Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szobatermosztát bekötése
Lapozás: OK   65 / 125
(#) Gafly válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 19, 2017 /
 
Idézet:
„A bekötés részt majd valaki más...van ennek sima záró érintkezője?”

Kis szerencsével az R (mint fRázis) és a W (mint fűtés)
Vagy megy valahová.
De nem értek hozzá...
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2017
(#) Inhouse válasza Gafly hozzászólására (») Okt 19, 2017 /
 
Se egy rajz az érintkezőkről, se egy Com, Nc, No...csak W, G, Y, stb...nem irigylem aki ezt tapasztalat nélkül üzemeli be...vagy csak nekem tűnik elnagyoltnak a hozzá adott leírás? Ezek olyan amcsi jelölések?
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2017
(#) Gafly válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 19, 2017 /
 
Nyugi, telefonnál is ez van.
Teljesen más nyelvet beszélnek (pedig elvileg mind angol) Amerikában, Angliában és Honkongban...
Az csak a jéghegy csúcsa hogy signaling vagy signalling.
De van például call hold <-> call parking.

Ezek szerint amcsi termosztátnál R a fázis (mint vörös), és kettő van belőle, Rh a fűtéshez, és Rc a hűtéshez
(#) hugyecz válasza Taki33 hozzászólására (») Okt 20, 2017 /
 
Szia, az alábbi képen a barna a fázis a fekete a kapcsolt szál. Akkor is a rajz szerint kössem? Köszi.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2017
(#) Inhouse válasza Gafly hozzászólására (») Okt 20, 2017 /
 
Ja, fázis, vörös. Akkor nem W, hanem Rh? (RedHot és RedCold, vagy RedHeat és RedCool)
(#) hugyecz hozzászólása Okt 23, 2017 /
 
Szia, az alábbi képen a barna a fázis a fekete a kapcsolt szál. Akkor is a rajz szerint kössem? Köszi.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2017
(#) Talicska hozzászólása Okt 28, 2017 /
 
Tisztelt hozzáértők!
Bocsánat, ha már korábban volt kérdés és válasz is a problémámra! Hosszas keresgélés után a konkrét esetemre még nem találtam pontos megoldást.

Egy Siemens RAA10 típusú termosztát szeretnék lecserélni Computher Q7 RF-re.
Az én esetem annyiban más, hogy nekem nem kazánt kell vezérelni, hanem feltehetően egy mágneskapcsolót. A társasház fűtése 1db nagy teljesítményű kazánnal van megoldva, amely kb. 20 lakást fűt, a lakások pedig termosztáttal tudják a saját hőmérsékleteket szabályozni.
A mostani termosztátba kettő vezeték van bekötve, ahol az "Y1"-en folyamatos fázist mértem, gondolom az "L" a kapcsoló feszültség.
A Computherm bekötési utasítását elolvasva elbizonytalanodtam, mivel ott azt írja, hogy "A hálózat nulla vezetékét az N pontra, míg a fázisvezetékét az L pontra kell kötni"
A dolgot szépíti, hogy a termosztáthoz most jön egy sárga/zöld vezeték is, de az nincs bekötve.

Kérdéseim:
Kicserélhetem-e egyáltalán a mostani termosztátot a Computhermre?
Hogyan tudnám bekötni? Fázist (kék vezeték) az L pontra, sárga/zöld vezetéket az N pontra? ...És melyikre a kapcsolást?

Három képet csatoltam: az elsőn a mostani bekötés, a harmadikon pedig vezérelt egység látható.
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) Inhouse válasza Talicska hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Inkább zónaszelep, mint mágneskapcsoló lesz az. A Siemens egy sima passzív érintkezővel rendelkezik, ami zár, vagy bont (váltóérintkező, hűtéshez is jó), ezt egy hő hatására mechanikusan mozgó rész működteti. A Computherm Q7 RF egy rádióvezérelt termosztát, aktív eszköz, tápellátásra is szüksége van, ezért kell a fázis és a nulla is. Maga a kapcsoló része egy ugyanolyan váltóérintkező, mint az RAA10-é, független a táplálástól. Tehát ugyanúgy kell ezt a részt bekötni.
A megfelelő szavakra rákeresve, itt egy korábbi bekötési ábra, amit megtalálsz a leírásában is.
(#) Talicska válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Először is köszönöm a gyors választ.
Sajnos nem vagyok fűtésszerelő, ezért nem vagyok tisztában a fogalmakkal, tehát akkor zónaszelepet vezérel a termosztát.
A mellékelt bekötést megtaláltam én is és ez bizonytalanított el. Mivel - ahogy te is írtad - tápellátásra is szüksége van a Computhermnek, ezért a kérdésem így szólna:
1. táplálás
- mivel jelen esetben csak fázis érkezik a termosztáthoz, hogyan adjak neki nullát is? Húzzak be még egy vezetéket, vagy használjam a sárga/zöld vezetéket nullának?
2. kapcsolás
- az általad említett bekötési ábra szerint rám a más készülék vonatkozik, tehát a kapcsoló vezeték megy a 2-esre és az 1-est meg kellene táplálni egy nullával? ... és ismét a kérdés, hogy ez lehet a meglévő sárga/zöld vezeték is?

Lehet, hogy ezek a kérdések egyszerűnek tűnnek, de hát ezért van a fórum, hogy a laikus, de bátor emberek is megoldjanak egy látszólag nem bonyolult szituációt. Az áramtól nem félek, de egy rossz bekötéssel nem akarom a tárasásház fűtését hazavágni, vagy a lakást felgyújtani.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
(#) Inhouse válasza Talicska hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Mivel 230V-ot kapcsol a termosztátod arra a mágnesszelepre, ezért szerencséd van, működhet úgy, hogy a tartalék zöld/sárgát is befogod munkába. Elsőre meg kellene nézni, hogy ez a három eres kábel közvetlenül megy-e a szelepre. Gyanús, hogy nem, mert akkor be kellene legyen kötve a földelésnek. Ha van közte egy doboz, akkor talán egyszerűbb is lesz.
Mindenképpen jelölni kell a végein, hogy ez már nem a szín szerinti földelés! Sőt, ha már kötni kell, lehet jobb lenne, ha nem a kék lenne a kapcsolt fázis, hanem visszakapná a szín szerinti funkcióját és nullának kötnéd és más lehetőség híján a Z/S a kapcsolt fázis. Így csak egy vezeték nem lesz hű a színéhez, de azt meg fekete szigszalaggal a kilátszó részeken befeded.
A bekötés annyiban változik (csak az elrendezés), hogy lesz egy bejövő fázisod (mint eddig) a barna, a kékre adsz be nullát, ezek mennek a termosztát L és N pontjára. A fázist átkötöd a 2-es pontra és a feketére jelölt (minden blankolt végnél) Z/S-n viszed a szelephez. Maga a szelep a kötésdobozból kapja a nullát és a földet.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) Talicska válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Tisztelt Inhouse!

Köszönöm, hogy még foglalkoztál a gondommal. Szerintem teljes mértékben értem amit írtál. Ezzel kapcsolatban annyi a gebasz, hogy nincs módomban átközözgetni, ugyanis a szelep és a termosztát közt nem tudom (nem tudhatom), hogy hol van a kötődoboz. A dolog szépsége, hogy a bejövő fázis nem is az én villanyórámról van behozva, hanem gondolom a központi kazánnál van egy külön óra. Ezt onnan tudom, hogy miután lekapcsoltam a lakás áramát, akkor is volt még áram (fázis) a termosztátnál.
De a lényeg, ha jól értelmezem: az L és N kapjon fázist és nullát, a 2-es kapjon állandó fázist és az 1-es lesz a kapcsoló szál, ami nálam most a barna vezeték.

Remélem jól gondolom!
(#) zergelo hozzászólása Nov 2, 2017 /
 
Sziasztok
Sajnos egy kis viz szivárgás miatt meg sült a computherm q7rf vevoegysege.
Megrendeltem az ujat, de addig is fűteni kene. Kérdésem annyi hogy ha a kazanba menő erpart siman osszekotom akkor az olyan mintha folyamatos fűtési jelet kapna?
Ha igen akkor onnantól a kazan ki be kapcsolgatasaval atveszelnem ezt a pár napot
Ksozi a segitseget
(#) mugab válasza zergelo hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Igen.
(#) Inhouse válasza Talicska hozzászólására (») Nov 3, 2017 /
 
Így van, igazából még az 1-2 sorrendje is mindegy ennél a megoldásnál, ez a két pont fog záródni és ennyi. Tehát csak egy nullát kell vinni a termosztátnak valahogy. Más kérdés, hogy ezt mennyire lehetne így magánban megcsinálni, hiszen ezzel a külön órára kerül a termosztát vevőegységének minimális fogyasztása is.
(#) Inhouse válasza Talicska hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
A másik fontos dolog, hogy nem tudod áramtalanítani a termosztátot. Így elég kockázatos a kötözgetés! Minden vezeték egyforma kinézetű, de amelyikben áram van, más a fogása!
(#) Inhouse válasza Talicska hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Talán az lenne a legkorrektebb megoldás, ha a termosztát 2 vezetékét átraknád az 1-2-re és a te lakásodból kapná a fázist és a nullát is.
(#) Ervin79 válasza mucsa hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Szia,

Sikerült valamit találni?

Én is pont most szeretném lecserélni a programozható termosztátomat egy olcsóbb de megbízható wifisre. 11.11. lesz épp most, gondoltam rendelek valamit, amit javasolnak a profik. Sanuier Duval cirkó + programozható Q7 computerm + padlófűtés van. 128nm családi ház, kb 1,5óra mire felmelegszik a ház... Javaslat valakinek?
(#) Gafly válasza Ervin79 hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Idézet:
„Sanuier Duval cirkó + programozható Q7 computerm + padlófűtés van. 128nm családi ház, kb 1,5óra mire felmelegszik a ház... Javaslat valakinek?”

Azon gondolkodom, hogy a WIFI-től mennyivel gyorsabban melegszik fel?
Lehet régimódi vagyok, de 10+ éve fel lett szerelve a vezetékes termosztát, 21 fok, és jónapot.
Jó, egyszer kellett benne elemet cserélni, de ennyi időnként szerintem belefér...
(#) Talicska válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
A saját áramellátás ötlete bennem is megfogalmazódott, valószínűleg így fogom megoldani.
Plusz pont a - valószínűleg - villanyszerelős poénért! Nem ismertem, de nagyon jó!!! Remélem nem fogom megtapasztalni, mennyiben más a fogása...
Nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsokat, majd jelzem, hogy mi lett a projektből!
További szép napot!
(#) Mzolee hozzászólása Nov 5, 2017 /
 
Sziasztok!

Van ez a termosztátom Bővebben: Link
Mi lehet a pontos típusa? Szeretnék egy bekötési rajzot keríteni hozzá
(#) Gafly válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Szerintem attól hogy kicsit más a tokja, meg ugyanaz a PT 10(2) MMg.
Bekötése sem egy nagy talány, ámbár ha nullát nem kap, akkor nagy (értsd 4..5 fok) a hiszterézise.
(#) Ervin79 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Ketten elunk a hazban es valtozo a munkabeosztas, illeetve ritkan is vagyunk otthon. Emiatt kevesbe hasznos a heti elore beprogramozas. Viszont ha lenne wifis megbizhato termosztat, akkor mielott hazaerek 1 oraval elotte elinditom. Kinaban most lesz 11.11. Es ezert gondoltam hatha tudtok javasolni valamit.
(#) Gafly válasza Ervin79 hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Méltányolható és elfogadható indoklás...
(#) Bakman válasza Ervin79 hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Kevesebb energia kell a hőmérsékleten tartáshoz, mint a gyakori felfűtéshez. Elvileg.
(#) proli007 válasza Ervin79 hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Hello! Például..
(#) Ervin79 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Szia

Elsőre jónak tűnik és nagyon olcsó is. Utánanézek.

Ezeket a kütyüket nem érdemes az ebayról/kínából rendelni?
Egyébként tudom hogy a folyamatos hőfok tartása(pl 21fok) az gazdaságosabb, de van olyan hogy 2 napig nincs is otthon senki. Így nehéz előre beprogramozni.

KÖszi!
(#) vision61 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Szia!
A "0" bekötése nem a hiszterézis csökkentése miatt van, hanem az éjszakai üzemmódhoz beépített ellánállás fűtéséhez kell.
(#) Gafly válasza vision61 hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Sajnos nem jól tudod.
Mindkettőhöz kell...
(#) proli007 válasza vision61 hozzászólására (») Nov 6, 2017 / 1
 
Hello! A válasz úgy lett volna helyes,hogy "nem csak".. Ugyan is két ellenállás van benne egyik a hiszterézis miatt, másik az éjszakai üzem miatt.
(#) Tomchy hozzászólása Nov 6, 2017 /
 
Sziasztok!

Volna nekem is egy kérdésem:

Van egy jól működő központi fűtésem, MMG termosztát vezérli, ezt szeretném korszerűsíteni egy Computher 091 termosztáttal.
A régi termóba 3 vezeték megy be, felülről lefelé haladva az 1,2 és 4-es lábakra van kötve sorrendben egy kék, egy fekete, és még egy kék (de piros szigszalaggal jelölt vezeték). A kék-fekete vezetékek közt 230V-ot mérek.
Ezeket hogy kellene átkötnöm az új termosztát NO-COM-NC lábaira, hogy mindenki boldog legyen?

Köszönettel
Tomchy
Következő: »»   65 / 125
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem