Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 9 Voltból nagyfesz
 
Témaindító: m.joco, idő: Jan 25, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 4
(#) ZLED hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Hello

Van egy pici tranzformátorom egy fényképezőből meg szeretném hajtani hogy 4,5v-ból legyen 300-350V.

Valaki tud kapcsolást küldeni egy 15KHz-es oszcillátorról??
(#) mcganyer válasza ZLED hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Nem nem kell minden sokkolóhoz olyan üszkös nagy akksi!(PL.: elektromos gázgyújtó cekaelemről ennyi esetleg onnan lehet kitermelni)
csak azok jóval kisseb teljesítményre képesek.
(#) imi84 válasza mcganyer hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, a Nixie karórához is valami ilyesmit használt az úr itt: http://www.amug.org/~jthomas/watch.html
(#) ZLED hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Nekem a nagy fesz most csak arrakell hogy jó nagyokat szikrázzon(csak látványosság)

Én arra gondoltam hogy csinálok egy oszcillátort ami meghajtja a trafót, a trafó kivezetésére rakötöm a fényképezőből kiszerelt gyújtó tekercset, és kijönne rajta 10Kv.
(#) m.joco hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Egyszer volt a Discovery-n az Ötletemberek, melyben volt a srácnak egy nagyfesz-cucca, ami 9 voltos elemből csinált nagyfeszt. Valaki ilyen kapcsolást nem tud?
(#) ZLED válasza m.joco hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Én is láttam azt a részt.
Arra gondolsz ami fehér volt és két drót ált ki belőle??
(#) alex.taylor hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Bővebben: Link ez is érdekes lehet
(#) alex.taylor hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
vagy ez:dazer
(#) mcganyer hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Nem tom ezeket a linkeket nem találom. De persze mehet 9V elemről is csak egy nagy trafoval és hozzá a vezérlővel nem fog sokáig tartani.
(#) alex.taylor válasza mcganyer hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
(#) m.joco válasza ZLED hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Igen arra. Amikor egy szék alá szereltek be egy nagyfeszcuccot. Ha jól emlékszem az egy gyujtótrafó volt, de ott azt mondták, hogy csak akkor jön a nagyfesz, ha NYISSÁK a primer áramkört, nem amikor zárják. Ez miért van?
(#) Balázs válasza m.joco hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Én is láttam. Ez a tekercs önindukciója miatt van. Ugyebár minél gyorsabb a fluxusváltozás, annál nagyobb az indukált feszültség. Namármost záráskor (Lenz törvényének értelmében) a főáram felfutása lassú. Nyitáskor viszont azonnal összeesik a mágneses mező, tehát a fluxusváltozás gyors, így nagy a fesz.

Ha egyszerűen akarsz nagyfeszt előállítani, arra jó pl. a szkennerekből kitermelhető kicsi invertertrafó. Vagy esetleg sorkimenőből + egy 555-ből is össze lehet valamit pakolni, de az sokat eszik. Mindenesetre sok sikert!
(#) ZLED hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Meg van a megoldás.
A neve gázgyújtó.
Nekem 1,5 voltos van 5mm husszút szikrázik, de kipróbáltam 3V-ról akkor 8-10mm-t szikrázik.
Lehet 4,5-5 V-t ra is rakni, csak akkor erősebb tranzisztorok kellenek.
(#) m.joco hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Kapcs rajz esetleg?
(#) ZLED hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
az nincs de küldök képeket róla.
egyébként kimész a KGST-re veszel egy ilyet kiszeded belőle és kész.

gáz.jpg
    
(#) imi84 válasza ZLED hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
én ilyet még sehol nem láttam... merre van az a KGST?
(#) ZLED hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Hát ez az a vacak amivel a sütőt lehet begyújtani. és kattok.
kisboltban is lehet kapni, vagy tesco meg ilyenek.
200-300Ft
1 v 2 cerka ellem és már 7KV.
szétkell szedni.
(#) ZLED hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
így néz ki:Kép: Hivatkozás
(#) m.joco hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Ha már szétszedted, nem tudnád lerajzolni a kapcs rajzot? Vagy csak közeli képet a nyák 1ik és másik feléről?
(#) ZLED válasza m.joco hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Hát tudnék ha tudnám a tranyók lábait, és van benne egy bazinagy kék izé amiből 5 lábjönki.
(#) imi84 válasza ZLED hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Ja, azt hittem, hogy elemes gyújtóról beszéltek. szóval a piezo gyújtóból lehet kiszedni?
(#) ZLED hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
nem.
elemes gyújtó.
1 cerka elem kell bele.
(#) imi84 válasza ZLED hozzászólására (») Máj 5, 2007 /
 
Akkor én még ilyet tényleg nem láttam...
(#) ZLED hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
Hát... megnyomod és folyamatosan kattog, jó gyorsan.
(#) Kartalljani hozzászólása Máj 5, 2007 / 4
 
Csátok! Én tom, hogy ez hogy működik nagyjábol, ha valakit érdekel. kicsi koromban szedtem ilyet szét. Nagyon egyszerű a működési elve. Először is van egy 5-6 kHz körüli tranzisztoros oszcillátor, aminek a visszacsatoló áramköre egy transzformátor. Ennek a szekunderén kb 40-50 V jön ki, ez egy egyenirányítón keresztül egy kondit tölt, ami ha feltöltődött erre a feszre, akkor nyit egy Zéner diódát, és ez kapcsol egy tranzisztort, ami kisüti a kondit egy tekercsen keresztül, amivel a kondi olyan rezgőkört alkot, aminek a rez.frekije elég ahhoz, hogy a (fekete) szekunderben kívánt feszültségeket indukáljon. Nem vagyok biztos benne, hogy PONTOSAN így működik, de amit én szétszedtem, annak is PONT ILYEN volt a panelja, és ugyaien alkatrészek voltak rajta. De szerintem tuti a hogy a műk. elv ez.

ÉSha senkit sem érdekelt volna egyébként a működési elv, akkor bocsi.
(#) ZLED válasza Kartalljani hozzászólására (») Máj 5, 2007 /
 
Engem érdekelt.
Mostmár tudom hogy miaz a kék izé...
(#) m.joco hozzászólása Máj 5, 2007 /
 
Kapcsrajz róla?
(#) Kartalljani válasza m.joco hozzászólására (») Máj 5, 2007 /
 
Kapcsirajzot nemtok, de tudnék rajzolni egy olyan áramkört ami pont ugyanezen az elven működik, vagy legalábbis hasonlóan. Mehetne simán 9V-os elemről is, és sokkal nagyobb feszt s áramot is állíthatna elő, mint az a gyújtó Kapcs. rajzot csinálnék is egyet, de van egy gond: nemtom hogykell felrakni ide a forumba képet :no: :no: :no:
Figy: ZLED: Tudnál még egy pár képet készíteni erről az áramkörről kicsit közelebbről, és részletesebben??????? Mert nekem most nincs itthon ien gyújtóm. Ha küldenél még egy két képet, akkor talán meg tudnám "fejteni" a kapcsirajzát az áramkörnek. Kicsi koromban még leis rajzoltam, dehát kitudja za már hol van.
(#) Kartalljani válasza m.joco hozzászólására (») Máj 5, 2007 /
 
Deha érdkelne valami hasonló elven műlödő kapcsolás, esetleg e-mail-ben el tudnám küldeni.
(#) Kartalljani válasza ZLED hozzászólására (») Máj 5, 2007 /
 
Egyébként: milyen kék izé??????????????????
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem