Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2879 / 3946
(#) Gafly válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 30, 2016 / 1
 
Ebben az esetben kisebb színes CRT TV/monitor sorkimenővel és sokszorozóval kísérleteznék. Ennek még van is saját topic-ja. Olcsón/ingyen vihetőben/lomtalanításkor szokott is lenni bőven.
555 meg egy FET/tranzisztor és hajrá
(#) bull60 hozzászólása Okt 30, 2016 /
 
Üdv.A kérdésem az lenne,hogy a sztereó áthallást befolyásolja e a balansz potméter?És ha igen,a kikötésével javítható e az áthallás?A sztereó teret szeretném megnövelni.Üdv.
(#) proli007 válasza bull60 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Hello! Az a balansz megoldásától függ. Ha mono potival van megoldva és a csúszkának van ellenállása, akkor képződhet tőle áthallás. Ha sztereó a poti, akkor kevésbé. De hogy ez érdemi javulást fog hozni, abban kételkedem. A sztereó tér növelése nem egy jó dolog, az csak ilyen-olyan demó felvételnél lehet, mint effektet felfogni. A csökkenése érdekében lehet tenni. De azért gondold meg, hogy egy LP lemez áthallása ha jól emlékszem 26dB volt, és remek térhatást lehetett hallani. Vagy is az áthalás "mindenen túli kergetése", nem fog eredményt hozni, mert sokkal több más befolyásoló tényező is lehet. A felvétel mikéntjéről nem is beszélve.
(#) bull60 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Először is köszönöm a gyors válaszodat.Amennyiben simán ki kötném a balansz potit,megváltozna a bemenő jelem bármilyen formában?Akár frekvencia,zaj,jelerősség formájában?Üdv.
(#) proli007 válasza bull60 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
A frekvenciának és zajnak nem szabadna változni. A jelszintnek változnia kell. Hiszen a balansz bármely típus is, általában 50%-al (-6dB) csökkenti a jelszintet. Természetesen én a kisebb szabályozási tartományú balanszal jobban szimpatizálok, mert ha 1..2dB-nél nagyobb eltérést kell módosítani, akkor megette a fene az átviteli rendszert.
(#) bull60 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
A mostani rendszeremnek kb 88dB az áthallása.A high end erősítőknek pedig 90 felett van.Megvagyok elégedve a mostani hangjával,csupán az érdekelne,hogy ki lehet e hozni egy picivel többet ezen a téren az erősítőből.Tulajdonképen ha kiépíteném a balansz potit akkor dual monó lenne a rendszer,vagy ahhoz mélyebben kellene a rendszerbe nyúlni?Kíváncsi lennék,hogy az áthallás szempontjából mekkora különbség lehet egy sztereó és egy dual monó erősítő között?
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2016
(#) proli007 válasza bull60 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Soha nem szabad egy-egy paraméternek túlzott jelentőséget tulajdonítani. És ha végtelen lenne az áthallás, akkor mi lenne? Hogy helyeznéd el a mikrofont, vagy a hangszórót, ahol egy légtérben van a kettő? 88 és 90dB áthallás? Meg kell próbálni megmérni, nem csak leírni ezeket az áthallásokat.
Számszakilag belegondoltál már ez mekkora érték? A 90dB, az 1:31627 arányú jel. Vagy is pld. ha az egyik hangszórón 31V a feszültség, akkor a másik hangszórón 1mV lenne az idegen jel. Ez 125W a 0,125uW arányt jelent. Ha a bolha fingik, az is hangosabb..
(#) bull60 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Tehát ilyen szinten már nincs jelentősége pár decibelnek.Köszönöm a segítséget.Minden esetre kipróbálom a dolgot,kíváncsi vagyok mi fog változni és milyen irányban.Üdv.
(#) slimtomi hozzászólása Okt 30, 2016 /
 
Helló Srácok!
Táplálhatok egy áramkört egyszerre két tápegységről egyidőben (párhuzamosan) ?
Első táp +14V (autógenerátor töltőfeszültsége), második táp egy generátorra kötött tápegység, ami +10V-ot szolgáltat stabilan.
A miértre most nem térek ki, nem akarom terhelni a topikot.
(#) RoliNyh válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
A válasz akkor egyszerű lesz, nem!

Párhuzamosítani csakis egyező szekunder felépítésü feszültségű és teljesítményű tápegységeket lehet...
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2016
(#) slimtomi válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Zavarja egymást a két áramforrás? Igazából mindkét áramforrás csak rövid időre lenne rákapcsolva egyszerre az áramkörre (néhány mikroszekundum).
(#) pucuka válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Szerinted az a 4 V feszültség különbség mit fog csinálni? A nagyobb feszültség a kisebb feszültségű forráson a feszültség különbség a kisebb feszültségű forrás belső ellenállásán, az ohm törvény által meghatározott áramot fogja áthajtani. A belső ellenállások feszültség generátoroknál általában kicsik, ezért igen nagy áramikra számíthatsz. Nézz utánna a Kirchhoff féle törvényeknek.
Bővebben: Link
(#) Bakman válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Igen, "zavarhatja", de ezt két diódával meg lehet oldani, már ha nem gond, hogy a kimenetükön 13,5 és 9,5 V lesz várhatóan. Lásd melléklet. Ha 0,5 A-nál nagyobb áramot kér a fogyasztó, erősebb diódákat kell használni.

Shot_659.jpg
    
(#) pucuka válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Akkor rövid idejű szikrázást fogsz látni. Hogy ezt ki fogja túlélni, az sejthető.
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Javíts ki ha tévedek, de ebben a kapcsolásban a D2 dióda katódon nagyobb lesz a feszültség mint az anódon, tehát szerintem az lezár, nemde?
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Igen, éppen ez lenne a lényege.
(#) slimtomi válasza Bakman hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Így van, mert kapcsolgatva lesz az egyik táp egy MOSFET-tel. Alapesetben +14V-ot kap. Ha azt lekapcsolom, akkor +10V lesz a tápfeszültség.
Ez jó ötlet! Köszönöm!

Kirchoff törvényeinek is utánaolvasok, mert már nem teljesen emlékszem rájuk :/
(#) RoliNyh válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Ja hát akkor rosszul tetted fel az első kérdést. De legalább megoldódott a gondod...
(#) slimtomi válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Ezek szerint igen, valóban rosszul. Alapvetően tényleg nincs értelme egyszerre két különböző feszültségről üzemeltetni egy áramkört.
De így már tiszta a dolog előttem is.
(#) pucuka válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Ahogy látod, a diódák is kapcsolgatják, mégpedig jó gyorsan, és automatikusan, a nagy fals áramok kialakulásának lehetősége nélkül.
Ha FET -ekkel kapcsolgatod, ha bármely rövid időre is összenyitnak, elbúcsúznak.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2016
(#) slimtomi válasza pucuka hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Értem. Ezért szeretném csak a +14V-ot kapcsolgatni, így 1 db MOSFET kell D1 dióda elé.
Egyébként adatátvitelt szeretnék megvalósítani, ezért van szükségem a kettős tápra.

Ja, hogy hurok és csomóponti törvény. Ez így megvan, de ezen a törvények ismeretében sem tudtam megállapítani, hogy két különböző feszültségű áramforrás milyen hatást gyakorol egymásra, ezért kérdeztem itt.

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2016
(#) pucuka válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Van két hurok, és egy csomópont. . .
(#) proli007 válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Hello! A rengeteg aggodalom ellenére, egyáltalán nem biztos hogy ebből gond származik. Részben azért, mert a generátorban diódák vannak, így nincs viszáram. (Amikor leállítod az autót, akkor is ott a generátoron a feszültség és gond egy szál sem.)
A másik, hogy van táp, aminek gondot okoz, ha a kimenti feszültsége magasabb, a bemenetinél. De ez ellen egy reverz diódával szoktak védekezni, mint megannyi táp esetében. Ha a táp kimenetére magasabb feszültséget kapcsolunk, akkor feszültségszabályzó mindegy "kikapcsolja" vagy is leszabályozza az áteresztó elemet (vagy akármit). De ugyan ez a gond van, amikor egy táp kimenetére egy nagyobb puffert teszünk és kikapcsoljuk a tápot. Semmi különbség.
Szabályzókörben lehet gond, ha olyan működési elvű, ahol a a feszültségszabályzó, ahol a potit áramgenerátor táplálja és a poti ellenállás változtatásával állítjuk be a kimenő feszültséget. Mert ha van a kimeneten feszültség, és van védelmi áramkör a szabályzó bemenetén (általában egy dióda) és közben nullára szabályozzuk a kimenti feszültséget (potit letekerjük), akkor a dióda és szabályzó belepusztul. Hiszen nincs korlátozva az áram. (EMG tápok tipikus meghibásodása)
Tehát ha hiba van, az nem a párhuzamosan kötés elméletében van, hanem a szabályzó nem megfelelő kialakításában, ehhez a megoldáshoz.
(#) slimtomi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Az épített, 10V-ot szolgáltató tápegység nem lesz állítható. Fix stabilizált 10V-ot fog szolgáltatni. Gyújtás állapotától függetlenül a 12,7V akkufesz mindig jelen van. A fenti ábra szerinti diódás védelem után pedig nem érintkezhet egymással a senki.
Remélem nem értettem félre a gondolatmenetedet.
(#) proli007 válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Tekintve, hogy nem tudom mit is építesz, milyen tápot használsz és mik az elvárások ezzel a táplálással szemben, így nem igazán tudok választ adni.
Én csak arra a kérdésre válaszoltam, hogy mi van ha egy tápegységet kötünk egy generátor kimenetére, ami 14V-ot ad. Azt pedig minden dióda nélkül lehetséges, ha a táp védett. De ha Te diódákat kötsz bele, abból a feszültségesésen kívül nagyobb gond nem lehet.
(#) slimtomi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Két darab motort vezérlek AVR-rel. Az AVR és a két motor ugyanarról az egy vezetékről kapják a 12,7V vagy 14V-t (attól függően, hogy jár-e a motor).
De ugyanerre a vezetékre rá szeretnék kötni egy olyan tápegységet, ami szintén az autó hálózatáról működik és stabil 10V-t állít elő.
Egy másik AVR egy MOSFET-en keresztül kapcsolgatja ki/be a direkt tápot (pl 14V) CSAK akkor, amikor kommunikáció zajlik a motorokat vezérlő AVR felé. A motorok AVR-je ezt már figyeli, értelmezi stb...
10V lenne a digitális 0
12,7v-14V lenne a digitális 1

Ez egy egyszerű szimplex kommunikációs kapcsolat lenne.
(#) proli007 válasza slimtomi hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Akkor tegyél diódát a táp felé, a MOSFET-hez nem kell. De a "fogyasztói oldalon" kondi nem lehet, mert az meglehetősen lassítja majd az átvitelt. Tehát ezt azért át kel gondolni, célszerűbb 12,7V-on tartani a vonalat és "visszaejteni" a jel esetén . (Egyébként ha jól tudom ezt nem így szokták anno csinálni, hanem pld. 10kHz-es jelet moduláltak a tápra. Lásd, távtáplálású tűzjelzők.)
(#) slimtomi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Sajnos nem tudom, hogyan kell jelet modulálni a tápra. Valahogy így működnek a vezérelt villanyórák is (bojlereké), de mint írtam, nem tudom, hogyan kell. Viszont utánaolvasok ennek a dolognak.
Amit írtál, hogy melyik feszültségszint lenne az '1' , az természetesen 'részlet kérdés'.
Igazából itt 4 parancs átküldését kell megvalósítani, azaz a 2 motor 2 irányú mozgatását.
A kérdés az, a külön tápegység vagy a jelmodulálás az alkatrészigényesebb.
(#) szilagyi314 hozzászólása Okt 30, 2016 /
 
Következő lenne a kérdésem:
Találkoztam a napokban egy használatban levő,
régi, házi készítésü RF PVC hegesztővel és nem értem, hogy
miért van összekötve a nagyfesz áramkör
egy pontja a védőföldre kötött fémdobozzal?

Az áramkör felépítése:

Egy kb 500VA-es 220V-os trafó, melynek 2 szekunder tekercse 2X2000V -ot
ad, utána több félvezető diódával egyenirányítva (két utasan)
anód feszként szolgálva egy OT-400 (hasonló a 833A-hoz) triódával
kialakított földelt katódos Hartley oszcillátornak.
(A kétutas dióda sor után még van egy kb 8mH légmagos fojtó és egy 100pF/5kV
kapacitással kialakított aluláteresztő szűrő.)
A cső munkapontját egy 20K-s rácslevezető állítja be.
A hárompont L egy prcelán testhez rögzített öntartó 4 menet kb 7cm átmérőjü
hengert formálva 6mm-es Cu csőböl, menet hézag is kb 5mm.
Az egyik vége az anódra a másik vége egy 60pF/5kV -os
kerámia kondenzátorral a rácsra és kb a tekercs közepén
jön be a 2000V -os táp. Így kb 30MHz-el rezeg.
A fenti 3pont L -el tengelyszimmetrikusan 1 cm távol
egy hasonló átmérőjü 1.5mm-es Cuz kb 2 menet csatolja ki
az RF forrást a hegesztéshez. Egyik vége megy a szerszám egyik feléhez
a másik vége egy forgókondival a másik szerszámra, ami egyben a fémdoboz
és védőföld is.

A kérdés, hogy a cső katódja (ami a két szekunder tekercs közös pontja is
a kétutas egyenirányítás miatt) miért van galvanikusan szintén a fém
doboz falához kötve?

Összegezve, ha egy védőföldelésü fémdobozban egy hálózati trafó után
van egy közepes feszültségü (pár kV-os) akár RF áramkör, melyhez galvanikusan
nem kivánunk csatlakozni, mint pld. fent is, akkor e dobozban levő nagy fesz ák.
egy pontját kell-e közösíteni a védőfölddel azaz a fémdobozzal?
(Valamint feltesszük, hogy a környezet: hasonló földelt dobozok működnek egy normál teremben.)
Köszönettel
Laci
(#) jocka0012 hozzászólása Okt 31, 2016 /
 
Üdv!Van a régi rc autómhoz egy akkumulátor töltő , ami valamiért meghibásodott.Az első kérdésem az lenne , hogy ez milyen elven tölti fel az akkumulátort?Egyébként se kép se hang nem világít egyik led sem.Van egy mechanikus időzítő , amit fel lehet húzni és kattog ameddig le nem jár.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2016
Következő: »»   2879 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem