Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DVD-olvasóból lézer?
 
Témaindító: tillitomi, idő: Júl 31, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   91 / 143
(#) zenetom válasza larzz hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Bocsi, félreolvastam, szóval egyáltalán nem használsz LM317-et.
Elemről persze stabilabban működik, aztán gondol eggyet és megadja magát
Ezeket mind-mind régen én is megcsináltam. Nagyon sok tényező befolyásolja a lézerdiófa működését, valahol láttam a neten egy pdf-et amiben benne van hogy nem olyan egyszerű meghajtani őket, mint azt gondolja az ember, majd előkeresem.
(#) larzz válasza Collector hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Ne érts félre, nem vitatom, hogy nincs benne kockázat! Az áramgenerátoros hajtás a legjobb, amit kaphat egy lézer dióda. De nálam a gyakorlatban bevált a dolog arra, amire nekem kell.
Az ellenállás nem nagy, fél wattos lehet, így kicsit melegszik. Emiatt az átfolyó áram nemhogy növekszik, hanem csökken. Fordítva viselkedik mint a félvezetők. 20 másodperc alatt kb 20-30mA-t csökken emiatt az áram. Ez egy passzív védelemnek is felfogható Igaz elég lassú, de jobb mint a semmi
Az a 30mA csökkenés pedig nem befolyásolja a lézer erősségét, legalábbis egyáltalán nem vehető észre.
Jah és nekem nem kell, hogy percekig menjen. Folytonos üzem esetén EGYÉRTELMŰ az áramgenerátor szükségessége.
(#) kovgab001 hozzászólása Ápr 2, 2010 /
 
Hello! Én is megépítettem az lm317-es áramgenerátort+csináltam hozzá tápot is szintén lm317-el stabilizálva. A lézer diódám egy 16x-os dual layeres Pioneer dvd íróból van, csak nem tudom mekkora árammal hajthatom. Ediig 160-200mA-ig próbáltam. Érdemes nagyobb árammal hajtani?
Ezt találtam a diódán:AA1 65AT
(#) larzz válasza larzz hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Jah és az ellenállás induktivitása miatt a bekapcsoláskor esetlegesen keletkező lézerre káros impulzusok ellen pedig a 2 kondi véd. Legalábbis eddig védett, remélem ki fog tartani még egy jó ideig.
(#) IlilIiIlilI hozzászólása Ápr 2, 2010 /
 
1 kb 300-500 mw-s 808 nm es infra lézert mennyi ma val lehet meghajtani? 400-600? 350mw-s Piros lézeremet 380ma val hajtom gondolom akkor ezt lehet többel is. És 1 kék 150-200mw-s Bluray diodának jo az lm317 es áramgenerátor? csak azért mer annak 5V kell... gondolom akkor nagyobb táp kell kb 9-12V... és mennyi ma val hajtsam?
(#) Collector válasza IlilIiIlilI hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
300-500mW.. most melyik? A fél W-os diódának maximum 600mA-t lehet adni. A piros lézerednek teljesen más a nyitófeszültsége. Bluray diódáknak is jó az lm317, de a bekapcsolási tranzienseket maradéktalanul el kell tüntetni. 100mA elég neki.
(#) jucsaba válasza Collector hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
üdv !
szétkaptam egy cd rw meghajtót , 52x24x52 es.
valaki kísérletezett e már ilyen lézrrel, kb mekkora áramot
adjak neki?
kb mekkora kimenöre számíthatok?
(#) pipi válasza jucsaba hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
cdrw-ből semmire sem jó, olvass vissza
(#) jucsaba válasza pipi hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
már rájöttem, sima mezei piacos lézer többet tud...
(#) larzz válasza jucsaba hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Ez így ebben a formában nem igaz. DVD íróból kiszedett infra /cd írásra szolgáló/ lézer is éget, csak nem látod annyira a fényét. CD írókban is ugyanaz van CD írásra, mint a DVD írókban. Én rosszul választottam ki először a DVD íróból a lézert... Akkor tűnt fel, mikor beraktam a fókuszba egy műanyag darabot. Azonnal égett. Aztán elővettem a mobil kameráját és ledöbbentem, hogy mivel dolgoztam 1 órát... Remélem nem néztél bele közvetlenül. Nekem hálistennek sikerült ezt az 1 órát megúszni maradandó látás károsodás nélkül. A CD írókban infra led van. Van látható fénye, de kevés, ellenben örökre megvakulhatsz, ha rossz felé nézel. VIGYÁZZ. És mindenki vigyázzon. Az infra veszélyes játék!!!
(#) kovgab001 hozzászólása Ápr 5, 2010 /
 
160mA-ral hajtom az 52xes íróból kiszedett diódát, igaz a fókuszáláson még finomítanom kell, de eddig nem tudtam vele megégetni semmit... kevés lehet a 160mA??
(#) pipi válasza kovgab001 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
(#) kovgab001 hozzászólása Ápr 5, 2010 /
 
dvd íróból van az enyém...16x os ból...
(#) Collector válasza kovgab001 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Idézet:
„a fókuszáláson még finomítanom kell”

Hát, lehet 1W-os lézered is, ha nincs kellően fókuszálva, nem fog égetni.
52x-es dvd író?
(#) kovgab001 válasza Collector hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
tényleg kollimálni a legnehezebb.. szerinted ne is hajtsam nagyobb árammal?
(#) Collector válasza kovgab001 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Most kollimálni, vagy fókuszálni akarod? Fókuszáláshoz nem kell túl sok minden. Valami kis füstöt érdemes csinálni a fókuszálásnál, és ott kiderül, hol veszik el fény, vagy milyen alakú a fókusz rész.
(#) kovgab001 válasza Collector hozzászólására (») Ápr 6, 2010 /
 
Igazából nem tudom mi a különbség a két fogalom közt, majd utánanézek. Az íróból kiszedett kis lencsével próbálgattam, sikerült is egy kis pontba "szűkíteni", de nem pirít..
A búcsus pointerben lévő lencsével próbálokozok még, amit egy kis rézmágnesszelepbe szereltem bele és a lencsét sem sikerült még pont merőlegesen rögzítenem.
Ilyen barkácsolt holmikból meg nagyon nehéz lesz összehozni..

DSCF0600.JPG
    
(#) DigitalSilence válasza kovgab001 hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Fókuszáláskor a sugárnyalábokat egy pontba sűríti, míg kollimáláskor a széttartó nyalábokat párhuzamosítja. Ha megfigyeled a két lencsét, jól látható, hogy a kollimátor-lencse jóval "laposabb" mint a fókuszlencse.
Mivel az eredeti helyén, dvd íróban a lézerdiódából részben szórt fény lép ki, majd ezt a nyalábot a gratinggel (optikairács) tovább bontják 3 nyalábra, ezek a nyalábok egy bizonyos szögben (gratingszög) széttartanak, ezért kell a kollimatorlencse, hogy "összehúzza" párhuzamos nyalábbá.

opu.JPG
    
(#) larzz hozzászólása Ápr 19, 2010 /
 
A zöld lézerekben található kristály ami az infrát pumpálja fel 1064 nm-re, mit csinál, ha nem infrával hajtom, hanem vörössel? Mert ha működik, akkor a felezés után kéket kellene kapni. De gyanítom, hogy vörösre nem gerjed...
Hm?
(#) Collector válasza larzz hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Jól gyanítod.
(#) larzz válasza Collector hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Francba
Egyébként az ebayen kapható 5mW-os zöld bigyókban nagyon-nagyon jól meg van oldva a kollimálás. Kezembe került egy ilyen, és erősen csodálkoztam. Csak a szétszedése, khm... hogyismondjam... Szinte lehetetlen. Már 3 felé fűrészeltem, és még mindig nem fértem hozzá a beléhez
(#) Collector válasza larzz hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Mert esztergával lehet csak könnyen szétszedni.
(#) sprofan hozzászólása Ápr 20, 2010 /
 
Minap találtam egy diódát, sajnos nem tudok róla semmit, az érdekelne róla hogy szerintetek úgy kb. mekkora teljesítményű lehet? Mert oké hogy kipróbálom 20-30mA -el hogy milyen a színe, de szeretném teljesen kihasználni anélkül, hogy megölném. Nem a hagyományos TO18 méretű hanem TO39 és a sárgaréz hordozó lapka jóval nagyobb mint a 18-asnál is lévő kupak/lapka arányhoz képest.

DSC00157.JPG
    
(#) sprofan válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Megkaptam az 50mW-os zöld lézer modulom, 4200-ért vettem, iszonyat jó, már több órája szórakozom vele De jó lenne tudni milyen dióda a képen lévő, mondjuk még nem volt időm letesztelni a színét, lehet csak sima infra de az is jó lenne.
(#) Collector válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 23, 2010 /
 
Amíg te nem nézed meg, hogy milyen diódád van, senki nem fogja tudni megmondani, hogy mi az.
(#) lord1313 hozzászólása Ápr 25, 2010 /
 
Sziasztok!
A fórumot olvasgatva kedvem támadt építeni egy ilyen kis lézert, amivel lehet pörkölni.
E célból egy működő NEC ND-7200 20x +/- R-RW 16x DVD írót szedtem szét , megtaláltam a két lézer diódát, de nem tudom eldönteni melyik a DVD. Mind a kettőn 4 kivezetés van, nyitott tokozásuak könnyedén lepatintható a dióda fedőlapja, és láthatóvá vállik a félvezető, a kivezetésekből csak kettő van bekötve.
A fotón pirossal bekarikázottra 7MZW K554 van írva, a sárgával bekarikázottra semmi, de a hordozó lemezén nagyobb a félvezető lapocska.
Felmerül bennem még egy kérdés, hány mW-os lehet körülbelül egy 20x +/- R-RW 16x DVD író íróban lévő lézerdióda?
És a harmadik kérdésem, azok a lencsék amik a diódák előtt vannak, azok valójában optikai rácsok?

DSC00388.JPG
    
(#) IlilIiIlilI válasza lord1313 hozzászólására (») Ápr 27, 2010 /
 
Szia!
1.2 db 3a 2a-s elemmel kiprobálhatod mind a 2-t hogy hogy világítanak az erősebb a 650nm es ez írja a dvd-t ez kell neked.
2.250-300mw os a 20x dvd íróbol kiszedett dioda.Én az én 22x esemet 380-390 ma val hajtom az 300-350mw körül lehet. Szerintem a tiednek adhatsz olyan 320ma-t esetleg többet de azér nézz utána.De sokkal többet ne mert ahogy látom ezt a lézert nem lehet hüteni sehogy szoval max 30mp-t használd egyfojtába.Vagy kevesebbet.
3.Igen azok optikai rácsok szerintem semmire nem jó kuka.

Miután kiprobáltad a lézert épits hozzá áramgenerátort.
lm317t-s szerintem jó én már 2 honapja azzal hajtom és semmi gond nincs vele.Viszont Min 7.4 V adj neki 8-9v Szerintem jó ha 7.4 V alá megy a tápod akkor gyengülni fog a fényereje....
(#) Danesz94 hozzászólása Ápr 28, 2010 /
 
Sziasztok!
Van egy ledem!
Fehér színű!
igaz nem kapcsolódik de sztem ide illik a legjobban!
Nem lézer dióda hanem led!
3 voltal megy!
A kérdés az lenne hogy be e lehet fókuszálni úgy hogy 10-15 méterre elvigyen?
légyszi segítsetek!
Képet csatolok!
(#) lord1313 válasza IlilIiIlilI hozzászólására (») Ápr 28, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget. :yes: Sikerült még egy DVD írót beszerezni, bár még nem tudom melyikek a lézerdiódák, de se baj előbb egy áramgenerátort kell csinálnom.

Meg kerestem a leg-leg egyszerűbb kapcsolási rajzot.
A fotón található egy képlet, az 1.25 V mi alapján jött ki szerintetek?
Ha 0,25A-rel akarnám működtetni akkor egy 5 ohmos ellenállásra van szükségem, függetlenül attól hogy mekkora feszt kötök rá?
Ez a kapcsolás jó egyáltalán?

skori féle mivel jobb? momentán ehhez a féle kapcsoláshoz minden alkatrész megvan itthol ezért nem a szupepe félét kérdezem.
Bizonyára nem melegszik annyira, és nagyobb biztonságban van a lézerdióda?
Például nem értem miért van egy légmagos tekercs is beépítve, zavarszűrés ?
(#) IlilIiIlilI hozzászólása Ápr 29, 2010 /
 
Szerintem ezt használd.
http://laserpointerforums.com/attachments/f42/11711-diy-homemade-la...01.jpg

2lézert hajtok ezzel az áramgenerátorral mint mondtam 2 honapja és semmi baja. lm317-et még hüteni se kell hogyha csak pár percig akarod használni... és kb akkora öszerakva mint 1 20 forintos
Következő: »»   91 / 143
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem