Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2521 / 3945
(#) Zsora válasza ativagyok hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
proli007 második példájában az U1a és U1b alkotja az RS flip-flopot.
(Az első példában meg a relé van bekötve öntartóra.)
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) Hollowdrums hozzászólása Márc 16, 2015 /
 
Sziasztok!

Bár nem elektronika, de nem tudom kihez fordulhatnék rajtatok kívül.
Van egy lámpa, ami félig meddig összerakva került hozzám, össze kéne raknom, de mivel nem jól lett összepattintva a cucc és úgy lett a csavar beletekerve, nagyon nem jó.
Ki kellene valahogyan tekernem a csavart, de ilyet még nem-igen láttam.
Elképzelhető, hogy ezt a fajtát csak befelé lehet tekerni és semmivel nem lehet kiszedni, csak mondjuk kifúrni vagy ilyesmi? Nem a legnagyobb és legjobb kép, de most jobbat nem tudtam lőni.
(#) nedudgi válasza Hollowdrums hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Igen, ez a fajta csavar arra való, hogy csak becsavarni lehessen.
A lehető legjobban passzoló csavarhúzóval ki lehet annyira tekerni, hogy fogóval megfogva kitekerhető. Fontos, hogy izomból nyomni kell kitekerés közben. Kiszedés után méretvétel, majd a szemetes. Ha annyira speciális méretű, akkor mikrokörfűrésszel be lehet vágni, hogy lapos csavarhúzóval kezelhető legyen.
(#) Bakman válasza Hollowdrums hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Ha jól látom, a csavar feje nem tűnt el teljesen. Oldalról nem lehet megfogni valamilyen fogóval? Fontos, hogy a fogó oldala ép legyen, különben leugrik a csavarfejről. Esetleg egy frissen köszörült csavarhúzó talán megakad benne.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) Zsora válasza Hollowdrums hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Tűreszelővel vagy kis köszörüvel/vágólappal az emelkedést el lehet tüntetni, az így keletkező vállaknak már nekifeszül oldalról egy egyenesvégű csavarhúzó. Akkor van szívás, ha a csavarfej nem hozzáférhető, pl. sűllyesztett furatban van.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) ativagyok válasza proli007 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Így már világos. Nem feltétlen ragaszkodom a logikához, ha tranzisztorokkal is ugyanaz a végeredmény.
Köszönöm szépen a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) morgo válasza Hollowdrums hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Ha jól látom, ez a bitfej való hozzá, ha beugrasz érte kölcsönadom.

SL270229.JPG
    
(#) hzsolt90 hozzászólása Márc 16, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy kicsit összezavarodtam. Nem rég kezdtem el foglalkozni áramkörök tervezésével, még nagyon az elején járok. Szóval adott a képen is látható feszültségosztó, aminek a kimenete 10V. Csatlakozik hozzá egy 12V relé, aminek illene kapcsolnia a 10V-ra (ha közvetlenül kapcsolok rá 10VDC-t akkor kapcsol), viszont nem történik semmi. Nagyon valószínű, hogy én csinálok valamit rosszul, nem jól kötöttem rá, de próbáltam már annyi mindent, mégse jöttem rá. Ha nagy butaságot csináltam, akkor valaki lenne olyan szíves és leírná, hogy hogyan kell bekötni a relét? (Az egyes pinek-re mit kell kötni) Köszönöm
(#) mikrokapcsolo válasza hzsolt90 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Helló! A reléd tekercse beterheli a feszültségosztót, amin 10V alá csökken a feszültség. Mi lenne a célod ezzel az áramkörrel?
(#) kadarist válasza hzsolt90 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Azt illik észrevenni, hogy a relé tekercsének az ellenállása az osztó részévé válik, azt bele kell kalkulálni.
(#) proli007 válasza hzsolt90 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Hello! Célszerűbb lenne elsőként egyszerű szavakkal leírni, mi is az amit szeretnél. Könnyebb segíteni.
(#) Peet19 hozzászólása Márc 16, 2015 /
 
Sziasztok!
Hol van ezeknek a FET-eknek az elzáródási feszültségük, mert nem tudom kivenni biztosan az adatlapjából. IRLZ24N , IRFU024N . Olyan FET-re lenne szükségem, ami 0V gate-nél teljesen nyitva van a csatorna, és ahogy emelkedik a gate-source feszültsége úgy záródik el. Ehhez tudnom kellene az Up -ot hogy mekkora fesz kell a gate-re hogy ne folyjon drain áram.
Melyik FET-et ajánlanátok erre. Max fesz. 12V áram 4A. Kapcsolóként szeretném használni.
Előre is köszi a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Szia!
Esetleg ha P-FET-et néznél ki magadnak.
(#) HuRussel hozzászólása Márc 16, 2015 /
 
Helló!

Adott egy 0-230V-os AC szabályozó, de én azt szeretném, hogy a kivezetendő potival szabályozható rész 110-130V között mozogjon. Az erdeti (orig) rajzon egy 10k-s sima ellenállás szerepelt, ha én egy CA14V-Z 500K trimmert tennék be, azzal be tudnám állítani ezt?

Válaszokat előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza HuRussel hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Hello! Hogy csökkenjen a szabályozási tartomány, ahhoz csökkenteni kell a poti ellenállását, és növelni a soros ellenállás értékét. Hogy mennyivel, azt akkor tudod meg, ha megépíted, és megméred a poti+ellenállás értékét a két a két kívánt értéknél.
De egy fázishasításos szabályzó, valóságban nem a feszültséget, hanem a munkát szabályozza. Ha műszerrel méred, akkor a jel integrált átlagértékét látod, mint "feszültséget".
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Mindkét FET, amit belinkeltél, növekményes FET (növekvő vezérlőfeszültségre nő az árama). Akkor vannak lezárva, ha a vezérlőfeszültségük 0.
A leírásod alapján neked elzáródásos FET kellene. J-FET az ilyen, de ezekből jellemzően kis áramúak vannak csak (10-100 mA).
A feladatot kapcsolástechnikával lehetne megoldani. Vagy a növekményes N csatornás FET vezérlése elé teszel egy invertert, vagy P csatornásat használsz úgy kötve, hogy a 0 vezérlőfeszültség a FET-nek maximális vezérlést jelentsen (source a + tápra, drain és a - közé a terhelés, vezérlés a negatívhoz képest). A második esetben a P csatornás FET lezárásához 12V-os vezérlőfeszültség kell (akkor lesz a FET-en a Vgs=0)
(Mellesleg P csatornás nagy áramú FET sem sok van...)
(#) HuRussel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Ez megvalósítás szempontjából mit jelentene?

Én úgy vettem le a rajzból, hogy ha 500k trimm -500k poti kerülne be, akkor 115 lenne osztótag miatt, ha mondjuk a trimmert addig tekerném (kb 380-400k), akkor olyan 125 körüli értéket érhetne el, persze tekergetéssel és méréssel beállítva.

Ez járható?
(#) Peet19 válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Értem már. Köszi szépen.
Akkor megpróbálom a P csatornást ahogy írtad.
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Rendben, köszi.
(#) proli007 válasza HuRussel hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Ez nem egy tápegység feszültségosztója. A poti a 330nF-al egy időzítő tagot alkot. Ez késlelteti a gyújtás időfontját a félhullám kezdetétől. Ha 500k+10k van benne, akkor nyilván 5010k-nál lesz a legkisebb a kimenti teljesítmény, ha meg 10k akkor a legnagyobb. A 90fokos gyújtás, valahol félúton van, ha a az időzítés eredetileg jól van kiszámolva. Tehát ha az körül szeretnéd szabályozni, akkor a poti+kiegészítő ellenállásnak a 250k értékkörül kellene szabályozni. És mivel kisebb szabályozási tartományt szeretnél, a potinak kellene kisebb ellenállásúnak lenni, mint a kiegészítő ellenállásnak. De miért nem próbálod kis, méred meg, mint javasoltam? Ha csak lamentálsz rajta, attól még nem jutsz előrébb.
(#) zoka hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok! Erősítő tápjának pufferében 60000 µF / 42V van. Kikapcsolás után még másnap is marad benn kb. 20-30V mert az erősítő IC-je lekapcsol. A kondik kivezetését most állandóra összekötöttem 22k ellenállással, ez nem fogyaszt sokat, de egy jó óra alatt leszívja a puffert. Célszerű rajthagynom ezt az ellenállást, vagy forrasszam ki, vagy lényegtelen? Mi a jobb a kondiknak? (Kb naponta be van kapcsolva).
(#) kadarist válasza zoka hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Szia!
Teljesen mindegy, hogy kisütöd vagy megmarad a töltése, nem lesz se jobb se rosszabb a kondenzátornak.
(#) Peet19 hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki küldeni nekem olyan vizsgatételeket vagy vizsga feledatsort ami az elmúlt években a szakvizsgán szerepeltek feladatok? Elektronikai műszerész. Másfél hónap múlva vizsgázok és nagyon sokat segítene.
Előre is köszönöm a segítséget!!!
(#) zoka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Szia! OK, mindegy akkor marad így. Köszi.
(#) Mircsof hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!
AZ IRFZxxx feteknél a Z betű mit takar? G-S közötti zenerekre utal, de akkor itt a 2. adatlapon kimaradt, vagy még se a zenert jelöli? Bővebben: Link és Bővebben: Link
(#) qvasz2 válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A FET-en belül semmilyen zéner nincs; az egy schottky dióda.
(#) Mircsof válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Akkor az első linket ha megnézed a G-S között levő (szerintem zener) az nem a feten belül van hanem csak példakapcsolás?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
(#) qvasz2 válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A rajzjel nem zéneré, hanem schottky diódáé, de a szövegben meg ott van, hogy integrált zéner
(#) Mircsof válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Értem, csak biztosra akartam menni, hogy egyről beszélünk.
Köszönöm a szájbarágást! Viszont azt még mindég nem tudom, hogy IRFxx és IRFZxx között mi a különbség
(#) kadarist válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A Z-s típusban van egy G-S kött lévő Z-dióda a sztatikus és egyéb túlfeszültségek káros hatásainak levezetésére.
Következő: »»   2521 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem