Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2916 / 3949
(#) nedudgi válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
A cellánkénti állapotot nem ismerhetem, de pár szempontot leírok, amit érdemes figyelembe venni:
Ha meg tudod hagyni eredeti állapotában, akkor még azt is kell tudni, hogy van-e balanszer áramkör az akkupakkban? Valószínűleg van.
A fejlámpát nem ismerem, tudni kellene, hogy analóg, vagy kapcsolóüzemű szabályzó van benne?
A kapcsolóüzemű LED meghajtók általában akkor működnek jobb hatásfokkal, ha nagy a feszültségkülönbség a terhelés és az ármforrás között. Ha kapcsolóüzemű meghajtó van a lámpában, elviseli-e az akkupakk feszültségét? Ha nem, valószínűleg érdemes előlról nekiállni, lecserélni, vagy újat építeni.
(#) slimcolt válasza jocka0012 hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
A VAS fokozat a feszültség erősítő fokozat. A nyugalmi áramban annyiban vesz részt, hogy a VAS árama határozza meg mennyire nyíljanak ki a driverek és végfokok (ha több áram folyik akkor több feszültség esik a munkapont beállító diódákon, ellenállásokon), vagyis mennyi áram folyik rajtuk. Vezérléskor a VAS (árama) vezérli dinamikusan a meghajtókat és végfokokat.
Egyébként benéztem:

Csak a Q13 a feszültség erősítő. Q11 és D3 egy áramtükröt alkot. Ez Q13 aktív terhelése.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2017
(#) jocka0012 válasza slimcolt hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Az áramtükör úgy működik , hogy annyi áram folyik a Q11-en , mint a D3 diódán?
(#) antikzsolt válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
A feszültség különbség nem lesz probléma. Azt le lehet konvertálni ha jól tudom. És a konverterről egyből rávezetem a lámpa csatlakozójára. Nem akarok sokat építgetni át elég szűkös a napi időkeretem. Ha érdemes akkor csinálok egy dokkolót és feltöltöm az egészet. De ha nem megbontom és lesz 3x2 darab aksi amit bele tudok rakni a lámpámba.
(#) antikzsolt válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Számolgattam és arra jutottam hogy inkább szétszedem darabokra a laptop aksit. Kicsit le voltak merülve de majd feltöltöm és jók lesznek Mire mindent összeveszek hozzá addigra az ellem töltő is megérkezik.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2017
(#) aviator17 hozzászólása Jan 6, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy kérdésem, de ez még a kezdő témakörben is ciki szerintem, de szeretném érteni, ebben kérném a segítségeteket. A csatolt képen látható két kapcsolás esetén lennék arra kíváncsi, hogy egész pontosan hol milyen áramok folynak, illetve hol milyen feszültségszintek vannak és miért. Az ÉS kapunál miért úgy működik az áramkör ahogy az igazságtáblázat, a buffernél pedig hogy látja el a két dióda a feszültségvédelmet. Nem vagyok hülye hozzá (annyira) tudom pl. hogy hogy működik a dióda, de az egész úgy egyben nem áll össze.
Illetve még annyi, hogy mi az a felhúzó meg lehúzó ellenállás. Hogyan történik ez a fel, illetve lehúzás.

Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2017
(#) Villanymozdony hozzászólása Jan 6, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy videóból kiszedett UHF-modulátort szeretnék életre kelteni. A következő jelölések vannak rajta:
V, G, A, MB, BB. Az első három, egyértelműen a kép, GND, hang.
Az MB, meg a BB elvileg táp, de melyiket kell 5V-ra kötni? Esetleg mindkettőt?
Más:
Ha a jelszint túl nagynak bizonyulna és csökkenteni szeretném, milyen értékű potmétert célszerű alkalmazni?
(#) Ivan93 válasza aviator17 hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Szia!
Az ÉS kapunál vegyük először azt az esetet, amikor mindkét bemenet 0V. Ekkor a diódákon áram folyik, melyet az ellenállás korlátoz. A kimenet ekkor a diódákon eső feszültséggel azonos, kb. 0.7V, ez a logikai alacsony szint a diódás logikánál. A következő lehetőség, ha az egyik bemenet magas (5V), a másik alacsony (0V) szinten van. Ekkor a magas bemenet diódáján nem folyik áram, mivel mindkét vége közel azonos potenciálon van. A másik dióda továbbra is vezet és a kimenet alacsony szinten van. A harmadik lehetőség, amikor mindkét bemenet magas szinten van. Ekkor egyik diódán sem folyik áram, mivel az előző esethez hasonlóan a végeik közötti feszültségkülönbség közel 0V. Ekkor az ellenálláson keresztül a tápfeszültség kerül a kimenetre. Úgy is elképzelheted, hogy az alacsony bemenet diódáját rövidzárral, a magas bemenet diódáját szakadással helyettesíted.
A fel- és lehúzó ellenállás az alapértelmezett logikai szintek meghatározására való. Például a fenti ÉS kapu esetében, ha a bemeneteket nem kötöd sehová, "lebegve" hagyod, akkor az ellenállás felhúzza a kimenetet 5V-ra. Másik példa, I2C kommunikációnál az IC-k lábai csak 0 szintre tudnak állni, vagy lebegnek. A felhúzó ellenállás miatt 5V a kimenet, ha az IC nem tesz semmit és 0V a kimenet, ha az IC logikai alacsony szintre állítja a lábát.
A lehúzás értelemszerűen a 0V-ra húzza a logikai szintet inaktív állapotban. Például védelemre szokás használni, a FET gate-je és a föld közé kötött ellenállás zárva tartja a FET-et, ha véletlenül megszakad a vezérlőjel vezetéke.
A bufferben nem tudok segíteni, azt meghagyom másnak.
Elég hosszú lett, remélem sikerült érthetően megfogalmaznom.
(#) elektroncso válasza Villanymozdony hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Szia.
Kompozit videojellel és vonalszintű audiojellel nem lősz nagyon mellé, én is azzal indítottam el az enyémet (JALCO MCB4-UO3603). Én mind a két táplábra adtam feszültséget (MOD.+B ÉS +B). De hogy pontosan hány voltot, arra már nem emlékszem (talán 12V-ról működtettem). Egyszerűen összekötöttem őket.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2017
(#) Villanymozdony válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Értem.
Megpróbálom.
(#) bugyi680 hozzászólása Jan 6, 2017 /
 
TDA2005 IC-nek kell szigetelő anyag az IC és a hűtőborda közé?Esetleg elég csak bepasztáznom és rácsavaroznom.
(#) RoliNyh válasza bugyi680 hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Ha megnézted az adatlapot, ott le van írva, hogy a hűtőborda a 6 -os lábra csatlakozik ami GND.
Ha a hűtőbordád semmilyen más potenciálra nem csatlakozik, akkor használhatod szigetelés nélkül is...
(#) bugyi680 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Köszönöm a választ.
(#) david10 hozzászólása Jan 7, 2017 /
 
Sziasztok,
Ezek valamilyen különleges piezó kristályok vagy az ébresztő orákban is ilyen van?
A választ előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza david10 hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Szia! Ez különleges, párásítókban is használatos transzgyúszer, az órákban nem ilyen van.
(#) david10 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Köszönöm a válaszodat!
(#) pucuka válasza david10 hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Órákban nem használnak kerámia rezonátorokat, mert nem elég pontos, a stabilitása sem megfelelő. Van kifejezetten órakvarc.
Bővebben: Link
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
A hangkeltő csipogókra gondolt, nem az órajelet meghatározó rezonátorra.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Hát, a macska biztos felébredne rá.
(#) cupika97 hozzászólása Jan 7, 2017 /
 
Sziasztok. Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra, ami tápegységként szolgál, de közben tölti a 12V 12Ah zselés akkut. Ha áramkimaradás lenne akkor egyből, szünet nélkül menjen az akkuról. IP kamerához és NVR-hez kellene.
(#) Sam Seed hozzászólása Jan 7, 2017 /
 
Helló!
Van egy 220VAC kijelző Glimm lámpám. 300VAC -ről szeretném üzemelni. "Mi a teendőm?"
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) kadarist válasza Sam Seed hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Szia!
Mekkora áramot vesz fel a 230V-on?
(#) pucuka válasza Sam Seed hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Nagyobb előtét ellenállást kell használnod. A glimm égőfeszültsége olyan 70 V körüli, az árama nagyjából egynéhány mA, eszerint kell az előtét ellenállást kiválasztani. De nem annyira kritikus.
(#) Sam Seed válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Pár mA.
(#) kadarist válasza Sam Seed hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
A pár mA-hez pár száz kiloohm tartozik, esetleg egy megaohm.
(#) Sam Seed válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Egy előlapon lesz egy hálózati ugyanilyen glimmel. A lényeg csak az lenne, hogy ugyanúgy világítson. Próbáltam mérni az áramát, de 1-2 mA-nál is kevesebb folyt rajta. (még nemnéztem, hogyan világít 300vac- val.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) kadarist válasza Sam Seed hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Ez egy hálózati trafó szekunderén lenne, esetleg egy csöves áramkörrel összeköttetésben?
(#) Sam Seed válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Egy glimm a fűtéshez, és egy glimm a nagyfeszhez. A nagyfesz tápja 300AC.
[off]Bekötöttem, 300AC -ról is jár. Ugyanúgy világít. Ezek sima marshall borostyánsárga glimmek. Hosszú életű lehet ez így?
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) kadarist válasza Sam Seed hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
A kisfeszültségű fűtéshez nem lesz jó. Én azért tennék plusz előtétellenállást, kezdeném 1Mohm-al. Ha nagyon halvány lenne úgy, akkor csökkenteném.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Nem tudom, miért olyan nehéz számolni. A tápfeszültségből kivonni a glimm gyújtófeszültségét, kb 10 V -al nagyobb az égőfeszültségnél. Elosztod azzal az 1 -2 mA -rel, és megkapod mekkora ellenállás kell. És ennyi.
Következő: »»   2916 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem