Persze ha bypass-olja a DSP-t, hallható a különbség, de elmúlt a varázs.
(#) Primary válasza tothbela hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Tudom, hogy nem kell, nem utólagos javítgatáshoz szánom. Hangváltó feladatot szánnék neki, illetve kiemelni a mélyet. Kisméretű zárt dobozba tennék alacsony rezonancia frekvenciájú, nagy terhelhetőségű hangszórót. Ennek a 12 dB/oktávos esését kellene kompenzálni akár jelentős hatásfok romlás árán is (szobába ez nem szempont).

Hogyan oldanátok meg / hogyan szokták megoldani az aktív hangsugárzóhoz a jelátvitelt digitálisan?
(#) Buvarruha válasza Primary hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Digitálisan optikai, vagy koax S/PDIF jelet szokás vezetni. Amúgy egyszerűbb és olcsóbb is lenne megfelelő átvitelű hangszórót használni.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2016
(#) csigabiga1 válasza tothbela hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Ez így igaz lehet, de vannak olyan (pl. nyitott dipól) rendszerek (mint az enyém pl.: Linkwitz LXmini), melyket egyszerüen nem, vagy csak nagy ráfordítás (tervezésbéli, anyagi, hatásfokbéli) révén lehetne passzív módon meghajtani. Hosszú távon se nem olcsóbb, se nem jobb a passzív megoldás, de még csak a korrábban általános müveleti erösítö "temetö" sem.

A teremakusztika az egy más kérdés, egy alapjaiban jól megépített hangfal részben el tudja fedni a lehallgató helység akusztikus anomáliáit, szóval szobát csak csínnyán EQ-zni...
(#) csigabiga1 válasza Primary hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Ha ki akarod próbálni és van egy elfogadható hangkártyád, ajánlom pl. az EqApo ingyenes Windows plugint Bővebben: Link. Bármit meg tudsz csinálni vele!! Ha kell segítség szólj!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2016
(#) Primary válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Ezt már ajánlottad, próbálgattam. Csak PC mentesíteni akarom a rendszert.

Buvarruha:
Az addig oké, hogy S/PDIF, most is az megy a DAC-ig. De ha az aktív hangsugárzóban lesz mondjuk a DAC is, akkor hogyan oldják fel a bal/jobb csatorna problémáját?
(#) csigabiga1 válasza Primary hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Ja, elképzelhetö...
Alternatívák lehetnek a miniDSP xx, esetleg Hypex DLCP. Túl nagy kínálat még nincs belölük.
Sajnos könnyü elszaladni az árral...
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2016
(#) Primary válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 13, 2016 / 1
 
A miniDSP-ben nincs meg az a kihívás, ami megvan a freeDSP-ben.
A DLCP meg drága.
(#) tothbela válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 14, 2016 / 2
 
Értem. Nekem opatemetős szubom volt, de én analógos gyerek vagyok.
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Régen én is csináltam ilyen és ehhez hasonló dolgokat.
Müködik persze, mélynek el is megy. De egy teljes 3/4 utas hangváltó azért elég bonyolult tud lenni, és ráadásul nem is igen lehet univerzálisra csinálni. A digitális technikának ebben hallatlan elönye van, és mára már szerintem minöségben is legalább olyan jó mint az analóg, söt...
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016

w-asp_1_.jpg
    
(#) gordonfreemN hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Ismerős valakinek az alábbi képen látható probléma?
Hát nem jövök rá, hogy az adatlap a hibás-e és ha igen, akkor az Rf értékében vagy a képletben...
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016

4V.jpg
    
(#) Hp41C válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
A sqrt(2) ~= 1,4142135623730950488016887242097, de csak 1.41 van kiírva belőle...
(#) gordonfreemN válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Haha. Szóval az a hiba hogy a kép alján lévő képletet adta meg az adatlap. Viszont behelyettesítve a 2vrms sehogy nem jön ki csak ha az Rf-et csökkentem. Viszont a 4.5Vrms pedig kiszámolható. Miért a kérdés.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) Hp41C válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 24, 2016 / 1
 
A bel oldalon: R3 = R4 = 360, R5 = R6 = 360. A obb oldalon a R3 = R4 = 560, R5 = R6 = 270.
Azaz a bal oldalon a differenciál erősítő erősítése -1 (360 / 360), a jobb oldalié 0,48214285714285714285714285714286 (270/560)
Szóval a jobb oldali képletből a végén levő "x 2" törlendő
Következő: »»   74 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem