Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   23 / 30
(#) esztergomi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
A polírozás sem időtálló.
Ráadásul ha van megoldás miért kell tovább bonyolítani?
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 23, 2012 / 1
 
Van egy dekoratőr ismerősöm,és tőle kérdeztem a króm-fóliát ami időjárás álló meg nagyon frankó,de van egy hátránya a többi autófóliával szemben.Nem nyúlik,így nehéz egy homorú felületet fóliázni vele...Maximum felcsíkozva.Csak azért kérdeztem ezt meg,mert most az ölembe hullott még egy pár parabola,és az első már adott,mert az polírozva és lakkozva van.A másikon kipróbálom a króm fóliát,és egy harmadikra meg tükör hulladékból kivágott trapézok lesznek ragasztva.Ha kész akkor összehasonlító teszt.Senkinek nem kell egyetérteni velem,és senkinek nem kell alátámasztani a hatékonyságát a parabolának,de cáfolni sem.Én a saját kontómra kipróbáltam,és tetszik.Meggyőzött annak ellenére,hogy a parabolát néhány apró horpadással és sérüléssel kaptam,nem sikerült tökéletesre a polír csak amatőr módon mert először csináltam,és le is lakkoztam ami vissza is vesz a teljesítményből.Mindezek ellenére engem lenyűgözött.Látok benne fantáziát.


Nem értem amit Esztergomi is mondott,hogy a hőmérséklet magas,és a hőmennyiség nem....Hát valószínű ezért van az,hogy az Infinia cég egy 2m-es parabolából 10kW-ot is kihozott Stirling motorral.....Szóval nem értem....Szerinted olyan mint a Volt Amper nélkül....Szerintem nem,ugyanis a hőtartaléka azon múlik mekkora tömegű tárgyat melegítenek fel vele hogy legyen hőtartaléka és aztán szállítóközeg kérdése az egész.
A napenergiás berendezéseket mindig a pillanatnyi kivehető teljesítmény szerint kategorizálunk szerintem.
Erről szól a sörkollektor is...Akkor abban a percben hozza a meleget,de eltárolni nem lehet mint egy vákuumos kolival,mégis spórolhatunk vele nem keveset.
A parabola eddig nekem 0Ft-os befektetés volt csak ráment összesen 8 munkaóra....Ha ezzel 3 hónap alatt fogok 2000Ft-ot spórolni akkor már jobb volt a megtérülési időm,mint egy 300.000Ft-os vákuumcsöves kollektornak amihez kell minimum 30-40.000Ft csőhálózat,200.000Ft-os puffer+hőcserélő+szivattyú+fagyálló+bisztonság+vezérlés,+beépités utómunkálatai+karbantartás és sorolhatnám....
Ez egy hobbi oldal és lehet bogaras vagyok.Bocsánat érte,de abból főzünk amink van,és nem kérdés megéri-e.
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Pedig igazat mondott.
Az 1 nm2-re jutó fényenergia x, ezen nem lehet változtatni.
A parabola, szemben a napkollektorral összesűríti a fényt egy pontba, ezért lehet extém magas hőmérsékletet elérni.
Nem kell mindent elhinni, én is láttam már kísérleteket tükrökkel, hogy meggyújtotta a fát.
Ha jól van fókuszálva 1kw is meggyújthatja a fát.
Egyébként nem tudom hova akarod fölszerelni ezt a parabolát, de akármilyen jó króm bevonat lenne rajta a takarítást nem lehet megúszni.
Utalok itt a páralecsapódáskor pátapadt porra és egyéb szennyeződésre.
Akkor már nem tök mindegy, hogy egy polírpasztás rongyal futsz át rajta?
Üdv
(#) nagy hoho válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Nekem is van egy 120 cm-es tükröm de műanyag. Arra gondoltam, hogy alufóliát ragasztok rá és teszek rá egy üveglapot. Így nem koszolódna a fókuszpont az üvegen kívül esne.
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Az energiasűrűsége nagy a fókuszpontban, a belépő sugárzás meg annyi, amennyi az adott pillanatban a szájnyíláson belép. Fizika... Ezen kívül állíthat, ki mit akar, nagyot is lehet mondani.
(#) INOX 4 EVER válasza esztergomi hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Eszem ágában sincs nagyot mondani,sőt még nincs is mérésadatom róla.Annyiról van szó,hogy kaptam ingyen egy parabolát és próbának indult az egész.Eddig tetszik,és egyenlőre ennyit tudok róla mondani.
Nyilván nem fogok vele garázst fűteni,mert ahhoz kevés.
Ha csak egy szalonnát fogok rajta megsütni egy évben egyszer szórakozásból,mert mondjuk csak arra alkalmas,akkor arra fogom használni.Heccből megcsináltam,mert kidobni sajnáltam.Ha valami értelmesre lehet még használni akkor közlöm veletek.
(#) Szebence válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Szia! Én olyan megoldást láttam, hogy a gyújtópontba egy autóból bontott vízhűtő radiátort raktak, amin keresztül lassan keringették a vizet. Ezt használták medence víz "melegítésére" Illetve egy másikat nyári zuhanyként.
(#) zolika60 válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Az üveglap sokat rontana a dolgon, a kétszeres fénytörés miatt.
(#) Barret válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
2 méter átmérőjű területről elméletileg nagyjából 4400W teljesítmény nyerhető ki! (napból ideális feltételekkel)
Akkor az Infinia megépített egy 200%-os kivehető teljesítményű energia forrást! Ez szép teljesítmény tőlük
5 kw ráfordítással 10 kw kivehető teljesítmény...
Ezt nem fogja az energiakonszern engedni,nem fogunk találkozni a kész megoldással...
(#) Barret válasza Szebence hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Az rossz megoldás,mert a fókuszált fény 100%-át KELL felhasználni! Ahhoz meg matt fekete sík felület a leg tökéletesebb! Abban kell a vizet keringetni.
(#) Barret válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Az az anyag szerintem rozsdamentes anyag!
Más néven saválló lemez. Lehet kapni belőle felpolírozott fóliázott kivitelt! Lemezollón méretre vágták,és belehajlították a parabolába. Fólia lehúzása után,olyan mint a tükör!
(#) kameleon2 válasza Barret hozzászólására (») Ápr 24, 2012 /
 
Ez egy fantasztikus megoldás. Eddig a leginnovatívabb azok közül amit láttam. Végre egyszerre használja ki a napkollektor, a stirling motor és a napelemek összes jó tulajdonságát, magas hatásfok mellett. Persze a zajára azért kiváncsi volnék, mert a stirling nem igazán csendes....
(#) INOX 4 EVER válasza Barret hozzászólására (») Ápr 24, 2012 /
 
Egy dolog,hogy a napenergiából adott felületen mekkora energiát nyerhetsz ki.Az csak egy kW-ban kifejezett körülbelüli hőteljesítmény.Bár érdekes definíció.4 négyzetméter kollektorfelület mitől pont 5kW? Ha annyi,Ezt csak példának hoztam fel.Mért pont 5kW?Azért mert mi például 5kW elektromos energiával tudnánk ekkora hőt előállítani?Vagy mert valaki azt mondta,hogy a ma létező legjobb hatásfokú napenergiát hasznosító készülék 1 négyzetméter felületről 1kW hasznos energiát állít elő?Egyáltalán van összehasonlítási alapunk,hogy egy 2nm-es sík kollektor ami max 2kW az hogy jön egy parabolatükör koncentrált fényéhez,és azt milyen eszközzel hasznosítjuk?Felszerel valaki egy sík kollektort,és ha júniusban van 300 liter forró vize az azt mondja hú de jó megtakarítottam napkollektorral 10kW energiát...Ez mi???Meleg vízben fürdünk és ez dejó....
Visszakanyarodva a Stirling motort nem nagyon érdekli,hogy mekkora hőfokon üzemel....Nem érdekli hogy éppen 600 vagy 800 fokra hevítik az egyik dugattyúját mert egyedül a hőfok különbség adja a teljesítményét.Működni fog -100 fokban is,ha van hőkülönbség.Ezzel csak azt akartam mondani,hogy ha egy 2m-es parabola felületére (szerintünk) 4400W hasznosítható napenergia kerül akkor is attól függ a Stirling teljesítménye,hogy mekkora hőkülönbségre van lehetőség. Ergo a négyzetméterre levetített napenergia nem mérvadó egy stirlingnél.
(#) INOX 4 EVER válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 24, 2012 1 /
 
Ja még egy kérdés erejéig
Az hogy lehet,hogy van egy hűtőszekrényed aminek a kompresszorát egy 130W-os motor hajtja,és a hűtőteljesítménye 1kW?Vagy egy hűtőház 1,9kW-os kompresszora hogy ad le 3,5kW hűtőteljesítményt?
Spéci gázkeverék.Remélem érthető a hasonlat.Ha tudjuk milyen eszközhöz kell nyúlni egy adott cél érdekében akkor minden több mint ami.
(#) INOX 4 EVER válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 24, 2012 /
 
Zoli kérlek bocsáss meg,hogy elkalandoztam,mert a parabola is kollektor,csak példálózásba bocsátkoztam.
Ezer bocs
(#) kendre256 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 24, 2012 1 /
 
"Az hogy lehet,hogy van egy hűtőszekrényed aminek a kompresszorát egy 130W-os motor hajtja,és a hűtőteljesítménye 1kW"
A hűtőszekrény egy hőszivattyú. Gyakorlatilag energiát szállít, fázisátalakulásokat felhasználva. A szállított teljesítmény sokkal nagyobb lehet (3-5-szörös), mint a betáplált teljesítmény. (Hasonlatképpen gondold meg, hogy 10 liternyi benzin szállításához mennyivel kisebb energia kell, mint amennyit ki tudsz nyerni belőle, ha elégeted.)
A hőszivattyúnak nem hatásfoka van, hanem COP értéke, ami azt mutatja, hogy 1 kW betáplált teljesítménnyel hány kW hőteljesítményt tud átvinni valamiből-valamibe (pl. talajból levegőbe).
Az előző kérdésedre pedig a napállandó a lényeges válasz, valamint az, hogy minden átalakítónak van hatásfoka, ami mindig kisebb 100%-nál. 4m2 felülettel, Stirling motorral maximum 1,5-2 kW-nyi teljesítményt lehetne produkálni, de ehhez már nagyon speciális dolgok kellenének.
(Semmi sem több, mint ami, ha tudjuk, hogyan működik. Csodák nincsenek.)
(#) INOX 4 EVER válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 / 2
 
Ez a nagyszerű ezen az oldalon
Mindegy,hogy az ember mit talál ki,hogy az udvar végén levő sufniban talált lomokból csinálni akar valamit az emberfia ami hasznos,vagy szórakoztató.Cáfolat mindig lesz.A sörkoli oldalon ilyen jelenséggel a 2 éves tagságom óta nem találkoztam.Ott mindegy milyen bogaras vagy,mindenki bíztat,hogy csináld! Próbáld ki!Mindemellett felkínálnak legalább 15 variációt egy témában,valamint megosztja veled a tapasztalatait aki már készített hasonlót.Hálistennek itt is azt látom,hogy van bőven segítő hozzászólás,de cáfolat is bőven..."Az kicsi lesz,nincs energiasűrűsége,nem elég fényes,kevés energia nyerhető vele,stb".Ami azt illeti akárhogy próbáltok meggyőzni,hogy nem fog működni inkább azt látom benne,hogy min kell változtatni,sőt akkor csinálok kétszer akkorát,vagy több darabot,de fő hogy ingyen van.Nem érdekel a hatásfok,és nem érdekel mennyi energia,fő hogy hozzon valamennyit és kész.Akkor már nyertem.Igaz nem vagyok szakértője az összes témának,de próbálkozni mindig is fogok,és nem tudok leállni kész
Ha nem próbálkozok ,és nem csinálok semmit akkor eredménye sem lesz soha.Akinek ez nem érdeke az üljön szépen otthon a számítógép előtt és fizesse a csekkeket amik nem lesznek soha olcsóbbak.
Engem az vezérel,hogy megcsináljam,beszámolok róla hogy működik,elmondom mit kellett volna másképp csinálnom,hogy akik a jövőben ilyet akarnak készíteni,kis információt merítsenek az én jó vagy rossz tapasztalatomból,hogy aztán tudják az irányt merre kell elindulni.Szerintem erről szól ez a Topic,és az egész oldal is,és ne az legyen archívumban,hogy 15 hozzászólás csak szőrszálhasogatás.
(#) öreghal válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 26, 2012 1 /
 
És ha ez a merészebb anyagvastagságú lemez.Pl 0,6-os Tükrös korlemez (?) miért nem rakja senki a csöveket egymástól távolabb, cca 4-5 cm, akkor a tükörről visszavert napsugarak a sörcsövek hátulját is melegítik. Igaz akkor kissebb a hőleadó felület.
Vagy ..lyén okoskodom?
(#) Tibu válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Pedig a hatásfok az fontos, ahhoz, hogy sikerélményünk is legyen a hobbi-barkácsolatás mellett.

A hatásfok nagyon fontos a tekintetben, hogy pl egy napenergiás kerti lámpát véve csak azt látjuk, hogy hol pislákol a lámpa (mintegy világító torony), vagy akár olvasni is lehet mellette.

A teljesítmény és a hőmérséklet közötti összefüggés azért fontos, hogy a pl 800 fokos hőmérsékletre hevített felületet mennyi ideig tudod 800 fokon tartani az adott sebességű energiautánpótlással. Egy napig, egy óráig, egy másodpercig, vagy annak csak egy töredékéig (a beindítás pillanatáig)?
(#) INOX 4 EVER válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Ezzel egyetértek,és tökéletesen igazad van.
Gondos tervezés és számolgatás előzné meg a cselekedeteimet akkor,ha a lakás fűtésrásegítését akarnám megoldani,vagy HMV ellátásról lenne szó.
Leírom a történetemet.Van egy kis kertes házunk ahol a műhelyem van,de nem ott lakunk hanem bérházban.Nyáron néha kimegyünk,felfújjuk a medencét,és ott vagyunk egész nap.A kutya miatt nem lehet kint hagyni a medencét,ezért minden reggel amikor kimegyek feltöltöm a 10 fokos kútvízzel,és ha szerencsém van délután 3-kor amikor belemegyek nem áll meg a szívem a kockára fagyás következtében.
Ha ezzel a parabolával fűtök egy korongot,amiben keringetem a medence vizét,és mondjuk már délben nem 12 fokos a víz hanem 15 akkor már csináltam valamit.Persze itt is kérdés,hogy meddig melegít,ahogy te mondtad,lehet addig amíg be nem indítom a szivattyút Majd kiderül....Persze jó lesz még heccből megsütni rajta egy tükörtojást és ennyi.Ehhez nekem nem kell NASA által kifejlesztett űrtechnika.
(#) Tibu válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Ha jól számolom van kb 7 órád a víz kb. 15 fokkal történő melegítésére. Ehhez minden egyes köbméter víz melegítéséhez 5 kW teljesítmény szükséges 50% hatásfokot figyelembevéve.

Az 1kW/m2 napsütéssel számolva kb. 5 m2 napra merőleges felületet igényel.
(#) esztergomi válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
15 fokra írta, nem 15 fokkal.
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Szép nyugodtan választhatsz erre a célra egyszerűt, pl. összetekert csövet.
(#) kameleon2 válasza polgiy hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Ha netán nem fogadnák el - amit kétlek - keress meg, mert mi is gyártunk napelemeket TÜV vizsgával. A napkollektor hatásfoka pedig télen számít igazán. Az ügyvezetőmnek síkkollektora van - ő nyárig semmilyen meleget nem csinál. Most beszéltem egy gépésszel és büszkén újságolta, hogy milyen jó a síkkollektoruk, mert 17 fokos vizet csinál tavasszal. Az én vákuumcsöves kollektorom legrosszabb esetben is ha egy kicsit is süt már a nap 30-fokot simán, de 40 fok körüli vizet rendszeresen elő tud állítani. Most éppen 65 fokra fűtötte fel a vizet, mert ezt állítottam be maximumnak, így van éjszakai tartalék és még reggel is 50 fokos vízben lehet dúskálni .
(#) SzAndras00 válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia! Milyen szabályzót használsz a kollektorodhoz? Nyomott, vagy Drain-back-es? Köszi!
(#) aaddaam hozzászólása Máj 2, 2012 /
 
Hát ez kemeny meloba ülök most jutottama végére az olvasmánynak ez jobb mint egy könyv, valahol sirva röhögtem valahol elgondolkodtam stb.
Azon egyszerű oknál fogva jottem ide mer én is szeretnék egy iet mire végigolvastam hát ez kész
igaz én vizesben agyaltam azt is szeretnék.
Egyébként ötlet valakinek-- én csináltam egy fullos rekuperátort ami müködik is- nem lehetne ezzel kooperálni+sör.. vagy valami nem is tudom
a 18-19 oldalig érdekes volt a téma ám csak eltuntek páran, biztos elszippantotta öket a kollektor..
Mindenkinek jó éjt majd még nézelődök erre)
(#) kameleon2 válasza SzAndras00 hozzászólására (») Máj 2, 2012 1 /
 
Sziasztok! Egy Deltasol E vezérlőt, de ma már nem venném meg, mert drága és energiapazarló. A német "pénzes" rendszerekhez jó, ahol telerakják a tetőt kollektorral, majd mint egy hőközponttal gazdálkodnak. Nekem 1 panelem van és abból hozom ki a legtöbbet. Emiatt kiegészítésként van még rajta egy Phoenixcontact nLC is, ami részben bedolgozik, kapcsolja a HMV-t és a vészfunkciókat, valamint a fűtőszálat. Nyomott a rendszer 3,5Bar-on. De 4 vészfunkció van beépítve.
(#) Tibu válasza esztergomi hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Én azt számoltam, hogy kb 25 fok az aminél már nem fagy kockára az ember ücsörgés közben.

Ez is inkább hűsölni jó, mert sakkozni nem a 25 fokos vízben szoktak.
(#) zakarki hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Próba. Ma beüzemeltem a sörkólis aszalómat. Ez az első aszalásom. A gyümölcsök háromórás aszalás után.
Holnap estére kész is lesznek.
Narancs, alma, kötre, kivi és eper
(#) kameleon2 válasza zakarki hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Szuper! Már csak az akksit kell napelemre cserélni, vagy stirling motorosra a ventit .
Következő: »»   23 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem