Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   121 / 193
(#) Agépész hozzászólása Júl 22, 2014 /
 
Sziasztok!

Csöves gitárerősítőt tervezek, és mivel még elég zöldfülű vagyok csöves témában, ezért segítséget kérnék védelem témakörben. Az erősítő egycsatornás, Push-pull üzemű lesz EL84-gyel. Ilyen erősítőnél kimenő trafó elé vagy a hangszóró és a kimenő közé kell rakni a védelmet? Emellett még olyan problémába ütköztem, hogy 5V-os segédtápom van, amire nem igazán találtam semmilyen áramkört (12V és afelett rengeteget találtam). Ha végképp nincs más megoldás, akkor tudok 12 V-ot "csiholni".
Köszönök szépen előre is minden segítséget.
(#) reloop válasza Agépész hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Szia! Kimenő trafó után nem kell DC-védelmet használni.
(#) palp hozzászólása Júl 25, 2014 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy ehhez a kapcsoláshoz elegendő-e az 50V-os kondi a 63V-s kondik helyett.
köszi
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Júl 25, 2014 /
 
Szia! Elegendő.
(#) palp válasza reloop hozzászólására (») Júl 25, 2014 /
 
Szia!
Köszönöm
(#) palp hozzászólása Júl 28, 2014 /
 
Sziasztok!
Megépítettem az előző hozzászólásomban szereplő védelmet.
Táp: +-36V
Relé: RE-CO 24V 800 ohm
Tranzisztorok: KSP 42
470µF helyett 680 µF lett beépítve.
Bekapcsoláskor kell, hogy legyen késleltetés? Kikapcsoláskor 3-5 mp. A klipp ledek folyamatosan világítanak. Hogyan tudnám a relé leoldását kiváltani?
Köszönöm

Védelem.jpg
    
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Szia! A bekapcsolási késleltetés biztosítja a koppanásmentes indulást. Kikapcsoláskor azonnal kell oldani a relének, lehet nem kötötted be a 36V-ot előállító trafó szekunderét a "Trafóról" pontra?
A folyamatos clip jelzés a hibás, hibás értékű alkatrészeken kívül a D6, D11 diódák fordított beültetéséből származhat.
A LED-ek soros ellenállásait vizsgáld felül, 20mA-nél ne folyjon több rajtuk, szerintem 10mA is elég.
(#) palp hozzászólása Júl 28, 2014 /
 
Szia!
Nekem mintha fordítva működne. A bekötéseket megnézem. A trafóról be volt kötve a ~ szekunder feszültség (BEAG AET 453 tápról hajtottam).
A melléklet szerint készült a nyák az Alkotós átrajzolat szerint, amit megköszönök neki. Precízen dolgozik ezért építettem az ő munkája nyomán. A javasolt módosításokat kiszámolom. Az volt a problémám, hogy nincs bekapcsolási késleltetés viszont, ahogy írtam kikapcsoláskor 3-5 mp múlva bont a relé. A módosított áramköri elemeket feltüntettem a hozzászólásomban, hátha az lehet a probléma. Esetleg megpróbálok nyák- és alkatrészoldali képeket feltenni. A tranzisztorok bekötésére kínosan ügyeltem. Köszönöm, hogy időt szántál rám. Ha nem boldogulok jelentkezem.
Köszi
(#) steelbird válasza palp hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Hello!

A KSP42 -nek szemből nézve E-B-C a lábkiosztása, a beültetési rajzon pedig szemből nézve C-B-E lábkiosztású tranzisztorok szerepelnek.
Erre odafigyeltél?
Mindegyik KSP42 -t hátrafelé fordítva, a középső lábukat előre kihajtva kell beültetni.
(#) palp hozzászólása Júl 28, 2014 /
 
Szia!
Igen ilyen "nyakatekert" módon vannak beültetve.
A minta csak az "elférjen" miatt lett így megoldva.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2014
(#) steelbird válasza palp hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Ellenőrizted egy tranzisztor vizsgálóval, hogy katalógus szerinti -e a a bekötése annak a KSP -nek?
Az sem lenne meglepő, ha más bekötésű lenne... Pár napja mutatott egy BC212 -es katalógust Dióda fórumtársunk, azt hiszem, pont itt kapható, és nem a szokványos CBE bekötésű.
Manapság már semmi sem biztos... a távol-keleti tesók meg úgy gyártják a félvezetőiket, amilyen kedvük van, meg azt írnak a tokra, amiből épp kereslet van...

Mod: Pont azt a BC212 -t linkelte be automatikusan a beírt tipusra a fórum, amiről szó van.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2014
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Nézd át tételesen! Ha nincs erősítőre kötve, a B, J bementek legalább egyikét csatlakoztasd a testhez, hogy a C3 kisütött állapotban várja az indítást.
Tégy voltmérőt C2-re! Bekapcsoláskor méltóságteljesen fut fel rajta a feszültség 1/4 pozitív tápig. Ha egyből felugrik C2, R7 közül legalább az egyik nem stimmel.
Ha szép a felfutás és azonnal kattan a relé akkor T1 zárlatos, vagy rossz bekötésű. Ez megmagyarázná azt is, hogy a táp lemerültével old csak a relé.
(#) palp hozzászólása Júl 28, 2014 /
 
Köszönöm az értékes tanácsokat. Holnap délután tudok majd foglalkozni vele.
Beszámolok az eredményekről.
Köszi
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
A Clipp áramköri részletet is átnézheted a következőek szerint, csak az egyik oldali pozíciószámokat használom.
A T5-nek komoly bétával kell rendelkezni, mert a bázisára R12, 15 felől érkező 0,5mA-ből 0,3mA R13-on elfolyik. Ha nem képes 100x erősítésre, nem lesz a D8 LED kisöntölve. Amennyiben R13-on 0,6V-ot mérsz még az is megeshet, hogy az E C mégsem úgy van ahogy gondoltad.
Szerk.: R5 helyén két párhuzamos 1k-t jelöltél, erősen megviselné a LED-et, 2x4k7 kíméletesebb lenne. A többi LED előtét is túlzóan nagy áramot eredményez.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2014
(#) palp hozzászólása Júl 30, 2014 /
 
Sziasztok!
A védelem részét megoldottam. A relé egy forrasztási hiba miatt működött hibásan. B illetve J pontokra +Ut-t, -Ut-t kötve a relé leold. A relé bekapcsolása után a sárga led halványan világít. Nem tudom ez üzemszerű-e. A klipp áramkörrel nem boldogultam. R12-R19-t kikötöttem mert nagyon melegedett (eredetiben úgy láttam nem szerepel). A piros ledek azután is világítottak, hogy T5-T6 BC 182B-re lett cserélve (béta 425). Eddig jutottam. Mellékelem az eredeti rajzot.
A kapcsolás +-42 voltról üzemelne. Abban kérném még a segítségeteket, hogy kell-e módosítani az alkatrészeken?
Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2014
(#) steelbird válasza palp hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Hello!
R19 nincs a rajzon, az R12 pedig 47 kOhm.
Ha az R12 nagyon melegedett, akkor nem jó értékű ellenállást tettél be oda.
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Légy olyan jó és használd az Ohm törvényt!
Kivezérlés nélkül, hibátlan D6 dióda esetén az R12+R15 ellenállásokon kb. 40V esik. Az áramuk 0,5mA. A 47k-ra 25V, a 22k-ra 15V esik. Ezt ellenőrizd is méréssel.
A melegnek tapasztalt R12 47k ellenállás disszipációja ( P=U2/R ) 13mW. Ez igazán semmiség. Vajon mi van nálad másképp megépítve?
(#) shoginc hozzászólása Júl 31, 2014 /
 
Üdv mindenkinek!
Meg szeretném építeni ezt a Majki-Alkotó -féle hangsugárzóvédőt, csak az nem teljesen világos, hogy az R15 és R21 értéke hogyan befolyásolja a védelmet. Vagy azzal csak a CLIP LED-eket lehet beállítani?
Egyébként most dobtam össze hozzá egy nyáktervet. Van olyan elvetemült aki egy pillantást vetne rá? Hátha talál valami hibát. Köszi előre is mindenkinek.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2014
(#) palp válasza reloop hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Az előző hozzászólásomban mellékeltem a paneltervet. Reggel átnéztem a nyákot, de nem találtam semmit. Este vagy holnap tudnék foglalkozni vele. Ha megkérlek megnéznéd a mellékletben szereplő rajzot? Hátha találsz valamit. Tulajdonképp Alkotó paneltervének a másolata. Mérni még nem volt időm, mert rohanok.
Köszi
(#) proli007 válasza shoginc hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Hello!
- AZ R15 és R21 a Clip áramkör része.
- A tranyók C-E lábainak bekötése, általában fordítva van. De az összes Led is fordítva van jelölve..
(#) shoginc válasza proli007 hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
Köszi a segítséget, javítottam a tervet, miközben raktam össze én is észrevettem, hogy a tranzisztorok lapos fele rossz oldalon van.. Plusz még volt egy hiba a negatív tápnál is. Holnap tesztelem. Még annyi, hogy BC182-kel építettem meg az áramkört, de elvileg el kell bírnia a feszültségeket.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2014
(#) shoginc hozzászólása Aug 1, 2014 /
 
Nos, elkészültem vele, Tökéletesen működik, csak egy probléma van vele, mégpedig, hogy az erősítő kikapcsolásakor a relé oldhatna egy pár ms-al hamarabb.. Mert olykor behallatszik a kikapcsolási "pattogás". Megoldható ez valahogyan? A váltófesznél lévő 56k-ellenállást vegyem kisebbre, vagy esetleg a 2,2µF-os kondit cseréljem?
(#) pjg válasza shoginc hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
A kondit kisebbre.
(#) shoginc hozzászólása Aug 1, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget, a "mű" elkészült! Már csak rögzíteni kell a helyére.
(#) Alkotó hozzászólása Aug 17, 2014 / 1
 
Több remek védelem elképzelés között, számos alkalommal említést kap Skori hangszóróvédelme is. Ennek többek között oka lehet az eredeti elgondolás, és a részletes leírás is.
A kapcsoláshoz a szerző saját panelterve nem érhető el, de egy fórumozó jóvoltából van egy letölthető lehetőség a hivatkozott linken is. Ezt Én most szeretném kiegészíteni egy másikkal, ami valójában 3 kombináció egy alapgondolatra. Az eredeti rajzhoz képest csak annyi változás van, hogy állapotjelző LED-eket is kapott a terv (ezt Reloop-nak köszönjük).
A v1.1 és a v2.1 változat kétpaneles, ami azért lehet jó, mert változatos elhelyezést tesz lehetővé, illetve nagyon változatos lehet a reléválasztásunk, mert ehhez csak az egyik panelt kell módosítani. A két változatból az első huzalozott hangszóró csatlakozást tesz lehetővé, a második pedig közvetlenül a kimeneti csatlakozóra illeszkedik, ami az elektromos kötést és a mechanikai tartást is megoldja.
A v3.1 változat szintén ugyanarra az alapgondolatra épül, de egypaneles megoldást kínál.
Minden változat a nekem szimpatikus SZL RY relésorozat, két érintkezős típusára van optimalizálva.
A terveket próbáltam térben is ábrázolni, amivel igyekszem ötleteket adni a kivitelezés szerintem követendő példáira.
Egyik tervet sem próbáltam ki. Azokban lehet elírás, elkötés, ezért mindenképpen célszerű az építés előtt átnézni őket.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
v1.1 verzió
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 17, 2014 / 1
 
v2.1 verzió
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 17, 2014 / 1
 
v3.1 változat
(#) lmaresz hozzászólása Aug 28, 2014 /
 
Elkészítettem a Majki féle védelmet, de a Bc546B helyett Bc546C-t raktam. Ez okozhat-e olyan problémát, hogy a sárga (a védelem bekapcsolását jelző) LED ha nincs bekapcsolva a védelem akkor csak elhalványodik és nem alszik ki?
(#) reloop válasza lmaresz hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
A hiba ezzel nem függ össze. Mekkora a T1 kollektor-emitter feszültsége üzemi állapotban?
Következő: »»   121 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem