Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   17 / 189
(#) zenetom válasza niedziela hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Az baj ha az R2 értéke 0ohm (hogyha véletlenül letekerem 0-ra)?
(#) niedziela válasza zenetom hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
igen !

Tegyél a potival sorba legalább 1K -s ellenállást !
(#) zenetom válasza niedziela hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Na megcsináltam, oda raktam az egy kilós ellenállatot, teszteltem egy LED-del, tökéletesen működik
Köszi mégegyszer a segítséget!
(#) Erick hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Helló!

Én azt szeretném megtudni,hogy a mellékelt fordulatszámmérő kapcsolásban van-e valami hiba az ne555 bekötésével?
Ha jol sejtem annak az a dolga,hogy a bementi jelet,amit a megszakító állít elő,feszültséggé alakítsa a ledekből és meghajtó ickből felépülő feszültségmérő résznek,ami a bal oldalon van?!
A feszmérő részt már kipróbáltam ugy hogy a j1 után feszültséget adtam a két lm3914 bemenetére menő vezetékre,és ha azt változtattam a ledsor tökéletesen ment fel és le,tehát ez a rész jó,de ha az 55 bemenetére négyszögejelet adok,akkor nem követi le pontosan a bemeneti jel változását,és a ledek csak lassan kapcsolnak be,és ki!
Tehát ha növelem a frekit,kis idő mulve mennek fel a ledek,ha csökkentem akkor kis idő mulva mennek le!
Mi lehet a baj vele?
És a kétütemű motor megszakítókalapácsa milyen jelet állít elő?Fordulatszámmérő
(#) mex válasza Erick hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
A ledsor "lustaságán" lehet javitani a C9 10µF/16V kondi cseréjével. Ha csökkented az értékét fürgébb lesz a kijelzés.
A megszakitó elméletileg négyszögjelet kell,hogy adjon,a gyakorlatban induktiv tüskékkel tarkitott inkább trapézra hasonlitó jelet kapsz,amit ajánlatos szűrni,formálni. A kapcsolás ezen része elcseszett.
Valahol már volt róla szó,a megoldás is le van rajzolva.
(#) Peticilin hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Sok fórumtémát nézegettem és remélem itt tudtok majd segíteni.Az autóm csomagtér nyitóját szeretném gombnyomásra nyitni majd belülről.Ezért már bele is berheltem egy centrálzár motorját és ennek a vezérlésébe kérnék segítséget.Két relének a vezérlését kellene úgy megoldani,hogy gombnyomásra mindkettő külön-külön 1-1 sec-re behúzzon és utánna az áramkör visszatérjen alaphelyzetbe,várva a következő gombnyomási parancsot.

Ha tudtok küldjetek majd kapcsirajzot.

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv. Peti
(#) kobold válasza Peticilin hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Idézet:
„gombnyomásra mindkettő külön-külön 1-1 sec-re behúzzon”

Ezt én úgy értem, hogy a relék nem működhetnek egyszerre; ez miért lenne jó? Ha félreértettem, és mehetnek egyidőben, akkor a segédprogramok között ott az 555 monostabil kapcsolása, csak ki kell számoltatni vele az értékeket, és azt megépíteni.
(#) Peticilin hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Hali Koblod!

Köszönöm a gyors reagálást!

Jól értetted,a relék nem mehetnek egyszerre,mert a relékkel akarom váltami a polaritást,hogy a centrálmotor ismét alaphelyzetbe kerüljön.Az lenne a cél,hogy egy gombnyomásra végbemenjen a nyitás és zárás.
(#) Peticilin hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Amúgy nézegettem erre a célra a "nyolc lábbal" című ledvillogós programozósdit is.Szerintem azzal biztos meg lehetne csinálni,de az nekem túl magas volt.
(#) Peticilin hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Esetleg még azt megoldani vlahogy,hogy a két relé meghúzása között is legyen egy kis idő,a zárlat elkerülése végett.
(#) Action2K hozzászólása Dec 3, 2008 /
 
Sziasztok!

Már jó néhány komoly dolgot megoldottam itt (pontra menő), de most egy nagyon bagatel kérdéssel fordulok hozzátok.

1Hz-et akarok előállítani 555-el (nem kell atom stabil). Az értékeket már kiszámoltattam a segédprogrammal.
Ami nem tiszta, az az 5-ös lábra kötött kondi értéke.
Vcontroll = feszültség ellenőrzés. Ez mi?
Ahány rajzot nézek mindenhol más (1-10nF).
Ezt hogy kell méretezni? A táp valószínű 9V lesz.

Köszi, előre is!
(#) kobold válasza Action2K hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
Nem kell méretezni, tegyél oda egy 100 nF-osat, és kész is. Azon a lábon lenne lehetőséged arra, hogy külsőleg beállított feszültséggel eltold a felső billenési küszöböt, ami névlegesen 2/3 Vcc-nél van. Ha tennél oda mondjuk egy potmétert, impulzushelyzet-modulációt tudnál vele csinálni: minél magasabb a feszültség a Vcont lábon, annál tovább kell töltődnie a külső kondenzátornak, vagyis a kimenet annál hosszabb ideig lesz aktív.
Általában nem használjuk ezt a módot, és hogy stabil és zavarmentes maradjon a billenési küszöb, ráteszünk egy kondit (én 100 nF-ot szoktam, mert abból sok van, de a 10 valószínűleg ugyanilyen jó).
(#) Action2K válasza kobold hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
Akkor ezért láthattam a (virtuális)szkópon az RC tagon 50%-os kitöltésnél, 1/3 - 2/3 -os feszültségű háromszög jelet.
Köszike!
(#) mex válasza Action2K hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
Igen. Amit láttál az a két komparátor billenési szintje,ha a "voltage controll" alapállapotban van.
(#) elektroláma hozzászólása Dec 11, 2008 /
 
http://www.robotroom.com/Infrared555.html
Ennek a kapcsolásnak a reset láb mellé írt low to disable helyre ha berakok egy tranyót, akkor pic kimenetére a tranyót rákötve simán portx.x 1, ill 0-val tudok jelet küldeni? Ugye 0 a nincs jel, 1 a van ebben az esetben.
(#) Action2K válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Szia!

Ha modulálni akarod a LED jelét, én a Q1 tranyó bázisát szaggatnám meg.

(#) elektroláma válasza Action2K hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Igen azt. De közben rájöttem én ökör, hogy a PIC-ben, amit használok van PWM-re lehetőség. Szal 555 kilőve.
PWM-et beállítom, a pic egyik lábára rakok egy tranyót, és azzal szagattom a pwmlábon jövő jelet. Így még azt is tudom, mikor kezdődik a jel. Amit küldeni akarok az igazából egy fél, vagy 1 másodperces váltakozó jel. Szal ~1 HZ-es jel.
(#) motyo hozzászólása Dec 18, 2008 /
 
Olyan 555-ös kapcsolást keresek amelynek az kimenetén egy rövidebb csúcs feszt egy viszonylag hoszabb szünet követ. Bedöglött a vésőgépem. Valami rémlik mintha két 555-ösből vagy egy 556-osból össze lehetne hozni talán úgy hogy az egyikkel a másik triggerét "ingerlem". Jól emlékszem? És ha még egy poti is lenne benne az lenne az igazi. De ez a legkevesebb. Triakot szeretnék vele vezérelni, azzal a gépet. Azért gondolom a rövidebb csúcsfeszt hogy ne terheljem felesleges ideig árammal véső rekercseit ovván a melegedéstől, ép csak addig amig meghúz.
(#) _JANI_ válasza motyo hozzászólására (») Dec 18, 2008 /
 
Az 555-ttel, könnyedén megoldható ez a probléma.
Csak annyi a teendő, hogy egy egy diódával külön kell beállítani az időzítő kondenzátor T1-T2 ciklusait.
Lásd a BELINKELT képen. ...
(#) motyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 19, 2008 /
 
Köszi! Az ünnepek alatt majd csinálok nyáktervet és megpróbálom!
(#) motyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 25, 2008 /
 
Köszi! Úgy néz ki sikerült megoldani a problémát! Bár nem teljesen ezzel a megoldással. Két potméterrel valóban tudom állítani a sebességet és a kitöltési tényezőt! Ezt is akartam. Már csak egy triakot kell illesszek hozzá. Köszi az infót!
Kellemes Ünnepeket!
(#) _JANI_ válasza motyo hozzászólására (») Dec 25, 2008 /
 
Alkalmazhatsz Szilárdtest relé-t is.
Biztonságos, s házilag is elkészíthető, így kicsit olcsóbb is...


(#) motyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
TIC206-tal gondoltam. Mellékelek egy képet. induktivitás lehet kihagyom... az nagy gáz lenne?
3mH ferritmagra, esetleg ha valaki tudna tekercsadatokat akkor megcsinálnám...

555jpg.JPG
    
(#) motyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Rakok fel pár 555 kapcsolást, talán valakinek hasznos lehet... Pl:
- kapuzható négyszöggenerátor
-metronóm
-impulzuskimaradás detektor
-fej vagy írás játék
-lopásgátló
-világítás visszajelző

(#) _JANI_ válasza motyo hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Ezzel a kapcsolással a hálózati feszültség rajta lesz az áramkörön! Így azt úgy kell elkészíteni és bedobozolni, hogy az áramkört vagy annak feszültség alatt lévő részeit ne lehessen megérinteni, és hiba esetén ne okozzon balesetet. ( A legkevesebb a kettős szigetelés megvalósítása! ) A kapcsolóknak - nyomógomboknak 230V névleges feszültségűeknek kell lenni. Akkor is ha csak törpefeszültséget kapcsolnak!!!. Ha lesz kivezetett potméter, az vagy műanyag tengelyes legyen vagy egy szigetelő közdarabot kell beépíteni a forgatógomb és a potméter tengelye közé....
(#) motyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Oké, köszi hogy felhívtad a dologra a figyelmem! Minden képp kell egy földelt dobozt készítsek amiben helytt kap egy trafó és az elektronika... ami elektronika annó a vésőgép testében volt rejtve, annak a kiváltó elektronikája mind itt kell helyt kapjon.
Sajna januárig várhatok mert nincs itthon triakom...
A szilárd test relés linket néztem de nem tudom miért lenne az elönyösebb megoldás?
(#) _JANI_ válasza motyo hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Mert a vezérlő áramkört elszigeteli a hálózattól!
S transzformátorral oldod meg a vezérlő tápellátását.
Akkor miért ne lehetne a kimenetet is leválasztani a hálózatól? ( Ez csak egy felvetés. De te tudod... )
(#) t1szabcsi hozzászólása Dec 29, 2008 /
 
Sziasztok.
Lenne egy kérdésem nekem is, remélem tudtok segiteni.
Fényképezőgéphez szeretnék időzitőt csinálni, a távezérlőre szeretném rákötni. A lényeg hogy 2 vezetéket zár össze a távvezérlő es akkor csinál a gép egy képet. Azt szeretném hogy egy olyan elektronikát kötnék rá ami állitható (10mp 20mp 30mp 1perc) időközönként állandóan zárná ezt a két vezetéket egy gombnyomásnyi időre majd elenged. Néztem az előzőekben irt időzitőáramkört az 555 össel es szerintem ezzel is meg lehetne oldani, több ellenállással, és kapcsolási lehetőséggel. De annyira nem ertek hozzá tudnátok segiteni hogy hogy tudnék egy olyan elektronikát csinálni ami állitható időközönként állandóan összeköt kb 1 mp re egy áramkört.
(#) mex válasza t1szabcsi hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
Hello. Rajzolnák egyet,de szükségem lenne a gépből kijövő madzagról némi infóra. Az érdekelne,hogy lehet-e feszültséget mérni a két szál között,és milyen értéket. Ha nem muszály akkor nem relézném a kimenetet.
(#) _JANI_ válasza mex hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
Mi a baj a relékkel!?
Ha csak a méretük a gond, akkor vannak << ilyen >>> kicsi méretűek is...
( 19.5mm * 7mm * 5.5mm ! )
Következő: »»   17 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem