Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   16 / 188
(#) rockersrac hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
sziasztok! olyan kellene nekem,hogy egy erősítőt bekapcsolok,kap ~9 volt tápot(csak saccolva) az 555,és 3-4 mp vel a bekapcsolástól számítva behúz egy relét és úgy is tartja az erősítő kikapcsolásáig! van két 10 v 1000 mikrós kondim,meg két 1k-s ellenálásom(bár nemtudom jók-e ezek az értékek! ) valaki tudna segíteni?(meg mit hova kössek?) szerk: bocs a láma kérdés miatt,csak nem igazán ismerem még ezeket a dolgokat...
(#) m.joco hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
Hello
Engem az érdekelne, hogy mennyi áramot fogyaszt az 555-ös, ha monostabil kapcsolásban van bekötve, táp alatt van, de nincs triggerelve(szóval gyakorlatilag "üresjáratban" van)? Igazából egy riasztó áramkörben volna használva, autóban.
És hogy bírja az IC, ha hosszú ideig így táp alatt van - akár évekig is?
Üdv.
(#) toroid hozzászólása Szept 15, 2008 /
 
Sziasztok.
Ez a kapcsolás elhagyva 47k, R1=270k, R2=55k, C=1000uF, szerintetek fog müködni rendesen?
Ahogy számoltam T1=225225ms, T2=38115ms,
átszámolva T1=62.5perc, T2=10.5perc.
Ezek reális értékek?
(#) bbatka válasza toroid hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Hogy számoltad át?
T1=3,75 perc
T2=0,63 perc
(#) toroid válasza bbatka hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Bocsánat igazad van, elnéztem a tizedes vesszőt.
Amugy nekem egy olyan áramkör kellene, ahol T1=10 perc, T2=1 óra?

Segitsegeteket elore is köszönöm.
(#) hcsbi hozzászólása Szept 16, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy olyan áramkört szeretnék autóba, amely a bemenetén megjelenő 1...15V-os feszültség hatására a kimeneten kb. 10 mp-ig kiadja a tápfeszültséget. Egy relé lenne a kimenetére kötve.

A triggerjel lehet akár rövidebb is, mint 10mp, a kimenetnek akkor is tartania kell a feszültséget.
Az áramkör legközelebb csak akkor adna újra kimenetet, ha megint 0-ból felmegy a feszültség a bemenetén.

Az időzítéshez az 555-öst találtam legegyszerűbbnek, a bemeneti triggerelésre pedig azt hiszem valamilyen tranzisztort kellene használnom.

Elég kezdő vagyok, előre gyártott próbanyákba forrasztanám, hátul vezetékeléssel, nem kell hogy szép legyen, csak működjön.

Nézegettem az ebben a témában korábban csatolt PDF-et az 555-ről, de szerintem az abban szereplő mintakapcsolások egyike sem passzol ide. És ráadásul ott az van, hogy 5V körüli trigger-jelet vár, ami ugye ebben az esetben lehet kisebb és nagyobb is (a fent említett 1...15V).
Vagy a kapuzó-transzisztor olyan funkciókat is elláthat, hogy stabilizálja 5V-ra a trigger-jelet?

Tudnátok segíteni, hogy milyen alapkapcsolásból kéne elindulnom, és milyen dolgokat szokás ilyenkor beletenni az áramkörbe?

Köszi előre is!
(#) proli007 válasza rockersrac hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Hello!

Igaz, ez nem NE555, de szerintm egyszerűen megoldja a problémádat. Ha az idő nem megfelelő, változtatod az ellenállást.

üdv! proli007

On-3sec.png
    
(#) proli007 válasza m.joco hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Hello!

Ha az IC kimenete nincs terhelve, kb. 5mA a fogyasztása. De használhatsz, CMOS IC-t 7555 számút, annak fogyasztása kevesebb, mint 100mikroamper.

Kb. Téged simán túlél.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza toroid hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Hello!

Az 555-ös nem való órák időzítésére. Oda inkább számlánc, pld.: a CD4060 vagy a CD4541 való.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza hcsbi hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Hello!

A leírtakban minden stimmel, csak a "kb. 5V trigger" nem. A lefutó trigger impulzusnak a tápfesz 2/3-ánál illik nagyobbnak lenni. Nem kötelező, de minden képpen a 2. bemenet, a triggert a 1/3 táp osztó feszültségével hasonlítja össze a triggert. Azaz a trigger alsó feszültségpontjának kisebbnek kell lenni a táp 1/3-adánál. (Hú, lehet ez bonyi lett.)

A bemeneti tranzisztorral, lehet szintillesztést csinálni. Az R1-R2 osztóval, kb. 1V minimális bemeneti feszültségnél, már nyit a tranzisztor. Az R1 pedig megakadályozza a bázisáram értékének túlzott növekedését. Mivel a megengedett bázisáram közel 5mA, ez folyhat maximálisan az R1-en. Tehát a maximális bemeneti feszültség így 50V lehet. A kollektor már a 12V-os szintre illeszti a bemenő impulzust.

üdv! proli007

Mono-10s.png
    
(#) T0m1c hozzászólása Okt 1, 2008 /
 
Kezdő vagyok minap vettem egy NE555N (8 LÁBÚ) és egy 4017BE (16 lábú) IC-t!
Következő kérdésem van hogy hogyan kell bekötni?Hol kezdődik a számozás a 1,2,3...8..STB. Honnan kezdődik és milyen írányba haladnak tovább a "számok" ?
(#) T0m1c hozzászólása Okt 1, 2008 /
 
Még egy kérdésem hogy az 1N4148 diódákat (10mA)
hogyan kell bekötni a dióda egyik végén van egy kis fekete csík az melyik polaritása, ill. a dióda áramköri jele hasonlít a LED-hez hasónlóan a háromszög fekfő része a pozitív polusa a kapcsolási rajzon?

Kösz előre is!
(#) Tomi111 válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Üdv!

Futófény lesz? Ha az IC-ket a lábukra állítva leteszed, a tokozáson felül van egy pont vagy egyik végén oldalt egy bemélyedés, azt legyen bal oldalt. Így alul balról van az 1 láb és sorban a 2,3,4, stb. Utána fent körben folytatódik. Így az 1-es lábbal szemben van az utolsó. Esetedben a 8. ill a 16. A dióda bekötése olyan, mint a ledé. A rajzon a háromszög csúcsánál lévő csík a tokozáson a fekete csík. Az IC-kről akartam belinkelni adatlapot, de nem nyílik meg az alldatasheet.com.

Sok sikert!


Üdv! Tomi

(#) Tomi111 válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Elfelejtettem előbb: a 4017-essel vigyázz, CMOS IC. Nagyon érzékeny! Kézzel ne tapogasd a lábait. Tönkremegy. Foglalatba rakd! Műszálas ruhát kerüld!
(#) Frankye válasza Tomi111 hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Mivel már sokan, sokszor kérdezték az IC-k lábszámozását, készítettem egy "móricka-rajzot" (M$Piant rulez! ), amibe beírtam a számozást.
Ahogy Tomi111 kolléga említette, a "lábain álló IC"-t felülnézetből ábrázolja, balra a mélyedés, és/vagy pötty. Bal alsó sarok: 1-es láb, jobbra folytat 2, 3, stb., majd a végén fordul, és a felső sor a fordított irányú számozás (jobbról balra).

IC.JPG
    
(#) proli007 válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Hello!

Nem kellene előb átolvasni a kezdőknek készült cikkkeket?
És ezek a kérdések nem a kezdő kérdése topikba valók? :no:

üdv! proli007
(#) Frankye válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Idézet:
„De miért pont 12 lábúú?”

Pont azért, hogy ne hasonlítson semmire, senkire.
(#) T0m1c hozzászólása Okt 2, 2008 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat!
Azért ide írtam mert itt foglalkoznak komolyabban az 555 IC vel!
Bocs ha rossz helyre írtam!

üdv!
(#) Frankye válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
El van nézve.
(#) Szebence hozzászólása Okt 12, 2008 /
 
Sziasztok!


Olyan kérdésem lenne, hogy hogyan lehetne 10/5 perces időzítőt csinálni?
Az lenne a lényeg, hogy egy pár áramkört úgy szeretnék üzemelni, hogy körülbelül 10 percig működjön, 5 percig pihenjen, de ezt a 2 értéket potméterrel lehessen állítani.
Gondolom én mint teljesen laikus, hogy 555-ös IC-vel ez lehetséges, mert ez ilyen astabil multivibrátor szerűség lenne, ha jól sejtem...
Valakinek van kapcsolása a problémámra?
(#) Frankye válasza Szebence hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Ha nem feltétel a hajszálpontos idő, akkor jó az 555-ös IC is a célra. Javaslom, hogy a segédprogramok között keresd meg a vonatkozót, és kísérletezd ki a Neked megfelelő értékeket.
(#) Szebence válasza Frankye hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Nem, nem kell nagy pontosság 10-20 másodpercek ide-oda nem számítanak.
Köszi a tippet (azt hittem, hogy azzal nem lehet csak kis időközöket áthidalni)
Nekem majd T1-et és T2-őt kell figyelembe venni? Mármint ez a 2 érték jelenti azt, hogy pl T1 ideig be van kapcsolva valami T2 ideig meg ki van kapcsolva...
Így van? Illetve T1-ideig be van kapcsolva valami, meg T2 ideig egy másik valami de ha én csak T1-re kötök valamit, akkor az ki-be fogja kapcsolgatni a kiszámított időközönként

Mostmár úgy megmagyaráztam, hogy kezdem én sem érteni
(#) proli007 válasza Szebence hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Hello!

Hú de összetekerted! De így van.
- Természetesen ha a T1 magas szintjével bekapcsolsz valamit, akkor T1 időben működik, T2 időben pedig nem.
- De ha T1 idő invertáltját veszed, (azaz bekötsz egy tranyós v. IC-s inverter) akkor T2 időben működik valami, és T1 időben szünetel a működése.

De egy párszor már leírtam, hogy ilyen hosszú idők analóg késletetése már ésszerűen nem megoldható!
T=R*C képlettel ha kiszámolod a perces időket, hatalmas kondi jön ki és nagy ellenállás. A kondi csak elkóban lehet ekkora, ami szivárog és a nagy ellenállás által szolgáltatott kis töltőáramot elviszi a szivárgó áram. így látszólag a T időnél hosszabb lesz a késleltetési idő, csak hogy mindennek a függvénye lesz (alkatrészek, légnedvesség, hőfok...).

Tehát a normális megoldás, gyorsabb időalapot (ütemadót) használni, és számlálóval kiszámolni az időt.

üdv! proli007
(#) louie hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Sziasztok!

Van egy 555-ös kapcsolásom ahol a trigger jel egy hosszú negativ impulzus (autó ajtajának nyitva tartása), és ennek kellene elindítania az időzítést, pontosabban a nyitás pillanatának. Megépítettem a kapcsolást breadboardon de csak akkor hajlandó elkezdeni időzíteni - mint ez várható is volt - , ha csak egy rövid időre kötöm testre a kettes lábat. Létezik valamilyen megoldás arra, hogy kiküszöböljem ezt a "hibát"? Gondolkoztam valamilyen logikai kapcsolásban kapukkal, de ha nem lenne feltétlenül szükséges akkor kihagynám a plusz ic-ket. A használt időzítő: LMC555C.

Előre is köszönöm!
(#) mex válasza louie hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Létezik megoldás,és egyszerű is.
Nem rajzoltam be csak az inditóáramkört.
Röviden a működése: A 100nF egyik fegyverzete az ajtókapcsoló zárásakor testre kerül,és ezt a negativ ugrást átviszi a trigger bemenetre,és indul az időzités. Egy rövid időn belül tápfeszültségre töltődik a trigger felőli fegyverzet,tehát az inditóimpulzus megszűnik.
Az ajtókapcsoló újbóli nyitásakor viszont az eddig testen levő fegyverzete is igyekszik feltöltődni a kondinak,igy végeredményben kétszeres feszültséget mérhetnénk a trigger oldali lábán,ha nem lenne a dióda ami kinyit és igy csak a tápfesznél ~0.66V-al nagyobb feszültség tud kialakulni.
(#) louie válasza mex hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Köszönöm a gyors választ. Úgy látszik gyakran túlbonyolítom a dolgokat, mert ilyen egyszerű megoldás eszembe sem jutott.
Kösz!
(#) czerop hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Segítsetek ! az 555 IC 6,7, lábait rövid időre zárhatome a "-" pontra, hogy egy kondit kisüssek.
előre is Köszi

(#) zenetom hozzászólása Nov 16, 2008 /
 
Hali!
Kell nekem egy áramkör, ami kiad valamilyen jelet (lézervillogtatáshoz kell...), de olyan, aminek tudom állítani a frekijét.
Arra gondoltam hogy az ábrán levő R1 egy 1Kohm-os ellenállat, a C pedig 47µF-os elkokondi és az R2 egy 47kohm-os poti, aminek a tekergetésével szabályozható a freki. A BSS-en jó értékeket kapok, de ez így működne a valóságban?
(#) niedziela válasza zenetom hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
igen !
(#) zenetom válasza niedziela hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Köszi a gyors választ!
Következő: »»   16 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem