Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   80 / 144
(#) (Felhasználó 116638) válasza nzozz hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Például ez itt:

Fejhallgató erősitő
(#) Gj hozzászólása Aug 9, 2015 /
 
Üdv!
Megépítettem ezt a fejhallgatóerősítőt, de 0 bemenetre 3.5V kimenetet ad. Nem találtam hibát, ahogy végignéztem az alkatrészek bekötését. Mire érdemes gyanakodnom?
(#) JZoli válasza Gj hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
A két tápfesz (+/-) egyforma? Az IC kimenetén (1-7 láb) mértél feszt? Ha igen ott mennyi mérhető?
(#) elektrorudi válasza Gj hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Hi!
Az összes ponton végig kellene mérni a feszültséget (esetleg ráírni a rajzra, hol mennyit mértél?).
Talán az közelebb vinne. Így nehéz. Bármi lehet.
(#) nzozz hozzászólása Aug 9, 2015 /
 
Sziasztok!
Milyen végtranzisztorokat ajánlotok JLH fejhallgató erősítőhöz? Esetleg nyomtatható formátumú NYÁK - ot közzé tudnátok tenni hozzá? (a jpg - sekre már ráfaragtam... )

Köszönöm
(#) Gj válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Az IC megkapja a jó feszt.
Az IC egyik oldalán:
2. láb: 3.4V
3. láb: 3.2-3.4V
4. láb: 0V

A fesz a kimenetnél lévő 2db 4.7-es elenállás kimenettől távolabbi oldalain is 3.3V és 3.5V.

Ebből lehet valamire következtetni?
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Hello!
"Az IC megkapja a jó feszt."---" 4. láb: 0V" Csepp ellentmondás. Az áramkör a GND-hez képest, +15V és -15V tápfesz igénye van! A 4-es lábnak -15V-on kellene lenni, nem nullán..
(#) keszeg01 válasza nzozz hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Jó estét.
Mi a baj a jpg-vel?
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
(#) Alkotó válasza keszeg01 hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Ezek sem jók, mert a képméret függ a nyomtatótól (általában). A jól elkészített pdf állomány a tökéletes megoldás, mert az mindaddig pontosan 100% lesz, ameddig azt hagyjuk neki (ki kell kapcsolni a lapmérethez igazítást!).
(#) keszeg01 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Kösz.
Mert nem jöttem rá miért kell 4-5 %nagyítani , de már megszoktam.
(#) keszeg01 válasza nzozz hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Egyszerűbb kapcsolásoknál nem érdekes az 1-2 tized mili eltérés ami a nagyítás után megmarad.
A végtranzisztor BD 241-243 .
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
rossz számokat írtam, bocsánat (a panel hátuljáról mértem, és ugye ott meg fordítva kellett volna nézni a lábak sorrendjét )

Az IC megkapja a jó feszt.
Az IC egyik oldalán:
7. láb: 3.4V
6. láb: 3.2-3.4V
5. láb: 0V

A fesz a kimenetnél lévő 2db 4.7-es elenállás kimenettől távolabbi oldalain is 3.3V és 3.5V.

Ebből lehet valamire következtetni?
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Az IC 5-ös és 6-os lábán azonos feszültségnek kellene lenni. Ellenkező eset, csak a következőkben fordulhat elő.
- Nem jól van az IC az áramkörbe ültetve, vagy hibás az IC. (Utóbbi nagyon ritka.)
- Nem negatív visszacsatolás van az áramkörben, hanem pozitív.
- Gerjed az IC, vagy kimenete már "kiakadt" a tápra.
- Helytelen (nem a munkapontnak megfelelő) tápfeszültséget kap.
De ha foglalatban van, vedd ki az áramkörből az IC-t, mert még úgy sem lehet a kimenet hiba feszültsége pár 100mV-nál nagyobb, a kimeneten mérve.
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Többször is átnéztem, jól van bekötve, és a visszacsatolás negatív visszacsatolás.
THT szerelés, szóval megpróbálom úgy, hogy kiveszem, bár nincs foglalatban.

Mit jelent az, hogy kiakad a feszültség a tápra? (nem építettem még erősítőt)
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
IC nélkül +5V van a kimeneteken. Ezek szerint valamelyik másik alkatrész lehet a hibás/rosszul raktam össze?
(#) JZoli válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Jó lenne a panelról fénykép, alkatrészoldal felől és fóliaoldalról is. ha van panelterved hozzá az meg még többet segítene. Nem lehet, hogy az egyik végtranyót rosszul ültetted be, esetleg a diódákat is megnézheted, hogy jó irányban vannak-e bekötve.
(#) Gj válasza JZoli hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Panelterv... raktam, ahogy egymás után jött

Az IC itt nincs beforrasztva, csak betettem a férnyképek miatt.
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
- Azt jelenti, hogy ha egy erősítő bemenetére pld. 1V érkezik, a tápfesz 12V, és az erősítése mondjuk 20, akkor a kimenetnek 20V-ra kellene menni. De a tápnál magasabbra nem képes menni, így eléri a tápot és ott "kiakad". A legkisebb bementi feszültségnél is ez lesz, ha nincs negatív visszacsatolás, mert akkor az IC nyílthurkú erősítésével erősít, ami több 100000 is lehet.
- IC nélkül kell megnézni a tranyókat, és mérni, mert vagy az ellenállások nem egyformák, vagy a diódák illetve a tranyók nincsenek esetleg jól bekötve. Már is felborul a rend. Egyébként ezt a hibát az IC-nek vissza kellene állítani. Már ha a diódákon keresztül egyáltalán képes beavatkozni..
(#) reloop válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Szia! A 3, 5 lábakra hogyan jut el a bemenet? Így, egyszál ellenállással testrehúzva igen gerjedékeny a műved.
A képeidből kettőt mellékelek a könnyebb megtekintés végett
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2015
(#) Gj válasza reloop hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Ez alapján készült, szóval elvileg működőképes kell, hogy legyen (másoknak működött). Szerintem így van a rajz, de megnéznéd akkor te is, hátha belekeveredtem?
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2015
(#) JZoli válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
A rajzzal nincs hiba, ezért valószínű, hogy valami elkötés lehet! Átnézted már a félvezetőket? Erre nem reagáltál, pedig ez lenne a legfontosabb!
(#) Gj válasza JZoli hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Jól vannak bekötve. Esetleg cserélgessem ki őket, hátha valamelyik hibás?
(#) JZoli válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Csak azért emlegetem a bekötési hibát, mert ezek a "kis"BD-k pont fordított bekötésűek mint a nagyobb testvéreik.Viszont ha minden félvezető jól van bekötve és az IC nincs benne, akkor a kimeneten 0V-nak kellene lenni. Az, hogy a 6-os lábon méred azt a 3-4 V-ot az a visszacsatolóág miatt van, még mindig a félvezetők körül kellene keresni a hiba okát! Ha nincs más akkor cseréld ki őket. De ha mindkét csatorna ilyen akkor mégis csak a bekötésekkel lesz a gond!
(#) reloop válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
A korábbi mérésed szerint az IC nem sok jót ígér, egyelőre rakd rendbe az áramkör többi részét hamár ki van forrasztva.
Az R5 és R6 azonos értékű ellenállások, elvárjuk tőlük, hogy a diódák közös pontján közel 0V legyen. A D1 anódon +0,7V-ot, D2 katódon -0,7V-ot kéne észlelni. A 4,7 ohm ellenállásokon pár mV-nak kell esnie, közös pontjukon pedig a mért +5V-tal szemben 0V lenne ideális.
Mérd meg mindkét csatornánál, ezek közül hol van nálad kirívóan más érték!
(#) Gj válasza JZoli hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Kicseréltem a tranyókat, most bal oldal 0.85V, jobb oldal 2.5V.
A diódák közös pontjai: bal oldal: 1.15V, jobb oldal 2.5V.
Diódák "szélei": Bal: 1.29V - 2.6V Jobb: -1.9V - -3.13V.

(Mindez IC nélkül.)

És még annyi, hogy a jobb oldali tranyók nem melegszenek (bal oldaliak 110°C körül vannak).
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2015
(#) reloop válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Bal oldalon a diódák legalább egyike szakadt, vagy rosszul van beültetve. A két soros dióda együttes feszültségesése nem eshet kívül az 1,2-1,4V tartományon!
(#) Gj válasza reloop hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Kicseréltem az egyiket, most mindkét oldalon 1.27V van a két diódavégpont között. A kimenetek mindkét oldalon 4.8V a kimenet.
A tranyók most már nem melegszenek.
(#) reloop válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Úgy látom még nem írtad a tápfeszültség mértékét, jó lenne azt is ismernünk.
Nézd meg az R5, R6 ellenállások értékét és ellenőrizd, hogy a megfelelő táphoz kapcsolódnak-e! Mérd meg a rajtuk eső feszültséget, a féltáptól 0,6V-tal kell kevesebbnek lenni valamennyin.
(#) elektrorudi válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Eddig nem válaszoltam a mért értékeidre, de végigolvasva a többiek válaszát és az mérési eredményeket, és látva a próbaNYÁK-os szerelést én szerelési hibára gondolok (összeér valami, vagy éppen hogy nem). Kiderült, hogy az egyik dióda rossz volt. Ennek az esélye 1:a kifejezhetetlenül kicsihez. Ha valóban használni akarod az erősítőt, akkor jó lenne egy NYÁK-ot csinálni hozzá. Abba pedig ellenőrzött alkatrészeket beforrasztani. Amit meg kellene még mérni:
- a tranzisztorok BE feszültségét. Azoknak (akárcsak a diódáknál) 0,6V körül kell lennie. Ha nem annyi, akkor rossz a tranzisztor.
(#) Gj válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
R5: 17.8V esik rajta
R6: 7.9V esik rajta
mindkét oldalon

A tápfesz elvileg 2x9V, mert a trafó 2x9V-os, de most éppen 2x13.5V-ot mértem (nem először).

A pozitív táphoz "közelebb lévő" tranyóknál -0.6V A BE fesz, a negatívhoz "közelebb lévőknél" pedig -7.9V.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2015
Következő: »»   80 / 144
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem