Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Légkondi készítése
 
Témaindító: Tomszy, idő: Jún 26, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 46
(#) lgyk hozzászólása Júl 18, 2007 /
 
A hidegebb, de magas páratartalmú levegőnél ugyanúgy meg lehet dögleni, mint meleg, száraz levegőben. Ha a relatív páratartalom 90% felett van, az emberi test képtelen az izzadással beállítani az optimális hőmérsékletet. Tehát amit hűtesz a szobán, annyi hővel többet fogsz magadban tartani.

Legegyszerűbb légkondi: két vékony, párhuzamos fémlemez, köztük levegő.

Relatív páratartalom mérésére van "hajas" módszer is, amikor egy hosszú hajszál érzékeli a nedvességet.
(#) fester hozzászólása Júl 18, 2007 /
 
A hajat vágom mert szakmába vág.
de ezt a klima elgondolást kifejtenéd bövebben?

"Legegyszerűbb légkondi: két vékony, párhuzamos fémlemez, köztük levegő."

ez semi párát nem csinál a helyiségben csak a padlástérben a párologtato.
Viszont jelen pillanatban nem is sokat ér.

Ugyhogy ha nem haraszotok meg szét is kapom és vissza teszem a kutvizes hütésre...

A kisérletet befejezem.
(#) somtibi válasza fester hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Szia!

Figyelemmel kísértem a párologtatós projektedet.

Szerintem ott a bibi, hogy a párolgás során elvont hő magát a párologtatást segítő átáramló levegőt hűti.

A vatta, vagy egyéb szálas anyag általában elég rossz hővezető, így a szálak felülete hideg, a víz pedig meleg marad. Az a lényeg, hogy a bolyhos anyag minnél nagyobb felületet biztosítson az elpárologtatáshoz. :yes:


Ha egy kis időm lessz, én is csinálok pár kísérletet, mert továbbra is életképes ötletnek tartom!

Az én elképzelésem szerint az átáramoltatott levegőt kell egy levegő-levegő hőcserélővel a helyiségbe juttatni, igy a legjobb a hatásfok, és így kinnt marad a pára.

Ilyen hőcserélő készíthető pld. golyómintás alu fóliából, amit lapokra vágva, megfelelően összerakva elég olcsó lehet.

A konstrukció majd a mérések után alakul ki.
(#) fester válasza somtibi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szia
Teljes mértékben elfogadom amit irtál!
Az igazság hogy egy egyszerü kisérlet után megjött a kedvem hogy egy picit nagyobban valamit épitsek.
Ami ithon volt abbol dolgoztam és az nemsok minden volt.
Egyszerü hétköznapi dolgok.
megprobálkoztam egy rajzal.
Nem lett valami szép,de talán lehet szemléltetni a berendezés felépitését.
Erröl a (golyómintás alu fólia) mit lehet tudni?Mert megvallom öszintén soha nem hallottam még idáig rolla.
Vagy legalábbis nem tudom hova tenni a dolgot mi lehet az..

Nagyon érdekel a téma,ugyhogy fogok még kisérletezni.

(#) Villám hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
És a mobil klímákról mi a vélemény? Nem a 10ezres párologtatóról, hanem ami rendes légkondi csak nem kell felszerelni, hanem bedugni. Oké,hogy drága, de ez rendes légkondi, hűt rendesen, mint egy split?
(#) csakip válasza Villám hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Nem sokkal korábban (is) írták.
Jól hűt, csak túl hangos, pláne alváshoz.
(#) Villám válasza csakip hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Én nem találtam hozzászólást, Szerkesztés/Keresés ezen a lapon végigmentem mobil és mobilklima szavakkal
(#) fester válasza Villám hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Nekünk évekig volt a fodrász üzletben!
Nyaranta töbször teljes szétszerelés a vizkö miatt.Naponta kétszer kellet tartályt tölteni,pedig nem kevés viz fér bele.
A vizlágyito csodaszerek drágák voltak és semmit nem értek.
Ez a véleményem rolluk.
Elég drágák,a mobilitást fizeted meg a magas árban!
Kell egy nyilás pl parapetes konvektort leakasztod és a göz csövet kitudod vezetni a kémény.ha nincs akkor falba egy Lyukat kell vágni hogy ki tudd vezetni a gözt.Pl a rendes kémény az nem jo,és nem is szabad!!!
Körülményes a használata.
Irodába szobába jo.
Pl anyámnak van egy a konyhában de ha elkezd fözni esetleg csirkét süt a sütöben akkor simán több van bent 30 foknál.
Szoval szoba iroda nappali..
nagyon fontos még az is hogy mig egy 2,5 kw os split klima idönként bekapcsol és hüvös van a helységben adig egy mobil klimába hordod a vizet és megsem áll a komplesszor.
Szoval ezzel akkor érdemes foglakozni ha olyan helyen dolgozol pl ahova meg veszed a klimát és nem kell othagynod,felmondás esetén,vagy csak hétvégére haza viszi az ember.
Én speciel családi házb senkinek nem ajánlom!
Én már csak tudom menyi vizet kel most naponta belehordani.
Azt meg senki megne emlitse nekem hogy desztilált viz,mert megsem éri meg honan napi 40 liter?

Röviden enyi

Nem elvenni akarom az emberek kedvét a mobil klimátol.
Ezek az én tapasztalataim!
De itt a lényeg tényleg az hogy MOBIL!!
(#) Villám válasza fester hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Az a baj,hogy ahol most vagyok, itt bármilyen szerelés kizárva, de konnektor van és a villanyszámlát nem én fizetem. A zaj nem baj, mert nem alvótársnak kellene, viszont 32fok van most bent és megbolondulok úgy érzem Nap nem süt ide, egyszerűen forró a levegő, éjjel 30fokra tud csak lehűlni a levegő full nyitott ablaknál. A helység kb 16nm2.
Szóval ha van vkinek fölös 100ezre, akkor ilyen helyzetben megfelelő lenne a mobil.
(#) fester válasza Villám hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Hát igen ebben a helyzetben csak a mobil jöhet szoba!
Ha megtudod oldani a viz utánpotlást,tehát vizcsap van.és kitudod vezetni a csövet a szabadba akkor elsö osztályu a dolog.
Nemtudom láttál már ilyen klimának a flexibilis csövét,tipus függö de átlag azért egy 80cm körüli a hossza.Csak hogy megtudd tervezni az elhelyezését..
Ha van rá lové érdemes a drágábbat megvenni mert az olcso husnak... közmondást mindenki ismeri.
(#) (Felhasználó 6087) hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Hello!
Beleolvasgattam a topicba de a hűtés mindenhol a kúti víz keringetése volt.
Incompba láttam egy kis lapocskát az egyik fele fűt a másik hűt a nevét sajna elfelejtettem. az eladó azt mondta hogy ez van a hűtőtáskákban is (az elektromosba).
Milenne hogyha pl egy 2 literes üvegre felszerelnék egy iet és abba tenném a vizet?
Van furt kutunk találtam egy ien vizkeringetős fűtőtestet rákötöttem a kuti vízre de csak picikét lehült szerintem semmit nem érne, de alapbol nem tudnám bevezetni a szobámba se szal ez halott dolog

(#) (Felhasználó 6087) hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Hello!
Kicsit keresgéltem a neten és megtaláltam hogy mi a neveeltier.
Talán nem is kéne ien vízkeringerős cuccos.
2 megoldás jutott eszembe.
az 1. rászerelni egy hűtőbordára és a ventilátor onnan szívná a levegőt. a teljesítménye nem lenne túl nagy.Ezt az elképzelésemet lerajzoltam... lehet hogy batári nagy baromság de ezt majd ti eldöntitek
2. megoldásnak meg azt gondoltam hogy magát a vízzel teli csöveket hűteném keringetés nélkül de szerintem ez nem jó ötlet

klíma.JPG
    
(#) makelele válasza (Felhasználó 6087) hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szia Csigácska.Szerintem te a peltier elemre gondolsz.Néhány oldallal visszább elég mélyen kivesézték olvass vissza.Az elektromos hűtőtáskákban legtöbbször jégakkut kell rakni és annak a hőjét vonja el egy venti.Ez az átlag olcsóbb fajta.Amit te említesz én olyat nem hallottam persze valószínű van ilyen is. A kútvíz remek megoldás hidd el én is ezt használom.Talán túl nagy volt amit rákötöttél és nem tudta lehűteni.Én is próbáltam egy 600-as lapradiátorral anno szart sem ér.A ventillátornak ugyanis át kell rajta szívnia a levegőt.Akkor lehűl és a hideget tolja le.Egyébként máshonnan szív és meleget fúj csak.Egy lada hűtő tökéletes megoldás erre a célra.Én egy órája sincs,hogy bekapcsoltam ezt Bővebben: LinkÉs máris 29 helyett "csak" 25 fok van.Szóval hatásos a kútvíz hidd el.
(#) (Felhasználó 6087) hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Hello!
És ha csinálnák egy olyat amibe jégakkut tennék:O
A ház hőszigetleve van szoval szerintem ha lehűtöm a szobám az sokáig kitartana...
(#) (Felhasználó 6087) hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
sok fórumon irják h lehet belőle klímát.
Hányadik oldalon beszéltek a fórumon erröl??
(#) makelele válasza (Felhasználó 6087) hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Bővebben: LinkItt volt róla szó. :yes:
(#) somtibi válasza fester hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szia!

A "golyómintás" elnevezést használtam, mert igazából a pontos nevét nem ismerem.

Biztosan láttál már radiátor mögötti hőtükröt. Ennek az egyik oldala vékony alulemez/fólia, melybe apró,domború mintázat van nyomva. Ehhez hasonlít.

Kb 0,2 tized vastag, és az iparban hőszigetelésnél használják, pld csöveken. Ezzel tekerik be a salak,-vagy üveggyapot szigetelőt, hogy ne szóródjon szét.

Na most ezt 1m széles tekercsekben lehet kapni.
Mivel elég vékony, és jó hővezető, továbbá ha egymásra rakjuk laponként, vagy feltekerjük, a domboru mintázat miatt nem ér össze, a levegő jól áramlik közte.

Ezért gondoltam, hogy jó hatásfokú levegő/levegő hőcserélőt lehetne csinálni belőle.

Ha kicsit több időm lesz, csinálok egy skiccet az elképzelésemről.
(#) lgyk hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
A légkondis felvetésem poén akart lenni (ha van fóliakondi, elektrolitkondi, papírkondi, akkor lehet légkondi is...).

Egyébként a fóliáról jut eszembe, hogy lehet olyan ablakfóliát kapni, ami a fény nagy részét (20-60%) átengedi, az infrát viszont visszatartja. Ehhez még áram sem kell.
(#) zsoltee82 hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Sziasztok!
Én is elkezdtzem törni a fejem valami házi klíma kreálásán, lévén hogy 40°C van odakinn, bent meg 30-32. Figyelem Fester próbálkozását, de úgy látom hogy annak az a baja hogy ő nem a megfelelő módon használja ezt a technikát. Én épületgépész vagyok (bár még nagyon kezdő) és beugrott valami: evaporatív hűtés. Itt arról van szó, hogy a vizet folyatják, csorgatják egy felületre, amin (vagy amentén) áramló levegő elpárologtatja azt és a párolgáskor felszabaduló hőt a levegőtől vonja el a víz. Ezt a levegőt vezetik a hűtendő helyiségbe (legalábbis egy olyan fajta megoldásnál, amit egy gyártónál láttam: http://www.agrotechno.t-online.hu/celdek.pdf Nagyobb rendszereknél hűtőtornyokban alkalmazzák, de ott több lépcsőben.)
Igaz, hogy a levegő a vízzel érintkezve fel is vesz a vízpárából valamennyit és így nagyobb nedvességtartalmú lesz, de pár fokkal hidegebb is.
Szóval Fester tervénél is szerintem nem a vizet kellene hasznosítani, hanem a levegőt. A levegő-levegő hőcserélő pedig a legrosszabb hatásfokú, nem értem miért írja somtibi, hogy a legjobb, annak nagyon kicsi a hatásfoka.
Nade nem okoskodok most többet, még nekem is utána kell nézni a dolgoknak, régen tanultam én már ezt (idestova 1-2 éve, de sokat felejtettem azóta)
Csak további jó kísérletezgetést, én is azt fogom tenni!
(#) fester válasza somtibi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szia
Tudom már mi az!
Aposnál raktunk ilyeneket a radiátor mögé!
Csak azon kozkás minta volt,domborunak nem mondanám,de van még belölle pár sarlang darab.Minden esetre hétvégén megnézem.
(#) fester válasza lgyk hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szia
Na ez ismerös.
Nekünk is van szintén a mühely ablakon+ajto ablak..Déli fekvésü hála a magasságosnak.Szoval pár éve le lett tükörfolizva!
Napközben nem látnak be kintröl,ha kint van sötét és világitunk a mühelyben megfordul a dolog.kinröl belátnak,mi meg ki nem látunk!

A lényeg hogy a gyufa fej nagyitoval melegitve nem loban lángra.8cm es nagyitoval prob
áltam.
Ez nagyon jol hangzik és érdekes kisérlet volt.
De olyan szinten forro maga a tükörfolia hogy az eszmáletlen. Nem álja az ember keze hoszu távon.
Ezért tavaly kivülröl az egészet beboritottuk alufoliával.
Ma voltunk melozni 6 nap szabi után.31 fok volt a mühelyben.
reggel 8tol estig max 27,5 fokig birta lenyomni a klima. 2,5 KW os azthiszem.
Megjegyzem fodrász üzlet,több száz vatnyi világitás .Tv,számitogép,melegviz+ a göze,a hajbol száritásközben felszabadulo pára.
Holnap reggel ismét alufolia felkerül az üvegre.
Anyival is jobb lessz.
(#) fester válasza lgyk hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Ja igy utolag hogy irtad le esett a poén!
(#) fester hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Az az igazság hogy én a levegös szálitást is agyalgattam ha visszanéztek a joval elöbre a hozzászolásokban.
Sajna nekem eccerüen az vele a bajom hogy nem verhetem hozzá szét a házat mert idöskoru apám az örjöngene.
Szoval én max a kb 10mm átméröjü benzinslaggal tudok mahinálni,hajlik stb és nem nagy lyuk kell neki a plafonba.
Szoval elmarad a családi vita és háboru.Inkább nyugodtabban élek.

Szoval kertesházban én ugy gondoltam hogy árnyékos északi oldal becsövezve 1,5m mélyen és esöcsatorna csövel.olcso foraszhato és vannak hozá könyök idomok,tökéletes,nekem az volna.

Ezt mostani tudással ha csak a hütés veszem figyelembe max 20 30 cm re ásnám és idönként kissé meg öntözném a füvvet vagy földet felette.
szaellö a föl közelbe aránylag azért van szinte mindig..

ha valaki olvsta a sivatagi hütö linket akkor az levágja mire gondoltam.
nedves homok,árnyék,szél, száraz meleg (forro)levegö.

CSak sajna én ezt nem tudom megvalositani.
Ezért a vizhütés,és vizes hö szálitás az egységek között.
(#) fester hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
még a végén veszek pár méter réz csövet.feltekerem S alaku kigyoba, összeütök 4 deszkábol egy keretet,Bele egy hungarocell tábla,arra folia,bele meg a csö kigyo,meg homok a kigyora,meg viz azt kész a sár.azt had szikadjon. meg egy piaci venti.

Na ez vicc volt de müködne.
Mondjuk a homokot elöbb vagy üveggyapotra vagy közet gyapotra cserélném.és a tetejére teném a csöveket... csak a proba kedvéért

Amugy meg azon agyalok hogy egy müanyag hordo kb 40 literes tele vizzel,ez mint tágulási tartály és a teteje nyitott és valamilyen anyag pl jofajta Lo-pokroc esetleg a széleire valami ami fentrtja a viz felszinen,vékony benzislag karikába hajtva uszoguminak.

Arre azért gondoltam hogy kb 5 liter viz van a barkasz hütöben és fél liter hideg viz semit nem ér a 30 fokos 5literhez keverve.
Tehát ha van 40 liter vizem aminek a felsö fele folyamatosan hül,és ha jo az elgondolás a tartály fele legalább hüvös vizzel lenne tele mert van idö kihütnei kb 5liter vizet .

Ergo nekem az lessz a legfontosabb kisérlet hogy 5-6 liter viz hütése pl 35 fokrol 24 fokra!
Ha már tudom menyi idö alat hülik le 5 liter,akkor kiszámolhato a 10 liter És akkor pedig már lehet tudni menyivel kell tulméretezni a viztartályom hogy mindig folyamatos pl 25 fokos viz áljon a hütöegység rendelkezésére!

Aztán lehet hogy egy baromság amit irtam de ilyen melegbe szerintem ilyen vacak h..ye ötlet megengedhetö.
(#) fester hozzászólása Júl 20, 2007 /
 
HEHE
Bocs hogy már megint én irok de reggelig elfelejteném..
Most hzrcoltam be a mobil klimát a faternak a nappaliba és kilogattam a csövetaz ajton csak lazán.

A lényeg az hogy megcsapot a csöböl a forro pára és végig az orrom elött volt a megoldás.
Mitöl mobil minek bele a viz ???
Hát a viz a kondenzátor.
Az igaz hogy forro a gáz és szinte göz képzödik a vizböl de ott a venti ami szivja le.
és az a fránya vizkö a rézcsöveken, ami köralakban van egymásra tekerve és a kétsorban!Mint tekercsdrot a vasmagon..

Csinálni kell egy hasonlot akár fékcsöböl csö kigyot,akár rendes nagyob átméröjü rézcsöböl és akkor hüthetitek a levegöt is , azt még én is tudnám használni.
Akár egy zsiguli hütöjét bele egy tepsibe állitva és körbe beboritani felmosfa ronygyaazt jol körbew drotozni, majd köré valami bukolat l azt egy venti,szivja vagy fujja!
Na mit szoltok???
Vagy jo pár 12 cm es pc ventivel körbe rakni,aszem 10 darab ép egy amper körül zabálna csak.

Ha valaki rá ér és van kedve kisérletezzen, mert nekem salynos gályáznom kell melohelyen!
(#) fester hozzászólása Júl 20, 2007 /
 
még érdekesebb ötllet,zsiguli vagy más auto hütöje ahol rikásabbak a lamellákolyasmire gondolok.

Valmi anyggal ami jo nedvszivo és nem tartja magában sokágig a nedvességet,olyannal egyszerüen betömni a lamellák közeit.

pl agyag vizzel jo elkeverve és beönteni az egészet.
Nemtudom a modellgipsz jo lenne e ,vagy egyáltalán az ötlet,
Igy közvetlenül a lamellák átvennék a (hideget)
Eszembe jutott még az apro fürész por is de az megdagad meg nehezn is szárad szerintem.
Esetleg szilikát téglát porrá törni és pl agyggal vagy nagyon kevés modellgipszel elkevri majd beönteni a hütüt.

az szivná a vizet magába iparosan...Több hülyeség már nem jut az eszembe.
(#) somtibi válasza zsoltee82 hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Szia!

Nem azt irtam, hogy a levegő/levegő hőcserélő a legjobb hatásfoku az összes ismert fajta közül, hanem hogy jó hatásfokút lehet készíteni a vékony alu lemezből.

Ha a levegő hőjét akarom átadni egy másik kör levegőjének, ez a legjobb hatásfoku megoldás.

Ha ezt vizes hőcserélő közbeiktatásával tenném (Levegő->Viz->Levegő), a veszteségek összeadódnak.
Szerintem.
(#) Moderátor hozzászólása (Felhasználó 6087) hozzászólására (») Júl 20, 2007
 
Megkérném csigácskát, hogy álljon le a szlengek használatával. Konkrétan a milyen szó helyett a mien használatát mellőzze!
Felháborító, hogy a jó helyesírásod ellenére, nem tudod vagy nem akarod helyesen írni ezt a szót! Még a csatolt képen is rosszul írtad!

Hagyd abba, mielőtt mások is átveszik!
(#) fester válasza (») Júl 20, 2007 /
 
Szia Deguss

Sajna nekem pocsék a helyesirásom és csomo mindent el is irok.Az asszony szerint dixlexiás is lehetek..
A másik meg hogy évek ota meglévö vezetéknélküli egér és billenyüzet,ami néha totál gáz,felit nem irja be amit gépelek,vagy a szoköz marad ki stb..

Mindig visszaolvasom és még lehetséges kijavitom a hibákat,de sajnos mindig marad benne valami.

Mindenkitöl elnézést amiért bogarászni kell az irományaimat.
(#) deguss válasza fester hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Itt szó sincs erről, ha mindenki megpróbál helyesen írni, az már rég jó! Csak azon akadtam ki egy kicsit, hogy csigácska szándékosan mien meg ien és hasonló szavakkal bombáz.
Következő: »»   10 / 46
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem