Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   51 / 1318
(#) tszaboo válasza Topi hozzászólására (») Júl 3, 2007 /
 
Nem volt földrehúzó ellenállás. Pótoltam. Random jelez. Lelassítottam az olvasás frekvenciáját. 3 értéket vesz fel, 8,1,6 meg az eggyik gomb nyomására is reagál, akkor kiír valamit, ami minden, csak nem szám. A kijelző ugyanígy bekötve másik programmal működik, tehát a nyomógombok a hibássak.
Az gond lehet, hogy két külön portra van rákötve? Tehát a kimenetei a portA-ra míg a bemenetei a PortB-re? Vagy különbözik valamiben a PortA vagy a portB? Vagy kéne akárhova akármit pakolnom? Leválasszam optocsatolóval a mátrix bemeneteit?

És a mostani áramkorlátos tápegységemetUsb portanak hívják.
(#) benjami válasza tszaboo hozzászólására (») Júl 3, 2007 /
 
Ahogy már Topi is írta, legnagyobb hiba hogy a smalldelay átállítja W regisztert, a bcf PORTB,5 előtti sort töröld ki, mert nem fogja PORTB,5-t visszaállítani alacsony szintre ha nem nyomod meg a PORTA,0-ra kötött gombot, bcf PORTB,6 előtti sort szintén töröld. Ezenkívül a bsf PORTB,4 .. bsf PORTB,6 sorok után egy NOP-ot érdemes lenne betenni. Az átlapolt utasításvégrehajtás miatt mikor befejezi ezeket, már javában benne van btfsc feldolgozásába, aminek eredménye függ attól hogy a bsf befejeződött-e már.
(#) potyo hozzászólása Júl 3, 2007 /
 
Idézet:
„már javában benne van btfsc feldolgozásába, aminek eredménye függ attól hogy a bsf befejeződött-e már.”


Ezt azért úgy értsd, hogy az áramkörön lefutott-e már a BSF által kiváltott tranziens. Tehát ha egy belső regiszrert macerálsz BSF-el, azután nem kell NOP.
(#) pepe hozzászólása Júl 3, 2007 /
 
Kinek van egy egyszerű távirányító kapcsolása lehetőleg rádiós??
(#) pixels hozzászólása Júl 4, 2007 /
 
Hali mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek! 16F628 pic EEPROM-jába szeretnék írni, de ez valahogy nem jön össze nekem.

a függvény a csatolt fájlban (W-ben a cím, EE_DATA bank0-ban, abban van az adat)

A függvény hívásával elvilehg egy f betűt raknék az eeprom első bájtjába, de nem megy. Tud valaki segíteni?

kód.txt
    
(#) pixels válasza pixels hozzászólására (») Júl 4, 2007 /
 
Hali!

Megvan a megoldás! Az adatlapot értelmeztem félre. Nem tudtam mire vélni a következőt:

movlw 55h
movwf eecon2
movlw aah
movwf eecon2

Ahogy átnéztem még egy párszor az adatlapot, leesett, hogy ezt a 4 parancsot be kell tenni a "bsf eecon1,wr" elé, különben nem ír az eepromba semmit.
(#) Norberto válasza pixels hozzászólására (») Júl 4, 2007 /
 
Örülünk, hogy leesett

Másnak is ilyen gyorsan esne le mindig, nem lenne annyi értelmetlen és fölösleges kérdéssel tele a topik :yes:
(#) potyo válasza pixels hozzászólására (») Júl 5, 2007 /
 
Ez a véletlen írás elkerülésére kell. Mindig az adatlapban megadott kódrészletet érdemes kimásolni az ilyesmihez, vagy a leírt sorrendben végrehajtani a dolgokat.
(#) krajnyak_dani hozzászólása Júl 5, 2007 /
 
A "Nulláról a robotokig"-című cik nagyon megtetszett, de még elég kezdő vagyok a PIC-ben, az lenne a kérdésem milyen nyelven kezdjem el.Megszereztem az MPLAB-ot az viszont Assembly nyelven működik, ez megfelelő lenne a kezdéshez.
(#) Topi válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Júl 5, 2007 /
 
Megfelelő és ajánlott a kezdéshez az Assembly... A harmadik (hamarosan kész) cikket még told végig assembly nyelven, és utánna válts bármi másra. Elengedhetetlen ismerni a PIC-et mélyebben, és ebben az assembly nyelv tökéletes. Használatával egyszerre tanulod meg a mikroszámítógépek felépítését, és a nyelvet.
(#) StefuPeti hozzászólása Júl 5, 2007 /
 
Sziasztok
Megépitettem egy kapcsolást amibe 16F84-04/P PIC kell, de nekem itthon csak 16F84-20/P PIC van.
Kérdésem az lenne, jó lesz az hozzá? 4 MHz kvarcal
(#) Norberto válasza StefuPeti hozzászólására (») Júl 5, 2007 /
 
Igen, biztosan jó lesz!

A -04 végződésű ugyanis CSAKIS 4MHz-ig működik stabilan, míg ami neked van -20 végződésű, azzal akár 20 MHz-es frekvenciáig is elmehetsz!

Fordítva már nem lenne jó a helyzeted...
(#) dpeti válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Júl 5, 2007 / 4
 
az MPLAB az csak egy IDE (integrált fejlesztőrendszer)
Ő csak annyit csinál, hogy egyesíti magában a fejlesztőeszközöket

az assembly fordításért az MPASM a felelős
a Microchip-féle C-ért a a MCC18 és így tovább

először ne magával a programozással kezd a tanulását, hanem aza rchitektúre mgeismerésével

nézd végig, hogy mi mihez kapcsolódik, mihez min keresztül lehet hozzáférni, milyen lehetőségei vannak az általad választott PIC-nek

állítólag a Kónya-féle PIC-es könyv jó kezdőknek (annak ellenére hogy nekem nem tettszett), egy próbát megér, vedd ki könyvtárból (OMIKK)
de mint mindennél itt sincs királyi út:

az ajánlott menete az lenne a dolgoknak, hogy
1) megismerkedsz a digitális áramkörök alapjaival
(kapuáramkörök, számlálók, regiszterek, latchek, komparátorok, ALU, multiplexerek, demultiplexerek)
Bool-algebra, Karnaugh-táblás egyszerűsítés, a Quine-McCluskey algoritmus, a sorrendi hálózatok, állapotgráfok, (ezek misztikusnak hangzó, de valójában viszonylag egyszerű dolgok)

2) ezek alapján megpróbálod megértani, hogy hogyan is működik egy PIC (bár előbb érdemes pl a 8085-ös CPU-t megnézni, ott nincsenek nagyon extra dolgok) a belső felépítéséről készült ábra alapján

3) alaposan átnyálazod az utasításkészletét
először csak felületesen, hogy milyen lehetőségeid vannak
utánna alaposan, mindent figyelembe véve, hogy milyen flagekre van hatással, mit csinál, hol tudja tárolni az eredményt, stb

4) ezek után megnézel pár assembly példaprogramot, hogy hogyan épül fel, itt még ne az utasításokra koncentrálj, hanem magára a program szerkezetére, miket kell a fordítóval megetetni az utasításokon plusszba, hogy az vegye a lapot, és lefordítsa amit kértünk

5) most nekiállhatsz (magadtól, vagy kész példa alapján) megírni egy LED villogtató programot, ez a PIC programozás "Hello World-je", van rá esély, hogy ez nem sikerül elsőre, mert sok a buktató, szóval semmi csüggedés, kis program maszírozás, mégegyszer a fontosabb dolgok átolvasása, és előbb-utóbb menni fog
---
de ez még mind csak a szoftveres oldala a dolgoknak
gondolom Topi cikkjei alapján működésbe tudsz hozni (fizikailag) egy PIC-et, és tudsz hozzá illeszteni pár apró dolgot (LED, nyomógomb stb)
---
Ha az assemblyt megértetted (ez bőven elég, nem kell kenned-vágnod + profinak lenni benne, elég ha nagy vonalakban érted a lényegét), akkor nekiállhatsz megtanulni először az ANSI (szabványos) C nyelvet, a hozzá való irodalommal dunát lehetne rekeszteni, erre most nem térek ki, az első C-vel foglalkozó könyvet amit meglátsz az 80%-os valószínűséggel megfelel
ha ezt érted, akkor kiválasztod a számodra kedvesnek tűnű PIC-es C fejlesztő környezetet: Hi-tech, Microchip, PICC, stb, elolvasod a felhasználói kézikönyvét (nem szóról szóra, mindent csak nagyvonalakban kell , nekem sem lenne türelmem hozzá ), meglesni, hogy a szabványos C-hez képest melyek a különbségek benne, és hogyan tudod elérni a PIC-es perifériákat, ezek után megnézel pár példaprogramot (a fordító könytárában az esetek többségében van pár), itt is megproóbálsz először egyszerűeket írni, innentől meg már rád van bízva, hogy mihez kezdesz vele...


tudom terjengősre és nagyon általánosra sikerült ez a hozzászólás, és biztosan lesz aki beleköt, de ha komolyan érdekel, akkor így érdemes nekiállni, megéri a belefektetett időt, ez egy olyan téma, amibe nem lehet egyik napról a másikra beletanulni...
egyszerűbb programokat bárhol találsz a neten, vannak akik megelégednek azzal, hogy felprogramozzák vele a PIC-et és örülnek (és ezt ne bántásnak vegyék, mert tényleg hasznos dolog), de ha van egy problémád, amire ezzel akarsz megoldást találni, akkor sajnos bele kell méllyedni, mert más ritkán oldja meg helyetted, nemleszámítva azt, hogy mekkora öröm társul az első saját magad által megálmodott és kivitelezett gépezet első sikeres üzeme mellé amikor tudod hogy órákat/napokat/heteket kínlódtál vele, és most végre sikerült, működik, és mindezt Te csináltad, na az nagyon jó tud lenni Ha tisztában vagy ezekkel az alapokkal, akkor már csak az ötleteid szabnak határt

(#) Tetye hozzászólása Júl 7, 2007 /
 
hali
ha ezt irja win pic az azt jelenti hogy müködik azégető és olvassa a picet?tud valaki adni egy olyan hexet ami modjuk 1 ledet villogtat 20Mhzs a krisztályom és mind1 melyik lábon villog csak hogy lássam h. tényleg megy... köszi
Info: Loading definitions for "PIC18F4550" from C:\Program Files\WinPic\devices.ini .
Info: PIC18F452, added and tested by Eugenio Montefusco, 2006-07-12
Parsed "C:\Program Files\Microchip\MPLAB IDE\Device\PIC18F4550.dev" : found 114 bit combinations in 39 configuration bit groups .
PIC18F: family='21'=4550, WriteLatch=32 bytes, EraseLatch=64 bytes .
Initialising PIC-Programmer: Success.
Testing: delay(500ms) took 0.50 seconds, timer_freq=3.5795 MHz ... ok
Reading 0x3FFFFE - 0x3FFFFF ...
Reading 0x300000 - 0x30001B ...
Reading 0xF00000 - 0xF000FF ...
Reading 0x000000 - 0x007FFF ...
Reading PIC ok.
(#) Frankye válasza Tetye hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Igen, ez éppen ezt jelenti. Olvassa a PIC-et, és rendben talált mindent.
Ennek az oldalnak a közepe tájékán találsz egy test.hex nevű állományt, az alkalmas erre. (Nem egy LED-et villogtat, hanem futófény, de a célnak megfelel.)
(#) mokus hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
Én meg még mindig egy stopper, időmérő tutorialt, kódrészletet keresek.
Flowcode-dal összeraktam valamit, de a demoból pont kifutok vele így nem tudom használni :no:
help!
Lassan már ott tartok, hogy fizetnék is egy jó tutorialért...

Tényleg!
Milyen árfolyamon írogatnak mostanság kódokat?
amit kellene: A és B gomb megnyomása közti idő mérése a lehető legpontosabban (századmásodperc, de ha lehet ezred is). Stopper A megynomásra indul, B-re megáll. minimum 5 percre kellene mérnie.
(#) StefuPeti hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
Sziasztok
Megépitettem a következö kapcsolást és nem müködik rendesen. Mind a hat kijelzön világit az összes szegmens. PIC-k nélkül az IC foglalat megfelelö lábaira megfelelö tápokat kapcsolok akkor letudom ellenörizni minden digit, minden szegmensét. Oszciloszkóppal mérve a PIC lábain megvan a négyszögjel.
Szinte 100% hogy a programmal van a gond ! de mi lehet ?
(#) pet hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem a "Nulláról a robotokig"c. cikkben lévő égetők, bármilyen PIC-hez jók?

Egyébként nagyn tetszik.
(#) watt válasza pet hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Elvileg igen. Csak a PC programtól függ, tudja e kezelni a kiválasztott PIC-et.

Nézz utána az ICSP programozás mikéntjének! (www.microchip.com , rá kell keresni, van komplett leírás róla.)
(#) Frankye válasza pet hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Igen, amelyik jól működik Nálad, az használható bármelyik PIChez.

Watt beelőzött!
(#) pet válasza watt hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Kösz, akor megépítem
(#) cipej hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Sziasztok!

Ez az első kérdésem illetve topi cikkével kapcsolatban. Konkrétan a topi féle programozóval kapcsolatban aszongya hogy a soros port régi szabványa szerint +/-14 V -al működik. Ezek szerint most már nem így van? Ha van nekem mégis egy soros portom, akkor arra simán rádughatom ezt az első verziót (mármint ami a cikkben az első) ? Plusz a +15 V tápról sem esett szó. Ez úgy látom szűrve és stabilizálva van tehát lehet akármilyen szutyok.. Gondolom a 7812 az 12 V-os stab a 7805 pedig az 5 V. Ha van stabil 12v-om akkor ez az egész táposdi rész lehagyható. Elnézést szakközép óta nem foglalkoztam ilyesmivel és az elég rég volt. Plusz nem lehet ezt valahol kit-ben kapni topi? Már asse toom hogyan kell nyákot gyártani illetve azt még tudom de az ötödiken nincs hozzá eszközöm. Vagy ismertek olyan helyet ahova elküldöm a fóliát és megcsinálják a nyákot?

cipej alias Lui
(#) watt válasza cipej hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Jól látod, a soros port szabványával és a JDM égetővel kapcsolatosan elvi gondok vannak. Azaz vagy működik és szerencséd van, vagy nem működik és akkor kell építeni egy megbízható normális égetőt! A JDM a szutyok kategóriába tartozik nálam, és mindazoknál akik megszívták vele. Akiknél pedig működik, a szerencsések táborába valók és természetesen Ők is nagyon elégedettek ezzel az egyébként nagyon egyszerű kapcsolással!
Aztán itt vannak páran, akik ezrekben mérhetik a PIC-et, amit tönkretettek vele, de az igaz, hogy arról nem csak a JDM tehetett szerintem, bár ki tudja....
(#) cipej válasza watt hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Köszönöm a választ. Még egy kérdés, ha megépítem a potyo által itt a hobbin publikált ICD2-őt azzal két legyet ütök egy csapásra? Egyből programozni és debugolni is tudom a PIC-eket illetve elkerülöm a te általad említett problémákat? Te mit használsz?
(#) Norberto válasza cipej hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Igen!

Minden bizonnyal az egyik legjobb a Földkerekségen az ICD2!

És ahogy mondtad is, 2 legyet lehet vele ütni egy csapásra...
(#) cipej hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Van egy egetrengető kérdésem! Vaki épített már össze gps modult pic-el? Nekem van egy pár Garmin GPS 25-lvs-em és ezt szeretném összehozni PIC-el. Plusz ha már össze van hozva a kettő akkor az adatokat RF modullal be szeretném juttatni a számítógépembe. Vagy sokat szeretnék?
(#) watt válasza cipej hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Igen két légy egy csapásra!
Én WPB-t használok(honlapomat nézd meg).
(#) watt válasza Norberto hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Idézet:
„Minden bizonnyal az egyik legjobb a Földkerekségen az ICD2!”

Kétségtelen, hogy van olyan tulajdonsága, amivel nem lehet versenyezni, főleg a Potyo által alkotott kifinomult kapcsolást figyelembe véve!

Viszont van amiben nem a legjobb és ez a bonyolultsága és a megépítéséhez egy PIC égető szükségessége.
Általában nem az első áramkör szokott lenni egy PIC-el foglalkozni kezdő amatőrnél.
(#) Norberto válasza cipej hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Ez végülis nem sok...egy hozzáértőnek...

De most én kérdeznék:

Idézet:
„Plusz ha már össze van hozva a kettő”


Ehhez mid van meg? Mert az csak egy dolog, hogy épp ott fekszik az asztalodon egy PIC, és mellette a GPS modul...önmaguktól nem fogják egymást megismerni...

PIC-et programozni tudsz? Ismered a felépítését? Tudod, hogy az RS232 adatátvitel hogy működik? GPS modul által adott információkat tudod kezelni/feldolgozni a PIC segítségével?

Kb. ezek az alap! kérdések...ha ez mind szuperul megy, akkor nagy esélyed van rá, hogy összehozhatod a dolgot...
(#) Norberto válasza watt hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Idézet:
„Viszont van amiben nem a legjobb és ez a bonyolultsága és a megépítéséhez egy PIC égető szükségessége.”


Viszont megépítését követően mindenben kárpótolja a gazdáját
Következő: »»   51 / 1318
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem