Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alacsony költségű digitális oszcilloszkóp
Lapozás: OK   106 / 118
(#) bbatka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 17, 2015 /
 
köszi,
Gratulálok , szépen haladsz.
(#) sirály12 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 17, 2015 /
 
Csak egy bizonyos TFT bekötés érdekel, vagy jó egy SSD1289-es vezérlővel ellátott is, mert azt már kezelgettem pic32-vel. Ebay-ról vehető darab volt, resistive touch-al, amiben ADS7843-as ic volt, ennek is megvan a forráskódja ha érdekel. A microchip-es demóprogram pár beállítás után tökéletesen kezeli a kijelzőt. Ha érdekelnek a beállítások, esetleg a bekötés, akkor szívesen segítek. Bár nem egy sebességbajnok, de annyi felesleges dolog van a demóban, hogy ezt nem is vártam el.
(#) bbatka válasza sirály12 hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Köszi, de egyelőre megteszi a GPeti1977 által belinkelt is.
(#) entorio hozzászólása Jan 20, 2015 /
 
Láttam olyan hangszoftvert, amely a számítógép audiobemenetét analízálja.
Mi van akkor ha ajelet esetleg valamilyen kis áramkörrel a számítógép audiobemenetére kötném?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2015
(#) pucuka válasza entorio hozzászólására (») Jan 20, 2015 /
 
A kérdésed nem ebbe a topikba való. Ha beleolvastál volna, láthattad volna, hogy ebben a topikban egy teljesen önálló digitális műszer fejlesztése folyik.
A kérdésed ebbe a topikba való
(#) GPeti1977 hozzászólása Jan 23, 2015 /
 
Sikerült megrajzolni a kurzort is hogy lehessen mérni.
A szkópon nem lesz gomb minden paramétert az érintőképernyőn levő szöveg bal vagy jobb oldali megnyomásával lehet változtatni, a kurzort is azzal mozgatom.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2015
(#) GPeti1977 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 23, 2015 / 1
 
Még hozzátennék pár képet összehasonlítva egy "gyári" szkóppal, a két mérőjel nem ugyanaz, persze az sokkal gyorsabb de ilyent építeni házilag szinte lehetetlen, meg abban van más titok is, azon egyből észreveszem az Aliasing effect-et az enyémen 5us / div eltérítésben a színsegédvivő frekvenciáját simán a tizedének lehet mérni mint valójában.
(#) bbatka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Gratulálok, szép eredmény.
(#) Laslie válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Szép eredmény!
Elérhető lesz a kapcsolási rajz és a FW utánépíthető változatban?
(#) GPeti1977 válasza Laslie hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Igen de még rengeteg dolog amit bele szeretnék tenni meg van ami nem tökéletes meg olcsóbb megoldás lenne jó.

Úgy néz ki belefutottam ebbe a problémába:
Bővebben: TLC5540 clk
Azaz a TLC5540 A/D átalakító kis órajelnél téveszt, valószínűleg kisül a belső tároló kondenzátora.
A kijelző modul irreálisan drága, de ez megépíthető olcsóbban, ide a rezisztív touch panel is jó.

Az IDT7202 IC-ket nem tudom gyárták-e még mindenesetre az Ebay-ről beszerezhető, most 7201 van benne de a kijelző nagyobb felbontása miatt IDT7202 kell bele amit most rendeltem meg legalábbis a helyettesítőjét az MK45H12N25, ezzel a dual portos RAM mal kényelmesebb megcsinálni mint a normál SRAM párhuzamos címezgetésével.
Még több trigger mód kell bele, most csak szoftveres él trigger van még benne.
A segéd kontrollernek viszont nagyony jó a Parallax, mert kivált egy mások által használt CPLD-t meg órajel generátort, ezzel 0-128MHz között 1Hz lépéssel minden frekvenciát elő lehet állítani akár két fázisban is azaz egy csatornára megkétszerezhető a mintavétel, most azon kísérleteztem de még nem működik.
A másik érdekesség hogy a kijelzőhöz meg van írva a GetPixel funkció, így a PIC32 pendrájvra le is tudná menteni pl .bmp fájlba amit a kijelzőn látunk.
(#) dinokal válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ha jól értelmezem a TLC5540 adatlapját, minimum 5 MSPS-el digizik. Ha ennél kisebb órajelet akarsz, akkor azt csak úgy lehet megcsinálni ha a felesleget eldobod. 1 digi, 4 eldob, megint 1 digi. Így lesz 1 MSPS ha jól gondolom, és így tovább. Itt a ram írását kell hardveresen osztóval vezérelni, vagy a kiolvasásnál kell az adatot eldobni, de ahhoz rengeteg ram kell.
(#) Laslie válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Köszönöm.
A kijelző (480x272) helyett használható lesz másik felbontású is? pl. 320x240 (történetesen ilyen van itthon )
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) GPeti1977 válasza dinokal hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Sikerült megoldani, a P8X32A egy COG-jának egy pár CTRA regisztere van, azaz két órajelet tudok előállítani, az egyik megy a RAM-hoz a másik az A/D átalakítóhoz, aminek minimum 8MHz a frekvenciája ez felett a RAM órajel kétszerese, a legmagasabb 40MHz mintavételnél volt gond ilyenkor a RAM és A/D konverter ugyanazt az órajelet kell kapja, úgy oldottam meg hogy a két órajel láb egy ellenálláson össze van kötve és az A/D órajel lábát bemenetre váltom így nem kell átkapcsolás.
(#) killbill válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Es azt tudod, hogy ilyenkor milyen felfutasi ido van az A/D konverter orajelen? Mert ugye ilyenkor az A/D konverter orajele egy soros ellenallason keresztul jon, ami az orajel lab kapacitasaval egyutt egy RC tagot alkot, amitol az orajel egy lusta valami lesz. Ettol meg jo esetben csak jitteres lesz a meres, rossz esetben nem jol fog konvertalni. Ezeken a frekvenciakon nem illik ilyen modszereket alkalmazni.
(#) GPeti1977 válasza Laslie hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A Mikrochip WQVGA és QVGA kijelzőre írta meg a drivert, elvileg jó lehet, de olyan kijelző kell aminek parallel RGB bemenete van, 6 vagy 8 bit RGB, HSync, VSync, PCLK, DataEnable, Disp ON/OFF.
Ez a megoldás fényévekkel gyorsabb mint a többi kijelző meghajtás, nagy minta vételnél ahol nem lassít a RAM feltöltése 70FPS sebességgel rajzol a kijelzőre, pl ha zenét(!) kötök rá akkor már 1ms/div-nél olyan érzés támad a kijelzőt nézve mintha analóg szkópot néznék, összehasonlítás képpen eddig kísérleteztem 64x128 LCD PIC18 meghajtással, vagy a TV kimenettel a Parallaxnál de ezeknél 2-5 FPS-nél többet nem sikerült elérni.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) GPeti1977 válasza killbill hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Tudom át kellene kapcsolni de most nem módosítottam nagyon a bekötésen, mindenesetre jól működik mert teszteltem, másik jobb megoldás inkább a TDA8703 A/D konverter lenne, ennek nincs ilyen betegsége, DIP tokos is, persze csak az ebay-en kapható. A TLC5540 azért választottam mert itthon kapható.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) killbill válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Betegsege? Nem inkabb arrol van szo, hogy nem veszed figyelembe a RAM setup time-ot, es az A/D konverter keseset? Egyebkent a legtobb digitalis szkop is csak nehany, magas frekvencian jaratja az A/D-t, es ahogy fentebb mondtak, eldobalja a nem kello mintakat. Az A/D-k is jobban szeretik ezt a fajta uzemet. Az en szkopomban is mindig 100 megan megy a ket A/D.
(#) dokidoki válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
TDA8703T -t igaz smd-ben, kaphatsz a HQElektronikánál. Én is ott vettem.
(#) GPeti1977 hozzászólása Jan 31, 2015 / 1
 
Sikerült az oszcilloszkóp képét elmenteni bmp fájlba így már fényképezgetni sem kell az "ernyőt".
Egyenlőre a PC-re küldöm soros porton keresztül a képet, az elején szabványos bmp file header majd az RGB pixelek értékei. Nem tudom hogyan tovább, egyszerűbb esetben a soros portra írok Arduino-val egy SD kártyára mentő programot, ez egyszerű de kb 2 perc mire letölt, még jobb lenne beollózni a Microchip USB megoldásait a programba így akkor pendrive-ra tudnám menteni a képet (az SD kártyára már nincs láb).
Csak át kellett alakítanom jpeg-re mert a bmp nem ment fel.
Most látom a kék vonal piros lett de javítom.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) GPeti1977 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
A kép:
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015

captureok.JPG
    
(#) Gabika007 hozzászólása Feb 14, 2015 /
 
(Ha jól látom vagy kilenc éve él ez a topic. Így talán nem olyan nagy baj ha felvetek egy-két dolgot.)

Évek óta használok egy PC-s programot amely 8 bites ISA portról olvassa be az adatokat. Az A/D szkóphoz eddig "létrás" áramkört használtam. És ha már port illesztés, akkor ehhez frekvencia mérést, induktivitás mérést, kapacitás mérést és.. 16 bites digitális bemenet szkópolását illesztettem.

Úgy hozta az élet, hogy most kellene egy 40 MHz (40 Msps) 8 vagy 16 bites TTL analizátor.
Így ha már úgy is ekkora sebesség kell, titeket olvasgatva vettem TLC5540-es A/D chipet. Gondolván, hogy ha úgy is meg kell oldanom 40 Msps beolvasását, akkor pont jól illeszkedik ehhez az oszcilloszkóp 40 Msps mintavételezéssel.
Kipróbálva az általam eddig elérhető lehetőségeket arra jutottam, hogy legolcsóbban - és legegyszerűbben - a 16 bites ISA slotba dugott kártya 32 kByte-os memóriájával lehetne megvalósítani a feladatot.
Ugyanis a kártyán akár egy bittel lapozható 2x32 kB és innentől az egyiket a PC felől mint belső memóriát lehet olvasni, a másikba pedig pöröghet 40 MHz-cel az adat.
És itt elakadtam. Hogyan kell megoldani azt, hogy az ISA slotban lévő kártyán lévő memóriát lássa a PC (CPU, buszvezérlés, stb.) a megadott címtartományban és ne a rendszer RAM-ját? ( Úgy mint például a videokártyák RAM-jánál van ugyanez.)
Azaz hogyan lehet úgy beágyazni az ISA kártya memóriáját, hogy azt a részt tartsa tiszteletben a bootoló gép?
Minden segítséget előre is nagyon szépen köszönök!
(#) rascal válasza Gabika007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Régi gép újrahasznosítása? Mi van ha bedöglik?

Erre kerestem rá: "isa 16 ems memory circuit"
Ezt találtam:
Egy fórum
Egy egyszerűnek tűnő kapcsolás a fórumról.
Ezt pedig a Texas Instrumens oldalán találtam
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) Hp41C válasza Gabika007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Idézet:
„ISA kártya”

Elég elavult, a mai gépekben már nem is találsz ISA kártya csatlakozót...
A PC és XT memóriáképének az 1M címtaromány 16 darab 64 kbájtos részből állt össze. Az első 10 területen (640k) RAM volt, a 10. (0xA0000) az EGA, a 11. (0xB0000) az MDA (Herules), a 12. és a 13. ki nem használt terület volt. A 14. (0xE0000) a BASIC ROM -nak fenntartott hely és végül a 15. területet a BIOS ROM fogalta el. A bővítőkártyák pl: hálózati illesztő, EMS - XMS memóriák a ki nem használt területekre illeszthettek memóriát.
A 80286 AT rendszer örökölte azt a memória terület kiosztást, de 16 bites elérésre is volt lehetőség.
A 80386 cpu -val szerelt gépeken eszközvezérlővel (sys) a kihasználatlan memória területekre RAM -ot lehetett transzformálni (a cpu memória kezelőjével).
Az EPromok nagyon lassúak voltak a rendszer RAM memóriájához képest, így a BIOS rutinok végrehajtása jelentőssen lassította a gépeket. Jelentős javulást elhetett elérni azzal, hogy a rendszer betöltés (boot) során az EPromok tartalmát az un. árnyék RAM -ba másoták, majd írásvédetté tették. Az ekkori gépek beállító programjában (setup) volt arra lehetőség, hogy a bővítő kártyák által használt memória területeket kitiltsuk az árnyák RAM kezelésből.
Kérőbb a Plug and Play módszer egy szabványos felületet biztosított arra, hogy induláskor a rendszer lekérdezhesse a bővítő kártya által használni kívánt erőforrásokat (memória terület, megszakítás, DMA, stb). Ennek továbbfejlesztett változatai találhatók meg a PCI és E-PCI buszos rendszerekben.
(#) Gabika007 hozzászólása Feb 14, 2015 /
 
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
Ha jól értelmezem akkor azt mondod, hogy a címdekóderrel simán tegyem be a slotba a kártyát és majd a bios/és/vagy az emm/vagy/sys kezelő progik a boot alatt ezt észreveszik és oda nem lapoznak RAM-ot a rendszer DDR RAM-jából?
(#) Gabika007 válasza rascal hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Igazából nagyon sok helyen vannak ilyen alaplappal "régi" pentiumos gépek. Az AGP, PCI slotok mellett 1 vagy 2 16 bites ISA slottal. (Nekem is van tartalékban még kettő.)

A 0,6-2 GHz-s sebességük még bőven elegendő ahhoz, hogy műszereket készítsünk belőlük. Praktikusan software-ből és egy pár régi kártyáról levett vagy ma már filléres alkatrésszel könnyedén bővíthető a műszerek "tudása".

Bár elismerem azt, hogy ha nem kellene néhány 160 lábú alkatrészhez panelt rajzolni, akkor a PCI-os kártya még sokkal gyorsabb lehetne.
(#) rascal válasza Gabika007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Még nekem is van a szekrény tetején. Az emm386.exe-nek meg lehet paraméterben adni, hogy melyik területet kerülje el. Ilyet nem csináltam, nem tudom automatikusan hogyan lehet kizárni egy területet. Régi könyveimben I/O port kezelésre vannak kapcsolásaim, nem memória beágyazásra. Az I/O viszont sokkal lassabb max. 3-400 ezer hozzáférés/sec és úgy vettem észre, nem lett több bármilyen gyors gépen próbáltam, assemblyben.
(#) Gabika007 válasza rascal hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Köszönöm neked is a válaszodat!
Egy Celeron 667 MHz-s gépen konkrétan az 1 MHz-es órajelet egy olyan i/o portról beolvasva amelyiket 8 bites kártyán PAL-al alakítottak ki, ( régi CD-ROM kártya picit átalakítva), tévesztés nélkül lehet olvasni.
Ugyanezen porton a 16 MHz-cel meghajtott számláló lépcsőin nagy ritkán jelenik meg zavarjel, gyakrabban csak a legalsó biteken. - Amiknek az üteme 1 MHz feletti. -
Pedig fél méteres (szintén átalakított) floppykábellel csatlakozik a 74ls245-ös meghajtókra.
A DMA-val pedig byte-os átvitellel ( 3.csat.) 1,5 MHz felett jelennek meg hibák.
Azaz még így is 10 Mbit felett van a zavarmentes átvitel. Pedig 4 wait state mellett zajlik az átvitel.
Viszont a 16 bites kártyára áttérve lehetőség van a no wait state azaz várakozási ciklusok nélküli átvitelre, amitől a beolvasási ciklusok 5-8 MHz üteműre növekedhetnek és a 16 bites átvitellel 10-16 Mbyte/s lehet az átviteli sebesség.
Azaz ha "belapozott" illetve beágyazott RAM-mal elérhető lenne a 160 Mbites átvitel.
Magyarul a TLC5540-et egyik ciklusban 40 MHz-en olvasná a RAM, amit a másik ciklusban a progi 10-16 Mbyte/s sebességgel dolgozhatna fel. Azaz majdnem az átalakítás fele ütemében mehetne a feldolgozás-megjelenítés.
Na ezért lenne annyira fontos a helyes memória beágyazás. Mert ugyan készséggel elhiszem (feltéve, hogy jól értettem!) Hp41C sorait arról, hogy csak beteszem a kártyát és majd a rendszer foglaltnak nézi azt a tartományt. De őszintén szólva kipróbálni nem merem.
Mert ha mégis csak valahol jelezni kellene a foglaltságát és ezt nem teszi meg a kártya akkor kinyírná egymást a benti és a kinti RAM.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Intel ISA bus specification
Microsoft EMM386
Ismeritek?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) Hp41C válasza Gabika007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Idézet:
„Úgy hozta az élet, hogy most kellene egy 40 MHz (40 Msps) 8 vagy 16 bites TTL analizátor.”

Miért is kell bele A/D konverter?
16 csatornás logikai analizátor, USB -re, driverrel az új gépekre is:
Open banch logic sniffer
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) killbill válasza Gabika007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Gondolom ugy, hogy a cimvezetekek alapjan dekodolod a kivant cimtartomanyt, es ha melle meg MEMR jel is aktiv, akkor engedelyezed a busz fele az adatmeghajtokat. Irasnal meg csak akkor adsz a RAM-nak CE-t es WR-t, ha a cimtartomany stimmel es a MEMW jel aktiv. Azt nem tudom, hogy memoria muveletnel az IOCHRDY jel hasznalatos-e, de ha igen, akkor azt is meghajtod LOW-ba, amikor mar szerinted is vege a buszciklusnak.

Csak az a baj, hogy a 8 bites ISA buszon csak 1Mbyte-nyi cimvezetek van kivezetve (a0..a19), amibol 640k a rendszer RAM, a tobbi meg a bios es a videoram (8 bites videokartya eseten). A 16 bites ISA buszon mar kokemeny 24 cimvezetek van, 16 megabyte cimzesere elegendo.
Következő: »»   106 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem