Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kisfeszültség előállítása 230V ról, transzformátor nélkül
Lapozás: OK   1 / 6
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Sziasztok!

Régebben láttam valahol, hogy léteznek olyan kapcsolások, ráadásúl nagyon egyszerüek, amelyekkel meg lehet oldani kissebb fogyasztók, egyenáramú, szűrt tápellátását 220V ról, transzformátor nélkűl.
Ha jól emlékszem ezek max 100ma áramfelvételű kis cuccok voltak, volt 6 és 12 voltos áramkör is.Drótnélküli mikrofont, ledeket, sőt még futófényt is hajtottak meg vele.Tud nekem valaki felvilágosítást adni ez ügyben, esetleg hogy hol lelhetők fel ezek a kapcsolások vagy milyen elven működik ez a dolog?

Köszi
(#) Krisz03 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Google-n kerestem, de vagy a kúlcsszavakkal volt gond vagy nem tudom, de ha megtaláltam volna nem írok ide.
(#) Neszeszellem válasza Krisz03 hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Megnézegettem amiket a google-n "mutattál" sajna angolúl Én nem tudtam leírni ez lehetett a gond.
Lehet ezeket ugyanúgy szűrni meg stb.. szóval akár egy előerősítőt is meghajthatok vele?
(#) Neszeszellem válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Szóval.. a 12V os kimenet is megrázhat?
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Nekem ez jönne be legjobban!Köszi Krisz!

220V-12V.gif
    
(#) Krisz03 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Szívesen!
Igen vigyázni kell ezekkel! Meg kb 20-30mA (ha több is, akkor sem sokkal) leadására képes.
(#) Neszeszellem válasza Krisz03 hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Ha viszont már megvan a 12V kimenő egyenáramom, akkor rendesen rakhatok bele .. mondjuk 2200mikró/25V os kondit is ugye?Szóval onnantól úgy műxik mint 1 letranszformált áram, csak az érintésvédelemre kell ügyelen.. ?
(#) Neszeszellem válasza (») Ápr 24, 2007 /
 
Vitrin megvilágítása lenne a cél, led(ek)el csak gondoltam ha ezen a módon oldom meg, akkor már nem ártana 1 nagyon 1xü astabil multivibrátor ami villogtathatná is, az viszont már 1enáramot akar, mert a ledeket meg tudtam volna oldani váltóval.A futófény gondolatát se vetném el, abba meg műveleti erősítő is van.Egyébként meg rengeteg haszna van szerintem, de a fő cél kb ez lenne.
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Ő lenne az

DSC00020.jpg
    
(#) Sebi válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Erősen ajánlom, hogy fontold meg a trafó használatát!
Ha LED-eket akarsz villogtatni, akkor az áramfelvétel meghalad(hat)ja a 30mA-t, ami feszültségesésben jelentkezik és befolyásolja az elektronika működését.Az érintésvédelem kialakítása megfelelő módon sok időráfordítást igényel. A 470nF X2 típusú (50Hz tűrő, biztonságos) kondenzátor ára nem sokkal marad el egy - akár 100mA leadására is képes - kisméretű trafóétól, ezenkívül vehetsz 6-800 HUF körüli összegért fali dugasztápot, ami 300...500mA-t tud és teljesen biztonságos. Egy falidugó (amire mindenképp szükséged van) ára ma már 3-400HUF, és csak kicsivel bunkóbb a táp ennél.
(#) CoderKevin hozzászólása Ápr 24, 2007 / 1
 
A 220V kisfeszültség
(#) E-Maniac válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Hali,

En is azt akartam javasolni amit Sebi irt.
(Csak valamiert ki lettem tiltva...)

Esetleg hasznalhatnal regebbi trafos telefontoltot ha van feleslegben.

Udv:
E-Maniac
(#) KTobi hozzászólása Ápr 24, 2007 /
 
Vigyázat! Ez direktbe adja tovább a 220Voltot, csak előtte van egy feszültségesés és egyenirányítás.
Van egy sémám amiben ellenállás sincs. Ha kell skenelhetem.
Szerintema trafó biztosabb.
Esetleges hiba esetén megkapod a 220at. :eek2: Például tulterheled, és leég az egyik ellenállás.
(#) Sebi válasza KTobi hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Na azt azért nem. A kondi zárlata esetében lenne probléma, azért írtam, hogy ide X2 típus kell, ami nem olcsó.Az ellenállásnak itt a bekapcsolási tranziens elleni védelem a célja, nem a feszültségejtés. A hálózattal való galvanikus kapcsolat - mondjuk fix beépítésnél - még akár problémamentes is lehet, ha a kondi fáziságban van.
(#) E-Maniac válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 24, 2007 /
 
Szerintem a fo problema ennek a tapnak a terhelhetosege. Alltalaban kisebb dolgokat szoktak errol uzemeltetni. Pl: led-es iranyfenyt a lampa kapcsolokba epitve. (erintes vedelemre figyelni)

Ha mar futofenyt akarsz epiteni, akkor sz.v.sz inkabb traforol taplald. Nem lesz sokkal nagyobb a merete, jobban terhelheto es
biztonsagosabb is lesz.

Uff.


(#) ferci válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 25, 2007 /
 
Szia, Neszeszellem!
Egy verzió pl.
(#) ferci válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 25, 2007 /
 
Ez meg a komplett cucc, a zener helyett TL431C-vel.

tiny5.pdf
    
(#) Tom025 hozzászólása Ápr 25, 2007 /
 
Sziasztok!

Ugyan nem az eredeti probléma, de mivel ebbe a témába vág, nem nyitok neki újat. Elvadult ötletem támadt, építenem kéne egy viszonylag nagyobb terhelhetőségű trafó nélküli tápot. Az érintésvédelemmel tisztában vagyok. Meg is terveztem, áteresztőtranyós, zéneres megoldással, el is készítettem de nem akar úgy működni ahogy kéne neki. Pontosan az a probléma vele, hogy bár 1,5A-t bírnia kéne, 0,3A-nél nem tud többet leadni. Végigszámoltam mindent, és nem tudok rájönni mi lehet a gondja.. Kapcsolását csatolom illetve a számításaimat, legyetek szívesek vetni rá egy pillantást! Előre is köszi a segítséget..

Üdv, Tom
(#) ferci válasza Tom025 hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
230 V oldal
Így szembekapcsolni elkókat meredek szerintem, én raknék rá diódákat; kisebb feszen használtam is. Nem mindegy, hogy relatíve kisebb töltő-kisütőáramok mászkálnak vagy állandó totál áttöltődés, ill. fordított polarizáció... akkor már tegyél be egy darab "üzemi" kondit, az bipoláris és ide megbízhatóbb.

Egyen...
Egyenfeszt hogyan felezel csak elkókkal? (2x4700 uF). Nem komoly, ugye? Ne keverd össze azzal, amikor azért kötsz sorba kettőt, mert egy nem bírja el a feszt, de akkor is illik par. ellenállásokat rátenni a nem egyforma szivárgóáram miatt.

Ha szimpla áteresztőként megy a tranyó, a 47k-s ellenállás 1,5 ampernél már nem adna elég bázisáramot. A max bázisáram kb. 5 mA, de ez is csökken annak függvényében, hány voltot akarsz kivenni... gondold át..


elko.gif
    
(#) Tom025 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
Köszi a választ, helyzet a következő:

A bemeneti elkós megoldást egy könyvből vettem,(Ferenczi Ödön - Elektronikai készülékek tápellátása) és eddig akárhol használtam jól működött. Bipoláris kondikól nehezen és drágán lehet 47µF-osat találni, ezért nem azt használom, ennek a projektnek egyik lényege az olcsóság. Az elkókkal feszültség osztást már az előbbi hozzászólásomban is idézőjelbe tettem, tudom hogy csak a két ág egyenlő terhelésénél lesz fele a fesz, és hogy ez a megoldás nem a csúcsok csúcsa, de nekem éppen megfelelt és nem akartam bonyolítani. A 47K-t a zéner terhelhetőségéhez számoltam ki, a bázisárammal nem számolva. Köszi az ötletet, átgoldolom. Valószínű kell majd egy nagyobb tejlesítményű zenert szereznem hozzá. Viszont van még egy nagyon alap kérdésem: Nem tudod véletlenül mi a kölönbség a sima zener és a suppressor között?

Üdv, Tom
(#) Sebi válasza Tom025 hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
A supressor -ha egyirányú- hasonló a zenerhez, de rövid idejű nagy csúcsterhelést kibír, a ráírt feszültség értéke pedig nem olyan pontos mint a zeneré.
(#) ferci válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 26, 2007 /
 
... és csak tranziensek letörésére kell, mert ha átkapcsol, akkor nyista fesz tulajdonképpen.

Majdnem elfelejtettem... használj darlingtont, akkor elég a 47k is...
(#) Tom025 hozzászólása Ápr 26, 2007 /
 
Sziasztok!

A suppressort (természetesen egyirányú) azért gondoltam, mert léteznek 1,5kW teljesítményű darabok is, így elég nagy zéneráramot megengedhetnék, ami a bázisáramot is fedezni tudná. Még nem számoltam a bázisáramnak utána, mennyi kéne 1,5A-es C-E áramhoz, de a darlington jó ötlet. Viszont kicsit nagyobb nehézség 400V / 100W darlingtont beszerezni, de majd "készítek" egy másik kis transzisztorból és az előbb említett darabból egyet. Köszönöm az ötleteket, nekiállok és majd kérdezek ha van még vmi..

Üdv, Tom
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Sziasztok!

Megépítettem 1 kapcsolást, rendkívűl egyszerű, reméltem hogy esetleg még nekem is működik.Hát nem.Ha bedugom a 220V ba akkor a kondenzátor elkezd halkan pattogni és ennyi.Ezt csak 1x próbáltam ki.Mit tudok eltolni egy ennyire 1xü kapcsoláson?Mi a gond?Van tippetek?
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Rossz kapcs rajzot linkeltem, mind1 a képen úgyis ott van minden.Itt a jó rajz.
http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=116&PHPSESSID=0206395ba94d69...9bbb0d
(#) patexati válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Milyen kondi??Hány votos??
(#) Neszeszellem válasza patexati hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
225J
250V AC van ráírva, de látszik a képen is.
(#) patexati válasza Neszeszellem hozzászólására (») Ápr 27, 2007 /
 
Szerintem cseréld ki a kondit és próbálj növelni az értékén lehet,hogy kicsi a kapacítása
(#) Neszeszellem hozzászólása Ápr 27, 2007 /
 
Nem lehet hogy a 250V os kondi nem elég, kellene vagy 400?
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem