Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   34 / 368
(#) radiomano válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Nem úgy fényes, hanem miután drótkorongal lecsiszoltam az E vasat, utána lett szép fényes. Mert amúgy ilyen fura lilás színeződéses réteg akar leválni némelyiken. Amúgy beletaláltál, nem volt rajta terelő, hanem csak egy sima téglalapossan hajtott keményebb papírra volt feltekercselve a huzal azt kész. Nomeg mingen réteg után vékonyabb szigetelőpapír. De majd holnap teszek képet, ma már késő van.


Ja igen egyébként már nincsrn rajta a huzal, de annak semmi baja nem volt. Bánoom már hogy nem tekertem rá egy orsóra, hogy később felhasználhassam.
(#) sonick1d hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Sziasztok! Nemtudom jó helyre írok-e, de nem találtam erről sokmindent. Kaptam nemrég egy kütyüt, amiről nem tudom megállapítani hogy mi lehet, de nagyon dizájnos doboza van , és rack- szerüen beletolható nyákok vannak benne. az egyik nyák különbözik a többitől: van rajta egy Puskás trafó amin ilyen adatok vannak hogy:
2x110V
200mAT
FNT 30VA
2x6V
A kérdésem : fel lehet e ezt a trafót használni Hangfal erősítő alkatrészeként?
És van még egy halom kacatom hozzá, tehát megköszönném az ötleteket!
Megpróbálok képet is feltenni hozzá.
(#) lapose válasza sonick1d hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Szia!
Csak kisteljesítményű erősítőt tudsz belőle építeni.
A trafó csak 30VA-res ráadásul csak 2*6V-os. szerintem megfelelő kapcsolással 2x10-15W szedhető ki belőle.
(#) sonick1d válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Köszönöm a választ! igazából azért érdekelne, mert van 2 db magnat supreme 300 hangszóróm, ami azt hiszem 300w-os, és kellene hozzá egy erősítő. Valójában több hangfalam is van ilyenek hogy :2db 2 utas 60 w-os videoton hangfal , 2 db szintén 60-as nagyobb méretű hangfal 30 cm-es papímembrános, és így tovább...
A renedelkezésre álló alkatrészek mindegyike működőképes: 2 db 45w-os autós magnó, az egyik cd-s, 3 db videoton disco boy lemezjátszós rádió ami 45w-os, 5 db számítógéphez való táegység: 2db 220w-os 2db : 150w-os 300w-os
és még egy halom kondenzátor , és nyák meg hasonlók.
Szeretnék egy kb 300w-os erősítőt. meg lehet ezekből csinálni?
(#) lapose válasza sonick1d hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Ezek a berendezések arra jók, hogy a meglévő hangfalaidat működtesd vele! Egy 300W-os erősítő megépítése még új alkatrészekből is komoly feladat, nemhogy használtakból!
Ha ez lenne az első projekted mindenképp valami egyszerűbbel kezdj, hogy közben megismerkedj az alapokkal!
(#) liderces hozzászólása Szept 9, 2008 /
 
sziasztok! Azt szeretném megtudakolni egy kaposvári villamossági gyár által gyártott T100 tipusjelü trafó amire az van irva 100VA a teljesitménye milyen A-t tud 20A-rel terhelhető e huzamosan károsodás nélkül?

Köszönettel!!
(#) szamóca válasza liderces hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Ha 5V alatti a szek.feszültsége, és megfelelő a huzalkeresztmetszet akkor igen.
(#) liderces hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
jaj elnézést tehát 220-ról dolgozik, a kimenet meg 24-12V választható milyen trafó kell egy 20A tartósan leadni képes akksitöltőhöz??? miből lehet ilyent csinálni olcsón várom az ötleteket, kapcsolóüzemü tápok?? toroid??

köszönettel
(#) csati75 hozzászólása Szept 15, 2008 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem .
Olyan trafót keresek ami elvisz egy zsiguli ablaktörlő motort (220/12v).

Kapumozgató motor lett belőle egy 12v-os akkus fúró aksija gond nélkül viszi, de én hálózatról szeretném üzemeltetni.

Akinek van ötlete vagy le tudná írni a paramétereket megkérem válaszoljon.

(a motoron nincs semmi írás meg nem is tudom hogy mit kell adni neki a 12v az oké de a többit nem tudom hogy watt vagy Va, próbáltam már kis himi-humi töltőtrafókkal,de nem jött be. A szerkezet egyébként überkirály lett.)
(#) sprofan válasza csati75 hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Az aksit tudod hány Amperes amiről járatod?
Jól mondja Imi65 is, bár szerintem még 50VA is elég lenne (pl. az én aksisom 3A-el megy, de úgy mint állat )
(#) Imi65 válasza csati75 hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Szerintem 63-100VA már bőven elég, a gréckocka jó izmos legyen (akár 25A-es is).
(#) bbatka válasza csati75 hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Én a világítástechnikai boltokat ajánlanám. Halogén világításhoz árulnak toroidokat. Az ára húzós. 2004-ben 6900Ft volt a 150VA-s 12V / 12,5A
(#) csati75 hozzászólása Szept 16, 2008 /
 
Köszönöm a segítséget.
Az aksi amiről működik 12v 1.2Ah (ennyi van rá írva)
Akkor azt mondjátok hogy egy 100Va körüli elég lenne?

A vaterán körül néztem és aránylag olcsókat lehet látni kb 2-3000 ft környékén.

(#) csati75 hozzászólása Szept 16, 2008 /
 
Ha valaki hajlandó lenne rá megkérném ,hogy nézzen szét nekem a vaterán melyik lenne megfelelő.

A vezérlés is még egy sarkalatos pont nem igazán töprengtem még rajta, de úgy hallottam hogy kapuvezérléseket már lehet venni kb 10-15000 ft-ért.
Nagyon hálás lennék érte ha valaki utánanézne hol lehet ilyet venni.

Egyébként ha valakit érdekel a kapu működése itt egy link ahol van egy 3gp videó.
http://data.hu/get/629371/Tolokapu.3gp.html
(#) Directors hozzászólása Okt 10, 2008 /
 
Hali!

Ez a trafó szerintetek hány VA lehet?
(+-21V)
Sajnos mást nem tudok róla és azt sem tudom,hogy hogyan lehet megnézni hogy mekkora a a teljesítménye.
(#) szabi83 válasza Directors hozzászólására (») Okt 10, 2008 /
 
hali

kb 70VA

(#) Directors válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 10, 2008 /
 
köszi
(#) taresz hozzászólása Okt 11, 2008 /
 
Sziasztok!

Kérdésem az lenne,hogy benzinüzemű modellmotor elektronikus gyújtásában lévő gyújtótrafóról tud-e valaki némi infóval szolgálni?Estleg fotó,méretek,méretezési segédlet.
Ilyesmiről lenne szó:Bővebben: Link

Köszi.
(#) joe55 hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Szia mindenkinek!
Azt szeretném megtudni , hogy milyen trafó kellene pyrograph /fa képek égetett grafika/ készítéséhez 220V -ról
(#) edgar válasza joe55 hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Te ez mindig az alkalmazott egeto szal ellenallasatol fugg.
Ilyen esetben nem rez szalat hanem valamilyen ellenallas huzalt alkalmaznak-kantal_nikkelin vagy hasonlo.
Mivel kicsi az ellenallas erteke igy a feszultseg sek kell nagy legyen.
En is tornasztam ilyesmivel es ha jol emlekszem volt egy trafom amelynek 3 -4 V vol a szekunder feszultsege.
Valahonnan kaptam 0.5 mm nikkelin szalat es aval egettem a fat.
Remeszetesen lehet szamolgatni is finoman amennyiben az egeto szal ellenallasat ismerjuk.
A legjobb megoldas szerintem egy 50-100W-os trafo amelynek tobb kivezetese van voltonkenti lepesekkel egy voltonkent 10 voltig.
Ez szukseges azert is mert nem minden esetben egyforma vastagsagu huzalt hasznal a muvesz egy egy egetes soran.
A szabalyzast lehetne elektronikusan is megoldani de csak komplokalod magad.
Egy kicsi keress ra a kulonbozo ellenallas huzalok meterenkenti ellenallasara es azonnal tudsz szamolgatni telyesitmenyt es feszultseget.
Amennyiben szert tudnal teni egy kis autotrafora (2 A) es aval szabalyoznad a masik trafot akor huzalvastagsagtol fuggoen ugy szabalyoznad be az egeto szal telyesitmenyet ahogyan megkivanja.
Ez azert jo mert egyes reszleteket nem kell sotetre egetni (tonusok).
Vagy egy triakos primer szabalyzasu trafo is metenne a magaet.


(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Egy egyszeru szamitas:
Legyen az ellenallas huzal Nikkelin amelynek a fajlagos ellenallasa 0.4 es a keresztmetszete (A) 1 mm^2.
Egy 50mm huzal ellenallasa 20 fokon :

R20 = r x (l / A ) = 0.4 x (0.05 / 1 ) = 0.04 x 0.02 ohm.
Most hirtelen nem kaptam meg, hogy mennyi a Nikkelin homersekleti tenyezoje _ ki akartam fejezi a huzal ellenallasat 300 fokon.
Maradjunk a 0.02 ohmmal akkor a huzalon keresztul vezetett 1 volton atfolyo aram:
I = U / R = 1 / 0.02 = 50 amper.
valamivel kevesebb mert amikor a huzal fekmelegszik akkor az ellenallasa novekszik.
Ez 50 watt telyesitmeny.
Meg figyelembe veve a feluleti hoelvonast akor a feszultseget egy kicsi emeljuk.
Mar csak ebbol a kis peldabol kiindulva a trafo legalabb 100 w -t legyen , igy hoszu uzemod eseten sem melegszik fel tulsagosan.
Ez csak durva szamitasa a dolgoknak.

Ps. Itt most lehetne filozni, hogy nem allandoan van bekapcsolva es akor a trafo telyesitmenye lehetne kissebb.
A lenyeg az, hogy ne legyen gond hosszu tavon kerestul, s ezert a trafot egy kiocsi tul lehet meretezni.

(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Kozben keresgeltem egy kicsit es meglepodtem, hogy a pyrogravalas ilyen negy becsben van.
Kaptam egy kepet amelyen latszanak az adatok:

Kép: Hivatkozás
Itt lathato, hogy a szekunder 1 -5 volt / 20 amper.
amely egyenlo 100 w-al a szekunderen.
A szabalyzas gondolom, hogy a primernen van megoldva egyszeruen egy triakkal.


Kép: Hivatkozás

Kép: Hivatkozás
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Egy lehetseges megoldas:
Kép: Hivatkozás

(#) pjg hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Sziasztok Azt szeretném kérdezni, hogyan működik a toroid trafót tekercselő gép? Bármi infót, urlt szívesen fogadok. Köszi.
(#) edgar válasza joe55 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
A legjobb megoldas lenne szamodra ha a borzen vagy valahonnan vennel egy ipari monofazisos 230 / 24 V /150W -os trafot ami szetszedheto.
Ez kb. 6 ampert produkal.
Alabb a kepen lathato pyro trafo szekundere 5 V / 20 A ez 100 W.
Vesztessegeket is figyelembe veve egy kicsit tulmeretezve a trafo telyesitmenyet feltornasszuk 150 w-ra.
Egy dologra figyelj oda , hogy a primer huzal ameroje legalabb 0.7 mm legyen.
Szetszeded a trafot, letekered a szekundert - kozben megszamolod, hogy hany menetet tekertel le.
Innen mar vissza lehet szamolni az egy voltra eso menetek szamat.
Teszem fel, hogy 60 menetet tekertel le amely megfelet a 24 voltnak akkor az egy voltra eso menetek szama:
N1v = 60 / 24 = 2.5 menet / volt.
Mivel neked 5 voltra van szukseged akkor a szekunder menetszam:
Nszek/5V = 2.5 x 5 = 12.5 menet (legyen 13 menet)
A szekunder huzal vastagsaga maradva a 20 ampernel:
Dszek = 0.7 x gyokalatt I szek = 3 mm (A = 7 mm^2)
Tehat olyan huzalra van szukseged amelynek az atmeroje 3 mm vagy a keresztmetszete het negyzetmilimeter.
Amennyiben a letekert huzal atmeroje duplan tekerve kiadja a 3 mm vagy a het negyzetmilimetert nyugodtan lehet alkalmazni.
Semmi gond ha nagyobb a szekunder huzal atmeroje mind 3 mm sot, ha a letekert huzal hossz megengedi lehet egyszerre harom erparral tekerni a szekundert.
Utanna lemezeled es kesz a trafod.
A kepen lathatoana szekunder feszultseget lehet szabalyozni 1 es 5 V kozott, hogy te ezt hogyan oldod meg az csak fantazia kerdese (a sracok itt a forumon segitenek).
Lehet primerben egy triakkal (peldaul egy porszivo motor szabalyzoja) vagy szekunderben egy tirisztorral esetleg megcspolasokkal....

PS.
En is pyro muvesz voltam amig katona voltam, ezert is szoltam bele a temaba.
Egy festomuvesz baratommal voltunk egyutt, o keszitette a rajzokat en meg egettem.
Nagyon is kellendoek voltak a muveszi temekek.
(#) joe55 válasza edgar hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
sziasztok
köszönöm gyors segitségeteket!
Üdv mindenkinek
(#) edgar válasza joe55 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Remelem, hogy megertetted a dolgokat.
Amennyiben nem meg folytatjuk.
A lenyeg az, hogy kell egy jo trafo, ellenallas szal pld. Kantal kulonbozo vastagsaggal, egy megfelelo kezi fogantyu es mar is lehet muveszkedni.
Minden esetre a munkaid kozul szertnek(nenk) latni egy par kepet.
(#) djyuri válasza djyuri hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
HY

hát lehet nem jó project ez a tápfeszkétszerezés .....igaz egy szerintem félhalott STK végfokkal próbáltam csak,de állandó 180-200mA-es áramfelvétel volt +/-50V mellett és igen hamar melegedett a dög....de hangerő az volt...tehát a teljesítményt le tudná adni...de milyen hűtéssel...

Majd nézek egy erre alkalmas végfokrendszert,de most lenulláztam magam és ideje albérletbe menni....KO ez a család........
(#) uli válasza taresz hozzászólására (») Okt 20, 2008 /
 
Annyit tudok segíteni, hogy ez nem gyújtótrafó. Neve is mutatja, CDI, azaz kondenzátor kisütéses gyujtás, szép magyar nyelven. Ebben valami kondit sütögetnek ki és az adja a szikrát, nem egy trafó.

puli
(#) taresz válasza uli hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Pedig a mellékelt képeken lévő tekercseknek trafó kinézetük van, még ha nem is látszik elég élesen és részletesen.

Us55248.jpg
    
Következő: »»   34 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem