Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   17 / 194
(#) proli007 válasza tamas007 hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Szia!

Kicsit hosszú lenne. A Clip áramkör működését már tulajdonképpen leírtam, olvass utána. Próbáld Te kitalálni, és akkor kérdezz!

Alap működése a következő:
- Bekapcsoláskor kis késleltetés után a relé behúz és rákapcsolja a hangszórót a kimenetre.
- Ha egyen feszültség kerül a végfok kimenetére, (akár pozitív akár negatív) a relé elejt. (Váltakozóáram átlagértéke nulla, tehát arra nem fog működni.)
- Kikapcsoláskor, mikor a trafón a váltó megszűnik, a rele egyből elejt.
- A Clip áramkör akkor lép működésbe, ha a kimeneti jel megközelíti a tápfeszültséget. (Mielőtt torzítás fog létrejönni)

üdv! proli007
(#) tamas007 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Szia.
Koszi,hogy vaaszotal,de nekem kellene a tejes teljes leiras mivel le kell irnom a diploma munkamba.
Esetleg ha tudsz valami oldalt ahol el tudom olvasni legyszi linkeld.
Koszi
Udv.Tamas
(#) Árpy hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Helló!
Szerintetek hogyan lehetne ezt a védelmet összepárosítani kapcsoló üzemű táppal? Mivel figyeli a kapcsolás a váltófesz meglétét. Vagy van egy kis 50 hertzes trafó, melyről a táp IC-inek a tápfesze megy, de az csak 9-10 volt váltóban. Szerintetek mi lenne rá a megoldás?
Köszönöm a segítséget,
Üdv, Arpy
(#) proli007 válasza tamas007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hello!

Hát ez szomorú, mert ha ez a diplomamunkád (v. része), akkor illene már ismerni az áramkör működését, sőt az alaktrészek számítását is el kellene tudni végezni.
Akkor itt nálad, alapvető hiányosságok vannak más területen is.

Egyébként Én nem néztem a Net-et, csak próbáltam segíteni a kezdő kollegáknak.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza Árpy hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hello!

A kapcsoló üzemű táp trafónaknak is van szekunder feszültsége, azt be lehet vezetni az U~ bemenetre. Ugyan úgy fog működni.

De ha ragaszkodsz a segédtápegység 9-10V-os feszültségéhez, akkor az R6 ellenállást kell lecsökkentened kb. a negyedére és már is rákötheted.
Lényeg, hogy ha a váltó megvan, akkor a C1 kondiban negatív feszültség legyen, és az a T3-at zárva tartsa.
(De ne haladja meg a -7V-ot, mert a bázis-emitter szakasznak kb. ez a lavina feszültsége.)
Viszont a segédtáp nem lehet egy Greatz egyenirányítós. Szóval a trafó egyik lábának a GND-n kell lenni!

üdv! proli007
(#) tamas007 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Szia.
Nem az alapokkal vagy a szamolasokkal van a problema csk az ido szukevel kuzdok es amit lehet azt probalok a leheto legegyszerubben megoldani.
De ha nincs mas kiutt akkor az egeszkapcsolast vegigszomolom.
csak hat eloszor mindig a konnyebb utat szoktam valasztani.
(#) proli007 válasza tamas007 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Szia!

Örömmel olvasom, hogy nem gond. Hajrá!

üdv! proli007
(#) zenetom válasza proli007 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Sziasztok!
Építettem a multkor egy kisebb erősítőt, jól működik, de amikor kikapcsolom, akkor "koppan" eggyet a hangfal. Ennek a kikerülésére kell a koppanásgátló?
(#) zsoltee0001 válasza zenetom hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Nekem az is megoldotta a dolgot, hogy betettem egy 0,1 mikros szűrőkondit a primer tekercsel párhuzamosan. De igazán a hangszóróvédelemmel ellátott koppanásgátlót érdemes megcsinálni.
úgy az igazi
üdv
(#) zenetom válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
értem msotmár, köszi a gyors választ!
(#) kiraly0110 hozzászólása Máj 13, 2008 /
 
Sziasztok, lenne egy kérdésem, mégpedig az h van egy aiwa av-d77 es erősítöm és ha be karom kapcsolni akkor csak kattan egyet mint 1 relé,akkor bekapcsol pár mp re majd kikapcsol, de van amikor csak kattan és semmi:Snemtudom mi lehet a baj..légyszi ha tudtok segitsetek!!
köszi
(#) Vacok hozzászólása Jún 15, 2008 /
 
Sziasztok!
A mellékelt koppanásgátlót szeretném megépíteni, ez a kapcsolás +-35V-ról működik, nekem egy 100W-os quad-hoz kellenne, ami +-50V-ról megy. Azt már korábban megtaláltam, hogy melyik alkatrészeket kell módosítani, és hogy hogy kell kiszámolni az értékeket. Az R10, és R11 viszont nem volt benne a felsorolásban, azt nem kell módosítani? Telljes kivezérlésnél tudomásom szerint ott is megjelenik egy +-50V körüli feszültség.
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Hello!

Nem kell átméretezni.
Az igaz, hogy az R10-11 erősítő felöli lábán megjelenik a +-50V, de az váltó. A másik oldalon ott van a C3 kondi ami váltóáramúlag földpontra teszi, a két ellenállás másik oldalát. A C3-on csak akkor lesz feszültség, ha a kimeneti jelnek egyenáramú összetevője van és a védelem pont erre működik csak.

üdv! proli007
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Köszi a gyors választ.
(#) jandark hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
Sziasztok srácok,nekem az urbán féle védelmem van a neten vettem akinél volt annak ment,kicseréltem a félvezetőket és kipróbáltam,szal egy apt 100as végfokba menne tehát itt az áram +-53volt és erre kérnék segitséget miket kell kicserélni igy nagyobb áramra hogy müködjön?igy rátettem és semmi reakciót nem mutat,minden segitséget elfogadok,a rajza alapján a végfok tápáramához van illesztve nem külön +-15voltra akinek van ilyene biztos egyértelmübb a helyzet köszi előre is
(#) Árpy válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Köszönöm a segítségedet, bocs, hogy csak most reagálok rá, azt hittem, hogy senki se válaszolt a kérdésemre.

A kapcsoló üzemű táp még nem megy tökéletesen, csak tudni akartam, hogy fog-e vele együtt menni a védelem.
Köszi mégegyszer.
Üdv, Arpy
(#) proli007 válasza jandark hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Szia!

Elég érdekes, hogy "meg sem nyikkan".
A tranyók bekötésénél figyelni kell, lehet, amivel helyettesítetted nem olyan a lábkiosztása. A védelem bekötésére is figyelni kell. A Clip áramkör a -53V-on van! A relés fokozat a +53V-on, a GND a közöspontra, Az erősítőre az AMP, a hangszórófelé az SPK. U~ meg a trafó lábára.

Alkatrészek esetleg:
R1=640ohm/2W (ha a relé 24V/50mA-es)
R5= 2.2kohm
R14-R17= 2,7kohm
R9=27kohm
C2=470µF/35V
C4=10µF/63V
D1-D2=1N4002 (szerintem az 1N4148-as soványka)

A többinek illene működni!

üdv! proli007
(#) jandark válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
nagyon szépen köszönöm átnézek mindent..
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
Szia!
Az a koppanásgátló, amit ez előző oldal végén csatoltam, működik úgy, ha csak a +, GND, és a váltó megy bele, meg egy erősítő kimenete, aminek a tápja nem feltétlenül egyezik meg a koppanásgátló tápjával? Én úgy gondolom ennek így működnie kéne, csak a clip led nem kap áramot, így az nem is működik.
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Jún 18, 2008 /
 
Szia!

Természetesen tudna működni egy táppal is, bár van néhány dolog, amit át kell gondolni. (ellenállások,relé)
De egyébként a Clip áramkört is életre lehetne kelteni, a plusz tápról, még ha alacsonyabb is mint a főtáp. (Igen kis vérveszteséggel.)

üdv! proli007
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Szia!
Van egy kis problémám a koppanásgátlóval. Ha a kapcsolásból, meg a kísérletezésből jól vettem ki a T3 tranzisztornak le kell zárnia, hogy a relé meghúzzon, de nem zár le, ez miért lehet?
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Hello!

Igen jól gondolod. Mert ha a T3 lezár, akkot az R7-en keresztül a C2 fel tud töltődni. Így az R9 által szolgáltatott áram, befolyik D4-en keresztül a T1 bázisába, és a relé meghúzhat.
Ha a trafórol jövő váltó feszültség nincs meg (mert éppen kikapcsoltad az erősítőt, akkor az R8 által szolgáltatott áram teljes egészében befolyik a T3 bázisába és kinyitja azt. (A tranyó bázis-emmiter diódája, már 650mV-on nyit, a D2, meg csak kb. 700mV-on nyitna. De ha ki is nyitna akkor is ott van még az R6 amin feszültség esne.) A C1 ilyenkor fordított polaritással 650mV-ra töltődik fel. Ha a trafó feszültsége megvan, akkor D2 dióda a negatív félperiódust egyenirányítja, és a C1 kondiban a feszültség negatív lesz. A negatív bázis-emitter feszültségre a T3 zár és hagyja feltöltődni a C2 kondit. Majd a folyamat az első részben leírtak szerint játszódik le.
A C1 kondira azért van szükség, mert az hidalja át azt az időt, míg a trafó a pozitív félperiódisban jár.

Milyen hibák lehetnek:
- Rossz a T3 tranyó, vagy nem jól van bekötve.
- C1 nincs meg, kapacitásvesztes, vagy fordítva van bekötve. (de gyanítom, hogy fordított bekötésnél még működne)
- D2 zárlatos, vagy szakadt. (én egyébként ide 1N4002-t tettem volna. 50V tápnál, már nem elég a 4148.)
- R6 szakadt, vagy nagyobb az értéke
- Nincs váltó feszültség, vagy a végfok egyenirányítója nem a 2xegyutas, hanem Graetz. Tehát nincs meg a váltófeszültség negatív csúcsértéke.

Ha mondjuk a váltófesz 35Veff akkor annak csúcsértéke 50V. Tehát az +Ut tápfeszültsége +50V. A váltó negatív csúcsértéke -50V. Ez a 100V jut az R8-R6 feszültségosztóra. Ebből 80V jut az R8-ra és 20V az R6-ra. De mivel a töltőáram, csak a szinusz negatív félperiódusának csak részidejében folyik, és csak akkor, mikor a feszültség -12V felett van (minusz 12-től minusz 50V-ig), a C1 csak kb. -4..-5V-ra töltődik fel. Hanincs váltó, akkor a kondin kb. +650mV mérhető.

üdv! proli007

(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
ÁÁÁ, köszi, a működését azt pont így gondoltam én is, a felsorolt lehetséges hibákból remélem sikerül kitalálni mi is lehet a baja. Meg még egy kérdés, én a trafóra graetz-et tettem, és a középelágazás a GND, semmiféleképpen nem fog így működni rendesen?
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Köszi a segítséget! Megnéztem, a kondi, a tranzisztor, a dióda jó volt, azért az 1N4148 helyett betettem egy 1N4007, és kipróbáltam egyutas egyenirányítással, így már működik.
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Hello!
Graetz mellett s működésre lehet bírni, csak akkor egy kondin kell a váltót bevezetni, és egy dióda a GND-re levezeti a pluszt. (mint ha feszültség kétszerezőt készítenénk. Akkor megjelenik a minusz villany.

Üdv! proli007
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Szia!
Köszi, ez nagy segítség, ezzel már remélem működni fog graetz-cel is, nem sok kedvem volt lecserélni a graetz-et egyutasra, és így legalább a védelem is működni fog.
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Működik!!!
(#) sentinel hozzászólása Jún 21, 2008 /
 
Üdv mindenkinek nekem egy kérdésem lenne megépítettem a reflexhez valóvédelmet a clip kivételével minden működik, nem tudom hogy a tápfeszültségnek mennyi szerepe van ebben táp fesz +-18v esetleg valaki tudna abban segíteni hogy mit kel változtatni hogy elaludjon a led előre is kösz mindenkinek
(#) proli007 válasza sentinel hozzászólására (») Jún 21, 2008 /
 
Szia!

Az R15-öt tedd át az R12 helyére. (R12=27kohm)
Az R15 helyett tegyél be 10kohm-ot.
A C4 helyett tegyél be 22µF/25V-ot.

üdv! proli007
(#) sentinel válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Köszönöm a segítséget így már mindjár jobb, lenne még egy kérdésem, ha relét kis ellenállásút kötök rá akkor a protect led jóval később alszik el mint ahogy a relé behúz, vane erre valami alkatrész csere megoldás
Következő: »»   17 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem