Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2522 / 3947
(#) Zaustuv hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy műveleti erősítős problémám van: megépítettem a mellékelt ábrán látható kapcsolást egy NE5532N-es műveleti erősítőhöz, és az ábrán jelölt csomópontokban az alul látható feszültségeket kaptam (és a bemeneti jel se jelent meg a kimeneten, se erősítve, se gyengítve). Hol a hiba?
(Ez az első ilyen próbálkozásom, és tuti valamilyen amatőr hibát követtem el, ezért írtam ehhez a témához ezt a kérdést.)
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015

DSC00460.JPG
    
(#) kadarist válasza Zaustuv hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Szia!
Hiányzik a C2 : Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
(#) Gafly válasza Zaustuv hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Az hogy nem szimmetrikus a tápfeszültség?
(#) morgo válasza Zaustuv hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A 100 nanós kondit vedd ki egy próba erejéig. Ha így sem megy, akkor valamit elkötöttél, vagy hibás valamelyik alkatrész.
(#) Zaustuv válasza Gafly hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Azt tudom, és pont ezért kötöttem a nem invertáló bemenetre az ellenállásosztót, hogy megmaradjon a kivezérelhetőség.
(#) Zaustuv válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Miért segít ez a kondenzátor a kapcsolásomon?
(#) Zaustuv válasza morgo hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Rendben, megpróbálom. Köszi!
(#) pucuka válasza Zaustuv hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Mert egyenáramú szempontból a negatív bemenetnek is féltápon kell lennie. Ha csontra leföldeled, az erősítő reteszelődik, mert a negatív lábára visszacsatolt egyenfeszültség nem féltáp lesz. Az erősítő bemenetét söntölő kondinak mi a szerepe?
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A kondenzátor már csak hab a tortán...
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A kondenzátor jó, csak nem oda került, ahol lennie kéne. Így ha véletlenül valami át is akarna menni az erősítőn, azt szépen rövidre zárja a bemeneten a párhuzamos kondi. (picit arrébb csúszott)
(#) Zaustuv válasza pucuka hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Úgy láttam egy másik kapcsoláson. Azt mondták, hogy a műveleti erősítő stabilitását növeli ez a kondi, de konkrét értéket nem mondtak rá. De mindegy is, mert kiszedve ugyanúgy nem viszi át a jelet, mint ha bent hagyom.
(#) Zaustuv válasza pucuka hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Aha. Hát annyiból jobb lett most a kapcsolás, hogy az invertáló/nem invertáló bemeneteken pár mV különbséggel egyforma feszültség jelenik meg a csomópont vizsgálatnál (2,542 és 2,537). Ennek ellenére nincs még mindig semmi a kimeneten, pedig egy 22µF-os kondit használtam az R3-as ellenállás alatt. Ilyenkor 1/(2*Pi*R3*C2)-t használva 7,2 Hz jön ki az alsó határfrekvenciára, aminek így szintén nem kéne problémát okoznia az átvitelnél. Nem értem, mi még mindig a baj.
(#) proli007 válasza Zaustuv hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Hello! A kimeneten is ugyan ez a feszültség van. Lehet kondi kell oda is, mert esetleg zavarja a 2,5V azt ahova viszed. De most már működik az OPA, ha van bemenőjel, kimeneti is lesz..
(#) hzsolt90 hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Sziasztok!

Milyen komparátort használjak a következőhöz?

Adott egy távolságmérő érzékelő által adott feszültség (valahol 3V ás 0.2V között), illetve van egy másik ugyanilyen érzékelő, aminek változik 3V-ról kezd csökkenni a kimenete, ha a 2 feszültség egyenlő, a komparátor kimenete aktív lesz. Szóval a kérdésem az lenne, hogy milyen komparátort kéne használnom?

Hozzátenném, hogy ilyen érzékelőket használnék, mit gondoltok, jó lehet az ötlet, és ezzel emgvalósítható? Link
(#) Peet19 hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Sziasztok!
Az LM3914 bemenetén mekkora feszültség változás kell hogy a kimeneteken megjelenjen a jel?
Úgy értem, ha mind a 10 kimenetére rakok egy-egy ledet, akkor mekkora feszültségváltozás kell a bemenetre hogy az első világító led után világítson a második is? ...és gondolom ha lineáris akkor megint ugyanakkora feszültség változás kell hogy kivillanjon a 3. led is?
Előre is köszi a segítséget!

Esetleg van-e arra rá lehetőség, hogy én állítsam be ezt a léptéket? Pl: 5mV bemeneti változás esetén villanjon ki mindig a következő led.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Szia! Keresd meg ennek az IC-nek a témáját! Elöljáróban annyit, hogy akkor világít a 10 LED, ha az 5-ös láb feszültsége eléri, vagy meghaladja mind a 4-es, mind a 6-os lábét.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Rendben, köszi. Mellékelek egy képet, és ezzel kapcsolatban még annyit hagy kérdezzek hogy egy bizonyos tartományon belül szeretném használni a 1-10 ledet, akkor a komparálási limit alsó és felső határát a képen látható két ellenállással kell beállítani?
Pl: ha R1 1.2K, R2 1.5K a táp stabil 9V, akkor R1 ellenálláson 4V, R2 -n pedig 5V esik ha jól számoltam. Így akkor a 10 led 1V -os változás alatt végig megy? Vagyis 100mA-ként kivillan egy következő led?

lm3914.png
    
(#) valaki2233 hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Sziasztok, van egy smd ellenállásom amin ez a számsorozat áll 2202, mennyi az értéke ennek az ellenállásnak, illetve hogy tudom kiszámítani a 4 számos kódokat?
(#) kendre256 válasza valaki2233 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Az első három szám után annyi nullát írsz, amennyi a negyedik szám. Ekkora az ellenállás Ohm-ban. 2202 -> 22000 Ohm = 22 kOhm.
(#) valaki2233 válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
OK, köszi
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Mért nem a témájában teszed fel a kérdést? Ott nagyon szívesen válaszolok. Leírhatnád mit is szeretnél kijelezni.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Rendben. Feltettem a kérdést a másik topicban és egy kicsit kifejtettem bővebben.
Előre is köszi.
(#) narancsos hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Melyiket ajánljátok breadboardban? Egyiknek négyzet másiknak kör alakú a lyuk.
Illetve IC-k összekötése szempontjából melyik a jobb?
+-15V és egy 5V-os tápot kötnék be rá.

WISHER WB-108
WISHER WBU-508L


Ezt a kettőt néztem ki. Szerintetek?
(#) Zaustuv válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Igen, most már tényleg működik. Köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) IOsys hozzászólása Márc 19, 2015 /
 
Vettem egy elektromos, köszörűköves késélezőt asztali köszörű gyanánt, mert rendes köszörűre jelenleg nincs pénzem. Úgy tudnám a gép teljesítményét leginkább leírni, hogy nincs neki. Az, hogy köszörűnek lassú, az egy dolog, de az ujjammal megállítom. Tudom, hogy ez egy háztartási késélező, nem szabad erősnek lennie, de mint írtam, köszörűt szeretnék belőle csinálni.
Fel lehet ezt tuningolni fordulatszám szempontjából?
Egyéb iránt hogy hívják ezt a fajta motort?
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2015
(#) Mircsof válasza IOsys hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Fából nem lesz vaskarika (sajnos)...
Egyébként mennyiért vetted? Lehet azon az árok vehettél volna egy használt rendes villanymotort. Nekem tavaly kínáltak egyek a betonkeverő mellé 1,5kW 5k-ért...
(#) kadarist válasza IOsys hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Az ominózus motorra így kereshetsz rá: Bővebben: Link.
(#) Csupasz válasza IOsys hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Ez kb. egy 20W-os motor, ami szintén saccra, 2000 körül forog. Szóval sajnos nincs mit feltuningolni.
(#) teszti hozzászólása Márc 19, 2015 /
 
Sziasztok!

2db ceruzaelemből hogyan tudnák a legegyszerűbben stabil 2.5v-ot előállítani?

Egy ilyen jó lehet? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2015
(#) IOsys válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Láttam rendes köszörűt 5000-ért, bár nagyon retkes volt, a kövek állapotát se tudtam kép alapján felmérni. Egyébként nem értem, hogy sokan miért totál dzsuvásan árulják a használt cuccaikat, nálunk ez nem szokás. Ezt 3500 Ft-ért vettem, de nem erre számítottam, így már nagyon drága volt. Ezért szeretném menteni a menthetőt.
Nem tudom, hogy 100Hz-hez mit szólna, bár az csak messziről lesz szinusz.
Következő: »»   2522 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem