Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   588 / 841
(#) _Turul_ hozzászólása Jan 18, 2015 /
 
Üdv!

Valaki tudna mutatni egy használható tápegység rajzot? Nézelődtem a neten, de elveszek a kapcsolási rajzok között, nem tudom, melyik lenne az ideális...
Nagy vonalakban ilyesmi kellene:
- két szabályozható stabil kimenet, +20 és -20 voltig
-áramkorlát
-(a bonyodalmak elkerülése végett mellőznék minden mikrokontroller félét, illetve digitális kijelzés sem kell)
Nem tudom milyen egyéb szempont van még, most ez jutott eszembe.

A trafón kivűl még semmi sem fix, ez középen csapolt, két szélen 16,5-16,5V, illetve 60VA-s.
(#) Ghoost válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 18, 2015 / 1
 
Ha szet tudod szedni a kozepcsapolasos trafodat,
akkor tudsz 2db 18VDC Umax es 1.5A Imax parameterekkel rendelkezo analog --ALKOTOS vagy Prolli007-- tapegyseget epiteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2015
(#) dara válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
A neten néztél?A topikba is néztél?Ahol kérdezel?Itt bevált kapcsolások vannak teljes doksival benne a nyák rajzal a topik meg nem a digitálisról szól hanem az analogról.A hozzászólások alatt van egy kis nyil oda rakod az egeret lenyilik,képek és választasz amilyen tetszik.Képek bal sarkában narancs nyil,rákattintva oda vezet a hozzászóláshoz.
(#) Ge Lee válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 18, 2015 / 1
 
Azt nem írtad hogy csak áramkorlát kell, vagy pedig annak is szabályozhatónak kell lennie. Tehát elég ha mondjuk 1 vagy 2A-nél korlátoz, vagy mondjuk 50mA-en is kell korlátoznia.
Előbbi eset rém egyszerű, utóbbi már macerásabb. Sima egy kimenetű labortápban az az egyik legjobb aminek a rajzát nemrég csatoltam, egy 723-as IC benne a szabályozó. Szimmetrikusban pedig van az ELPS-1 fantázianevű, ott egyetlen potival tudod szabályozni a pozitív és a negatív oldalt is egyszerre, már ha nem akarod külön-külön, más feszültségekre állítani.
(#) _Turul_ válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Köszönöm a gyors választ, ALKOTO tápjának a leírását meg is találtam, úgyhogy valószinűleg ebből indulok ki.
(#) Ge Lee válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
Érdemes is, mert az szerepelt mind közül a legrosszabbul a tápok dinamikus tesztjén. Bővebben: Link
(#) Ghoost válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
En lennék kinek a tápja oly siralmassan szerepelt a vizsgálaton.
Az a táp Umax:45VCDC adattal rendelkezik.
Viszont van nékem még egy tápegységem ugyanazon kapcsolasirajz alapjan készitve, minek Umax-a: csak 17VDC. lehet az jobban teljesitenne ....
(#) Csupasz válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2015 1 /
 
Lehet, de hobby célra, ár/érték arányát tekintve szerintem akkor is a legjobb!
(#) _Turul_ hozzászólása Jan 19, 2015 /
 
Belenéztem Alkotó pdf-jébe, ott azt írja, hogy maga az elektronika 24V-ról működik, viszont ezt az én trafóm nem éri el. A közepéhez képest 17,2V-t mértem, amiből egyenirányítás 22,6 lesz, ha jól számolom. Nem tudom, ez így elég-e egyáltalán ahhoz a táphoz, igazából kezdőként annyira nem értek hozzá.
Meg ez a teszt is elbizonytalanított kicsit.
Egyébként valami olyasmire gondoltam, hogy +-15V (minél több annál jobb), 1-1,5A maximum, "áramkorlát" alatt pedig arra gondoltam, hogy szeretném áramgenerátorként is használni, tehát szabályozható kellene, hogy legyen.
(#) Proci_85 válasza HERC hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
A gyári kapcsolás innen való: Bővebben: Link
R7-es ellenállás van betéve, ami 0.47 Ohm, tehát már nem is 0.6 Ohm.
Nekem az eredeti, imént linkelt kapcsolás szerint működik 2008 óta gond nélkül.
(#) abcdabcd válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
Azt azért vedd figyelembe, hogy ott az "Alkotó-féle" tápot kimeneti kondi nélkül tesztelték, ilyen kondi volt a többi tápban, sőt gyári tápoknak is általában a tartozéka, ha megnézel fok-gyem-es műszerkönyveket, vagy pl én most hirtelen Agilent kapcsolási rajzokat találtam, azokban is mindben mutatja a rajz, hogy ott a kondi a kimeneten... lehet nem véletlenül... bár ugye kondival készült teszt végül nem került ki ide az oldalra, ha valaki kipróbálta esetleg kirakhatná nekem nincs ilyen tápom, így nem tudom kipróbálni...

Agilent rajzok:
Bővebben: Link -87.oldal "Filter caps" a kimenetnél jelölve
Bővebben: Link - 16. oldal, C3 szintén a kimenet környékén..

FOK-GYEM rajzok:
FOK-GYEM 9193 - szintén LM324-gyel Bővebben: Link -25.oldal 220u
"klasszikus" TR-9178, MC1466-os IC-vel szintén 220u + még egy 22u Bővebben: Link

Rigol táp videója:
Vagy például itt a videón 18:26-nál (elvileg ott kellene megnyílnia) Bővebben: Link Rigol DP832 ez egy relatíve drága teljesen digitálisan vezérelhető táp, itt is látszik a kondi, nem is akármekkora, 1000u-s...

De gondolom lehetne elég sokáig sorolni még bár nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy kondival mekkora a túllövés, ahhoz ki kell próbálni..
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2015
(#) Ghoost válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 20, 2015 /
 
Szia! Ha kicsit olvasgatsz a forum eyen temajanak oldalain, talalkozhatsz olyan hozzaszolasokkal is, amikor azt veseztuk, ki, hogy melyik is az a minimum amirol meg a tap egyseg eljar. Ha a 24V Zener helyett 12V vagy 15V-at hasznalsz,- a megfelelo aramkorlatozoval- maris elobbre vagy a sikeres megvalositasban.
(#) _Turul_ válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 22, 2015 /
 
Köszi, elvileg mindent megtaláltam, ami kell.

Még egy kérdésem lenne, 2n3055-ösökön kívül kerül-e még valami hűtőbordára?

pdf
(#) abcdabcd válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 22, 2015 /
 
A BD244-es meghajtót valószínűleg, még szintén nem árt feltenni... de amúgy szerintem a 3d-s látványterven rajta van, hogy a bordára mit kell rakni... ha azt megnézed..
ja de amúgy a terv amit használsz nem a legújabb van 2.7.4-es is és mintha abból is egy v2-re is emlékeznék...
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2015
(#) _Turul_ válasza abcdabcd hozzászólására (») Jan 22, 2015 /
 
Igen, van 2.7.4 v2, az alapján próbálom csinálni, ez a 2.7.3-as pdf azért kellett, hogy legyen valami fogalmam az egészről, mert szépen le van benne írva minden.
(#) neogeo2 hozzászólása Jan 23, 2015 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a 2.7.4v2 tápot. Működik, de valami még nem teljesen kerek. A feszülség- és áramkorlát állítás teszi a dolgát. Szépen tartja a beállított feszültséget a kimeneten. Majdnem minden alkatrész az eredeti tervek szerint került beépítésre. Kivéve az 1n4001 és 1n4002 helyett lett 1n4007, ill. a pufferkondi lett 6300µF/50V. Valamint a panelműszer feszültségosztójához tartozó ellenállásokat és a kimeneti kondenzátort kihagytam. Áteresztőtranzisztornak TIP3055 típust raktam. Az trafó 29V (terhelve 28V). A terhelés egy 12V21W-os izzó a kimeneten. A C1 + lábán 38V van (izzóval 33,6V-ra csökken).

Az IC 1-es lábán mindig stabilan 9,9V mérhető. A Z3 árama 44mA. Ez soknak tűnik. Alkotó leírásában 10-15mA van írva. Az R2 most 820ohm, ezen nyilván akkor emelni kellene, ezt meg is fogom próbálni estére. Vagy ne foglalkozzak vele?

Az IC 4es és 11es lába között 28.8V -ot lehet mérni. Itt nem 24V kellene hogy legyen?

A Z2 anódján -4.4V van. Ez gondolom baj, de mi okozza? Lehet a két 1n4007 a bűnös?

Az áramhatárt jelző LED nagyon halványan világít, az IC 7es lábán 3.2V-ot lehet mérni. Kicseréljem az R19-et egy kissebbre?

A P4 trimmer elég érdekesen viselkedik. Nagyjából 1/3-ad állásáig emelkedik a maximum kimeneti fesz., majd csökkenni kezd. Nagyjából 29-30V-ig lehet beállítani a maximumot (ez van 1/3-nál). Ez miért van így?

Elnézést a sok kérdés miatt és köszönök minden segítséget!
(#) Hp41C válasza neogeo2 hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Idézet:
„A Z3 árama 44mA. Ez soknak tűnik. Alkotó leírásában 10-15mA van írva. Az R2 most 820ohm, ezen nyilván akkor emelni kellene, ezt meg is fogom próbálni estére. Vagy ne foglalkozzak vele?”

Csökkentsd az áramot kb 10 .. 15 mA -re.
Idézet:
„Az IC 4es és 11es lába között 28.8V -ot lehet mérni. Itt nem 24V kellene hogy legyen?”

Itt a pozitív és a negatív táp közötti feszültséget kell mérned: +24 - (-4.4) = 28.4V. A feszültség helyes.
Idézet:
„A Z2 anódján -4.4V van. Ez gondolom baj, de mi okozza? Lehet a két 1n4007 a bűnös?

Nem a diódák a bűnösök, hanem a zener túl alacsony munkatonti árama. Az R18 (3k3) ellenállás nem biztosít elegendő áramot a terhelésnek és a munkaponti áramának. Az 1N4733A -nak pl. 49mA a tesztárama. Csökkentsd az R18 értékét, hogy a feszültség beálljon a névleges 5.1V -ra. Illetve biztosíts egy kis tartalékot is.
(#) costom hozzászólása Jan 24, 2015 /
 
Megépítettem a LPSU3A50V-v3.1 -es tápegységet az általatok közzétett közzétett tervek alapján.
Remekül működik, köszönet a szerzőknek!
Viszont a potenciométeres szabályozással nem vagyok elégedett.

Szeretnék hozzá egy digitális áram és feszültség szabályozást készíteni, rotary encoderrel és AVR -el vezérelt digitális potenciométerrel.
A kérdésem az, tudnátok e ajánlani ehhez egy digitális potenciométert min. 10 biteset és ha lehet I2C meghajtással amit itthon is be lehet szerezni elfogadható árért. (esetleg SPI ha nincs I2C)
(#) qvasz2 válasza costom hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ez analóg labortáp topik. Van digitális tesója, ott kéne érdeklődni!
Vagy ha csak az alkatrész beszerzés a kérdés, akkor a "vásárlás, hol kapható? " topikban!
(#) costom válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Az a baj, hogy nem tudom milyen digitális potit érdemes használni, ami megfelel a specifikációknak. Ráadásul ez kimondottan egy analóg labortáp moddolása lenne, szóval szerintem itt a helye. A másik topik meg teljesen kihalt.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) Kovidivi válasza costom hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ne digitális potit, hanem DAC-ot keress. A DAC-kal előállítod a referencia feszültségeket, és kész. DAC-ot honnan szerzel, az már másik topichoz tartozik. Vagy előállítasz pwm jelet, és RC szűrővel készítesz belőle DC feszültséget. Utána már csak kalibrálni kell.
(#) neogeo2 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget!

Idézet:
„Csökkentsd az áramot kb 10 .. 15 mA -re.”

Megtörtént, 13mA viszont ehhez 2K7-re kellett cserélni az R2 ellenállást. Ez nem igazán vág egybe az Alkotós leírással. Mondjuk mindegy mert így jó.

Idézet:
„Nem a diódák a bűnösök, hanem a zener túl alacsony munkatonti árama. Az R18 (3k3) ellenállás nem biztosít elegendő áramot a terhelésnek és a munkaponti áramának. Az 1N4733A -nak pl. 49mA a tesztárama. Csökkentsd az R18 értékét, hogy a feszültség beálljon a névleges 5.1V -ra. Illetve biztosíts egy kis tartalékot is.”

Igazából a Z2 a bűnös. Kiszedtem és egy 2K ellenállással sorba kötöttem. Adtam neki 12V-ot záróirányba. Ekkor mértem 4.4V feszültséget rajta. Hétfőn megyek másik zenerért.

A P4 trimmer is jó már, azért gondoltam hogy valami rossz, mert az első beállítási próbálkozásomkor le volt véve nagyon kicsire az áramkorlát, valamint a trimmer is fordítva működik (balra tekerve növekszik a kimenő fesz.). Szóval becsaptam magam.

A LED is jó már, 8mA kevés volt neki és ezért világított halványan. R19-et cseréltem ki.
(#) Hp41C válasza neogeo2 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Milyen jó, hogy vasárnap van! Ne dobd ki az 5V1 zénert! Nézegess egypár adatapot:
ZPD5V1 - Vishay: Figure 7. Ugyan az 5V1 nincs rajta, de a 4V7 és az 5V6 vonala között lesz. Az ábráról leolvasható, hogy 20mA áramnál a 4.7 V -os görgéje a 4.0V, az 5.6V -osé 5.1V letörési feszültséget ad meg. Alacsony áramnál a dinamikus ellenállásuk is igen nagy.
Nézd meg, a névleges feszültséget 100mA -nál érik el a karakterisztikák.
1N4733A - Vishay: Sajnos görbét nem találtam, de 1mA -nél a dinamikus ellenállás 550 ohm, míg 49mA -nél 1 ohm.
BZX55B5V1 - Vishay: Figure 8. Az alacsony feszültségű típusok karakterisztikája 20mA alatt igen görbe.
A 3.1 mA áramra mért 4.4V még jó is lehet. A 2k2 ellenállást cseréld le 220 .. 270 ohm -ra (25..30mA). Egy mérést megér...
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Valamit benéztél! Egyrészt nem vasárnap van, de ez mellékes. Viszont a ZPD sorozat 500mW-os. Az 5V1 abszolút maximális árama nem érheti el a 100mA-t, mert megsül!! A karakterisztikán pedig jól látszik, hogy 5mA alatt görbe, felette egyenes.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) Hp41C válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Köszönöm a helyreigazítást, a sok megnyitott adatlapot nézegetve sajnos a ZY sorozatból vettem az adatokat, nem a ZPD -ből. Bocsánat.
De a lényeg még mindig igaz, a 3.1 mA még görbült szakaszon van, egy kicsit tovább kellene emelni a munkaponti áramot.
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Így igaz, legyen az áram 10-15 mA között, ahogyan Alkotó is leírta.
(#) _Turul_ hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Ha nem szeretnék semmilyen panelműszert beletenni, az egész, jobb alsó sarokban lévő részt kihagyhatom?

2.7.4 v2 PDF
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) Alkotó válasza _Turul_ hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A "C"-vel jelölt részt kihagyhatod, az csak a mérés osztóit tartalmazza. Azért van a rajzon és a panelon is rajta, mert a labortápba mindenképpen kell valamilyen mérés, és ha már kell, akkor jó azt a legcélszerűbb helyre tenni.
(#) Atys67 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Alkoto, ennek a tápnak hol találom a nyáktervét?
(#) Alkotó válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 25, 2015 / 1
 
A kereső neked is éppen olyan mint nekem, de találomra pl. Itt és itt és itt és itt és itt és még néhány egyéb helyen is.
Alapvetően 3 féle terv van, TO3 tokos tranyóhoz, lapos tokozáshoz, és huzalozáshoz. Figyelj oda, hogy többféle módosítás is bekerült idő közben, tehát célszerű a 4 végű változatokat keresni.
Következő: »»   588 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem