Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Bluetooth-UART modul használata
Bluetooth-UART modul használata
Szerző: Fizikus, idő: Júl 24, 2010, Olvasva: 44013, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 6

Az adatlap referencia kapcsolása alapján az alábbi ábrának megfelelően kell a modult bekötni hogy működésre bírjuk:


 
A fő nehézséget az adja, hogy az érintkezők SMD kialakításúak, és mint az alábbi képen is látható, ráadásul nem is a próbanyáknál/próbapanelnél szabványos 2.5mm-ként, hanem 1.5 mm-ként lettek kialakítva. Felmerülhet a kérdés: Hogyan is csatlakoztassuk ezt a robotvezérlő panelhez?


Nos, nem volt más választásom, vagy megpróbálom a bekötéshez szükséges vezetékeket közvetlenül  a panel érintkezőihez forrasztani, vagy elkészítem életem első nyák-ját, ráadásul egy 1.5mm érintkezőtávolságú smd panelhez. Nem akartam a Bluetooth modult összegányolni, ezért a második lehetőséget választottam (a képeket nézve lehet hogy erről másoknak más lesz a véleménye!). Elrettentésül bemutatom hogyan is csináltam!

Az alábbi ábrán látható kapcsolást akartam rámaratni egy nyers nyáklapra.


A vezetősávokat alkoholos filccel, szabad kézzel rajzoltam meg a nyers nyáklapra, majd forró vízben feloldott ammónium perszulfáttal marattam ki. A vaskloriddal történő maratással összehasonlítva, ennek a módszernek az az előnye, hogy az oldat átlátszó, és a marási folyamat viszonylag lassú (5-10 perc). Ezért jól nyomon követhető és kontrollálható a maratás. Íme a végeredmény (elég ronda lett, de tökéletesen működik!):


 
Az adatlapról az is látható, hogy a modul 3.3V-os tápfeszültséget igényel és 3.3V-os TTL jelszinteket használ a soros kommunikációhoz is. Ezért ahhoz, hogy össze tudjuk kötni a robotvezérlő panellel, ezt a jelszintet át kell alakítani 5V-os TTL jelekké. Ezt alapvetően kétféle módon tehetjük meg:

  •  Ellenállások használatával (feszültségosztó kapcsolás)
  •  Logic Level Converter használatával

Feszültségosztó kapcsolás

Az AVR 5V-os TTL jelszintekkel dolgozik, de a 3.3V-ot magas logikai szintnek érzékeli, ezért a BT modul Tx lábát közvetlenül ráköthetjük az AVR Rx lábára. Ellenben a BT modul Rx kivezetését csak feszültségosztó ellenállás kapcsoláson keresztül köthetjük rá az AVR 5V-os jelszintű Tx lábára (különben az 5V tönkretenné a BT modult). Az alábbi ábra egy ilyen kapcsolást mutat:
 


Logic Level Converter

Ha a mikrovezérlő az Rx lábon megjelenő 3.3V-os jeleket nem fogadná el mint logikai magas értéket, csak az 5V-ot, akkor a szintillesztéshez használhatunk MOSFET-eket is. Én az alábbi képen látható, MOSFET-re épülő, Logic Level Converter-t használtam, ami a 3.3V-os jeleket felhúzza 5V-ra, az 5V-os jeleket pedig lehúzza 3.3V-ra:

(kattints a képre)


 
A Logic Level Converter kapcsolási rajza:

(kattints a képre)

A Logic Level Converter segítségével megépítettem az alábbi 3.3V <-> 5V szintillesztő kapcsolást.

Ezen a szintillesztő kapcsoláson keresztül már csatlakoztathatjuk a Bluetooth modult a robotvezérlő panel UART csatlakozójához.

A fent használt kapcsolással egyenértékű BT-UART modul is kapható, amely már tartalmazza a feszültségátalakító IC-t és a szintillesztést végző kapcsolást is, csak egy kicsit professzionálisabban kivitelezve mint az enyém.

(kattints a képre)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem