Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   601 / 727
(#) latyakosa hozzászólása Jan 28, 2017 /
 
2db Ha 25/1038-ból gondoltam sub-t építeni, zártat. 80-90L dobozban mennyire tudhat mélyre menni ?
(#) newDesigner válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Alapvetően annyira, amennyire a membránméretből adódóan az fizikailag lehetséges. Egy 8" (7" hasznos átmérőjű) membránnal semilyen trükkel nem tudsz olyan mélyre menni, mint egy 15"-ossal. A többi parasztvakítás. Hasracsapva: a 8"-as lemegy 40-45Hz-ra, a15"-ös 28-32-re, a 20-as pedig 22-30-ra. Mert a nagy hullámhosszhoz nagy membrán kell, nem nagy "power".

Ha pl. egy reflexes ládát csinálsz, azzal az egyébként is elérhető átviteli frekvencián belül tudsz egy "sávot" felerősíteni. Azaz egy mechanikus equalizer. Azt ha puffog, akkor mész új erősítőt, komponens szettet venni Mert az online hifishop megmondta, hogy mi a baj.

Én személy szerint egy háromutasba raknám mély-mélyközépnek 100-150 körüli alsó vágással, hogy fölöslegesen ne kínozzam a számára megszólaltathatatlan alsó tartománnyal és a 20-100/150-hez pedig egy 12"-18"-os subládát építenék.

Ha nem tinifejjel gondolkodunk én nem az ablakot akarjuk kirobbantani, akkor van nem túl drága kompromisszum is.
(#) ptesza válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Zártban nem lesz 60 Hz alatt. Ezek inkább tényleg háromutasba valók.
Ha jó szub-ot akarsz akkor ne az alsó határt hajszoljad.
Ha eléri a 40 Hz-et az F3 és megfelelő teljesítmény is lesz mögötte akkor tuti jó lesz.
Bővebben: Link
(#) latyakosa válasza ptesza hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Elfelejtettem mondani, nem hangosításra lesz, lakásba szántam. 2.1 rendszerben gondolkodtam kiegészíteni a tizen pár centis mély-közép hangszóróval szerelt dobozok hiányzó alsó tartományát. Mit ajánlanátok akkor a HA 25 helyett ? A szoba 4x4,5x2,5m-s.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2017
(#) ptesza válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Gondoltam ,hogy nem hangosításra. Hoztam egy valós példát a jó sub-ra.

Az autós hangszórók kötött nézz szét.

Példa
(#) Kovidivi válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Nekem HA-20-am van, meg vagyok vele elégedve. Igaz, 4db-ot használok. Nem kell hozzá nagy erősítő, hogy dübörögjön.
Öcsémnek HA25 vagy 30 van, a doboz valószínűleg rosszul sikerült, mert túlságosan kimozog a hangszóró az alsó frekvenicákon (30Hz), megoldásként ezek a frekik sávszűrőzve vannak, a láda átépítése nem történt meg, ettől függetlenül tetszik a hangja. Van egy másik 20cm-es hangszóróm is, csak saccra készült hozzá egy kocka doboz, hangszóró lefelé sugároz, azzal vagyok a legjobban megelégedve. Valami márkásabb hangszóró van benne, de hogy milyen, azt nem fogom tudni megmondani.
(#) latyakosa válasza ptesza hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Néztem az ajánlott Cerwinvega terméket, árban ennyit még nem tudok rászánni, köszönöm.
(#) latyakosa válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Nekem elég lenne a 50-150Hz-s sáv is már. Zárt vagy reflex dobozban van bent ?
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
200l-es reflex dobozban van pillanatnyilag, döbbenet milyen hangokat tesz hallhatóvá/érzékelhetővé.
(#) szamóca válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Atyám! 200l!
Milyen TS adatai vannak ennek?
(#) newDesigner válasza szamóca hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Ez a láda biztos, hogy nem a Vas értékre figyelemmel készült. Viszont az is igaz, hogy a túlméretezett láda pontosabbá teszi a mélyet a levegő hátsó visszahúzó erejének hiánya miatt.
(#) newDesigner válasza ptesza hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Na ez az amikor a gusztustalan marketing rizsa mellett, a paraméterek kb. a valóságot tükrözik.
(#) Kovidivi válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Zárt, de lehet próbálkozni reflexszel is, csak ne találomra csináld, vagy utólag könnyen módosítható legyen a doboz. Nekem az tetszik a legjobban, ha a szubláda tényleg csak dübörög. Ehhez kell egy aktív szűrő az erősítő elé. Én simán beraktam egy autós erősítőt, azon szépen be tudtam állítani a vágásokat, kiemeléseket.
(#) reloop válasza szamóca hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Mérve is közelíti. Egy körablakos automata mosógépet képzelj el. Bevallom nem egy praktikus darab.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2017

JBL.jpg
    
(#) newDesigner válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Ha az erősítőd nem csúcskategóriás atomerőmű, akkor tényleg az autós szub a jobb választás. A relative kis áram miatti alacsonyabb indukció miatt szerelnek nagy mágnest rájuk, hogy meglegyen a membrán mozgás. Így kicsikarva a nagy akusztikai teljesítményt.

Ha viszont a hangminőség az elsőrendű, akkor egy "nehéz membrános" kismágneses nagy membránátmérőjű home verziós méjnyomót választanék, mivel azok "mélyebre memmek".

Pl.: Monacorp ,valami elegáns ,egy profi autós ,és a megfizethetőbb kategória .

Egyébként egy alul-felüláteresztő szűrőnek autó erősítőt használni nem túl költséghatékony megoldás, habár jó. De számítógép tápot kell berhelni hozzá elég amperrel, ami csak 12V-ot tud. Vagy külön tápot építeni/tetni 14,4V-os feszültséggel.

Egy snassz 2.1-es pc erősítő elég lehet egy aluláteresztős keresztváltóval, ami 10-edéből kijön. Pl egy Genius v. Logitech, meg pár tekercs és kondi. A váltóépítéshez millió oldal nyújt segítséget.
(#) szamóca válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2017 /
 
Nálam is van két 115l-es a műhelybe, tudom mekkora.
A BB6 141l számol rá.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2017

BBP6.jpg
    
(#) gyorgy1960 hozzászólása Jan 31, 2017 /
 
Sziasztok! A fent nevezett hangfalhoz szeretnék belső kapcsrajzot kérni Tőletek. Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2017
(#) pinyó39 válasza newDesigner hozzászólására (») Jan 31, 2017 / 1
 
"relatíve kis áram"?, erre belinkelsz egy PG 2x2 Ohmos hangszórót. Eleve autós témákban 4 Ohm vagy az alatt dolgoznak, a leggagyibb mono vég is 2 Ohm stabil. Irdatlan "Amperek" folynak (nem csak a táp oldalon).
(#) gyorgy1960 válasza gyorgy1960 hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
A Fent nevezett hangfal tipusa HS 282-es ORION gyártmányu.Ehez keresek hangváltó kapcsrajzot.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2017
(#) gyorgy1960 válasza gyorgy1960 hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
A fent nevezett probléma megoldva.Üdv! Mindenkinek
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Az a helyzet, hogy a HA25/1038-nak elég jó a mélyátvitele zárt dobozban is. A Videotonok között talán a legjobb volt. Bár gyártási eltérések vannak. Úgy átlagban 45 literes zártat szokás használni hozzá, attól függ, milyen terhelhetőséget szeretnél. Ebben a 45 literben 40Hz-es f3 pontot tud, ami meghallgatva inkább 35-nek tűnik, a zárt doboz kevésbé meredeken eső átvitele miatt. Mindez 80W max. terhelhetőség mellett.
Bővebben: Link

A 80-90 liter igazán sokat nem segít rajta, ugyan 5Hz-el alacsonyabbra kerül az f3 pont, tehát 35Hz-re (ez nagyon jó), de a terhelhetőség lecsökken 40-45W-ra. Te döntöd el, hogy melyik fontosabb neked.
Bővebben: Link

A te szobádba ez bőven megfelel szerintem. Kisebb doboz mint a JBL, és hasonló mélyátvitele van, de a zárt doboz jobban illeszkedik a szobádhoz.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2017
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
A mélytartomány, minden hangszórónál, a dobozból és a T-S paraméterekből meghatározható, teljes biztonsággal, átmérőtől függetlenül. Nagyobb átmérővel persze több lesz a hangnyomás mélyben is, de kis átmérő mellett is elérhető jó alsó határfrekvencia, csak alacsonyabb érzékenységgel, szóval az átmérő önmagában nem elég, nem csak ettől függ.

Idézet:
„Viszont az is igaz, hogy a túlméretezett láda pontosabbá teszi a mélyet a levegő hátsó visszahúzó erejének hiánya miatt.”

Ez is csak akkor igaz, ha zárt doboz, és a teljes jóság dobozzal 0,6-től nem kisebb. Ennél a reflexnél a nagyobb doboz kevésbé pontos.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2017
(#) latyakosa válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Van kész sub erősítő, hangolható szűrőkkel.
(#) latyakosa válasza newDesigner hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Az erősítő sub hajtására kitalált szerkezet, combos táppal, hűtéssel, aktív szűrővel ezzel úgy érzem nem lesz gond. Az ötleteket köszönöm.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
A DC2550 doboz méretéből és liter kapacitásából indultam ki, 2db párhuzamosan kötött HA25/1038 miatt gondoltam 80-90 literre (kb 2x45). Azt feltételezem nincs szükség belső elválasztó falra zárt doboz esetén. Továbbá a 2 db HA25 is rendelkezésre áll.
Alaposan feladtátok a leckét !

Mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólását a témához!
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Hja, akkor az jó. Két darabra a 90 liter kell. Nincs ezzel gond. Csak régi Vidoeoton HA25 legyen, az új kicsit más.

kár volt kérdezni, mert alapból jól gondoltad. Csak összezavartak.

Én meg nem olvastam, hogy két darab van. De amit az egy darabos 45 literesre számolt a program, az lesz kb a két darabbal 90 literben. Csak a terhelhetőség és az érzékenység duplázódik, vagyis +3dB@1W és 160W max.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2017
(#) etm hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Hello! Tudja-e valaki ennek a hangszórónak az adatait? Ez egy grundig hangszóró.Bővebben: Link

a tipusa,7 ohm apz 750
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) P_Laszlo válasza etm hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Úgy 1kHz fölött már használható, és nagyjából 4kHz-ig szólhat. 88dB átlagérzékenységgel kb.
(#) latyakosa hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
A következő készlettel kapcsolatban mi lenne szakértő kollégák javaslata ?

2db HA20-569
1db HB12,5-326
1db Monacor DT-99

reflex doboz, kb 55 L

Váltani valahol 2KHz és 4KHz környékén gondoltam.

Esetleg B tervnek válasszam következőt ?
2db HA20-484
1db Monacor DT-99
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
55 liter kicsit kevés két darab 20 centis mélyközépnek b-reflex dobozként. A háromutashoz értelmes váltót készíteni nagyon nehéz, az mérések és felkészültség nélkül nem lesz jó.

A nagycsapos HA20-569-nek egyenletesebb a középtartománya, mint a 484-esnek, és egyszerűbb hangváltót igényel. Inkább azzal lehet érdemes kétutasat csinálni.

De az egész attól is függ, hogy mire szeretnéd használni. Ha szobában, otthon, valami igényesebb dologra, akkor a két darab 20 centis hangszóró okozhat gondokat.
Következő: »»   601 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem