Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Led-es világítás házilag diorámákhoz
Lapozás: OK   1 / 6
(#) tibitron hozzászólása Máj 29, 2023 /
 
Üdvözletem!
Diorámákba szeretnék házilag led izzókat bekötni, sima AAA-s elemekhez. A kérdés, mi kell ehhez? Led izzó sorokból szeretnék kivágni pl pár izzót, azt pedig hozzáforrasztani egy 1 vagy 2 elemes telephez. Miképp tehetem meg ezt házilag, mit kell beszerezni hozzá mindenképp?
Köszönöm a válaszokat!
(#) Bakman válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 1 /
 
Fényképezd le a LED izzót / LED izzó sort mert nagyon nem egyértelmű, milyen LED-jeid vannak.

1.5 V mellé kelleeni fog egy kis áramkör is mert az 1.5 V nem elég ahhoz, hogy a LED világítson. "Joule thief" néven ismeretes az áramkör. Infó pl. itt: Bővebben: Link.

3 V esetén (két elem) már jóval egyszerűbb dolgod van, maximum egy ellenállás fog kelleni a LED mellé.
(#) tibitron válasza Bakman hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
3v/15mA pl. de 2 AA elemes tápot gondoltam 180 ft- ért kb be tudom szerezni online.
ilyesmi ledekre gondoltam
ledes izzók

Ezekből levágni pár ledet és azt rákötni az elemekhez. Ehhez mi kell akkor? Forrasztókészlet gondolom, valami ellenállás? Van esetleg erre valahol valamilyen útmutató?
(#) Bakman válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ehhez a típushoz pont nem kell semmi, csak elemek. Levágod a szükséges mennyiséget és rákötöd az elemekre. Két elem fog kelleni.

Veszel ilyet: Elemtartó 2 × AA (Mignon), vagy ilyet: Elemtartó 2 × AAA (MICRO), összekötöd a vezetékeket és készen is vagy. Ha nem világít, felcseréled a pozitív és negatív vezetékeket. Még forrasztanod sem kell feltétlen igaz, az stabil kapcsolatot ad. A füzér vezetékeiről az összekötésnél majd le kell kaparnod a szigetelést.

szerk.:
Egyszerűbb, ha keresel valakit a közeledben aki tud forrasztani és van is pákája. Ha nem megy, pici sorkapcsok is megfelelnek.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) tibitron válasza Bakman hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Tehát ennyi elég is? Levágom, lekaparom a szigetelőréteget a drótról, és hozzáforrasztom az elemtartóhoz? Egyébként egy 6000 ft os hobbi forrasztókészletet terveztem beszerezni.

forrasztószett

Ilyen kb elég otthonra?

Bevallom nem vagyok műszerész, de talán nem atomfizika...
(#) Massawa válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Söt karácsony után sok butoráruházban meg hasonlo boltokban soznak ránk majdnem ingyen komplett LEDes Deko világitásokat. Ott már megvan az elemtarto a kapcsoloval, és ha olyat választasz akkor kemény arany vagy ezüstszinü drotokra vannak a mini LEDek ( van olyan is ahol a LED mérete alig 1x1 mm) felforrasztva és epoxival ragasztva. A drotot ugy hajlitod ahogy akarod és a LEDek bárhol levághatod ( egyszerre mind a 2 drotot) és akar faszerüen vagy csillagszerüen is összekötheted. Természetesen a kötés helyén a huzalvégeket csiszolo papirral meg kell tisztitani. Akár mechanikusan össze is csavarhatod az egyes ágakat, csak a polaritásra vigyázz.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023

IMG_6505.jpeg
    
(#) Bakman válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ha semmilyen forrasztóeszközöd nincs otthon, akkor jó belépő lehet, de konkrétan nem ismerem az eszközt.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Nem is tudom...
Van hasonlóm, tehát megnéztem. Egyetlen ellenállást sem látok a LED-ek előtt, szerintem arra van bízva a dolog, hogy az új elemek kb a LED nyitófeszültségét (nem többet) adják, ezért nem nagyon tud felszökni az áram (egy darabig bírja).
Csináltam fényképet (lent) meg videót:

video

Én nem működtetném 2 elemről a kiszedett LED-eket, inkább háromról (négyről), áramkorláttal (kb 0, 015A körül)
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) tibitron válasza Massawa hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Köszi. A terv ugye az lenne, hogy van egy diorama, pl egy sárkány, a két szemébe bevezetni két darab piros ledet pl egy tápról. Tehát levágok két led izzót a sorról, azokat egybeforrasztom pl majd ezt eljuttatom a táphoz és rákötöm. Ha nem elég hosszú, mert úgyse lesz, akkor közé beitatok egy fémdrótot, azzal meghosszabbítom, és azt a drótot kötöm be valahogy az elemekhez. Na ehhez mi kell? Pl a kiegészítő drótot mivel szigeteljem? Vagy eleve ne sima fémdrótot vegyek, hanem gumisat, vagy már van szigetelő réteg alapból egy ilyen dróton? Gondolom nem annyira bonyolult ez, csak egyszer sikerüljön és azt fogom reprodukálni mindig
(#) Massawa válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ha azt a készletet veszed amit beraktam ( van olyan is ahol a LEDek szinesek ( pirosat láttam, de fehér meg aranyszinü sok helyen van), akkor nem kell semmi, legfeljebb szines permanent filctollak, amivel a fehér LEDeket olyanra szinezed amilyenre akarod). A drotot a LEDekkel meg oda hajlitod dugod ahova akarod.
Ha meg kell hosszabbitani akkor veszel un. Csengödrotot ( minden barkácsáruházban van, ami 2 szinü drot összecsavarva ( általában fehér meg piros vagy barna). A levágott LEDeken ott marad kb 2 darab 5-10 cm hosszú drot. ( mielött levágod jo megjelölni az egyiket egy filctollal, mert mindig igy kell öket csatlakoztatni.
Azok végeit késsel stb kb 10 mm hosszban lekaparod, és hozzá kötöd a csengödrothoz. A szinés legyen a plusz polus. Ha nem világit akkor meg kell cserélni a drotokat. Utánna a kötéseket szigetelö szalaggal szigeteld le és kész.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) tibitron válasza Massawa hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
igen, ilyenek vannak itthon, igaz fehér meg sárgás, de az most lényegtelen A lényeg, hogy ha ebből a sorból levágok csak két izzót, azokat be tudjam kötni az elemekhez, és ha nem elég hosszú akkor ki tudjam toldani más vezetékkel. Ehhez elég-e egy minimál forrasztás, meg a szigetelő rétegek lekapirgálása és ezek összekötése az elemtartóval.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Pár forintért kapsz (például) piros LED-et, ugyanott ellenállást is.

Bővebben: Link

Érdemesebb, mint szalagot (füzért) nyiszálni.
Ha megkeresed a LED-es topicok valamelyikét, kész válaszok vannak a hogyanra is. De majd leírjuk (ha nem találod végképp) hogyan számold az ellenállást, vagy hogyan kell az áramkorlátot.
Mindenképp fix feszültségű táplálást tartanék célszerűbbnek az elemeknél.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Megköszönném ha egybe lenne egy rövid tutorial lépésről lépésre. Pl ennél az izzónál amit küldtél, mert akkor innen rendelem meg az elemtartót az különböző ledeket, és ami kellhet még. Tehát pl ehhez a piroshoz kell egy ellenállás egy hosszabb drót amivel eljuttatom a kívánt helyre és azt hogy kössem, tekerjem, forrasszam az elemekhez. k ennyi a többit kitapasztalom, gyakorolom...
(#) Massawa válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Söt forrasztanod sem nagyon kell. Elég szépen fogoval összecsavarni a drotokat.
Vigyázz ezekhez a LEDekhez más LEDet nem köthetsz. ( pl pirosat) mert akkor a többi nem fog világitani a piros meg el fog égni.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ó, egyszerű (tényleg az, ha alszol rá egyet).
Van a LED-nek egy nyitófeszültsége. Felírod. Van a tápegységed, annak is van egy fix feszültsége. (Ha elem, akkor darabonként, cellánkent 1,7V-al számolj, de rohamosan csökkenni fog, ezért jobb a fix táp).
A tápfeszültségből kivonod a LED nyitófeszültséget, és azt elosztod a 0, 015A-el. (Általában az ilyen LED-ekre 29mA-t ajánlanak, de a 15mA tartósabb üzemet ígér).
Példa:
Van 5V tápegység, és egy piros LED, ami (kb) 1,7V feszültségű. (Az afatlapján rajta van).
5-1,7=3,3V. 3,3/0,015=220. Tehát 220Ω körüli ellenállásta lesz ekkor szükség.
0,015AX3,3V az 0,05W, tehát ennél kisebb teljesítményűt semmiképp, de nagyobbat választhatsz.
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
akkor az ellenállást az elemtartó és a led közé kell beépíteni? pl ilyet?

ellenálás

és annyival erősebbet ahány ledet akarok az áramkörbe.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Igen, ha 5V-os táppal es piros LED-el számolsz, akkor ez kb jó.
Ha párhuzamosan kötnéd a LED-eket, akkor úgy is lehetne, ahogy gondoltad (annyival nagyobbat), azonban érdemesebb LED-enként, mindegyik LED elé ellenállást tenni. Keveseb bajjal jár. Mert ha egy tönkre is menne, a többi akkor is jól fog működni.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Idézet:
„az ilyen LED-ekre 29mA-t ajánlanak,”

Ez meg csak félrenyomkodás volt. 20mA-t akartam ott írni
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
milyen vezetéket, drótot, kábelt javasolsz a led és az ellenállás közé, hosszabbításra?
(#) kaqkk válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Most modjam, hogy minél vastagabb, annál jobb?

15-20mA-re, egy-két méterre a sarki boltban bármikor kaphatóa fél mm2-es vezeték túl jó.
(#) tibitron hozzászólása Máj 29, 2023 /
 
a fenti link amit kaqkk kolléga linklet az kb jó? Bár azt nem láttam mekkora hosszúságú..de tényleg ne mekll 10-15 cm hosszabb egy modellhez. na jó kezd összeállni a kép. akkor rendelek 2 vagy 3 elemes tápot, hozzá kb 10 db ledet vegyesen, hozzá 10 db ellenállást, meg akkor ilyen kábelt, ha sikerül rájönni ,milyen hosszú) meg azt a is hobbi forrasztó szettet. 6k megér.. gyakorolni.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ha a 0,5mm2-re gondolsz, az nagyon jó.
Még mindig azt mondom, fix táp jobb lenne. Az elem merülni fog, az új elem 1,7V körül van, aztán merül. Ez az ellenállason áramcsökkenést -tehát némi fénycsökkenést eredményez majd.
Van néhány 5,5V-os tápegységem, ha közel laksz, szívesen adok. Csak kábelt kell venned hozzá (USB kimenetűek)
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Budapesti vagyok Ha megírod merre felé laksz délelőtt el tudok menni értük nagy nagy köszönettel. Nyilván gyakorolni próbálkozáshoz minden jól jön.A terv az, hogy ha sikerül egy bizonyos minőséget elérni akkor lehet árulni is fogom a végeredményt főleg karácsony környékén. ahhoz meg lehet jobb az elemes dolog.
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ott van az adatlapomon -Jfsztgyörgy.
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
akkor ez kilőve Szerintem kb látom mi kell. Egyelőre elemekkel fogom csinálni, nem kell nagy fényerű, tényleg kisebb dolgokhoz kell egy kis fény. két polisztirol vagy falap kzé rakott barlangba, vagy házba némi fény, vagy tábortűz alá, amit vattából csinálok, ilyenek,
(#) szs válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Hű, most eszembejuttattad...
Tuskóavatáskor a művházban (ahol perszehogy nem rakhattunk tüzet) ventillátorral mocorogtak a piros kreppszalgák, amiket izzóval világítottunk. (Persze, a hasábok ott voltak).
Sajnos, nem videóztunk, az a '80-okban vagyonszámba lett volna. De van fantáziád, elképzeled
(#) tibitron válasza szs hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
nekem kisebb megoldások kellenek de láttam ilyen megoldást is sokat. a kis hely miatt mindenképp hátra kerül az elemtartó, és rengeteg kábel se nagyon tud tekergőzni bent, ezért sem kell nagy energiaszükséglet, 2 max 3 led égne egy diorámában kb-
(#) robis01 válasza tibitron hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Ez az ellenállás nem jó. Ez 220KΩ és nem 220Ω.

Párom nagyon szereti ezeket a világító elemes izéket, de az elemes táplálás nem pénztárca barát. Még a powerbank is olcsóbb hosszútávon mint az elem. Ezért már vagy egy tucatot átalakítottam 230V-osra. Ehhez tápegységnek régi 5V-os telefontöltőről levágtam a dugót amire ellenállást forrasztottam, majd az ellenállásra a ledsort. Mivel csak pár forintos tétel javaslom hogy vegyél többféle értékű ellenállást is (100-500 Ω). Így változtathatod a fényerőt.

A forrasztó készletedhez még érdemes beszerezni folyasztószert (pl. gyanta), továbbá vezetékek, forrasztások szigetelésére többféle méretű zsugorcsöveket is.

Ledekből pedig sokféle van, pl. létezik villogó, vagy akár lehet kitben is kapni villogtatót villogó
Vezetékhez pedig legkönnyebben régi, vagy hibás Pc táp-ból, vagy régi telefontöltőről levágva juthatsz.
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem