Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromechanikus falióra
 
Témaindító: sanya95, idő: Márc 2, 2013
Lapozás: OK   1 / 2
(#) sanya95 hozzászólása Márc 2, 2013 /
 
Sziasztok!
Megtaláltam a kiskoromban nagyon kedvelt régi Маяк gyártmányú faliórámat. Elektromechanikus óra, a billegőt egy elektromágnes mozgatja, de ezt leszámítva ugyanolyan mint egy régi felhúzós vekker. A problémám az, hogy a tekercset működtető vezérlő elromlott, valószínűleg kiszáradtak/kiöregedtek az alkatrészek. Szeretném őket kicserélni, viszont az orosz rövidítések nem sokat segítenek nekem. Ha tudnátok nekem segíteni beazonosítani a beültetett alkatrészeket, nagyon hálás lennék!

Amiket le tudtam olvasni róluk: -Kisebb kondenzátor:К50-6 10В 10Мкф 8611 [0]
-Nagyobb kondenzátor: К50-6 6,3В 50Мкф 8701 [4] - К26 4Г ф1 12 86 2
- 33n F U9
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
(#) ht1080z válasza sanya95 hozzászólására (») Márc 2, 2013 / 1
 
10В 10Мкф = 10 Volt 10 uF
6,3В 50Мкф = 6.3 Volt 50 µF ( 47µF )
33n = 33 pF kerámia
К26 4Г ф1 = ez egy műveleti erősítő
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
(#) Medve válasza sanya95 hozzászólására (») Márc 2, 2013 / 1
 
Szia, К26 4Г ф1 az kérdés, a többi stimmel:
10V, 10uF....6.3V 50uF, 33n...
a К26 4Г ф1 IC lehet, esetleg ikertranzisztor, cseréld ki az elkókat, forraszd újra, ha az az "IC" rossz nincs sok esély a pótlására, hacsaknem újraépíted az egészet tranzisztorokkal. A régebbieket azokkal szerelték.. Valahol az RT-ben mintha láttam volna a kapcsolását. De igazán nem nehéz visszafejteni egy másikról
(#) kazdothu válasza sanya95 hozzászólására (») Márc 2, 2013 / 1
 
Idézet:
„К50-6
10В 10Мкф
8611 [0]”


azaz 10 V 10uF

Idézet:
„К50-6
6,3В 50Мкф
8701 [4]”


azaz 6,3 V 50uF

A K264GF1 pedig valami integrált áramkör:
Bővebben: Link
A kapcsolási rajz pedig:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2014
(#) sanya95 hozzászólása Márc 2, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat és a kapcsolási rajzot is!
Nem is gondoltam volna, hogy ilyen gyorsan meglesznek.
Máris nekiállok itthon keresgélni alkatrészt, remélem találok megfelelőt.
Jó lenne, ha csak az elkókat kéne cserélni.
Mindegyikőtöknek köszönöm még egyszer a gyors válaszaitokat!
(#) Mengyán válasza sanya95 hozzászólására (») Márc 2, 2013 /
 
Ebben a topikban is érdemes próbálkoznod, jópár orosz óra kedvelő van ott.
(#) ht1080z válasza ht1080z hozzászólására (») Márc 2, 2013 /
 
10В 10Мкф = 10 Volt 10 uF
6,3В 50Мкф = 6.3 Volt 50 µF ( 47µF )
33n = 33 nF kerámia
К26 4Г ф1 = ez egy műveleti erősítő

A kerámián a jelölést kis p-nek láttam......... elnézést.
(#) sanya95 hozzászólása Márc 13, 2013 /
 
Kissé elhúzódott a dolog, de csak sikerült összehozni az alkatrészeket és a szabad délutánt is egyszerre. Mindkét elkót kicseréltem, ezután pedig kipróbáltam. Működik! Újra ketyeg azon a -számomra- nosztalgikus hangon. Mindenkinek köszönöm a segítséget, nélkületek nem jött volna össze. Most is itt van mellettem az óra, még kell a pontosságát ellenőriznem, remélem sikerül könnyen finomhangolni.

Van itt még nekem egy Slava asztali óra is hasonló felépítéssel, az mozgatja a billegőt, de véletlenszerűen. (Egymás után 2x-3x is elránthatja az egyik irányba, vagy csak alig leng ki.)
Hétvégén megpróbálom kicserélni a kondenzátorát, hátha csak ennyi a baj ott is.
(#) sanya95 hozzászólása Márc 15, 2013 /
 
A faliórát sikerült pontosan beállítani, de sajnos az asztali óra kicserélt elkóval sem akar jól működni. Lenne értelme a diódát vagy a kerámiát megpróbálni kicserélni?
Ezeket tudtam leolvasni:
-tranzisztor:
МП41А
04-78
-Dióda:
018
М13С
-Kerámia kondenzátor:
33H
H90
78
-Elektrolit kondenzátor:
47µF
(csak a kapacitás látszott, a felirat többi része lekopott)
(#) zolika60 válasza sanya95 hozzászólására (») Márc 15, 2013 /
 
Nem lehet, hogy mechanikus hiba van? Szennyezett, esetleg "száraz" a szerkezet. Egy sebbenzin és műszerolaj 2:1-es keverékében történő áztatás talán megoldja a problémád. Természetesen az elektronikát előtte ki kell szerelni.
(#) sanya95 hozzászólása Márc 17, 2013 /
 
Kitakarítottam, megolajoztam és természetesen a legvégén jöttem rá a hiba okára: a billegő hajszálrugójának végén lévő rögzítés kilazult, így túl laza lett a rugó. Sajnos megfelelő csipesz hiányában ezt itthon nem tudom rendbe tenni, túl vékony.
(#) Jubilate hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Valaki le tudná rajzolni egy tranzisztoros elektromechanikus óra kapcsolását?
Bármilyen szovjet Ge tranyó jó lenne hozzá?
(#) lucifair2 hozzászólása Ápr 23, 2014 /
 
Sziasztok.
Nekem van egy 1950-es évekből származó elektromechanikus Kontakta gyártmányú faliórám. Szeretném beüzemelni, ehhez szeretnék segítséget kérni. Ha valaki ért hozzá, és tudna segíteni, megköszönném. Vecsésen lakom. Maradok tisztelettel Katona György. Ha valaki meg tudná mondani, hogy egy ilyen óra most mennyit ér, azt is szívesen köszönöm,.
(#) zolika60 válasza lucifair2 hozzászólására (») Ápr 23, 2014 /
 
Egy képet feltehetnél róla, sokat segítene.
(#) Gafly válasza lucifair2 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Kontakta?
Az mamár Legrand...
Ott dolgoztam annó gyerekként
Bár az óragyárban nem...

Képet én is kérnék.
(#) KisGaben hozzászólása Nov 3, 2014 /
 
Sziasztok, szeretném a fali quartz órámat kicsit felgyorsítani. Kitaláltam azt, hogy a beépített 32 768 Hz-es kristályát kicserélem egy 2MHz-es kristályra, de amikor ezt megcsináltam, már nem működött az óra. Nem csinált semmit. Amikor visszacseréltem a régi kristályt akkor már jól működött megint. Valakinek van ötlete hogy miért nem működhet a szerkezet, vagy esetleg valami más alternatíva?
(#) fecameca válasza KisGaben hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
32 KHz és 2 MHz között több nagyságrendnyi a különbség: 32 000,vagy 2 000 000 (Számold meg a nullákat.). Érzed a különbséget? Valóban mennyire akartad felgyorsítani? Valószínűleg az eredeti 32K-s oszcillátor alkatrészei nem hajlandók működni 2 MHz-en. Esetleg 100 KHz kvarccal még menne. de ennek mi az értelme?
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2014
(#) proba válasza KisGaben hozzászólására (») Nov 3, 2014 /
 
Közelebb visz a megoldáshoz, ha egy oszcillátor kimenetére kötöd a két tekercsvéget. az elektronikáját meg elfelejted.
Azért azzal számolhatsz, bármilyen sebességgel nem fog menni, léptető impulzus hossza is fontos, nem csak a sűrűsége. (az óra a sebesség növelésével ezt arányosan csökkenteni fogja.)
(#) fecameca válasza proba hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Mindez igaz lenne, ha itt nem OFF topik lenne a kérdés, amire válaszoltál. ( Kvarcóra, nem elektromechanikus.)
(#) zolika60 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Miért ne lehetne egy elektromechanikus óra kvarc vezérléses?
(#) fecameca válasza zolika60 hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Mindegy, azokban már csak a mutatókat forgatja mechanika, az említett orosz órákban meg mechanikus billegő (ankerkerék) van. Amelyikben kvarc van, azt kár elrontani, ha késik tegyen bele egy rossz órából kiszedett másik 32768-as kvarcot, és nézze meg, nincs-e a kvarccal párhuzamosan egy trimmer kondi, mert a jobbakban azzal lehet a pontosságot beállítani.
(#) szelac hozzászólása Aug 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Én is megtaláltam ezt a csodát, amiről Sanya95 írt - igaz 2013-b0n -, az elko cseréjével sajnos nekem sem indult el! Az én elektronikám paraméterei:
МП41А
04-78
-Dióda:
018
М13С
-Kerámia kondenzátor:
68HA
1 75
-Elektrolit kondenzátor:
30µF 16V.
Kényszerítve úgy tűnik,. hogy könnyen megy! Igaz állt vagy 15 évet!
(#) webinas válasza szelac hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Tekercs Jó? Forraszd át azok kivezetéseit is. (4db)
(#) szelac hozzászólása Aug 24, 2016 /
 
Köszi webinas! Tekercs elvileg jó! Valószínűleg Vaszleg a dióda rossz, majd szerzek egyet és kipróbálom!

Tőled is megkérdezem: A "Valszeg" az miylen szeg?!
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2017
(#) Tranzix válasza szelac hozzászólására (») Szept 12, 2017 /
 
М13С az nem dióda, hanem ellenállás 130 KOhm.
(#) Josika001 hozzászólása Jún 7, 2020 /
 
Tudom, hogy nem fali, de elektromechanikus...
Unokatestvéremnek vettem egy RFT Lausitz 2011-es rádiót, amiben van egy ilyen óra, de sajnos nem megy...
Kinyitottam, de elem betétele után megmozgatom a mágnest, és a tekercs alatt megáll...
Nem megszorul, hanem megáll, és ott rezeg...
(#) ordas52 hozzászólása Feb 28, 2024 /
 
Üdv.
Vásároltam egy MEBUS tip. rádió vezérelt faliórát, ami a pontos idő beállítása után kb. egy nappal később a nyugat európai időzónára tér át.
Pontos időt mutat, csak két órával előbbit, tudna valaki ezzel kapcsolatosan hasznos tanácsot adni?
Előre is köszönöm.
(#) Gafly válasza ordas52 hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Gondolom beöntött chip van benne, és más időzónára gyártották.
Már ha ez segítség.
A mellékelt használati lehet segít.
Ámbár ha szétszeded, és nincsen mit kapcsolni, stb., akkor így jártál.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2024
(#) Tomi111 válasza ordas52 hozzászólására (») Feb 28, 2024 / 2
 
Lehet hülyeség, de told el a kismutatót két órával későbbre. Gondolom nem azt érzékeli. Biztos simán elforog a tengelyen. Nincs rádió vezérelt órám, de a sima kézi beállítósnak elforgatható a mutatója a tengelyen.
(#) uniman válasza ordas52 hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Kapcsold be újra déli 12 órakor (vagy reset)...vagy a SET gombot hosszan nyomva beállítható manuálisan az idő. Meg a típusát is ad meg, ne csak a gyártót...
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2024
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem