Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   168 / 3949
(#) Ashen válasza Balázs hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
csak annyit hogy a táp hajtja a ventilátort és ha a kapcsolóval rákapcsoljuk a másik trnyót akkor gyorsabban fog pörögmni a ventilátor mert a tranzisztor erősít neki áramot.
csak azt nem értem végképp hogy hova kapcsolódik a bázis az emitter és a kollektor és honnan hova erősödik az áram és minek milyen szerepe van.kb.4 féle variációt tudok mondani amit eddig hittem
(#) mrx23 hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
Helló!

Azt meglehet csinálni hogy egy NPN tranzisztor C-E körét rövidre zárom egy kapcsolóval?
Egy relé meghajtó áramkörről lenne szó, amibe állandó BE kapcsoló kell.
Tranzisztor bázisát meg opto csatolóval hajtóm (4n25).
Szóval hogy ha bázis körbe rakom a kapcsolót akkor az opcsto csatoló tranzisztorát zárnám rövidre.
Nem hal bele ilyenbe a tranzisztor?

Köszi!
(#) fongab válasza Ashen hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Ashen mit akarsz csinálni?
Mert így, hogy egyre inkább megvalósíthatatlan, kapcsolásokat teszel be. Nem sok értelme van. Az NPN tranzisztor collektorára megy a U+ és ha kis feszültséggel akarod vezérelni akkor U+>terhelés>collektor, majd az emiter test. ebbe a esetbe ha a bázis a testhez képest 0,6-0,7V fölé emelkedik, a tranzisztor elkezd folyni a bázis áram. A bázis áram hatására a collektorba is elkezd az áram folyni. A tranzisztor erősítésétől függ mekkora. A két áram jelenik meg az emiteren. Ha a bázis áram hatására a collektor áram elérte a terhelés megindulási szintjét el kezd forogni a ventilátor.

Ehhez nem tudom minek két tranzisztor.

Azért elismerésem.
Ez azért írom, mert azt mondtad, hogy elolvastad a tranzisztort. És itt jön az elismerés: ilyen magas képzelő erővel, nem sok ember létezik. Egy konkrét megfogalmazott dolgot, így elferdíteni, tényleg tehetség kell.
(#) denes44 válasza denes44 hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Összeraktam a kapcsolást, működik. Már csak az a kérdésem, hogyha tranzisztornak egy BD437-et használok akkor az fog-e melegedni (ha kihasználom rendesen és kötök rá 2-3A-t)?
(#) _JANI_ válasza mrx23 hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Mivel az optocsatoló tranzisztora (ebben az esetben) kapcsolóként viselkedik (LED világít = OPTO EC vezet. LED sötét = OPTO EC kikapcsol "szakadt" ), ezért az EC pontokra nyugodtan tehetsz egy kapcsolót. Ezzel mintegy kisöntölöd az OPTO tranzisztorát. Természetesen a relét meghalytó tranyó bázisára egy megfelelő értékű ellenállást kell bekötni! Ha ez a kapcsolásban szerepel, akkor nem lesz gond. Esetleg egy kis rajzot mellékelhetsz...
(#) Szárnyas válasza Ashen hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Szia!
Ajánlom neked a Rádióamarőrök füzetei 79-es és 80-as számait, amiben a tranzisztor működése van leírva kicsit tréfás megközelítésben, de amúgy komoly a könyv. Szerintem ebből biztosan megérted a működését.
Innen tudod letölteni: Bővebben: Link
(#) Ashen hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
úgy néz ki ezeket a racionális dolgokat nem nekem találták ki.
:wave:
(#) uli hozzászólása Jan 22, 2008 /
 
sziaszztok!
Mi az az időmultiplex vezérlés????
Egyre többet találkozok vele, és fin*om sincs mi az
Uli
(#) csikosgabi hozzászólása Jan 22, 2008 /
 
Sziasztok.Nem piszkálódásként mondom hogy eddig felírtam:én ahányszor ebbe a bizonyos Kezdő kérédések topicba írtam egyszer-se kaptam választ az utóbbi időben.Pedig nem voltak olyan elrettendő kérdések.Most télleg nem tudjátok vagy valami úton módon nem tudjátok elolvasni az üzenetet.De télleg csak azért mondom mert már vagy 5kérédést feltettem ide az utobbi hónapban és egyre se kaptam választ.
Köszi Csikós Gábor
(#) nagyagyas hozzászólása Jan 22, 2008 /
 
Megnyugodhatsz nekem se jött még válasz egy kérdésemre sem. Pl.#169090) :no: *****
Egy kicsit smeyli mániás vagyok nem tudom, hogy kel írni bocs remélem így!
Különben csak ez az egy kérdésem volt eddig ide
***
(#) Moderátor hozzászólása nagyagyas hozzászólására (») Jan 22, 2008
 
Nem vagy egy"kicsit" következetlen?
Idézet:
„Megnyugodhatsz nekem se jött még válasz egy kérdésemre sem.”
...
Idézet:
„Különben csak ez az egy kérdésem volt eddig ide”

Amúgy pedig: smeyli => smile

És jobb, ha felhagysz a mániáddal... Nem nézzük jó szemmel! :guluszem1:
(#) Moderátor hozzászólása csikosgabi hozzászólására (») Jan 22, 2008
 
Idézet:
„Most télleg nem tudjátok vagy valami úton módon nem tudjátok elolvasni az üzenetet”

Talán, ha belinkelnéd, melyik kérdésedre nem kaptál választ...
(#) Kovidivi válasza (») Jan 22, 2008 /
 
egy
kettő
három
négy

1) látni kellene, esetleg utána is járhatnál (google, videókari/alaplap user manual, vagy amihez tartozik,stb...)

2) valami gerjed, kutatni kellett volna először (pl.földhurok, avagy miért zúg minden című cikk...), mert ennyi infóból csak találgatni lehet, azt meg nem szeretnek a fórumtagok (esetleg pontért ) , de, mint látom Gery segített megoldani a problémát.

3) villámdetektor - mivel weboldala van bő leírással, alatta pedig egy megépített detektor, hát nemtom... Szted? Ennyi szöveget lehet írni egy bukott projektről?

4)Ha az előerősítőket nem hajtod maxon, és odafigyelsz a megfelelő jelnagyságra, amit a keverő kap, semmi baj nem lehet (esetleg a föld-re figyelj, hogy hol találkozik, és hogy azonos potenciálon van-e (nehogy vmi hidalt csodával párosítsd, stb...))

Egy tipp: először keress, olvass, és utána kérdezz! 371 hozzászólásod miről szólhat? ezt azért kérdezem, mert ha ennyiszer hozzászóltál vmihez, akkor azt is lehet feltételezni, hogy utána is jártál, tehát vannak alapvető ismereteid, de a kérdéseid alapján azt veszem le, hogy nem nagyon kutakszol...

Ui.: a többiek pontosíták csikosgabi kérdéseit légyszi!
Köszi!
(#) _JANI_ válasza uli hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Szia!

Idézet:
„Az időmultiplex rendszerek az átviteli út többszörös kihasználását időosztás elvén valósítják meg...”


S a doksi ahonnan az infó származik:
http://jegyzet.sth.sze.hu/ftp/!Tais_cuccok/Jarmuazonosito.es.helyme...4f.doc

S angolul: időmultiplex = time-division multiplex
(#) _JANI_ válasza nagyagyas hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Csak azt az 5010 (-1) hollászólást kell átnézni! Ez igazán nem sok... :eplus2:
(#) _JANI_ válasza Ashen hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Hát a tranzisztort is hasonló hozzáállással fedezték fel.
(#) Frankye válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Köszönöm, szebbet én sem írhattam volna!
(#) Hroot hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
sziasztok!
Csinálnim kell kimenőtrafót. I magra szeretném csavarni mert az a legegyszerűbb.
Egy kérdésem viszont lenne:
az I magot úgy akarom megcsinálni, hogy vágok 3 db "vasat" aztán összeheggesztem őket. Lehet ilyet csináni?
(Egyik osztálytársam azt monta hogy nem lehet heggeszteni)
(#) Frankye válasza Hroot hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Heggeszteni nem lehet, csak hegeszteni (rövid "g"-vel)...
Egyébiránt miért ne lehetne hegeszteni I alakot?
(#) Hroot válasza Frankye hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
őőő
fére értetted I alakú vasmagot szeretnék hegeszteni
(#) Frankye válasza Hroot hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Azt értettem, hogy I alakú vasmagot akarsz hegeszteni.
Bár az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy a középső, csévetest rész két végére szeretnél felhegeszteni egy-egy lemezt ("tányért"), ami megakadályozza, hogy lecsússzon róla a cséve. Nem jól értettem?
(#) _JANI_ válasza Hroot hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Pontosan mit építesz?
Mert kimenőtrafóra én egy csöves erősítő kicsatóló-(hagcsórómeghajtó)-trafójára asszociálok. S azt nem kell hegeszteni, mert zárt lemezű (M, EI,) magra készítették eddig.

Ha csak egy folytótekercset készítesz, azt elkészítheted az általad leítr módon is...
(#) jdani hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
Mi a különbség, a Potenciométer, és a trimmer között?
(#) Szárnyas válasza jdani hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Helyesen: Mi a különbség, a potenciométer, és a trimmer potenciométer között?

A trimmer potit csavarhúzóval lehet tekergetni, a sima potit meg egy belőle kivezetett tengellyel.
(#) jdani hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
tehát ez a 3 (trimmer) potméter helyettesithető egyik a másikkal?
(#) jdani hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
most vetem észre, hogy nem is tettem fel a képeket
(#) Gery hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
Üdv.
Digitális voltmérőt és ampermérőt lehet csinálni PIC nélkül? És ha igen, hanem kb hány forintból jön ki?
(#) Kovidivi válasza Gery hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Topi írt erről egy nagoyn jó cikket, nézd meg!
fesz. mérő.
(#) mayjak hozzászólása Jan 23, 2008 /
 
A problémám az, h szeretném, ha egy áramkörbe egyik irányba folyik áram, (A-ból B-be és E-ből F-be) akkor egy másikban evle ellentétes irányba ne tudjon. (H-ból G-be)
Kitaláltam egy kapcsolást, csak nem tudom h jó-e.
A problémára nálam okosabb emberek ötleteit is szívesen várom .
(#) Gery válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Hmmm... ez jóó
De néztem hogy az IC 450Ft-hq videóban. Mert labortápot akarok majd csinálni. De aztán eszembe jutott hogy valaki is úgy csinált ilyet hogy vett 500ft-ért multimétert piacon és azt beleépíteni. És egyszerübb is tán.
Viszont arra jóvolt a cikk hogy olvastam hogy hőmérőt is lehet ezze csinálni! Nah azt inkább megfogom valósítani

Szerk.: Vagy olyat lehet hogy egy IC-vel feszt és áramot is?
Következő: »»   168 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem