Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   42 / 52
(#) Kera_Will válasza freechat hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Használjál LORA WAN modult inkább !
Azzal akár sokkal többet is át tudsz vinni , akár 10-30 km is. LoraWan
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
(#) freechat válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Jól értem, hogy ez egy olyan kb 10-15EUR-ba kerülő modul amivel simán át lehet lőni 15km-et? Bárhol akár a nyílt tengeren is?

Illetve akkor, ha van egy távirányítóm meg mondjuk egy autóm akkor két db kell belőle és akkor oda-vissza is lehet kommunikálni?
(#) Kera_Will válasza freechat hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Akár 100 - 200 km is ha elég magasan repülsz .
Persze az átviteli sebességek változóak lehetnek átviteli protokol választásának függvénye.
Ha van megfelelő bázis állomásod lásd budapesti 3 db azzal a budapesti terület le van fedve kb 25mW mint milli Watt 10^-3 tíz mínusz harmadikon W teljesítménnyel .
Pont - pont , pont- multi pont közti átvitelt is tud.
Háát mondjuk autót azt nem vezetnék vele közúton !
Repcsi Teszt
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
(#) freechat válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
, sima modell autót akarok vele irányítani csak jóval több adatot akarok oda-vissza átvinni, mint azt, hogy jobbra-balra stb... Mivel kamera is van rajta (Raspberry vezérli) ezért akár azt is visszaküldeném a távirányítóra 320x240-es felbontásban.
(#) Kera_Will válasza freechat hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
HHMM képeket lassabban biztos, ne várd el az azonnali képet.
Távolságtól függhet az átviteli sebesség.
Protokoll leírása alapján 50-100 kbs is van ... de rosszabb esetben csak 10 kbs .
(#) freechat válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Majd kiderül, ha nem megy hát nem megy, de legalább normális távirányítót lehet építeni.
Abban kérném még a segítséged, hogy melyik modult érdemes nekem megvenni.
Sima Ardunio-ra szeretném kötni a legjobb lenne, ha csak biteket kellene átlőnöm majd a két végén összerakom, hogy mit is akartam, de az sem baj, ha valami szabvány átvitelt tud.
5V-om és 3.3V-om van.
(a raspberry-re nem akarom egyből kötni)
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
(#) Kera_Will válasza freechat hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Számold ki mennyi bájt 1 képed ff/szines átlag átvitelt vegyük kb.: 20 kbs .
Ebből kiderül mennyi idő 1 db kép. Legfeljebb úgy mozogsz majd mint a mars járók .
Igaz ott több mint negyed órás a rádiójelek terjedési sebessége .
(#) Bell válasza zenetom hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Köszönöm!
Nekem az jött le erről a modulról, hogy minden az EEPROM-ban van, a működtetéséséhez nincs szükség mikrovezérlőre.
Tápfeszt ráadni, szünet, adatot a bemenetre, ha nincs adat egy ideig, akkor az a sleep.
A vevőnek is programozás nélkül kéne működni.
Talán Chi**ad -ék tudnak valamit.
(#) pont válasza freechat hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Ha esetleg valamiért mégsem jönne be a Lorawan, én ilyeneket használok : Bővebben: Link ezek 100mW-osak RX-TX TX-Rx UART max 115200-at tud, én 19200-al használom jelenleg 1Km hatótáv Bővebben: Link
(#) zenetom válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Anno néztem azt is, van arduinos kód, de az EEPROM-ba ott se írnak.
(#) zenetom válasza Bell hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
A beállítások a RAM-ban tárolódnak, amiket induláskor az EEPROM-ból olvas ki. Ezt lehet menet közben változtatni. Ha a RAM-ba írsz, akkor csak tápfeszig őrzi meg, ha EEPROM-ba, akkor meg következő induláskor már az lesz érvényes.
(#) zenetom válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
A manóba. Már káros a figyelmetlenségem.
Jövök + 1 sörrel, vagy LCD-vel.

Mindenkinek:
Amit korábban írtam, kissé téves. Mégsem kell a gyári programozó, a simpi által írt hozzászólásban látható a forrás, amiben benne van az EE kezelés: Bővebben: Link.
(#) Gj hozzászólása Okt 26, 2016 /
 
Üdv!

Én is az épp szóban forgó modult használom (RFM110-433S1 és RFM210W-433S1) alapbeállításokon, egy 20cm-es drótdarabbal antenna gyanánt (majdnem 173mm, de még csak az íróasztalon tesztelgetem ) és 4800bps-en házon belül (1 fal volt az adó és vevő között) 5-6m a hatótávja (13B oda, majd 6B vissza, és úgy értem a nem működést, ha max 10 próbálkozásból a legutolsóra sem sikerül az oda-vissza átvitel).
Ezek a modulok tényleg csak ennyit tudnak, vagy én rontok el valamit?
Ha ennyire képesek, akkor milyen szempontok alapján választhatnék olyat, ami házon belül 20+ m-re működik?
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) pont válasza Gj hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Először is rendes antenna kell, (7-10dB) megfelelő tápvonallal, a gyári teljesítmény eléréséhez. Ha csak negyedhullámú vezetékdarab, vagy csavart antennával próbálod akkor úgy a negyedére számíthatsz távolságban/sebességben (azért ezzel lehet játszani, ha nem kell nagy sebesség akkor arányosan megnő a távolság). Másodszor az adatlapokban ott van a teljesítménye, a tiednek 10dB amit itt linkeltem Bővebben: Link annak Pl.: 20 dB és itt ugye logaritmikusan nő a teljesítmény, még ahol megadják, közelítőleg tájékoztat a Wattban megadott teljesítmény is. Az hogy a helyi viszonyok leküzdésére hány dB kell azt csak próbálgatással lehet kideríteni, nyílt terepen legalább 10 szeres a hatótáv, és ezt adják meg az adatlapokban. Tehát ha 100 méter van megadva az adatlapban, akkor az lakásban falon át, 10 méter, vezetékdarabbal 2 méter Kb. és ez a legalacsonyabb sebességre értendő.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) Bell válasza zenetom hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Nem ragaszkodom az EEPROM írásáhozhoz, nekem az is elég lenne, ha minden bekapcsoláskor a RAM-ba tudnék írni.
Gondolom ugyanazt a tartalmat kellene, mint amit a fejlesztőrendszer előállít.
De nem tudom, hogyan.
(#) zenetom válasza pont hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Én ezzel vitatkoznék. Én mindig negyedhullámú mezei drótot használok, és simán hozza a kívánt/írt hatótávot. Egyébként amiről írsz, az már teljesítménynövelésként fogható fel, ami hivatalosan tilos.
Szerk.: de nyilván a kutya se nézi, meg ez már szőrszálhasogatás.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) pont válasza zenetom hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Pontosan mivel is vitatkoznál? Persze minden modult én nem teszteltem, az általam linkelt modul, gyári adatai szerint 20 Db, 100mW, és 5000 Méter 1200 B/s -on. Csavart antennával 200 métert tudott, nyílt terepen, egy 10 dB-es biquad antennával 1200 -at, akkor kíváncsi lennék arra az 5000 méterre mezei dróttal.
(#) dokidoki válasza zenetom hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Nekem mióta készül a spektrumanalizátorom, és a hozzá való T.generátor, SWR-híddal, félkész állapotában már megméricskéltem mindent ami a kezembe került.
Elég nagy szerkezet, döntő többségében fémből, azért írom ezt, mert az antennák jellemzően kívánják az ellensúlyt. Az ilyen negyedhullámú drótdarabok, és antennák (gumirudi- tekercs antenna) igen lapos és szélessávú rezonanciát adnak. Annak ellenére, hogy közel jelentős fémfelület mennyiség van az áramkörben... De mihelyt a talppontjukhoz érintesz egy esetlegesen ugyanakkora drótot, akkor igencsak pontos és éles rezonanciát adnak. Eképpen a dipólusképzés - ellensúly készítés sokat jelenthet minden esetben.
(#) pucuka válasza dokidoki hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Ez így van. Az antenna illesztésen rengeteg múlik, mondhatnám döntő tényező. Az ilyen eszközöknek ellensúlya maga az áramkör. Célszerű árnyékoló dobozba tenni, (tudom babrás) és ahhoz illeszteni a sugárzót, ami lehet egy jól lehangolt "darab drót" is, ami stabilan megtartja magát.
A "hatótávról" csak annyit, hogy azt jellemzően a szakaszcsillapítás határozza meg, aminél igen hamar összejöhet 60 - 80 dB, az is jellemzően beltéren, amit a reflexiós környezet jelentősem befolyásol. Ezen nem sokat segít az adóteljesítmény 10 - 20 dB -es állítása.
(#) Gj válasza pont hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Köszi!

Sajnos minnél kisebb antennát kéne összeszerkesztenem hozzá, de majd próbálok vele kísérletezgetni.

És ezekbe a transceiver modulokba ha SPI-n betolod a jelet, amit küldeni akarsz, akkor preamble-t, manchester kódolást, stb-t neked kell ráraknod még mielőtt odaadod neki SPI-n, vagy ezeket a modul megcsinálja és vevő oldalon vissza is kódolja neked az eredeti byte-okká?
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2016
(#) pont válasza Gj hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
A linkelt modult nem ismerem, én UART-osat használok, Bővebben: Link (én ennek a konfigurálásában tudok segíteni) de ahogy ott is, értelme úgy van a dolognak, ha ahogy az adónak küldöd úgy jelenik meg a vevő megfelelő kimenetein, az általam használtakkal legalábbis így van, semmiféle kódolást nem kell külön alkalmazni. A vevő maga persze kódol, többféle mód közül lehet választani, frekvencia csatornából is több van még a 868- as tartományon belül, de minden modulhoz van adatlap, azt meg kell érteni a használathoz, mert bármily hibás beállítás esetén nem értik meg egymást az adó és vevő.
(#) Gj válasza pont hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Sajnos nekem a UART másra kell, de akkor majd olvasgatok.
(#) Gj válasza pont hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Még azt kérdezném, hogy milyen adatlapot olvassak? Van jelentős eltérés az XL, XS, SX, valamint az 1276/1277/1278/1279 verziók között?
Én ezt az adatlapot találtam, ez jó szerinted?
(#) Attila86 hozzászólása Nov 7, 2016 /
 
Sziasztok!
Használtam már korábban a HopeRF-nek az RFM12B nevezetű 868MHz-es adóvevő-modulját. Azonban most olyan helyen szeretném használni ahová egyszerűen nem fér be. Konkrétan egy Skoda távirányítójának az elektronikáját szándékozom kicserélni, és az RFM12B modul sajnos nem fér el a nyákon sehogy sem.
Keresgéltem alternatívákat és kisebb modult nem találtam, viszont a Microchip MRF49XA nevezetű IC érdekesnek tűnt. Olvasgattam az adatlapját és rémisztően hasonlít az RFM12B-re! Ugyan annyi regiszter van benne, ezek ugyan azon a címen vannak és ugyan az a tartalmuk.
Az a jó hogy az RFM12B-hez már írtam egy tök jól működő függvénykönyvtárat. Lehetséges hogy az úgy ahogy van használható lenne az MRF49XA-val? Netán tudna egymással beszélgetni egy RFM12B és egy MRF49XA?
(#) zenetom hozzászólása Nov 12, 2016 /
 
Sziasztok!
Az ebben a hozzászólásban írtakat visszavonom, "sajnos" mégis nekem volt igazam.
Tehát az adott RF modul EEPROM hozzáféréséhez nincs semmiféle dokumentáció. A linkelt oldalon/képen lévő példában nem az RF EEPROM-ról van szó, hanem az arduino EEPROM-ról.
(#) Logeen hozzászólása Nov 18, 2016 /
 
Sziasztok!
Van pár egyszerű 433Mhz-es adó-vevő párosom. A kérdésem az lenne, hogy ezek használhatóak közös antennával? Kétirányú kommunikációt szeretnék két mikrokontroller között, de csak 1 antennát tennék a házra.

433bj.jpg
    
(#) pucuka válasza Logeen hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
Az ötlet jó, de nehezen kivitelezhető. Egy antennát csak úgy tehetnél a két modulra (egy adó, és egy vevő modulra) ha biztosítani tudnád, hogy amikor az adó megy, a vevő bemenete le legyen választva, és lezárva legyen. Ezek azonos frekvencián működnek, így az antenna átkapcsolásáról gondoskodnod kell. Nem lehetetlen feladat, de hozzáértést, műszerezettséget igényel.
Egyszerűbb, ha eleve adó-vevő modulokat használsz, azoknál a probléma gyárilag meg van oldva. Egyszerre, egyidőben ugyanazon a frekvencián nem lehetséges adás, és vétel is.
(#) Logeen válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
Köszi a választ. Nem szeretnék egy időben adni és venni is. Master-slave eszközök lennének. A slave folyamatosan hallgat, majd ha tőle kérdezek a masterral akkor válaszol. Amíg hallgat a slave az adó modul tápot sem kapna.
(#) Kera_Will válasza Logeen hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Ennél sokkal jobbak a LoRa WAN modulok!!!
25mW , huzal antenna , telepes táplálás, fizikálisan a modulban duplex kapcsolatra kialakítva, több (10) km hatótáv is lehetséges !
pl.: RFM96 modulokkal.
pl.:itt beszerezhetö de de máshol is.
(Loran kívűl sok egyéb más adatátviteli üzemmódot is tud).
LORA modulok
modulok működéséről tapasztalatok 15-60km között .
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2016
(#) Logeen válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Van 4db lora 868Mhz-es modulom is, de azok ára nem összemérhető ezekkel a kínai adó-vevőkkel(180Ft/pár).
Valamint csak 2-3byte hasznos adatot szeretnék küldeni-fogadni. Azt szeretném továbbra is megtudni, hogy szabad-e használni közösített antennát, mert keresgéltem de nem találtam megoldást.
Következő: »»   42 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem