Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   589 / 841
(#) Atys67 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Idézet:
„Figyelj oda, hogy többféle módosítás is bekerült idő közben, tehát célszerű a 4 végű változatokat keresni.”

Konkrétan ezért kérdeztelek Igen köszönöm, valamiért ma nem vagyok a toppon, lehet átsiklottam felette.
(#) sector99 hozzászólása Jan 27, 2015 /
 
Sziasztok !

Épített-e már valaki ilyen tápegységet és ha igen milyen tapasztalatai vannak ?
(ha esetleg nem idevaló a kérdésem, akkor megkérem a Moderátort, hogy tegye át)
Köszönöm !
(#) HERC válasza Proci_85 hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Jó akkor marad így.
És valakinek arra valami ötlet: (legelső hozzászólásom mostanság)
Hogy a voltmérő ne csaljon 0.1V-ot?
(#) Ge Lee válasza sector99 hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Az ennek az izmosabb változata, és inkább az SMPS labortápos topikba való. Gyakorlatilag egy step down konverter, ami rengeteg módon megvalósítható, céláramkörökkel de 555-el is.
De ez elé is kell az 50Hz-es trafó ami nagy, nehéz és pl. a toroid elő sem állítható normális formában otthon sem olcsón sem drágán, így én amondó vagyok hogy ha már smps labortáp akkor valóban legyen az, lásd PC táp átalakítás.
(#) sector99 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Köszönöm ! Azért vannak még azon az oldalon érdekes linkek, esetleg egy próbapaneles kísérletet megér...
(#) Zoltan Varga hozzászólása Jan 29, 2015 /
 
Sziasztok!
szükségem lenne egy 120V egyenáramú és 8-10A- os tápot megépíteni szabályozhható árammal, tudna ebben valaki segíteni valami bekötéssel ? a segítséget előre is köszönöm
(#) Ge Lee válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Nem írtad hogy ezt analóg módon vagy kapcsolóüzemben szeretnéd megvalósítani. Azt sem hogy stabilizált/szabályozott feszültségre van-e szükség, és hogy az áramot milyen tartományban kell szabályozhatóvá tenni.
(#) Zoltan Varga válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
bocs, analóg legyen . A feszültség stabilizált legyen és az áram szabályozási tartománya 0 és 8A között.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2015
(#) pucuka válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Ez így nem fog menni. Vagy a feszültséget szabályzod, vagy az áramot. Az áramot legfeljebb korlátozni tudod, de akkor a feszültség rögtön esni is fog.
Célszerűbb lenne ha azt mondanád, hogy mire szeretnéd használni a 120 V -os tápegységedet.
(#) Zoltan Varga válasza pucuka hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
nekem csak az áramot kell szabályoznom, a cél az, és a feszultseg az áram szabályozásával csokken ill. novekszik
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2015
(#) dara válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
120V 8A áramgenerátoros módban analóg szabályzással,fel ér egy lakásmelegítő teljesítményével.Mekkora bordát kéne rárakni?Beragadt a shif gombod.
(#) Alkotó válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Még így sem kerek a dolog.
A kimeneten folyó maximális áramot tudod beállítani. De ez csak akkor fog valóban folyni, ha kellően kis értékű ellenállás terheli a kimenetet.
(#) Zoltan Varga válasza dara hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Na jo , akkor igy mondom... a pozsonyi muszaki egyetem elektroenergetikai karán szukseg van egy ilyen tápra , ugyhogy a méretek nemérdekelnek, hanem az hogy van e valami segítség itt, vagy lépjek tovább máshol informálódni ez ugyben ....valami tipp??
(#) Zoltan Varga válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
képzelj el egy laboratóriumi tápegységet XXL verzioban....azon is az áramot tudod szabályozni, valami hasonló kell csak 1000W - os azaz 120V 8A
(#) pucuka válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Akkor kell építened egy 8 A -es áramgenerátort. Azt hasonlóan teheted meg, mint ahogy egy labortáp áramkorlátját készítik. Azzal számolhatsz, hogy jelentős teljesítményt kell majd elfűtened. Ha csak az áramgenerátor a cél, jobban járnál egy kapcsolóüzeművel.
(#) dara válasza Zoltan Varga hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Akkor jobban jársz ha Attila86 kapcsolóüzemű szabályzóját építenéd meg,abból ki tudsz venni 120V 8A.Hozzá egy kapcsolóüzemű tápot,és nem lesz negyed négyzetméteres és harminc kilós,hanem két kiló és kicsi.Vagy gugli a név szerint,vagy itt keresed,SMPS néven.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2015
(#) Zoltan Varga válasza dara hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Köszönöm
(#) Justo hozzászólása Feb 4, 2015 /
 
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni, szertnék építeni egy labortápegységet ami 0-40V 5A tud és +- legyen. Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Justo válasza Justo hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Az alábbi kapcsolásról mi a vélemény? Vagy esetleg ez: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Alkotó válasza Justo hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Ha tisztán áteresztős tápot akarsz, akkor a feszültség és az áram szorzatát próbáld 100-120W környékén tartani. E nélkül nem tudod a hőt kezelni. Pl. 40V/3A.
(#) Justo válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Ez mellett döntöttem: Labortáp

Először is ha én +- tápot szeretnék, akkor ebből a kapcsolásból kettőt építenék, az úgy jó lesz?
Egy 300VA trafót tekertetnék hozzá aminek 5 szekunder tekercse lenne az alábbiak szerint: 4*18V 4A, és 1*12V 1A.
Így egyenirányítva pufferelve lenne ugye 2*50V a 12 voltos ágról pedig menne a ventilátor és a mérőműszerek, stb.
Ha előválasztót is építenék bele akkor ez jó lenne: Előválasztó
Hővédelemnek az alábbi kapcsolás: Hővédelem
Még annyit szeretnék kérdezni, hogy a PTC-k mi célt szolgálnak a kapcsolásban?
Előre is köszönöm!
(#) Alkotó válasza Justo hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
1. A választott tápegység szerintem ügyes, nekem is van belőle, magam is ezt javasoltam volna.
2. Trafó ügyben hiányos a paraméterezés. Továbbra is azt tanácsolom, a kimeneti áram és feszültség szorzata ne lépje túl a 120 W-ot.
A tekercsek tápegységes része (4x18V/4 A) ideális Ukimax=40 V-ig. Az áramot csak azért gondolom 4A-nek, mert így kihasználható a 300 W.
A kiegészítők táplálását nem jól gondolod. Feltételezem, mindkét tápegységen mérni akarod az áramot és a feszültséget is. Ha mondjuk ehhez általánosan elterjedt 200mV-os alapműszereket használsz, és pl. azok közül választasz amikhez én terveztem panelt, akkor oda 4 db független 8V-os tekercs az ideális, egyenként 0,5A-es terhelhetőséggel. E mellé jól jöhet valóban még egy olyan tekercs, amiből 12V egyenfeszültséget lehet nyerni. Ez lehet 12V-os tekercs, amit utána stabilizálsz, de nálam egészen jó bevált Reloop remek gondolata, ahol 9,5V-os váltófeszültséget használ, amit csak pufferel, és így némi hőtermelést el lehet kerülni (Prolo007-nek is vannak ilyen irányú remek gondolatai)
Ez összesen 9 tekercs a trafón a primeren kívül.
3. Előválasztónál több dolognak is teljesülnie kell, ennek használatát nem javaslom. Ha indokolt a nagy feszültség és nagy áram is egyben, akkor Attila86 SMPSII tápját javaslom választani, ami 50V/10A határadatokkal rendelkezik. Ez már egy automatikus előválasztóval rendelkező tápegység.
4. A hővédelmet többféleképpen lehet megközelíteni. Amit te linkelsz, abban relés kapcsolás jön létre. Ez is jó lehet esetenként, de véleményem szerint Proi007 NTC FAN4 vagy NTC FAN6 kapcsolása sokkal jobban használható. Ezek azt tudják, hogy figyelik a hőmérsékletet, és annak már enyhe növekedése estén is elindítanak egy ventilátort, de még egészen lassan. Aztán ahogy nő a hőmérséklet, egyre gyorsabban forog a ventilátor. Ha esetleg a maximális fordulat mellett sem sikerül visszahűteni a készüléket, akkor ott is van relé, ami ilyenkor pl. lekapcsolhatja akár a hálózatot, akár a terhelést, vagy egyéb módon is beavatkozhat. Javaslom mindkét hővezérlőt megnézni (az egyik látványosabb, mert led-sor is van hozzá, de a másik is teljes értékű)
(#) Justo válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Igen a 4A azért gondoltam, hogy kihasználva legyen a 300VA.
De lehet egy ilyen felosztás is: 4*18V 3,8A és 2*12V 1A
Az alábbi műszerre és ventilátorra gondoltam: Műszer Ventilátor
Mind a kettő 12V-ról üzemel (Ezzel stabilizálnám). Nagyon tetszik az általad ajánlott NTC FAN4(betáp: 12V) valószínű ezt fogom használni a hőfokszabályzós ventilátor helyett, már csak a védelem miatt is. A relét egy külön nyákra kell építeni? A +- táp akkor ezzel így megoldható? A diódahidakat ki lehet váltani ilyennel?
Az előválasztó akkor részemről elfelejtve, majd én kiváltom szerepét odafigyelve.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2015
(#) Alkotó válasza Justo hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
A közös műszereknek általában korlátai vannak, de nem ismerem azt, amit választottál.
Ha a tápegységeket egymáshoz akarod kapcsolni (ést ezt teszed, mikor szimmetrikus tápot akarsz), nem elég ha a tápegységnek külön szekundere van. A mérésnek is függetlennek kell lennie.
Ha az árammérshez külön sönttel rendelkező műszert használsz, akkor az azon eső feszültség hibaként jelentkezik.
(#) Justo válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Átgondoltam még egyszer az egészet.
Csak egy szimpla tápot építek.
Egy 150VA trafót csináltatok hozzá 2*18V 3,5A és 1*12V 2A.
Építek hozzá egy NTC FAN4-es hővédelmet.
A szimpla táphoz sem lesz jó az előbb linkelt műszer? Találtam ilyet is: Műszer
Te milyen műszereket ajánlanál hozzá?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2015
(#) Alkotó válasza Justo hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Nem azt mondtam, hogy nem jó, hanem hogy nem ismerem.
Én ehhez hasonlókat használok. Ez nem ajánlás, de mindenképpen egy jó lehetőség. Ha ilyen, vagy hasonló műszert akarsz, akkor a trafóra kell 2 db 8V/0,5A-es tekercs (műszerenként 1-1).
(#) balint730 válasza Justo hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Nekem is egy ugyanolyan Volt és Amper mérőműszerem van de nem vagyok vele megelégedve sajnos az áram mérés pontatlan kb 10-20%ot tér el a Volt mérése lassan frissít de az viszonylag pontos.
(#) abacs hozzászólása Feb 7, 2015 /
 
Sziasztok!!
Az a kérdésem lenne hogy valaki epitette-e meg ezt a szabalyozhato tapegyseget?
Erdemes-e megepiteni??
(#) scooby_ válasza abacs hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Volt már aki megépítette, és tudtommal neki az áramszabályzás nem működött normálisan.
(#) Justo válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Rendben, átgondolom még ezt a műszeres dolgot.
Segítséget szeretnék még kérni?!
Hány W-os ellenállásokat szerezzek be?
P3-as és P4-es potméternek ez megfelelő: Poti
P1 P5a P5b / P2 P6a P5b milyen potméter kell ide?
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2015
Következő: »»   589 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem