Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   99 / 131
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 6, 2016 / 1
 
Eszemben sincs kritizálni... - ha jól megy, akkor jó...
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Okt 6, 2016 /
 
Köszönöm, neked és másoknak is akik segítettek, nem igazán akarom semmire használni inkább hobbi szinten érdekelt, ismerkedem az ilyen és hasonló tápokkal. Azért a sikerélmény megvolt hiszen működik és alig melegszik.
(#) Kovidivi hozzászólása Okt 20, 2016 /
 
Sziasztok.
Vettem MT3608-as step up modult, 5db-ot.
Próbáltam az elsőt, adtam neki 23V-ot, 24V a maximum, és elkezdtem tekerni az egyik irányba a potit (órajárásának megfelelően, tehát elvileg növeltem a feszültséget). Egyszer csak csatt és füst.
Második próbálkozás a következő modullal, 3.7V-ról megtápláltam, és elkezdtem tekerni a potit 5V felé. Persze pont fordítva van, órajárással megegyezően tekerve csökken a feszültség. Na mindegy, meg lehet jegyezni. 5V-ra letekertem, kicsit hátradőltem, vettem nagy levegőt, és ekkor: csatt. Nincs se rövidzárlat, se semmi. Olvasom az adatlapot, 2V-tal nagyobbnak kell lennie a kimenőnek, mint a bemenő feszültség. Atyaég. Semmi védelem??? Jött a harmadik modul, ezzel már vigyáztam, mint hímes tojással. Nem ment tönkre, hővédelme is megfelelő.
Hatásfoka 90-97% körül mozgott. Akkor volt a legügyesebb a modul, amikor 12V-tal tápláltam meg, a kimenetén pedig 18V feszültség volt. Ekkor elérte a hihetetlen 97%-os hatásfokot is, és ki tudtam belőle 18W-ot is húzni. Másik esetnél 15V-ból kellett 24V-ot előállítani, 19W is kijött. 3.7V-ról 3-5W-nál, 7.5V bemenőnél 8-10W-nál meghúzta a határt a keletkező hő, hatásfok is 85-92% között alakult. Van youtube-on egy videó, ahol 50W-os LED-es hajtanak meg róla, a kimenő feszültségét felnyomják a maximumra, sőt még tovább. Másik oldalon beraknak még egy soros kondit és egy induktivitást, és step-up-down konverteként használják. Na ekkor elvileg nem csattanhat el az IC. Meg is ejtem én is a módosítást, úgyis van két halott nyákom...
Erről a modulról van szó: JPG kép.
Vettem másfajta modult is, 5V 3A-t írnak rá, ez step down modul: Bővebben: Link Ebay, ezt is leteszteltem, egész jó értékeket ért el, és a lényeg, 2.5A-t tényleg tud a kicsike, és nem nyírtam ki egyet sem. Hatásfok 86-89% között alakul, tetszetős modul. Ezt csak ajánlani tudom. 5V 2.5A mindenhova kell. Főleg ennyi pénzért.Egyedül 7V-ról táplálva tud csak 5V 2A-t a kimenetén, de pl. 11V-ról már kijön a 2.5A-is, csakúgy, mint 23.5V-ról táplálva is. Efölött lekapcsolgat a hővédelme, a kimenetről is eltűnik a feszültség kis időkre.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2016
(#) cimopata válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 20, 2016 /
 
Hulladékoktól nem is várnék többet. 120Ft-ért mit vársz?

Nem látok rendes kondenzátorokat rajta, a nyákterv is elég gyenge kivitel. A maximum feszültség közelében egyébként nem érdemes járatni. Minél rosszabb a nyák annál távolabb érdemes tőle inkább maradni. Ami a fesz szabályozást illeti 1db ellenállást látok és egy potit. Namármost ha a poti csak egy pillanatra is kihagy vagy kontaktos akkor nincs visszacsatolás és már el is szált a cucc. Én az ilyen cuccokra még gondolni sem szeretek.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2016
(#) cimopata válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 20, 2016 /
 
Megnéztem ekkora méretben milyen induktorok vannak. Ránézésre 7-8mm-es. A 7,3x7,3x4,5mm es 22uH tekercs 1,23A. A laposabb az csak 1,08A. Ekkora áramnál már szaturációban szoktak lenni. Csökken az induktivitások. A tekercs árama pedig egyre meredekebben nő és hamar le is tilt a cucc. Nagyobb tekercsel valószínű tudna többet is áramban talán.
(#) Skori hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
Nézegetem a MAX5033 step-down konverter adatlapját. Max 76V bemenő feszültséget kaphat, és van ADJ változata, ahol a visszacsatolással (FB lábra csatlakozó osztó) lehet a kimenő feszültséget beállítani. Az adatlap szerint a max kimenő fesz 13.2V.
Nem értem, hogy ezt mi korlátozza ekkora értékre? Vajon miért nem lehet ennél nagyobb feszültségre beállítani az osztóval?

Nekem 44...60V bemenőből kellene kb. 24V-ot előállítanom, max 0,5A terhelésre. Tudtok ajánlani valami olcsó, kicsi, egyszerű, jó hatásfokú céláramkört erre?
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) ktamas66 válasza Skori hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Ha MAX-ot nem találtad drágának néz meg az LM5007-et.
(#) RoliNyh válasza Skori hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Az én hozzászólásom hová lett?

Talán innen tudsz választani:

LMxxxx high voltage step down...

Feltéve ha tudsz készíteni hozzá panelt, és sikerül beforrasztani is.


Nem értem ezeket a gyártókat, manapság lesz @ rják a hobbistákat, készítenek olyan tokozásokat, hogy mikroszkóp kell hozzá, hogy egyáltalán megtaláld a zacskóban amibe tetted...
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) ferci válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Hali!
A te hozzászólásod egy másik topikban van, délután láttam véletlenül.. keresd meg.


Itt van: elkeveredtél..
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) RoliNyh válasza ferci hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Hát úgy látszik valóban félre tosztam...
(#) cimopata válasza Skori hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Szerintem a 13,2V elírás. Ha 15V-ból megcsinál 12-t akkor a kitöltés minimum 80%. Az adatlapban írja is hogy max duty a D verziónál 95%. Attól hogy magasabb a bemenő a szabályzáshoz semmi köze nem lehet. Egy próbát mindenképp megér szerintem.
(#) cimopata válasza Skori hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Egyébként ha igazán olcsó átalakítót akarsz akkor próbáld ki ezt: XL7005A

Nem mértem a teljes tápfesz tartományt hogy tudja e tényleg, de amire nekem kellett azt nagyon jól megcsinálta.
(#) ktamas66 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Nem biztos. hogy a kitöltés miatt van ez a korlát, én többnél is láttam ilyet. Amit ajánlottál ott is 20V a maximum és 5W.
(#) Skori válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Először is, köszönöm mindenkinek a tippeket!

Pont az LM5007-en gondolkoztam én is. Egyedül a méretezéssel nem vagyok kibékülve. Az áramkör amit táplálna sok helyen hidegítve van X7R kondikkal, így az alapverzió ahol szándékosan raknak be ESR-t a kimeneti kondihoz, az nem járható. Mindenképpen az adatlap 12. oldal/8. ábra szerinti visszacsatolással kellene megoldanom. Az Ron, Rcl, és Rr megválasztása nem egyértelmű számomra az adatlap alapján. Jó hatásfokra szeretném optimalizálni, azaz rel. alacsony frekvenciára 100uH vagy inkább 220uH induktivitással. A kimenetén vegyesen sok X7R és elkók is lesznek. Persze kísérletezni is lehetne, de valószinüleg nem én rakom majd össze, csak terveznem kellene 24V, 5V és 3,3V kimenetű verziókat.
LM2575 ill. LM2575HVT-ket kellene kiváltani, ezeknek nem túl jó a hatásfoka, eléggé melegednek (bipoláris tranyó a kapcsolóelem benne és 3V esik rajta), ugyanakkor a készülékházban eleve nincs hideg Továbbá a HVT verzió elég drága is, az LM5007 olcsóbb.
(#) Skori válasza cimopata hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Több internetes adatlapot is megnéztem, és nem merek ezzel tervezni. Mert mi lesz ha elkészül, működik, majd 3 hónap múlva egyszercsak az IC nemtetszését fejezi ki, hogy túlléptük az adatlapon megadott értékeket. Abban reménykedtem, hogy esetleg vannak konkrét tapasztalatok valamelyik IC-vel. Az XL7005 csak ebay-es, stabilan, hosszútávon, és számlával beszerezhető áramkör lenne a legcélszerűbb, és a hatásfokra is lehetne jobb.

Néha elég aggasztónak tűnik hogy ezek az apró SMD chipek egyáltalán hogyan disszipálják el a keletkező veszteségeket. 24V/0,5A -> 12W, 85% hatásfok esetén legalább 2W hő keletkezik, igaz ez megoszlik a diódán, az IC-n és a tekercsen. Vajon ez a bolha méretű IC hány fokos lesz ettől?
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2016
(#) ktamas66 válasza Skori hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Nem tudom a TI tervezőt nézegetted-e már. Ez hőmérsékletre is ad adatokat. Ha egyszerre kellene a több kimenet esetleg flyback (pl. UCC2803).
(#) cimopata válasza Skori hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Persze megértem, csak az ára miatt gondoltam megfelelhet.
(#) Skori válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 28, 2016 /
 
Köszi, az LMR16006-ot néztem ki, ez elég kicsinek és univerzálisnak tűnik. 10db-tól netto 730Ft, nem olcsó, de az LM2575HVT-nél azért valamivel olcsóbb.
Ezt a típust ismeri/használta már valaki?
(#) ktamas66 válasza Skori hozzászólására (») Okt 28, 2016 /
 
Annó én még lejjebb vittem a követelményt, így megalkudtam a MP2459-nél. Nem volt sokat használva az áramkör, de rendesen működött.
(#) Skori válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 29, 2016 /
 
Ha jól nézem lábkiosztásra megegyezik az MP2459 és az LMR16006, tehát kipróbálható lenne csak az 55V lehet, hogy kevés. Ritkán ugyan, de akár 58V is előfordulhat a bemeneten - nem biztos, hogy az MP tolerálná. Nem szép megoldás, de akár egy 3V körüli zener is sorbaköthető a bemenettel (vagy 5db soros dióda ), de az árakat összehasonlítva mégis megfontolandó lehet...
(#) RoliNyh hozzászólása Nov 7, 2016 /
 
Szép délutánt!

Szerintetek egy ilyenbe:AC to DC konverter, voltage generator..., lehetséges valamilyen úton módon utólagosan áramgenerátoros funkciót beépíteni?
Elvileg van benne feszültségszabályozó potméter, 54V -tól 66V -ig szabályozható a leírás szerint...
Elektromos kerékpár Lí-Ion akkucsomaghoz kellene...
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2016
(#) cimopata válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 7, 2016 /
 
Elvileg a primer oldalon van valami féle söntös árammérés. Azzal szerintem be lehetne állítani egy maximális kimenő áramot. Annyira nem pontos, de talán úgy a legegyszerűbb.
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 12, 2016 /
 
Sziasztok!
Néhány mérési eredményt osztanék meg erről a sepic converterről XL6009-es IC-vel: Bővebben: Link
5V 3A kimenethez minimum 19V-tal kell megtáplálni a modult. Hideg állapotban még a 3A sem jön ki belőle, csak kicsivel kevesebb, de ahogy melegszik, kivehető a 3A. Ha a bemenő feszültség ennél kisebb, akkor a kimenő max. áram 2.2A-ig csökken, tehát 8V-tal táplálva is meg lesz az 5V 2.2A.
36V 1A-t akkor tudunk kivenni, ha a bemenő tápfeszültség értéke kisebb, mint 18V. Ha ennél nagyobb feszültséget kap, a kimenő feszültség a terhelés hatására esni fog rendesen. 41V-os kimenő feszültséghez a 12V-os bemenő passzol, 800mA-ig rendben is van a konverter. Elég kompromisszumos a konverter, de ismerve a határait, szuperül használható. A tesztek során egyszer sem ment tönkre, maximum a 3A-es dióda a kimeneten, de csak mikor 4A-rel terheltem. Ekkor is csere után muzsikált tovább a konverter.
(#) ColoradoKid hozzászólása Nov 23, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni +/-100V/100mA DC tápot, 12-24V feszültségről. Amennyire eddig körbejártam a témát, a flyback topológia lenne a megoldás, a kinézett IC pedig az LM3481.
Jó irányban haladok, ez megfelelő lenne hozzá?
(#) GaborBear hozzászólása Nov 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy egyszerű DC -DC kapcsolásra. Bemenet 48-75 V, kimenet 230V. A terhelése ohmos és max 200W, állandó értékű.

Előre is köszi: Gábormaci
(#) Ge Lee válasza ColoradoKid hozzászólására (») Nov 25, 2016 /
 
Nem vagyok benne biztos, hogy egy mezei boost konverter megfelelne a célnak, bár 80V-ot én is csináltam már MC34063-mal. Azzal vagy UC3843-mal érdemes próbálkozni, persze megfejelve fettel vagy tranyóval. Nincs szerencséd, mert mindkét tesztkapcsolásomat pont a napokban bontottam szét, így bővebb infóval nem tudok szolgálni.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 27, 2016 /
 
Kipróbáltam ezt a "250W-os" LED-drivert: Bővebben: Link, 20V-tal tápláltam, kimenetén 30V 3A jött ki, a műterhelésem majd megfőtt, az alumínium lap alig langyosodott valamit. Nagyon szuper ez a cucc! Nagyon jó hatásfokkal dolgozik, az biztos. Az induktivitás sem melegedett túlságosan. Ez a nyák ha kap a hátuljára egy bordát és egy kis ventit, szerintem még a 250W-ot is tudná. Meglepődtem tényleg. Természetesen az IC teteje le van kaparva . A kimenet felé két db. SS56 dióda van párhuzamosan, 60V 5A-esek. A FET NCE7560K, max. 8.5mohm, typ 6.8 mohm, 75V/60A-es N-FET, az árammérő sönt 2db R050 párhuzamosan, bemeneti és kimeneti kondik 2x220µF 50V. Az ára sem vészes, kevesebb, mint 5$. Ezt már tesztelni sem egyszerű, a legnagyobb tápom 100W-os laptoptáp (kivéve egy 250W-os Beag trafót, de azt mozgatni sem egyszerű...), de a műterhelésnek is majdnem sok lett a 90W
(#) ColoradoKid válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 27, 2016 /
 
Értem. Tehát alapvetően akkor érdemesebb nézni kifejezetten kontroller IC-t konverter helyett, ha jól értem. MC34063-al kapcsolatban fel szokott jönni, hogy elég régi már. Te mit gondolsz erről? Valóban érdemes inkább újabb típussal próbálkozni? UC3843-at mi alapján javaslod?
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 27, 2016 /
 
Valóban szuper kis cucc, ha tud néhány A-t azzal a 60A-es fettel.
(#) Ge Lee válasza ColoradoKid hozzászólására (») Nov 27, 2016 /
 
Szerintem az MC-vel is menne, ki kell próbálni nem egy nagy összeg, persze meg kell fejelni egy külső tranyóval mert az áramot nem fogja bírni online kalkulátor hozzá. Ha jól emlékszem csináltam 90V-ot is vele, de hogy mennyire volt stabil azt meg nem mondom. A képen látható a tesztáramkör, az induktivitás értékre nem emlékszem, de azt megmondja a kalkulátor. Régi? És akkor mi van?
A 3843-at az alapján javaslom hogy árammódú, tehát normális méretezés esetén nem tudod tönkretenni sem az IC-t sem a táplált áramkört, és tud 97% körüli kitöltési tényezőt. Plusz buffer kimenete van tehát simán meghajt akármekkora fetet, tehát akár több száz W-os konvertert is tudsz készíteni vele néhány külső alkatrész felhasználásával. Nekem step down-ban ment róla 150W-nyi LED, és valami 60Ft-os fetet hajtott.
Következő: »»   99 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem