Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   152 / 227
(#) Collector válasza TheBartucz hozzászólására (») Okt 3, 2011 /
 
Ez DRSSTC. Ezt építem: Bővebben: Link
Először jobb egy működő verzión kitapasztalni, amit ki lehet. Nagyjából már mindent értek ezen a konkrét kapcsoláson, majd először szkóppal le kell ellenőrizni, hogy mindenhol az elvárt időben az elvár jelek jönnek-e. Azóta már vettem HGTG40N60B3-akat, igaz eredetiben A4-ekkel van megcsinálva, ami jóval többet bír, de ezek olcsóak voltak legalább.
Bővebben: Link
Fontos, hogy ezekben nincs védődióda, azt külön kell tenni rá! Én SF68-akat fogok használni első körben.
(#) marksman hozzászólása Okt 8, 2011 /
 
Beraktam a C4 -et (3.3 nF) , az L4 -et pedig be se raktam , és mégis sokkal jobb lett , nagyobbak meg fényesebbek a szikrák . Így már több mint 14 cm es szikrákat sikerült elérnem kíváncsi vagyok milyen lesz majd ha az L4 -et is berakom.
(#) velkey hozzászólása Okt 13, 2011 /
 
Elkészültem a GU81-es teslámmal, a nagyfeszt 2 db sorbakötött szekunderű olaj alatt lévő MOT szolgáltatja. A Szikrák 25-30 centi között mozognak de eddig igazából nem volt időm kihangolni. A szikrákba bele lehet nyúlni csak éget, nem ráz. A Primer köri kondi 1.8nF és 10 réteg PE fólia van a fegyverzetek között. A Szikrák inkább sárgák mint kékek. Ennek m az oka? A nagy teljesítmény?
(#) belganarancs válasza marksman hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Pöpec lett,gratula!
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Sárga szikra oka, valahol nátriumvagyület van a plazma környékén, tisztítsd meg a tetőkapacitást. Ha a nagy teljesítmény okozná, a hegesztőív miért nem sárga?
25-30 centis szikrák esetén az már éppen ki van hangolva. Ennél nagyobbat csak staccatoval lehet elérni.
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Újat raktam rá, de semmit se változott (jelenleg egy vasszög van ott). Pontosan mit csinál a staccato? Ja és az anód is eléggé melegszik. Lehet mégsincs jól kihangolva?
(#) joseyy válasza velkey hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Üdv!
Úgy emlékszem, foglalkozott Collector a staccato-val ebben a hozzászólásában

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_371548.html#371548
(#) velkey válasza joseyy hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Akkor ezt megépítem. Hogy kössem be majd a kapcsolásomba?
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Bővebben: Link
Nekem 10 másodpercbe telt megtalálni, talán neked is menni fog.
(#) marcellus96 hozzászólása Okt 15, 2011 /
 
Sziasztok tegnap este kinyírtam kettő BD245C-t a Tesla tekercsemben.36V 20A-ről hajtottam meg.Nem felelt meg a hűtésre a Cooler Master Hyper TX 3.
Az szikrák gyönyörűek voltak...egy darabig
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Tehát a fűtés semlegesére megy a staccato kimenete, és a nagyfesz negatívjára a staccato földje. Hogy tudom megállapítani fázisceruza nélkül, hogy melyik a semleges?
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Nem ismerek ilyen fogalmat, hogy a fűtés semlegese. Szerinted egy trafónak van polaritása?
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Nincs, elnéztem, a nullra gondoltam.
(#) _BiG_ válasza velkey hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
A közvetlen fűtésű csöveknél van olyan, hogy fűtésközép, akkor az a katódkivezetés, vagy amit a katalóguslap annak jelöl, illetve a félközvetlen fűtésnél meg az a kivezetés, ahova a fűtés egyik fele és a katód közösítve van. Oda kell kötni a staccato "melegpontját".

Arra nagyon ügyelj, hogy a közös pont - nevezzük földpontnak, de ez nem azt jelenti, hogy össze is van kötve bármiféle valódi földeléssel - is a nagyfeszültségű kör része! Tehát a staccato táplálását is csak olyan trafóról szabad megoldani, amelyben a primer és a szekunder tekercs legalább olyan jól szigetelt egymástól, mint a MOT-é!

A staccato jó árnyékolása meg különösen fontos! Csak vaslemez doboz (például egy rossz PC-táp doboza) megfelelő erre a célra. De a szabályzógombok csak jól szigetelő, vastag műanyag darabok lehetnek, illetve a potenciométerek közül csak a műanyag tengelyű a jó! A csatlakozók, kábelátvezetések jó szigetelése (vastagság, távolság!) is nagyon lényeges!

A staccato áramkörét és tápját jól el kell szigetelni ettől a doboztól és a dobozt földelni kell. Különben a nagyfrekis tér "megsüti" az áramkört.

Én jártam úgy, hogy a szkóp mérőfejét egy fém forrasztássegítő csipeszes állvány fogta (nem messze a szekundertől) és az a földelt fém pákatrafó dobozán állt. Bizonyos hangolásnál a doboz és az állvány lábazata közül fényt láttam kivillanni. Kiderült, hogy a nagyfrekis tér által indukált feszültség az állványláb és a doboz közti (nem vékony) festéket átütötte és szép ívkisülést hozott ott létre. Úgyhogy a staccato is ki van téve ennek a veszélynek, ha nincs jól leárnyékolva, szigetelve!
Ja, a pákatrafón a bekapcsoltságot jelző LED-et ki is nyírta ez a nagyfrekis tér...
(#) ekkold válasza marksman hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Jól eltalált tekercs lett, hogy 14cm-t átüt. Milyen huzallal készült a szekunder és kb. hány menet?
(#) marksman válasza ekkold hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
21 cm hosszan van megtekercselve 0.2 mm -es huzallal
(#) velkey válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
És milyen Fetet használjak benne? Akkor a staccato földje a mot mínuszára a melegpontja pedig a katódra. És a mot negatívja akkor nem lesz a katódon ugye?
(#) _BiG_ válasza velkey hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Épp ez a staccato lényege, hogy a katódot leválasztja a "földpontról". Ki-be kapcsolja a negatív tápfeszt.

A FET minél nagyobb feszültségtűrésű legyen. Ennyit tudok mondani. Azt hiszem, 1600V-os is van.
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Miért akarsz pont tranzisztort használni? Lehet triakot vagy tirisztort is, azok eleve olcsóbbak, és nagyobb feszültségűek többnyire.
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
És elméletileg el kéne viselnie a 2 sorbakötött mot feszültségét?
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Miért, a 2 trafó közé akarod bekötni? Át kéne nézd az egész rajzot, hogy hol, milyen feszültségek vannak. Az, hogy valami ebben a körben van, nem jeleneti azt, hogy rajta rögtön csúcsfeszültség esik. Rajzold le magadnak az egészet a staccatoval, ha úgy nem megy, készíts magadnak egy helyettesítő rajzot. Nekem anno volt egy staccato nyáktervem, amit csináltam, csak elpusztult párszor a vinyóm, így eltűnt a terv is. De a beültetést egy kész panelről le tudom fotózni, arról újra lehet tervezni gyorsan.
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 19, 2011 /
 
Nem a 2 trafó közé gondoltam kötni hanem a trafó egyik kimenete és a katód közé. Köszi már nem kell lefényképezned mert már megcsináltam hozzá a nyákot, holnap kezdek neki a beültetésnek.
(#) Collector válasza Collector hozzászólására (») Okt 20, 2011 /
 
Megtaláltam a staccato nyákják és beültetését, nem is tudtam róla, hogy fent van.
Bővebben: Link
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Hú ez azért szebb mint az enyém. De azért remélem ez is fog működni. A triacot is bele kell rakni a Faraday kalitkába vagy nem? Ma sikerült elérnem 33 cm-es szikrákat is. Az nagy gond a vörösen izzik az anód?
(#) Collector válasza velkey hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Baj, mert kiolvasztja az üvegburát hosszú idő alatt, meg csökken az élettartama.

Megcsináltam a primert a drsstc-hez. A változatosság kedvéért szürke 20-as pvc rudakból, excenteres esztergálással, és 15mm-es plexilapból, 6-os rézcsőből. Nem kell semmilyen rögzítés, minden passzol a helyére tökéletesen.
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Anódáramot hogyan csökkentsem?
(#) pcroland válasza Collector hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Szia! Klassz lesz. Kíváncsi leszek a végeredményre. Közben én elmerültem a PIC-ek világában, szóval semmit nem haladtam a Tesla tekercsel. Viszont úgy döntöttem, hogy kisebb 2MOT-osat építem meg. Adtál hozzá adatokat is. 100nF, forgó szikraköz flexel, 0.5-ös huzalból 100mm-es csőre 1000. Viszont a primert nem írtad le. Azt leírnád nekem?
(#) velkey válasza Collector hozzászólására (») Okt 27, 2011 /
 
Mekkora áramú legyen a triak?
(#) velkey válasza velkey hozzászólására (») Okt 29, 2011 /
 
Az normális, ha a bal oldali (ábrán) IC melegszik?
(#) Collector hozzászólása Nov 1, 2011 /
 
VTTC trükkök.
Bővebben: Link
Nem tudom, hogy ekkora plazmát hogy csinál 1 trafóval, bár írta valahol, hogy ez orosz mikrosütőtrafó.
Ez meg valami forgó szikraközös VTTC, csak nem értem, hogy hova tette be a szikraközt, gondolom a táp és a primerkör közé.
Bővebben: Link
Következő: »»   152 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem