Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Led-es világítás házilag diorámákhoz
Lapozás: OK   5 / 6
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Ó már
Na, az első képen összesodortam.
(Ha még össze is forrasztod és zsugorcsövezed, talán jobb is)

Én a második képen lévőt csinálnám.
(Csak a pirosat köttem most hirtelen be. A csoki másik oldalába a feketéket ugyanígy)
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
óh, eddig is igy csináltam A fekete volt akkor ami nem igy ment. Mert eddig a feketéket egymásba forrasztottam ahogy a régebbi képeken fotóztam, és a 2.led ből vezettem vissza az elemtartó feketéjébe. De akkor igy jó úgy is hogy mindegyik ledből külön vezetem ki, és igy összesodrom a feketéket mint a pirosat?
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Közben mrgnéztem újra a régi képet, addigra feltetted emezt
No, igen, ha feketetéket is visszavezeted, és ugyanígy "sodrod", akkor ugyanaz a párhuzamos áramkör (áramkörök).
Nem a LED lábánál, hanem az elemdoboznál csatlakoznak majd egymáshoz a negatív vezetékek is.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
tehát ha veszek ilyen két (több) utas sorkapcsolót akkor nem is kell forrasztani, hanem csak lecsupaszítom és bedugdosom?
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Na megcsináltam, működik, ilyen csokit adtak a lenit villamossági boltban, oylat amit te használtál nem tartottak, pedig az praktikusabbnak tűnik. Lehet inkább olyat szerzek be. Egy gondom van, mégpedig ennél a modellnél, hogy a két reflektort kéne szabadon mozgassam, de az ellenállás miatt túl merev a vége a lednél. Van erre valami megoldás, tipp? Mert ez most két AA elemes tartó, de van c32032 gombelemem, kicsit fentebb írta valaki ,hogy abban nagyobb az ellenállás, mit a sima AA elemben. Lehet inkább olyat használjak és hagyjam ki az ellenállást?
(#) bbb válasza tibitron hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
A vezetéken belül bárhova teheted az ellenállást, nem kell közvetlen a LED tövére tenned. Rakd olyan helyre, ahol nincs útban és kész.
(#) tibitron válasza bbb hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
csak akkor meg kell törni a vezetéket, összeforrasztani. El akartam kerülni ezt A gombelemes dolog nem működik, annak a nagyobb ellenállásával?
(#) bbb válasza tibitron hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
A vezetéknek ez a dolga. Elvágod, forrasztod kész. A CR2032-höz is használj ellánállást.
(#) tibitron válasza bbb hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
De akkor miert irta egy nasik szaki hogy ahhoz nem szukseges, mert eleg a belso ellenallasa? (Gombelemhez)
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Igen, ehhez most épp praktikusabb lett vona a csavaros (csoki).
Amúgy kettőset ne kérj, mindig 12-es -aztán annyit vágsz belőle, amennyi szükséges
Szerezz be, egy-két 12 tagos kellhet a háztartásban is időnként.

Ha az ellenállás a LED-nél kényelmetlen, hát tedd az elágazásho. Mint a képen.
(Akkor nem két, hanem négy tag kell a csokiból)

Az ellenállások értékét most ne nézd, csak előkaptam kettőt. És forrasztva sincsenek a LED-ek, csak zsugorcsőben. Csak azért raktam össze gxorsan, hogy lásd, mire gondolok
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Ertem hogy akarod tehat az ellenalast is,siman be kehet poccinteni forrasztas nelkul a csokiba csak egy kulonallo kell mint az amibe a vezeteket raktam? Ugy is mukodik gondolom ha nincs csoki, hogy odaforrassztom az elemtarto utan, es az utan forrasztom ossze a ledes drottal? Igy olcsobb, de munkaigenyesebb az igaz
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Úgy van, ha rögtön az elemdoboz után forrasztod az ellenállást, akkor is előtét. Nem kell közvetlen a LED-nél lennie.
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
sorjapocs

Tehat ilyet pl vehetek ez 12 allasu es le lehet torni annyit anennyivkell? Es ha ebbe dug9m az elkenallast is akkor nem kell forrasztani sem?
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Nem is törni kell, éles késsel vágom. De ha félted a hüvelykujjad, akkor vasfűrészlappal.
(A faternak még volt olyan, azt nem tudtam késsel vágni, valami bakelitszerűségből volt)

Mint látod, nemcsak beledugni kell, hanem utána a csavart is meghúzni.

De igen, igazánból jól értetted -csak kiegészítettem
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Helytakarekossag miatt lehet marad a ket utas csoki, es utana a kabelre forrasztom. Igy rugalmas marad a led de van ellenallas
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Egy kérdésem lenne )egyébként jól haladok már a sima ledekkel) egy diorámához szorosan a fal mögé kéne világítás, így esett a választás a led szalagokra. Tehát 3 épület ablakaiba kéne egy áramforrásról pár ledet szalaggal eljuttatni. Kell-e ellenállás a led szalagohoz, vagy ott be van építve már? Az eljuttatás kb hasonló mint a led diódánál? Esetleg lehet használni dc anyát forrasztás helyett ha 3v gombelemes áramforrásra akarom kötni? Tehát nem kell sok led kb max 10 db lenne befogba. Thát két egymással szembeni falba szeretném beszerelni ahol épületek vannak. Itt nem kell visszavezeti a tápegységbe a fekete vezetéket mint a sima lednél, hanem amig elér elér?
(#) Massawa válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
A szalagokon vannak jelek, hol lehet azokat vágni. A levágott szakaszok mind egyforma áramforrást igényelnek ( eredetileg párhuzamosan vannak kapcsolva, általában 3-5 LEDet tartalmaznak.
(#) tibitron válasza Massawa hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
mondjuk iylet szeretnék mint ez:
ledszalag
Vagy egy 3v gombelemes áramforrásom. Annak a poros vezetékot rákötöm, forrasztom a pluszra feketét a minuszra. Így már elvileg van egy működő ledsorom. Itt nem kell elé kötni ellenállást? Ha meg szeretném tovább vinni más helyekre, akkor levágom a kijelölt részen, odaforrasztok egy vezetéket arra egy ujabb ledszalagrészt és így tovább?
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
A LED-szalagok általában úgy vannak, hogy egy bizonyos szakasz (pár LED sorosan) egy ellenállással van korlátozva. Ha olyan szalagot választasz, amire feszültségérték van írva (pl 12V -ez elég általános) , akkor az olyan. Arra figyelj oda, hogy jó helyen vágd (de jelölik is a vágás helyét), és mehet rá a 12V. Több ne legyen - kicsit kevesebb lehet, kisebb fénye lesz. (A 3V kevés lesz, három LED-nek jóval nagyobb a nyitófeszültsége)

A képen láthadod a vágás helyét. Ha több szakaszt használsz fel, akkor is 12V, minden ilyen szakasz párhuzamos a többivel.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Amit mutattál, hogy olyat szeretnél venni, az is olyan, mint az enyém. 3 LED van sorban, és a sorban még egy ellenállás. (Azok a kis fekrte alkatrészek az ellenállások)

A 3V-al táplálásra nem jó.

(Mutass képet a kész művekről, kíváncsi vagyok)
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Akkor ha veszek 12V elemet és berakom ebbe elemtartó akkor már kb jó, ellenállás se kell, és esetleg forrasztás mentes kapcsolókkal tudom összekapcsolni őket. A megfelelő fajtát persze.
led
ilíet is néztem mert ebből van több színben is. Akkor egy ilyen is jó ellenállás nélkülire? Elvágom, összeforrasztom/kapcsolom és mehet sorban? a 12v elem remélem jó, mert nem vennék egy 12V tápot kb 10 ledért.
(Ha lesz kifestett összeállított verzió mindéből, rakok fel képeket, meg lesz Youtubra is feltöltve)
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2023
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Igen, az is előtét-ellenállással ellátott, nem kell külön hozzá.
Jó lehet a 12V-nyi elem, szakaszonként (kb 5cm, 3LED) 20mA-el számolhatsz. Csak több ne legyen. Ne feledd: a 1,5V-os elem (ha új, friss) tobb, mint 1,7V. 8db az nem 12, hanem majdnem 14V
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
De ha két db 12V elemet használok az 24 nem?

ha ilyet használok a vezeték után, akkor két iréányba tudom elvezetni egy áramforrásról a ledeket?
elosztó

Hastorenál nem találtam ilyesmit...
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2023
(#) Massawa válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Igen, mert az eloszto csak egy geometria alakzat, továbbra is minden szalag párhuzamosan van kötve ( minden +12V egy pontra, minden -12V egy másik pontra, azaz továbbra is csak 12 V kell a szalagokhoz).
Ilyen elosztot ne keress, mert nem tipikus darab, és drotbol egy pillanat alatt meg lehet ugyanazt csinálni.
(#) antiktelefon válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Vegyél 5V-os led szalagot. 3V-ról is lesz elég fénye, max ha nem, akkor forrasztasz kisebb ellenállást rá. Ha kínai hulladékot veszel, azon úgyis csak egy előtét van, ne kavarj más elemekkel, felesleges.
(#) tibitron válasza antiktelefon hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Hestornál nincs 5v, meg más nagyobb cégnél se, csak kinaiaknál láttam Hestronál a kiirt ár 1 m-re vonatkozik? Félreérthető, mert 5m*tekercset írnak, csak most olvasom hogy gyűjtőcsomagolás? Tehát ha akarok a végére vezetéket akkor meg kell venni az 5 métert? Bér igazából az nem olyan fontos.. úgyis forrasztom az elemtartóhoz. Igazából nincs gondom a 12v elemmel, az elosztás a gond, hogy könnyen tudjam elvezetni a ledeket két irányba a párhuzamos falon. mivel eladásra is szánom, minél biztosnásoasabbra akarom csinálni, tehát a drótból fonom nem játszik. Tehát erre az elosztóra rá lehet simán forrasztani ledet is megvezetéket is?
(#) robis01 válasza tibitron hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Ha van kedved készíthetsz is magadnak ilyen led csíkokat. Léteznek univerzális NYÁK-ok, smd LED is kapható, meg smd ellenállás is. NYÁK lemez pl. lombfűrésszel is vágható, reszelővel, smirglipapírral méretre csiszolható. Lehet csoki helyett ilyenbe is forrasztani az ellenállást és a vezetékeket. A panelt aztán oda ragasztod ahova akarod.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2023
(#) tibitron válasza robis01 hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Csak a kérdésemre nem jön válasz Egyelőre nem érzem magam olyan pengének hogy magam készítsek led szalagot Egy kezdő alap szettet akarok elsőre, amivel összejön a kis diorama világításom, aztán ha ez már megy, akkor kisérletezgethetek.
(#) robis01 válasza tibitron hozzászólására (») Aug 9, 2023 /
 
A 12V elemek kisebbek mint az AAA elem, ahhoz ilyen tartó kell 12v elemtartó. Persze gyorsabban is le fognak merülni.
Led szalagot már szinte mindenhol lehet venni. Vettem már már a sarki villanyszerelési boltban, ott volt hozzá mindenféle kiegészítő (x, y elágazás, stb. ) toldat is.

Az elosztóra, amit kinéztél (ami valójában NYÁK lemez) rá lehet forrasztani a ledet, és az ellenállást is.
(#) tibitron válasza robis01 hozzászólására (») Aug 9, 2023 /
 
Bővebben: Link

A ceg ilyet ajanl 12v helyett. Gondolom ez is jo, bar a 12v t jobban tweszik, de akkor ez is tokeletes, lehet vagni stb?
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem