Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 3 fázisú csatlakozók
 
Témaindító: Peti027, idő: Nov 15, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) store92 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
A hegesztőn alapban 4-es csati van és egy 5-ösbe szeretném bele dugni, azért csinálom az átalakítót.
(#) store92 válasza store92 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
A hegesztőknek általában nem kell a nulla?
(#) elektrorudi válasza store92 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Szia!
Szerintem ne átalakítót csinálj, hanem cseréld le a dugót 5 pólusúra. Természetesen, ahogy írtad, a nulla csaphoz nem kötsz semmit. Mostmár szinte mindenhol 5 pólusú aljzat van. Így terjesen kompatibilis lesz a géped.
Nem tudom milyen hegesztőd van, de a régi gépek egy háromfázisú trafót tartalmaztak, esetleg tirisztoros háromfázisú szabályzót, és ha volt benne mágneskapcsoló is, akkor az is 380V-os volt.
(#) store92 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Ez egy nagyon régi hegesztő, többet nem tudok mondani mert nem is értek a hegesztőkhöz. Nem cserélem le, mert ez nagyapámé és őnáluk kint a tanyán a villanyóránál egy régi 4-es aljzat van amibe a hegesztőt lehet bele csatlakoztatni. De viszont nálunk nem tud hegeszteni, mert nálunk már az 5-ös van és ezért csinálok átalakítót.
(#) QZo válasza store92 hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Jol irtak fentebb. Az otos dugoba bekotsz egy negyeru kabelt, ugy, hogy a zold/sarga eret rakotod a dugo legvastagabb erintkezojere, a maradek harmat pedig az L1-L2-L3 jelu erintkezokre. A kabel masik veget a negyes aljzatba ugy, hogy a legvastagabb erintkezore a zold/sarga eret a tobbit meg a maradek harom erintkezore.
(Bocs` az ekezetek hianyaert!)
(#) Swinter hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
Sziasztok!

Remélem jól értelmezem, akkor még egy dologról nem esett szó a 4-es és 5-ös csatikkal kapcsolatban.
Nekem adott egy gépem, aminek kell az 5 pólus, van 220V ról működő része is. 5-ös csatija van.

Ezt viszont négyesbe kéne dugnom. Ha jól értem akkor nincs 0-ám.

Milyen megoldás/megoldások léteznek erre?
(#) usane válasza Swinter hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Alapvetően kettő, de leginkább 1.
1. Lecseréled a 4-es aljzatot 5-ösre és bekötöd a nullát.
2. Ha nincs a hálózatban FI relé akkor az átalakító 5-ös csatijában a "0"-t összekötöd a védőfölddel és kész, de ez nem túl szabályos.
(#) Swinter válasza usane hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Ugye jól értem hogy "0"-ám úgyis van a 220V tól?
(bocs ha óvodás a kérdés)
(#) usane válasza Swinter hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Legtöbb esetben a házakhoz "0" mint vezető nem is megy be, ott választják szét "0" és védőföldre, tehát elvileg ugyanaz a potenciál. A házon belül mr nem biztos, mert ha vezeték szakadás van akkor gond lehet(ezért nem igazán szabályos, rázhat a védőföld és ilyesmi), de ha nincs gond a hálózatban, és FI relé sincs rajta akkor a védőföld és a fázis között is ugyanugy megkapod a 230V-ot mint a "0" és a fázis között.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) ridelife hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Tudnátok abban segíteni hogy a linkelt csatlakozot hogyan kell bekötni?
Neten nem találtam segítseget villanyszerelő is tanacstalan.
A csatin nem talaltam feliratot.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) rolie válasza ridelife hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Szia!
A linkelt oldalon többféle csatlakozó is van, de ott van az összesnek a bekötése. Melyik nem tiszta (kép sorszáma)?
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) kadarist válasza ridelife hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Hogy érted azt, hogy hogy kell bekötni? Vezetékkel és a vezetéket a megfelelő érintkezőkhöz kell kötni csavarral.
(#) ridelife hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Hu mekkorát bakiztam.
Tehát a 9-10-es csatira vagyok kiváncsi.
Nem tudom melyik pontra mit kell kötni.
Esetleg tudjátok mi ennek a neve hogy keressek rá?
A leirását elolvastam de nem jöttem rá mi a neve.
(#) rolie válasza ridelife hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
A 9-es képen alul meg van jelölve a védőföld és a nulla, a három "tüske" pedig a három fázis. Sorrendje nem kritikus, maximum a 3f motor rossz irányba forog, ekkor két tetszőleges fázist meg kell cserélni. Mondjuk a megérinthető nullát érintésvédelmi szempontból nem tartom biztonságosnak.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) ridelife hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Nagyon köszönöm.
Akkor ezt a képet megmutatom a szerelőnek és megcsinálja.
Jelenleg ezzel a csatival van szerelve a gép és most cseréltetem le modern csatlakozóra.
Sajnos én zokni vagyok az áramhoz.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) rolie válasza ridelife hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Nincs mit. Ha van rá lehetőség és hely, javasolnám a csatlakozók lecserélését egy modern 3f dugó-alj párosra, mert egy nullaszakadás esetén kiülhet a fázis az érintkezőre (ezt már tudnia kell a villanyszerelőnek is), annak pedig csúnya vége lehet. Esetleg, ha nem háromfázisú készülék fog üzemelni róla, akkor átkötni az egyik belső érintkezőre, pl. a középsőre.
(#) ridelife hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Egy 3 fazisu motorrol lenne szó.
3 vezeték megy be a motorba a sebesség szabályzóbol.
A kábel 4 eres egyik ér a gépházra van kötve.
Motorból 2db vezeték jön ki ami egymásba van kötve.
Nem tudom ez menyire szabályos de 30 évig hiba és baleset nélkül üzemelt.
Sajnos semmit nem tudok a gépről mert nincs adat táblája.
A régi csatin 380v 10a felirat van.Ez minden amit tudok.

Gondolom a 0 nincs rákötve a gépre mert nincs rajta olyan szabályzó aminek kéne a 230v.
Az egymásba kötött vezeték meg gondolom a tekercselés fajtájábol adodik.

Motorvédőn gondolkodom még.
(#) Szentelekibotond hozzászólása Máj 14, 2015 /
 
Sziasztok!
Nekem is hasonló hegesztő gondom lenne, csak azzal a különbséggel, hogy a hegesztőn van 5-ös csatlakozó és a falicsatlakozó 4-es. A hegesztőnek mindenképp kell nulla mert van benne egy 230-as ventilátor. Azon is gondolkodtam, hogy felszerelni egy 5-ös falicsatlakozót, csak nem tudom, hogy ott a védővezető és a nulla hol van ketté választva. Nem igazán vagyok otthon az erős áramú főleg 3 fázisú dolgokban. A válaszokat előre is köszönöm.

ui.: a hegesztő : Einhell RT-EW 230
(#) rolie hozzászólása Máj 28, 2015 /
 
Sziasztok!
Valaki tud némi információval szolgálni a kék 3F+N+P csatlakozó felhasználhatóságáról? Például Legrand 56325. Itt látható, hogy a piroshoz képest 90 fokkal el vannak forgatva az érintkezők (földtüske a vezetőpöcökhöz képest). A mellékelt képen látszanak az adatai. Használható a magyar hálózatban csillag terhelésre? Vagy csak 1f->3f frekiváltó kimenetén? Több villanyszerelőt és egy érintésvédelmist is kérdeztem már, eddig senki sem tudott érdemi választ adni.
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2015

3f.jpg
    
(#) erbe válasza rolie hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Nem teljesen értem, hova akarsz kilyukadni?
A földelő érintkező pontosan a megvezető bütyök vonalába esik (legvastagabb csap). Ez megegyezik a hazaiakkal. Mihez képest számolsz 90 fokot, ha 5 érintkeződ van, 360 fok/5 elosztásban?
Mindennek mi a jelentősége, ha a dugasz oldalán a legmagasabb feszültségérték 250 V~?
Ha nem látsz rajta 400 V-ot, akkor szabályosan nem használhatod a hazai rendszerben. Otthon arra használod, amire akarod. Saját felelősségedre. Ennél sokkal veszélyesebb megoldások is okoznak gondot házi hasznosításban.
(#) rolie válasza erbe hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
A mellékelt képen igen, de az már kicsit megerőszakolt változat. A linken látható az eredeti felállás, ott 90 fokkal el van forgatva a földtüske. A csillag terhelést tippként kaptam, de tisztában vagyok vele hogy két fázis közt 400V van, ezért kérdeztem nálam okosabbakat. Egy élelmiszergyár raktárából származik, de sem ott, sem máshol (elvileg szakemberek) nem tudták megmondani hogy hol használható. Azt sem tudták hogy hálózatra mehet-e. Gyanítottam hogy nem, de a tied eddig az első megerősítő válasz. Csak próba miatt lett elforgatva a csatlakozó (egy csavart kellet meglazítani), így tökéletesen illeszkedik a piros aljzatba. Mivel nem szabályos, nem lesz használva. Nem kókányolunk, jól meglesz a polcon ezután is. Köszönöm a válaszod!
(#) erbe válasza rolie hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
A gyártók pontosan tudták, mire készítik, ezért nem lehet ezt a 400 V-osba olyan egyszerűen bedugni.
A frekiváltók nagy többsége nem szereti a dugós csatlakozást, szokás fixen, minél rövidebb, ajánlottan árnyékolt kábellel bekötni.
(#) elektroncso válasza rolie hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Egy példán keresztül válaszolok, jó? Sok esetben balesetveszélyhez vezethet, ha egy három fázisú motorral szerelt készülékben a motor ellentétes irányban indul el. Ugye az világos, hogy fáziscserével lehet a motor forgásirányát megválasztani. A műhelyekben fel van szerelve több konnektor, minden gépnek megvan a sajátja amiről megfelelő irányba forgat. A más és más helyre berakott megvezető pöcök hivatott megakadályozni, hogy rossz konnektorba lehessen benyomni a készüléket. Három fajtát gyártanak amúgy belőle (6, 9, 12 h). Ha az adattábláját megnézed fel is van tüntetve, vagyis 9h-s, 9 órás(a megvezető föcök 9 óránál van).
Fel van tüntetve.
Amúgy a mindenki által ismert 6 órás, amiben a vezetőpöcök egy vonalban van a védővezető érintkezőjével a legelterjedtebb.
U.i. Kék színjelzést a 230V-os csatlakozók kapnak, ezeket 400v-on használni tilos!
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2015
(#) rolie válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Hát ezzel a 6h - 9h dologgal egy másik nagy rejtélyt oldottál meg Azonban véleményem szerint a különböző csatlakozóaljzatokban a fázissorrend azonos (legalábbis annak kéne lennie), a különböző feszültségtűrés miatt lehet elforgatva csatlakozó. Csak hát Magyarországon nem elterjedt (tudomásom szerint) a 230V-os vonali feszültség, így nem tudom hol használhatják a kék dugaszt (eltekintve az egyfázisú ipari csatlakozótól).
(#) elektroncso válasza rolie hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Ezt úgy értsd, hogy például az összes 6h-s forgat előre, de az összes 9h-s meg hátra. Ez olyankor fontos, ha egy gépben a motornak pont a szokásoshoz képest ellentétes irányban kell forognia, akkor kap 9h-s dugót és akkor nem lehet benyomni abba az aljazatba, ami pont a másik irányba forgat. Ez az oka annak, hogy a 6h-s a legelterjedtebb. A többi ritka, mivel kevés helyen és speciálisan kell alkalmazni. Ami miatt, Te kék színűben találtál 9 h-sat, az az, hogy amit fentebb írtam az igaz akkor is amikor a fázisok között 230V van. Ezeken a helyeken is meg kell oldani a fentebb vázolt problémát. Te beleakadtál egy speciális csatakozóba.
Persze nem száz százalék, de abból indulok ki, hogy itt Gútán a volt bútorgyárban volt 9 és 12h-s csatlakozó is felszerelve 400V-os.
A nagyapám hosszabbítóján, aki ott volt karbantartó szépen le is van fűrészelve a pöcök, hogy mindegyikbe be lehessen nyomni.
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem