Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   408 / 840
(#) Alkotó válasza seat hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
Pioneernek teljesen igaza van. A referenciafeszültség kb. 6,8x(10+22)/22= 9,9V-nak kellene lennie. Ha nagyobb lenne a referencia, akkor az ellenálláscsere nélkül is nőne a kimeneti feszültség beállítható értéke, és az áramerősség beállítható maximuma is.
Ettől függetlenül, ha mégse akarod a referenciát rendbe rakni, akkor az R10 értékének csökkentésével is nőni fog a beállítható áram.
(#) seat válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Udv!
Persze h el olvastam amit irtal es koszonom h segitel!
Gondoltam h egyszerubb lesz ha kicserelem az R3 ellenalast es meg oldodik a problema,de ma suli utan beallitom a referencia feszultseget ahogy irtad es akkor tuti h fog mukodni jol.
(#) seat válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Koszi
(#) Laslie hozzászólása Máj 16, 2012 /
 
Sziasztok!
Segítséget kérnék!
Az Alkotó féle árammérő megépítéséhez számolgatom az ellenállásosztóhoz az értékeket (2.7.2 labortáp 0...30V, 3A), de sehogy sem akar kijönni. 2 értékre próbáltam 0...2A, és 0...20A közötti kijelzéshez. Elakadtam ott, hogy a shunt értéke 0,22 Ohm 0,1 Ohm helyett. Az Ohm törvényt ismerem. Csak azok az ellenállás értékek nem akarnak kijönni.
(#) granpa válasza seat hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
PLáne; ha megtudjuk mi rejtőzik a "h" betű mögött (,hogy?). 13 helyesírási hiba, 2 mondatban. [OFF]
(#) seat válasza granpa hozzászólására (») Máj 16, 2012 1 /
 
Neked meg ahoz mi kozod van hogy En hogyan irok,milyen helyesen?
Nekem nem magyar az anyanyelvem es nem is tanultam(tanulom) a suliban.Ez egy LABORTAPEGYSEG KESZITESE forum mielott hozza szolsz a temahoz ezt tarzsd szem elott!
(#) SzervízMacska válasza granpa hozzászólására (») Máj 16, 2012 1 /
 
[off]Én első átfutásra 28-at találtam. Igaz, a hiányzó ékezeteket is beleszámoltam. Rekord-gyanús...
(#) Moderátor hozzászólása seat hozzászólására (») Máj 16, 2012
 
Nem így kellene reagálnod a jóindulatú megjegyzésre!
Ezt elkerülhetted volna, ha megadod a profilodban a lakhelyedet.
(#) granpa válasza seat hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Tiszteld meg azzal a fórum olvasóit, hogy nem "csetelsz", mert le van írva fejlécben!!! Nem az ékezetekért szóltam, ami tudom sokszor macerás, az idegen billentyűzet miatt. És vegyél vissza, ha tartósan itt szeretnél tanácsot, segítséget kapni! Könnyen nyerhetsz egy kitiltást az ilyen modorért! Én már akkor tápegységet építettem, amikor még a felmenőid is óvodába jártak, és ez stílus nagyon nem dívott, és nem fog itt a fórumon!
(#) Alkotó válasza Laslie hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Esetleg az itt lévő melléklet-be is olvass bele, igyekeztem érthetően megírni.
Ha nem boldogulsz, pontosítsd mit akarsz mérni, és próbálok konkrétan segíteni.
(#) Laslie válasza Laslie hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Szóval kicsit kifejteném, hogy hol akadtam el.
A shunt ellenállás 0,22 Ohm, a rajta átfolyó max. áram 3A. Ebből következik (Ohm törvénye alapján), hogy a rajta eső feszültség 0,66V. Ezt a feszültséget Alkotó panelműszere a 2V-os méréshatárban tudja megjeleníteni, de ha az ott megadott ellenállásokkal építem meg a feszültség osztót, akkor 0,66-ot fog mutatni a műszer 3,00 helyett. Ez 4,5-ös szorzót jelent, de itt akadtam el, hogy ehhez milyen mértékben kell az ellenállás osztóban lévő ellenállásokat módosítani.
Na, mindegy, még töröm rajta a fejem, és túrom a netet.
(#) Laslie válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Köszönöm, átolvasom.
Még nem volt látható a válaszod, mikor elkezdtem írni a hsz-t.
(#) Teaway válasza Laslie hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Ha 0,66 (azaz .660) helyett kell 3,00 (azaz 3.00), akkor Alkotó mellékletében az első ábra szerint 660/300-as osztó kell, pl.: R1=1,8k és R2=1,5k, vmint a tizedespontot egy helyiértékel jobbra viszed.

Természetesen Laslie-nek akartam írni.
(#) Alkotó válasza Teaway hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Ilyesmiről van szó, csak a műszernek 30mV kell a bemenetére a 300-as kijelzéshez, tehát 30mV-ra kell osztani (legalábbis 3A-hez, mert 2A-hez már más a helyzet)
(#) Laslie válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
2A-hez mennyiben tér el a számolás? Úgy gondoltam, hogy a számolás menete az nem változik meg, csak az értékek lesznek mások.
(#) Laslie válasza Laslie hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Ezúton szeretném megköszönni Alkotónak a segítségét, melyben részletesen kifejtette a számolás menetét.
(#) Alkotó válasza Laslie hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
A logika azonos. Usönt=2Ax0,2267R=453mV lesz, és műszernek most 200mV-ot (199,9-et) kell kapnia az 1999 kijelzéshez. Erre kell leosztani a 453mV-ot.
(#) orifab válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Szia Alkotó!
Én a 2.7.2-t gondoltam megépíteni. De nem találom hozzá a *.lay-t dusz segíteni?

Még egy kérdés: Itthon van dögivel 3055-ösöm és a trafó is jó termetes. Szerinted max hány tranyót kapcsolhatok ezekből a kimenetre? és akkor mekkora lehet a max kimeneti áram?
(#) Alkotó válasza orifab hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Ha nem találsz Alkotó-s tervezésű *.lay-t, az jó hír. Semmilyen formában sem támogatom a munkafájlok propagálását, ezért én nem is teszek ilyet.
Képként (pl. pdf), találhatsz nyáktervet, ami alkalmas az otthoni nyákgyártási technológiák szinte mindegyikéhez.
Ha valamiben eltérőt akarsz, akkor arról beszélnünk kell, értelmes határokon belül nyitott vagyok a módosításokra.
Illetve ha "gyári" gyártatásban gondolkozol, akkor arra is van lehetőség, de azt szeretem én intézni.

Mindenkinek a v-2.7.2 ről!

Közel készen vagyok egy kis "segédlettel", amiben összefoglaltam kellő részletességgel a kimeneti határok beállításához szükséges elemek meghatározásának módját. Pioneer beleegyezésével hamarosan nyilvánossá fogom tenni.
Ezen kívül megpróbáltuk az Rx-en folyó "alapáramot" csökkenteni, hogy az ezen való árammérés hibája lényegesen kisebb legyen.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Hello

Idézet:
„Ezen kívül megpróbáltuk az Rx-en folyó "alapáramot" csökkenteni, hogy az ezen való árammérés hibája lényegesen kisebb legyen.”


"Én annó megépítettem a 2.7.1-et 3 példányban"

Bővebben: Link

Ahhoz is jó lesz ez a megoldás?
(#) Alkotó válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Igen, minden verzióhoz jó lesz, de utólag kicsit macerás lesz "frissíteni", mert változik a rajzon pár dolog, ezért a panelhez is hozz kell nyúlni.
FONTOS! Ez a "hiba" eddig sem volt halálos, szerintem a régi építéseket nem érdemes piszkálni.
(#) Alkotó válasza orifab hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Kifelejtettem a "sok-tranyó" kérdést.
Elvileg sokat lehet párhuzamosan kapcsolni, de ez nagyon vitatható iránya az áramnövelésnek. Én maximum 3-5 db-ot tudok értelmesen elképzelni, ettől többet semmiképp.
Sokkal inkább azon érdemes elgondolkodni, mire is akarod használni a labortápot, és ahhoz valóban kell-e a sok amperes terhelhetőség. (Sajnos tudok olyan esetekről, ahol akkumulátortöltésre vagy egyenáramú motor fordulatszámának szabályozására használják, ami finoman fogalmazva is furcsa.)
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Mindegy azért érdekel mit találtatok ki.
(#) orifab válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Értem... akkor feltételezve hogy én 5 db 3055-öt építek be, ahhoz hogy az áram arányosan nagyobb legyen kell rajra valamit még változtatni?
(#) Alkotó válasza orifab hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Igen, kell (R10 értékét).
Mire gondolsz mikor ezt írod: "az áram arányosan nagyobb legyen". Itt egyáltalán nem az áram a kritikus tényező, hanem az egyes tranzisztorokon ténylegesen "elfűtendő" teljesítmény.
(#) orifab válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Szia!

Bár nem nagy a hozzáértésem, de azt gondoltam hogy az elfűtött teljesítménnyel kell inkább számolni... és az arány alatt arra gondoltam, ha folyamatosan nagyobb teljesítményt akarok kivenni belőle akkor az áramnak csak nőni kell... 3 tranyó 5A akkor 5 tranyó 8A... például

Bár most kalkulálok utána... három tranyóval jó hűtés mellett ha jól össze vannak válogatva az elemek kb 300W-ot tudok elfűteni. Az mondjuk rövidzárnál már 10 A (persze ilyenkor már a tranyók a halálukon vannak, de elméletileg ennyit kéne "tudni" rövid ideig... vagy rosszul kalkulálok?)

Még egy kérdés: Ha a trafón van ~24V és ~16V. Tanácsolnád a panelt kisebb feszről is üzemeltetni?

(Gondolok itt arra hogy váltókapcsolóval ide oda kapcsolom és ha kisebb fesz kell /mondjuk12V/ akkor kisebb teljesítményt kell elfűtenem, és nem melegszik annyira)
(#) Alkotó válasza orifab hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
1. 3 tranzisztor kb. 3A és 5 tranzisztor kb. 5A. Azért kb. mert nem tudjuk mekkora feszültség társul hozzá.
2. 3 tranzisztorral 300W?? Ezt felejtsd el! (esetleg ha folyékony nitrogénnel hűtöd) Még a katalógusban lévő határadathoz is tartozik egy diagramm, ami arról szól, hogy mondjuk 20°C-on 117W, de már 80°C-on csak 50W (nem néztem meg, saccolt adatok). És hidd el nekem, nagyon gyorsan fel fog melegedni, ha 3 tranzisztort 3A-en rövidre zársz, még akkor is ha csak 30V-osra van beállítva a tápod.
3. Az átkapcsolás itt nem jó megoldás. Azt akkor lehet használni, ha a vezérlésnek és a referenciának külön tápforrása van, azaz független a kapcsolt teljesítmény résztől. Ilyen pl. Proli007 tápjának egyik változata, vagy az amit a rádiótechnikából vettem ki.
(#) dB_Thunder válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Nem nagy kihívás a 2.7.2-őt sem átalakítani, arra hogy a végtranyók külön feszt kapjanak
(#) Alkotó válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Inkább az a kérdés, érdemes-e ebbe az irányba elvinni ezt a tápegységet, aminek éppen az a szépsége, hogy egyetlen tekercsről és egy LM324-el megold minden feladatot.
Proli007 tápegysége is ilyen volt, ami aztán kapott külön segédtápot a kapcsolgathatóság miatt.
(#) Georgee hozzászólása Máj 21, 2012 /
 
Üdv Mindenkinek! Összeraktam az Attila 86 féle labortápot. Sajnos a panelműszeren ugrálnak a számok(ICL 7107), nem áll stabilan. 2 IC-t is próbáltam bele ugyan az a helyzet, viszont az IC-k a másik műszerben rendesen mérnek, nem ugrálnak. Az alkatrészeket kicseréltem a helyzet változatlan, szakadást nem találok sehol, a tápfeszültségek rendben vannak. Illetve a NYÁK le lett tisztítva a folyasztószertől. Esetleg valakinek ötlet mi lehet a gond?
Következő: »»   408 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem