Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   125 / 274
(#) c_jani hozzászólása Dec 5, 2017 /
 
Üdv!
Keresek TDA1572 AM vevő IC-t. Jó DIP és SMD kivitelben is (aszerint készül a panel...).
Hátha akad valakinek a fiók sarkában.
Jani
(#) hobbyjani válasza c_jani hozzászólására (») Dec 5, 2017 /
 
Egyesek telyesen őrültek,egy kész rádiónál többet kérnek egy vacak ic-ért,ha AM szupert akarsz épiteni,csináld inkább tranzisztorokkal,azt még a kukába is lehet kapni
Bővebben: Link
(#) sany válasza hobbyjani hozzászólására (») Dec 5, 2017 / 1
 
Ez igen. Ez egy kicsit lehúzás.
(#) Kera_Will válasza hobbyjani hozzászólására (») Dec 5, 2017 /
 
Valamikor kb 5 6 éve tda1072 ic-t az egyik pesti boltban 5Ft azaz 5 forint / darab áron lehetett venni .
1 tár műanyag csővel volt kb .: 200 Ft ...
(#) c_jani hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
Egy orosz oldal alapján építeni szeretnék egy TV-tuner alapokon, 45-850MHz között működő vevőt. Az alapkiépítés csak WFM, de szeretném kiegészíteni NFM és AM üzemmódokkal is. Gondolkodtam még egy BFO beépítéséről is SSB-hez, de az szerintem nem lesz megvalósítva. Az AM-hez ez a megoldást találtam a legegyszerűbben kivitelezhetőnek (10,7Mhz KF-ből átkever 10,25-tel 455KHz-re).
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2017
(#) pucuka válasza c_jani hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
El kellene döntened, mit is szeretnél. FM vételhez jó készülék nem jó AM -re, AM -re jó készülék nem igazán jó FM -re. (az FM vételhez határolni kell a KF -nek, ami az AM lehetőségeit megszünteti) Az sem mindegy, hogy NBFM, vagy WBFM. WBFM -hez nem jó a 455 KF, mert annak nincs elég sávszélessége. Ha széles sávú vevőt szeretnél csinálni, akkor minél magasabb első KF -et kell választani, a szükséges tükörfrekvenciás csillapítás miatt.
Ha mindezek ellenére univerzális, szélessávú vevőt akarsz készíteni, akkor azt szerintem leginkább egy TV vevő nagy, és középfrekvenciás áramköreivel tudod megtenni, úgy, hogy a TV KF kimenetére olyan demodulátort szerkesztesz, amilyen modulációt venni szeretnél.
Azt azonban tudnod kell, hogy az érzékenység függ a sávszélességtől, tehát meglehet, hogy a TV KF után szükség lesz egy további keverésre, ahogy a TV -ben a hang szétválasztása is történik. Egy SSB, vagy egy NBFM vételnél nem sokra mész egy 30 - 40 uV érzékenységű vevővel.
(#) c_jani hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
A tuner utána 39MHz 1. KF egy SAW-szűrőn keresztül egy TA2003P tokra kerül. A lokálo-szcival kikevert 10,7-es 2. KF jelet a szűrő előtt el szeretném ágaztatni 3 irányba. Az első irány a TA2003P-n belül a széles-sávú FM-re, a másik módot (NBFM) egy MC3361-gyel, míg az AM-et a TDA1572-vel oldanám meg. Mindhárom KF a megfelelő sávszélességű szűrőket kapná. A hangfreki pedig analóg módon lenne a végfok számára kiválasztva. Ez az alap-elgondolás:
http://vrtp.ru/index.php?s=1bf6c37b0b5c7d3da74a35c87fe57ef7&act...399344
Innen:
http://vrtp.ru/index.php?showtopic=13350&st=960
(#) c_jani válasza c_jani hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Sajnos, az első link nem enged el a célhoz, így a másodikon, a 33-as oldalon van a rajz.
(#) Kera_Will válasza c_jani hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Mi lett volna ha a kép címét másoltad volna az URL mezőbe ?!

Ezt szeretted volna megmutatni ?
1. Képen jobb klikk
2. kép címének másolása
3. ide a LINK gombnál beillesztés
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2017
(#) c_jani hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
Igen. Én a linket másoltam. De a fórum is sokat megmagyaráz.
(#) hobbyjani válasza c_jani hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Amit én ott látok,meg lehet épiteni egy tv roncsból kiszerelt tunerből és egy olcsó kinai zsebrádióbol,ami tartalmazza a cxa (cd) 1691-es smd ic-t.
(#) c_jani hozzászólása Dec 15, 2017 /
 
Jó közelítéssel igen. Azt meg tudnátok mondani, hogy AM vételre milyen sávszélességű szűrő kell? Régi, BRG-s CB-rádióban +-7,5kHz-s mechanikus szűrőt alkalmaztak. Nézegettem a Murata és Toko adatlapokat, de a leggyakoribbak a +-3 kHz körüliek. Mintaként megnéztem a Standard AX-700 rajzát, ott az AM KF indul egy CFU455E-vel, +-7,5kHz sávszéllel, majd egy CFU455H2-vel, +-3kHZ sávszéllel. Tehát a "lyuk" 3kHz.
(#) Doky586 válasza c_jani hozzászólására (») Dec 15, 2017 /
 
A legjobb ha átkapcsolhatóan mindkettő..

Egyik zavarvédettebb de kevésbé szép tompa hangot ad.
Másikat jobban zavarhatják a szomszéd csatornák de szép hangja van magas hangokkal.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2017
(#) pucuka válasza c_jani hozzászólására (») Dec 15, 2017 /
 
A középhullámú sávban a csatorna osztás 9 kHz, azaz +/- 4,5 kHz, vagy annál némileg keskenyebb átvitelű szűrőt kell választanod. A +/- 3 kHz pont megfelelő. Értelmetlen nagyobb sávszélességű szűrőt használni, mert a nagyobb sávszélesség miatt csak az érzékenység romlik, több a zaj, és a zavar. Az adóknál is jelentős sávkorlátozás van, mióta megtörtént a sávátrendezés a 9 kHz -es osztásra. A szomszéd csatornába sugárzott teljesítmény is jelentősen korlátozva van, úgyhogy a szélesseb sávszűrőtől nem lesz jobb hangja. A +/- 7,5 kHz -es szűrő fázismodulált NBFM adások vételére való.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
Azt hittem, az amatőröket akarja rövidhullámon megfigyelni. Középhullámra annak az 1 darab Kossuth adónak már szinte semmi nem kell.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
A rövidhullámú műsorszóró sávban a csatornaosztás 5 kHz, oda még éppen megfelelő a +/- 3 kHz -es sávszűrő, az amatőrsávokhoz ennél jóval keskenyebb szűrő(k) kellenek, mert a DSB üzemmódot nem használják. Az SSB -hez 3 - 5 kHz sávszélességű kell, a CW üzemmódhoz még keskenyebb. A rövidhullámú amatőr sávok közül csak a 28 MHz -es sávban használatos NBFM üzemmód, 10 kHz -es csatorna osztással, ott megfelel a +/- 7,5 kHz sávszélességű is.
Van azért élet (ha nem is nagy) a KH sávban is, csak azt egy átlagos érzékenységű vevővel nemigen hallani.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2017
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
Idézet:
műsorszóró sávban a csatornaosztás 5 kHz, oda még éppen megfelelő a +/- 3 kHz -es sávszűrő”

De a csatornaosztás nem egyenlő a sávszélességgel.
Főleg ha nem európa+északamerikai területekről van szó, a sávszélesség akár a duplája is lehet a csatornaosztásnak nem túl sűrű területeken.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2017
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
Természetesen nem mindíg egyenlő a sávszélesség a csatorna osztással, A vevő sávszélességének az adás sávszélességéhez kell igazodnia. Analóg AM moduláció esetén ez azért többnyire megegyezik, mert nincs azonos csatornás védelem, de Speciális modulációs módok esetében, ahol a kisugárzott spektrum nem folyamatos, ott lehetséges a csatorna osztásnál nagyobb sávszélességet használni.
A nagylöketű FM műsorszórás esetén a csatorna osztás 100 kHz, a kisugárzott sávszélesség viszont 180 - 360 kHz. Viszont létezik azonos csatornás szelektivitás, ami elegendő frekvencia eltérés esetén lehetővé teszi a 100 kHz -es csatornaosztást, ez pedig pont a határolásnak köszönhető.Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egy telephelyen csatorna osztásnyira adókat üzemeltethetünk, de adóhálózat tervezésénél figyelembe lehet venni. A digitális modulációjú adóknál a kisugárzott spektrum vonalas, (DRM) ezeket ügyesen egyásba lehet fűzni.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
Tehát adó oldalon ha mindenhol 4 kHz felett vágják az audiojelet akkor is megfelelnek mindenhol a követelményeknek. Ez ugyan hallgatható minőséget ad egy ±3 kHz szűrővel, de egy szélesebb szűrő (pl legalább ±5kHz) már szép hangot is adhat jó vételi körülmények közt (zavaró jelek nélkül).
AM műsorszóró adókról van szó.

+info: Ha nálam 2db egymástól 5kHz-re levő AM adó jönne be egyszerre a rádión és mindkettőt max 4.5kHz sávszélességű hangal modulálnák akkor is csak egyszerűen aktiválni kell a 'sync' módot (lsb v usb) és mindkettőt zavarmentesen tudnám hallgatni. Ilyesmi persze csak RH-n van.

AMBW1.png
    
(#) c_jani hozzászólása Dec 18, 2017 /
 
Üdv!
Köszönöm a segítséget!
Akkor a +-3kHz-es szűrőt rakom be. Előtte a 10,7-es +-7,5kHz-es (kétszer transzponált).
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2017
(#) Kera_Will válasza c_jani hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
Talán még nem késő
Emlékeztem erre az oldalra itt 2 3 féle hasonló eszköz leírása van amit Te is szeretnél.
Ha más nem ötlet adó , vagy ugyanarról más megközelítésű megoldásokat érdemes megnézni.

RFCANDY különböző leírásai

Az oldal alsó harmadában vannak a TV tuner módosítások:

45-860MHz Radio receiver based on UV916-tuner

Super Scanner 45-860MHz with 0.01Hz stepsize

Superior TV-tuner receiver 45-860MHz in 2500Hz step
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2017
(#) hobbyjani válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
A vevő egységhez szükséges a 33 V hangolófeszültség amit látom egy kis inverter állit elő,a jószokásnak megfelelően megint nincsenk adatok a tekercsekről csak uHenryben,úgyhogy egy nagy kaki az összes rajz,majd fogok épiteni egy trafót,ahol meglesz a 33 v és egy zennerrel fogom stabilizálni,én az a bonyolult digitális hangolóegység helyett használom a tévéroncsból kiszerelt hangoló helipotis mechanikát is
(#) Kera_Will válasza hobbyjani hozzászólására (») Dec 18, 2017 /
 
Lcm2 vagy lcm3 megépítése után szerintem nem aggódnál a dokumentált adatok hiányosságán
(#) c_jani válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 19, 2017 /
 
Köszönöm, ezt a forrást ismerem. A gondom vele, amellett, hogy talán a legkorrektebb módon van dokumentálva, hogy PC-alapú. Én egy önállóan használható eszközt szeretnék. Meg a 42,5MHz-es kavics...
Közben egy Youtube-os videón keresztül eljutottam egy oldalra:
http://p45.at.ua/forum/2-1-1
Ez láthatóan kellően kis raszterral hangol, tud mindent, amire szükség van. A 33V-ot előállító inverter ugyan az a megoldás, mint amit Hobbyjani ecsetel, de szerintem az általánosan kapható induktivitások megfelelőek. Aztán ki lehet egészíteni egy TAA550-nel vagy más 33V-os zenerrel.
Szedem össze a cuccokat és jöhet a panel-gyártás.
(#) Kera_Will válasza c_jani hozzászólására (») Dec 19, 2017 /
 
Légy szíves használd a link gombot! A hozzászólás szerkesztő keret alatt lévő zöld hátterű kék aláhúzott LINK felirat.Az orosz fórumban lévő pár ezer bejegyzés melyikére gondoltál ?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2017
(#) c_jani válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 19, 2017 /
 
Üdv!
Köszönöm a segítséget, még nem használtam ezt a funkciót.
link
Rögtön az első, a végén a rajzokkal.
(#) hobbyjani hozzászólása Dec 20, 2017 /
 
A padlásról előkerült egy régi videómagnóroncs valami Philips ,a mechanika már rég kidobódott belőle,valamikor kábeltévé tunerként használtam,minden van benne,tv tuner,digitális hangolóegység ,léptetésben lehet keresni rajta,kijelző,szerencsére még nem volt OSD-s,már már neki akartam fogni,vettem egy kinai zsebrádiót,de nem az az ic volt benne amit kerestem,valami BK1198-as kinai franc,forgó helyett egy poti,és még egy kvarc is,nem tudom mi az az ic,a neten sehol sem található
(#) pucuka válasza hobbyjani hozzászólására (») Dec 20, 2017 /
 
Ez az, erre én is ráfáztam. Egy DSP köré van integrálva minden, (az enyémben még a hangvégfok is) feszültség osztó a sávváltója, potméter a hangolója. Csak az a gond ezzel is, hogy hiába potméter hangolású, maga a hangolás a sávnak megfelelő csatornaosztással ugrál.
Bővebben: Link
(#) fecameca hozzászólása Dec 20, 2017 /
 
Sziasztok. Én meg ugyanoda jutottam a TA2003 rádióval, mint az összes többivel, beletettem a sztereó dekódert, aminek eredményeként min. tápfesz: 4V min. áramfelvétel 30 mA lett, emiatt nem bír ki egy töltéssel a NiCd akkukkal 1 napot. Elővettem megint a Poljakovot, visszabontottam megint majdnem az eredeti kapcsolásig, újragondoltam az előerősítőjét, kapott egy teleszkóp antennát a darab drót helyett, és csodák csodája most az érzékenysége vetekszik a szuper vevőkkel. Úgy tűnik mégiscsak megtartom ezt, mert 8 mA körül van az áramfelvétele még az 1 darab zöld Led-del együtt is. A tranzisztoroknak meg 1 darab ellenállással (Bázisáramos munkapont beállítás) állítva a munkaponti áram, nem kezdenek el torzítani, akárhová is merül az akku. A Led-en meg látom a töltöttségi állapotot. Ha érdekel valakit, és lesz időm, egyszer még lerajzolhatom. Nincs benne varicap, nincs AFC (valószínűleg nem ért az semmit) nincsenek a szembe fordított diódák, az előerősítő egy rezgőkörre dolgozik, ami a 12 pF antenna csatolóra megy. Az antennával sorba meg egy soros rezgőkör van, 18 pF és 4 menet, azt egy ferrit vasmaggal hangoltam be. Az megy a tranzisztor bázisára. Állomáskereséskor csak az oszcillátor van elállítva, a többi kör ( 3 db) fixen hangolt ( 2 db vasmaggal, az előerősítő kollektor köre 20 pF trimmer kondival) Némelyik adónál amelyik erős, akár 360 fokot is foroghatok, sehol nem halkul el, egyébként az összes itt fogható adó bejön a lakás bármely pontján, a gyengébb helyeken a teleszkópot irányba kell tartani (Ezért nem volt jó az 1 sem a 2 szál lógó drót).
(#) fecameca válasza fecameca hozzászólására (») Dec 20, 2017 / 1
 
A kapcsolás bármennyire is egyszerűnek tűnik, Bővebben: Link a legnagyobb buktatója a dolognak, hogy amíg egy szupreg. vevőben 1 rezgőkör van, itt már az alapkacsolásban 2, további előerősítő fokozat esetén már 4 db amit műszer nélkül behangolni csak fülre, sokszor nehezebben jön össze, mint egy szuper behangolása. Hiába van frekvenciamérőm 1 GHz feletti méréshatárral, az oszcillátor frekvenciáját sehol, sehogyan sem sikerült megmérnem. Amíg a Gyuber szignál és a 10 MHz-es oszcilloszkópom egy KF erősítő hangolásához elegendő, itt a VHF köri rezgőköröknél semmi másra nem hagyatkozhattam a fülemen kívül. Mégis miért ragaszkodom ehhez a kapcsoláshoz annyira? Lehet, hogy ez is ugyanolyan rögeszme, mint hogy az elektroncsöves erősítők egyesek szerint állítólag szebben szólnak, én szerintem meg a direct conversion vevő hangja szebb, teltebb basszusok vannak, és jobb a dinamikája mint egy KF szűrőkel telepakolt szuper rádió hangjának. Kipróbáltam mind a kettőt ugyanolyan erősítővel és ugyanazzal a fülhallgatóval. Pedig két fülhallgató hangja közt is van különbség, hallom a különbséget rádió és rádió között is.
Következő: »»   125 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem