Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   84 / 837
(#) Hooligan01 válasza hátor hozzászólására (») Dec 10, 2008 /
 
Látom a $hwstack, $swstack, $framesize nem tetszik neki hogy a programban van definiálva, úgyhogy valami régi verziód lehet Bascom-ból. Ebből adódóan lehet más nyűgje is..
Nálam 1.11.9.3reg, tehát a legújabb van, hiba nélkül lefordul. Régebbi verziót most nem rakok vissza..
Kipróbálni nem tudtam(ugye), de elméletileg működnie kell a prociba beégetve mindkét verziónak. Feltéve ha az eredeti működött rendesen.

(#) Hooligan01 válasza Hooligan01 hozzászólására (») Dec 10, 2008 /
 
Annyit még megpróbálhatsz hogy a $hwstack, $swstack, $framesize sorokat kiveszed a programból, és az IDE alatt állítod be. Igaz ezek kb. az alap beállítások..
(#) hátor válasza Hooligan01 hozzászólására (») Dec 10, 2008 /
 
Anyira nem megy az AVR -ezés ,de probálkozom . Nem tudsz valami jó tanulási lehetőséget , könyvet ,olvasnivalót az alapoktól ,mert hogy olvasgatom a Bascomot az a kérdésekre nem válaszol vissza és nem fejti ki a Bascomon belüli parancsszavakat .
(#) TavIR-AVR válasza hátor hozzászólására (») Dec 10, 2008 /
 
Bascom beépített súgója.

Kifejti...


Sőt: www.webforditas.hu es itt a http://avrhelp.mcselec.com/ oldalról az oldal linkjét másolod be... Pl. printre: http://avrhelp.mcselec.com/print.htm
(#) wg_kezdo hozzászólása Dec 11, 2008 /
 
Van valakinek egy egyszerű midi-s kapcsolása amivel egy szintit tudok vezérelni?
Találtam a neten egy csomót, de mind túl van bonyolítva és meghaladja az én tudásom.
USB meg mindenfélét építettek bele.
Pedig, ha jól láttam csak egy sima soros kapcsolat.
Nem szeretném leégetni a drága szintim ezért kéne egy jó kapcsolási rajz és, hogy milyen AVR-el induljak el.
(ATTiny45 és ATMEGA8-am van most itthon).
A midi kódokat majd kiötlöm, ha már megvan a kapcsolat .

(az eredeti terv szerint egy felvevő-lejátszó kis áramkört akarok építeni)

(#) szilva válasza wg_kezdo hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Tudtommal a MIDI áramhurkos soros kommunikáció, ráadásul optocsatolókkal el szokták választani az eszközöket egymástól. Emellett még a soros kommunikációban nem elterjedt, 31250 bps sebességet alkalmazza, amúgy az UART-ok használhatók a MIDI-hez. Tehát ha ezeket a feltételeket megoldod, akkor természetesen tudsz AVR-rel MIDI-zni.
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Ilyet találtam, ez szerintem használható (a felső részen látható optocsatoló elvileg a hangszerben van):

Bővebben: Link

(#) hutale hozzászólása Dec 12, 2008 /
 
Vettem egy HE-s AVR-Doper, USB-s ISP programozót. AVR studió és AVRDude programok segítségével (windows Xp Sp2 alatt) tudom vele is az ATtiny45-t programozni (5 V stabil, 20 cm égető szalagkábel, proci egymagában, belső 4 MHz). Ugyanakkor ATtiny2313 esetében a programozás nem megy (sem az AVR-studióban, sem az AVRDude-ben - ezek mostani verziók), sőt a chip azonosítását, a fuses-eket legtöbbször sem tudja kiolvasni. Itt a proci-t szeretném használni belső 8 MHz mellett.

Kínomban megépítettem a lehető legegyszerűbb Lpt-s programozót (pár vezeték + néhány ellenállás) és csodák csodájára a meglévő hardverek mellett az új programozóval stabilan tudom mind a 2 proci-t programozni, fuses-eket beállítani, tartalmat kiolvasni mind az Avrdude-ben, mind a Ponyprog2000-ben.

Ahogy olvasgattam itt a fórumon másoknak is voltak gondjai a HE-s AVR-Doper, USB-s ISP programozóval, amiben lehet, hogy CSAK TOPI tudna segíteni egy újabb hex programmal. Szeretném azt használni (kétségtelen vannak előnyei) de egyelőre amire kellene, nem működik.

Nem tudom, hogy topi szokott-e Attiny2313-t egymagában égetni és voltak-e gondjai? Esetleg egy másik számítógépen is kipróbálta-e?
(#) Topi válasza hutale hozzászólására (») Dec 12, 2008 /
 
Szia!

Abból lehet gondod, hogy nem vetted figyelembe a programozás órajelét. Sokszor írtam már le, hogy tessék a write -ot nyomkodni az ablak első lapján a helyes sebességgel.
A baj nálad ott van, hogy nem állítottad be rendesen a programozás órajelét, így a programozó túl gyors.
Egy LPT-s programozó jócskán lassabb, így azzal szót ért a proci.

A tiny2313-at azért nem tudod programozni, mert azok 1MHz-ről járnak alapból (8MHz belső RC + CLKDIV8 fuse)

Vedd le 115K körülire az órajelet és programozd úgy!

Szerk: Most piros betűkkel beleírtam a cikkbe.
(#) wg_kezdo hozzászólása Dec 12, 2008 /
 
Nos sikerült elrontanom egy chip-et vagyis valószínűleg csak rosszul állítottam be a fusebit-et (vagy mit).
Eredetileg külső kristály-t akartam hozzá illeszteni.
Fogtam a 4mhz-s kristály-t raktam rá két 27pF-os kondit (mondjuk 22-est ajánlottak, de az nem volt)
És ucco neki.
Utána megpróbáltam átállítani a Lock and Fuse bits alatt (Bascom) a Fusebit FEDCBA-t és innentől nem ismeri fel a chippet.
Vissza lehet valahogy állítani?
(#) hutale válasza Topi hozzászólására (») Dec 12, 2008 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors válaszodat és mivel írtad, hogy nálad működik, ez további kísérletezéshez ad kedvet. A lényeg, hogy megvan nálam a Doper-hez a megoldás (de nem az, amit javasoltál).

Programozó-informatikus létemre természetes, hogy észreveszem és beállítom a programozói jelet. Kísérleteztem az összes programozás jellel, 3 db Attiny2313-mal, eredménytelenül. Úgy tűnt, amikor megírtam az előző hozzászólást itt a fórumon, nálam a Doperrel t9rténő égetés nem sikeres egyik programozás jel mellett sem.

De most tovább kísérleteztem és a CLKDIV8 fuse-t a 4 khz jel mellett sikerül tényleg kikapcsolnom ( 2 dolog miatt nem nagyon kísérleteztem eddig ezzel: először is az AVR-studió azt mutatja, hogy már ki van kapcsolva, a valóságban nem, másrészt üzeni hogy, ezzel nem lehet programozni!). Ezután már programozható a proci (mind a 3 tiny2313-t), igaz 1.8 MHz mellett (115 kHz mellett nem megy a dolog).

Tehát nálam a stabil megoldás: CLKDIV8 fuse kikapcsolása 4 khz mellett, utána égetés 1.8 MHz mellett!

Topi, ha helytálló a dolog nálad is (úgy tűnik szerencsésebb az égető-környezeted, hogy nem kellett így tapasztalnod) és ha gondolod, beírhatod a cikkedbe az általam tapasztaltakat, hátha mások, akik hasonlóan járnának, mint én, hamar megtalálnák a megoldást.
(#) mathe hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
Sziasztok!
Ez egy elég hülye kérdés lesz sokatoknak biztos, lehet, hogy nem pont ide való, de máshol se találtam választ rá.
Szóval megépítettem a Topi féle AVR programozót (KITből), minden ment simán, egészen addig amíg el nem akartam kezdeni összerakni az első kapcsolást... Nem tudom, hogy hogy kell bekötni rendesen azt a szalagkábel csatlakozót... Rendeltem ilyen szalagkábel csatlakozót is hozzá, de arra meg nem tudok rájönni, hogy hogy kell használni. :S Kell azt forrasztani, vagy csak simán rá kell nyomni? Nem akarom kontárul megcsinálni, szóval légyszi magyarázzátok már el hogy hogy kell ezt normálisan megszerelni.
Köszi
(#) Dudus válasza mathe hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
A csatlakozót egy fogóval vagy ha nincs kis kézügyességgel rá kell nyomni a kábelra. A pici kések pont annyira fogják átvágni a szigetelést, hogy létrejöjjön egy jó kontaktus. A kilógó részt egy éles szikével levághatod.Forrasztani nem kell. Ha van kedved a végén még azt az extra darabot is rápattinthatod ami a kábelt átvezeti a túloldalra és tehermentesíti a csatlakozótüskéket.

A piros csík az 1-es lábnál legyen!
(#) hátor válasza Hooligan01 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Szia ! Olyan kérdésem volna ,hogy az ékezetes betük beírhatók -e a következő képpen ?
(#) Steven19 hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
Helló! olvastam az oldalon AVR-Doper, USB-s ISP programozó cimű cikket. A programozót megépitettem, és az volna a kérdésem hogy hogyan kell elvégezni az ATmega8-as proci felprogramozását STK200-al?? próbáltam már ponyprog2000-el de semmi.Van még eggy progim amivel nem próbáltam még AVR8Burn-O-MAT ezzel el lehet végezni úgy a programozást hogy működjön az áramkör??És hogyan kell?? Mit és hol kell ennél a procinál álltiani??
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) PHARO hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
Sziasztok!

At89S4051-es eszközhöz tudna valaki javasolni egy programot és linket, ami bin file-ból hex-re konvertál?

Előre is köszönöm.
(#) Topi válasza PHARO hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Bővebben: Google

Legelső találat: Bővebben: Link
(#) PHARO válasza Topi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Persze, néztem előtte guglit. Itt kerestem először. De mikor a parancssort megnyitom és beütöm a fájlnév.bin-t, nem konvertál.
(#) Topi válasza PHARO hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Hát nem tudom... Én most leszedtem és kipróbáltam. Minden gond nélkül működött.

Figyelj oda, hogy jó helyen nyisd meg a cmd-t, vagy később mászkálj el a könyvtárba.

A progi működik.
(#) PHARO válasza Topi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nem tudom, nem akarja a jót. Egy ablak ugrik fel, hogy nem tudja megnyitni és válasszak neki egy másik szoftvert. Megkérhetlek, hogy ezzel is ki tudnád próbálni?

Köszönöm előre is.

AUTOMAT.ZIP
    
(#) Topi válasza PHARO hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nem gond.

Mellékelve:

AUTOMAT.HEX
    
(#) PHARO válasza Topi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nagyon köszönöm, nem tudom miért nem csinálta meg nekem. Mind1, a lényeg, hogy sikerült.
Köszönöm még egyszer!
(#) ReFi hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
A HE-s AVR ISP kompatibilis a BASCOM-AVR-el?
Szeretnem azzal felprogramozni a kontrollert AVR studio helyett, de eddig nem sikerült.
(#) TavIR-AVR válasza ReFi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Ha STK500-ként használod, akkor a Bascom 1.11.9.3 verziótól igen (jelenleg csak a regisztrált), illetve a Bascom 1.11.8.3 óta a STK500Extend módban (feltelepített AVRStudióval együtt ) használható.
(#) Sallala válasza wg_kezdo hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Szia!
A hivatalos MIDI honlapon van kapcsolási rajz.
http://www.midi.org/techspecs/electrispec.php

Magyar nyelven egy nagyon jól érthető könyv a MIDI alapjairól (Ebben nincs elektro csak a protokoll ismertetése): Gerényi Gábor: MIDI
http://www.antikvarium.hu/

Gyorstalpaló angol leírás az AVR freaks-től: ITT

Bár ha azt a könyvet elolvastad, akkor ezen a PDF-en csak nagyokat bólogatsz.

Rádiótechnika évkönyvekben is szokott lenni MIDI rész. Nem tudom megmondani melyik számban, talán 1990 és 2000 között volt egy sor kapcsolás, ami shift regiszterrel meg mezei logikai áramkörökkel valósított meg MIDI átviltelt. Pl. volt benne egy egyszerű szinti teszter, ami C4 billentyűleütést küldött ki MIDI-n beállítható erősséggel. Ezekből a kapcsolásokból könnyen meg lehet érteni a dolgot.

Ajánlom még a MIDIOX nevű kis programot, ami MIDI tanulmán yozáshoz egy jó kis svájcibicska.
http://www.midiox.com/

Amúgy nincs a MIDI-ben semmi bonyolult. A fenti áramkört építsd meg, a kódokat meg nem kell kiötlened, olvasd el a könyvet, vagy kapcsold be a MIDI-OX-et, és nézd meg mi történik, ha lenyomsz egy billentyűt a szintiden!

-- Nem vetted észre, hogy a link teljesen széttolta az oldalt?! Ne legyél már ennyire igénytelen.
Moderator.
Javítva: Prédikátor
(#) ReFi válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Dec 15, 2008 /
 
1.11.9.0-as verziom van. STK500Extend modban allitottam be.
Olvasni kiolvassa az adatokat eeprom, flash, Fusebit-ek...

Irni is beirja, meg ugy nez ki elsőre hogy müködik is, de a Do .. Loop köze beirt parancsokat csak 1x futtatja utanna megall abban az allapotban.

Ha ugyanezt a HEX-et AVR Studioval irom be akkor rendesen mukodik, 1mpkent loopolja a parancsokat.
Kezd erdekes lenni az egesz..
(#) Sallala hozzászólása Dec 15, 2008 /
 
Ha már MIDI a téma:
Foglalkozott már itt valaki analóg szintetizátor digitális modellezésével? Mindezt mikrovezérlővel?

A múltkor kíváncsiságból rákerestem az AVR és szintetizátor szavakra. Meglepődtem, hogy egy mezei ATMegával lehet analóg szintetizátort 16bites felbontással modellezni.
http://www.elby-designs.com/avrsynth/avrsyn-about.htm (A Sound samples résznél tudsz hangmintákat letölteni)

Szóval szeretném elkészíteni én is a saját virtuális-analóg analóg szintimet. Leírom, amire eddig jutottam, bár ennek még nincs köze az AVR-hez.


Kezdésnek elkezdtem kísérletezni asztali gépen, PHP nyelven. Ebben a programnyelvben tudok gyorsan és hatékonyan programozni, mivel ezzel foglalkozom, főállásban. Egyébként programozott működésű honlapokat lehet vele gyártani, C szintaxisú, használata Basic egyszerűségű, de mint a példa is mutatja mindenre jó.

Szóval fogtam egy wav fájlt, levágtam belőle az adatot, maradt a fejléc. A programommal pedig mögé raktam a saját hangmintasorozatomat. Futtatás után a wav fájlt le lehet játszani.

Pár alapvető dologra már rájöttem, amit most megosztok veletek.

Kezdjük ott, hogy megpróbáltam előállítani szimmetrikus négyszögjelet. Ez nagyon egyszerű, néztem a ciklusváltozót, és mondjuk minden 1000. ciklusban a kimenetet 0-ról 255-re kapcsoltam vagy fordítva. Hurrá, működött.

Gyártsunk szinusz jelet!
Gondoltam misem egyszerűbb ennél. Tanultuk a suliban, hogy Uki=sin(2pi*f*t) F a freki, t értéke legyen a ciklusváltozó. (Pontosabban t=1/44100*i, ahol i a ciklusváltozó, 44100 a mintavételi freki.)
Na ez is oké.

Csak hát: hohó! A szinti az valós időben, akár végelen ideig fog futni, a ciklusváltozó előbb utóbb túl fog csordulni és akkor akár hol is tartok a szinuszomban, az bizony 0-ról indul újra. Valahogy ettől függetleníteni akartam a dolgot.

A megoldást az adta, hogy készítettem egy függvényt, aminek bemenő paramétere az egy periódusból eltelt idő. Hívhatjuk talán fázisszögnek is. Példa négyszögjelre (fázisszög 0 és 1 között lehet. 0=0fok, 0.25=90fok ... 0.5=180fok stb
  1. function negyszogjel(fazisszog) {
  2.  if (fazisszog<0.5) {
  3.   return 0;
  4.  }else{
  5.   return 1;
  6.  }
  7. }
  8. function szinuszjel(fazisszog) {
  9.  szinusztomb[round(faziszog*255)];
  10. }


Na ez már alakul. A progam valahogy így néz ki:

  1. // mintavételezés: 44100 Hz
  2. f=1000; // generálandó hang frekije Hz-ben
  3. for (i=1; i<44100; i++) { // 1 másodpercnyi hangot kgenerálok
  4.  periodusido=1/f;
  5.  fazisszog+=1/44100/periodusido;
  6.  if (fazisszog>1) {
  7.   fazisszog=0;
  8.  }
  9.  kimenet[i]=negyszogjel(fazisszog);
  10. }


A for ciklus most már lehet egy végtelenített ciklus is.
A periódusidőt azért kell minden egyes ciklusban kiszámítani, mert az f vlátozhat. Pl. ha moduláljuk, hogy szép vibrato effektet kapjunk.

Ez eddig tök jó. Most jött az, amitől mindig is féltem, akár hányszor csak az analóg szinti modellezésére gondoltam. Hogyan fogok én szűrőket modellezni, mikor ahhoz Fourier transzformáció meg DSP meg matematika tudás és miegymás kell.
Nahát nem kell. Legalább is egy egyszerű rezonáns szűrőhöz elegendő az alábbi egyszerű képlet:
a+=f*((be-a)+q*(a-b));
b+=f*(a-b);
ki=b;

Ahol f a szűrő levágási frekvenciája 0 és 1 között megadva. (0=0Hz, 1=végtelen Hz)
q pedig a rezonancia mértéke 0 és 2 között.
A képletet a neten találtam. A hangja nekem megfelel.

Szóval így áll a dolog, remélem a kis mesémmel nem unttam azt, aki elolvasta.

Ha lesz egy kis időm, akkor jönne a folyt köv. Ezek az elméleti elkézeléseim:
Beállítok egy timer-t, ami a mintavételi frekvenciának megfelelő ütemben generálná a megszakításokat. Egy-egy megszakítás alkalmával lenne kiszámolva egy-egy hangminta (sample).

UART kezelné a MIDI bemenetet. Gondolom UART is tud megszakítást kérni, ha adatot kap. Ez a megszakítás rutin dekódolná a midi üzenetet. Végső soron egy tömbben tárolnám, az utojára leütött billentyűk paramétereit. (Hangmagasság, hangerősség). Ez a rutin "nullázná" vagyis indítaná a burkológörbe generátorokat.

A hangminta generáló interruptnak a hangmintát kívül még a burkológörbékkel és az LCD vezérléssel kellene foglalkoznia.

Ja, a cuccot polifónikusra szeretném elkészíteni. Nem tudom, hogy az AVR bírni fogja-e, ki kéne számolni.

Hogy is van? 16MHz-en futna a proci, 44,1Khz lenne a mintavétel, akkor egy-egy mintavételre 16M/44,1k=362 órajelciklus jutna. Hajaj, azt hiszem ebbe se LCD se polifónia nem fér bele, örülhetek ha a potiállásokat le tudom olvasni a hanggeneráláson felül. Analóg szintiről van szó, egyszerű kiépítésben is lenne minimum 10 poti, 10 kapcsoló, de inkább mindkettőnek a duplája.

De lehetne alkalmazni több AVR-t is nem?
Lenne egy központi AVR, ami a MIDI-it, meg a kezelőszervek leolvasását végezné, és minden egyes szólamhoz lenne egy-egy külön AVR. A DAC ellenálláslétra lenne, a keverést is meg lehet oldan ellenállással meg egy műveleti erősítővel. Végül is se árban, se fizikai méretben nem okozna problémát. (Vagy körül kellene még néznem processzor ügyben, hátha találok erősebbet.)


Mellékeltem egy mintát, amit a PHP-s generátorommal készítettem. Ez két fűrészfog, és két PWM jel, mind a négy modulálva és a PWM is modulálva, amit a szűrő jó rezonánsra állítva végipászáz.

kimenet.wav
    
(#) Sallala hozzászólása Dec 15, 2008 /
 
Kedves Moderátor!

Én nem vagyok igénytelen, ám a fórummotor az!
Ahelyett hogy ismeretlenül sértegetsz, kérlek jelezd a fórummotor programozójának, hogy szívesen elkészítem azt a függvényt, ami a hozzászólások megjelenítése előtt megkeresi a hosszú linkeket és mondjuk a 80. karakter után kipontozza. Csak jelezzétek!

Ha ilyen morcosan írsz, bizonyára nem ez az első eset. Nincs is annál roszabb, mint olyan dolgon mérgelődni, amit a mérgelődésre szánt idő felhasználásával meg is lehetne oldani.

Firefox 3.0.4-ben a hozzászólásom után és most sem látszódik széttoltnak az oldal. Ha észrevettem volna javítottam volna, mert én sem szeretm, ha pl. egy nagy kép széttolja az oldalt.

Üdv,
Sallala
(#) wg_kezdo hozzászólása Dec 15, 2008 /
 
Kedves M(m)oderátor!

Nem tudom szó nélkül megállni a bunkóságod.
"-- Nem vetted észre, hogy a link teljesen széttolta az oldalt?! Ne legyél már ennyire igénytelen.
Moderator."

-- Nem vetted észre, hogy egy emberrel beszélsz?!
Ne legyél már ennyire bunkó!

Topi itt prédikál nekünk a "mindenki írja be a nevét, hogy személyes legyen az oldal" és erre a moderátorai meg név nélkül szólják le azt aki semmi olyat nem tett ami a fórum szabályzatába ütközne.

Ez már azért túl megy minden határon.

(#) wg_kezdo válasza Sallala hozzászólására (») Dec 15, 2008 /
 
Nagyon jó lett a hang.

Anno még C64-en kísérleteztem hangok előállításával meg a kis Casio CZ1000-esemmel.
A C64 közelebb állt a mostani AVR-hez. Ott 3 csatorna volt, ha jól emlékszem és 4 féle hullámforma plusz mindegyikhez burkológörbe. (négyszög, háromszög, fűrészfog és fehér zaj).
Namost az anno 1Mhz-es volt és 64k memóriával rendelkezett ugye amiből jó, ha 40-et ki tudtunk használni. Igaz a SID megoldott egy csomó mindent a hangokkal kapcsolatban. (54272 és társai...).
Én is gondolkodtam egy hasonó szintin és akkor arra jutottam, hogy legalább 2 AVR kéne hozzá.
Az egyik ami a hangot generálja.
Ez kívülről kapja a jelet, hogy mit csináljon. (ahogy pl a C64-en az egyes memória rekeszek írásával lehetett programozni).
A másik pedig a vezérlést, midi és a többit oldaná meg.
Így szerintem az AVR-ek számát szépen fel lehetne nyomni, ha kell 8 csatornára is. Főleg, ha egy-egy tudna 2-3 csatornát...
A Casio-m anno 4 billentyűt kezelt és 2 csatornát tudott összekeverni, de nagyon szép hangokat lehetett vele készíteni.

A programozással kapcsolatban pedig:
A szinuszt mi annak idején táblázatból vettük és csak egész számokkal dolgoztunk:
0-65535 így sokkal gyorsabb bár szerintem Topiék ennél jobb módszert is tudnak a sebesség növelésére.

Következő: »»   84 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem