Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infrasorompó
 
Témaindító: hasutas22, idő: Ápr 27, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 5
(#) steing hozzászólása Máj 26, 2014 /
 
Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy hol és milyen néven lehet venni az infrakapuhoz szűrőt? Arra gondolok, hogy a dobozra ugye kell vágnom egy lyukat ahol az infrasugár bemegy a vevőhöz. Most ott egy sima lyuk van, de de hát nem valami szép így..

köszi
(#) Bakman hozzászólása Júl 20, 2014 /
 
Adott egy szállítószalag, amint különböző hosszúságú tárgyak haladnak, ezeket kell számolni. Nem a méretüket, csak a darabszámokat. A PIC-kel felépített számláló tökéletesen működik, de a próba idejére egy egyszerű kapcsolóval szimuláltam a tárgyakat. Mechanikus kapcsolat a tárgyak és az érzékelő között nem lehetséges, marad az optikai kapu.

Az adó és a vevő közötti távolság kb. 50 cm. Próbapadon teszteltem több típusú fotóeszközt (tranzisztor legfőképp) de ezek mindegyike, ha csak az ablak felé fordítottam, már billentette a számolást, a berendezés esőtől védett helyen, de a szabadban lesz, nyílván innen-onnan jövő zavaró fénnyel.

A HEStore kínálatában van több infravörös vevő (TSOP...), de ebben a témában kicsit több, mint nulla a tudásom. Hogyan működnek ezek a vevők? Tudom, adatlap, de nem teljesen tiszta minden. Vegyük példának a TSOP 31238 -as "integrált IR vevő"-t. Az adó oldalon az IR LED-et vezérlem 38 kHz-es, 50 %-os PWM-el és a vevő oldalon folyamatos a magas szint, amíg útját nem állom a fénynek? Nem kell adattovábbítás, elég csak annyi, hogy az adó fénye eljut-e a vevőbe vagy sem. Esetleg TSOP 32230?

Előre is!
(#) benko_balazs válasza Bakman hozzászólására (») Júl 20, 2014 /
 
Ha elolvasod az integrált IR vevő adatlapját akkor rájössz, hogy nem jó a folyamatos 38 khz-es jel, meg kell szakítani az impulzussort, vagyis a 38 khz-et modulálni egy kisebb frekvenciával, ugyanis ha jól emlékezek , kb 800 impulzus után visszavált a tsop
(#) Bakman válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 20, 2014 /
 
Ezek jó ötleteknek tűnnek, köszi.
(#) Bakman válasza benko_balazs hozzászólására (») Júl 20, 2014 /
 
Valóban, csak felületesen futottam át a doksikat.
(#) steing válasza Bakman hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
Szia,

Van 2 megoldás,
az első, hogy nem csak símán modulálod a jelet, hanem ráültetsz egy kis információt:
  1. #define IR_CLOCK_RATE    38000L
  2. #define pwmPin 11   // IR Carrier
  3.  
  4. void setup()  {
  5.   // set the data rate for the Serial port
  6.   Serial.begin(2400);
  7.  
  8.   // toggle on compare, clk/1
  9.   TCCR2A = _BV(WGM21) | _BV(COM2A0);
  10.   TCCR2B = _BV(CS20);
  11.   // 38kHz carrier/timer
  12.   OCR2A = (F_CPU/(IR_CLOCK_RATE*2L)-1);
  13.   pinMode(pwmPin, OUTPUT);
  14.  
  15. }
  16.  
  17. void loop()
  18. {
  19.   char i;
  20.   for(i='A'; i<='Z'; i++)
  21.   {
  22.     Serial.print(i);
  23.   }
  24.   delay(40);
  25. }

vagy keresel olyan TSOP-t ami tud kezelni folyamatos 3xKhz-es jelet. pl. a TSSP4038 IR SENSOR

Ezt én próbáltam és működik.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2015
(#) Zoli1974 hozzászólása Aug 26, 2015 /
 
Sziasztok!
Az élet úgy hozta, hogy szükségem lenne kültérben legalább 30 métert átfogó infrasorompóra. Olvasgattam a topikot és egy igazán stabilra lenne szükségem ha lehet lézerdiódás adóval.
A neten nemigazán találtam kapcsolást hozzá ezért ha valakinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata és/vagy kapcsolási rajza megköszönném.
(#) titi válasza Zoli1974 hozzászólására (») Aug 27, 2015 /
 
Szia!
Az alábbi topikot nézted?
Bővebben: Link
(#) Zoli1974 válasza titi hozzászólására (») Aug 27, 2015 /
 
Szia!
Köszönöm a linket, valamiért az oldal keresője nem dobta ki nekem pedig rákerestem.
Mindegy.
Szóval neked ez működött? Nagyon jó ez a kapcsolás mert alig kell alkatrész és van is itthon nagy része, és sietnem kell mert a környéken egymás után törnek be. Nagyon szorít ez a tény és már az udvaromra se jussanak be a tudtom nélkül.
Még egy kérdés: Tükörrel működik?
(#) titi válasza Zoli1974 hozzászólására (») Aug 27, 2015 /
 
Végül én nem építettem be, mert tárgytalan lett, de én is úgy terveztem, hogy tükrökkel kerítem körbe.
Miért ne menne tükörrel?
Tehát nálam csak a "műhelyasztalon" működött.
(#) gnorby88 hozzászólása Szept 9, 2015 /
 
Helló. ABT-100 kétsugaras infrasorompókhoz milyen központi kell? Valami spéci vagy együtt tud működni lakásriasztóval is? pl. ezzel ?
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2015
(#) Sebi válasza gnorby88 hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Ott van a leírásban, hogy NO/NC kimenete van, azaz egy relé morsekontaktusa. Bármihez csatlakoztatható.
A vezeték nélküli megoldáshoz kell egy - a linkelt központhoz való - rádiós bemenet. A magam részéről nem cserélgetném az elemeket egy riasztó perifériáiban - hacsak nem ideiglenes megoldású a telepítés.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2015
(#) gnorby88 válasza Sebi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Igen, csak biztos akartam lenni dolgomban. Tudom, hogy elemekkel gond van, de néhol könyebb mint kábeleket vezetni. Amúgy most nézem, hogy ehhez a központhoz nem is írja, hogy lehet vezetékes bemenetet kötni.. Keresek olyat amihez lehet mind kettőt. Amúgy 6x0.22 riasztókábel elég lene neki? Ezt látom több helyen. Leírásban 6x0.5 kábel szerepel 300m-es távra adó-vevő közt, de nekem max 100m lenne táv.
(#) Remci válasza gnorby88 hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Szia!
Tegyél neki erősített kábelt, pl 2*0,5+4*0,22. A vastag a táp, a vékony a kontaktus. De ha 100m az áthidalt távolság, akkor nagyobb hatósugarút vegyél és párás, ködös idöben nem lesz vakriasztásod, Bár az függ az infrasorompó minőségétől is.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Szept 14, 2015 /
 
Sziasztok!

Szerintetek mekkora teljesítményű led kellene egy kb 1,5m távolság áthidalására úgy, hogy a ledhez csak egy előtét ellenállást használnék? (A kicsi 5mm ledet 100mW-ost már kipróbáltam, az elég kevés távolságra jó sajnos.

?

Vagy, mi lenne a jó megoldás? Egyéb, általatok épített bevált megoldás?
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2015
(#) nagym6 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Megfelelő led típus rengeteget jelent. A sugárintenzitásban "mW/sr" nagy eltérések vannak, azonos áram mellett jóval több, vagy kevesebb sugárintenzitás, lényegében hatásfok. Másik a sugárszög, vannak 10 fokos ledek, azonos áram mellett jóval távolabbra "megy", mint pld. egy 60 fokos.
Én ezt szeretem: Lomexnél TSHG6210 230-420mW/sr nagy erő, 10 fok sugárszög.
A vevő lednél ellenállás addig növelhető (ezzel érzékenység), amíg a nap sugárzás nem zavar be. Ez viszont árnyékolható.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2015
(#) Sebi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 15, 2015 /
 
A direkt meghajtás - bár egyszerű - nem megfelelő, részint a távolság, részint a látható fény érzékenység-csökkentő hatása miatt (a vevőnél).
Legalább egy négyszögjellel való meghajtást kellene összedobnod, a vevő oldalon a frekvenciának megfelelő szűrővel. Sokat segít az infra szűrő a vevő eszköz előtt.
Régen én is megküzdöttem ilyennel, de ma már fillérekért kapsz infraszűrő műanyag tokban 3 lábú vevő IC-t, amit a vivőfrekvenciával meghajtott LED-del világítasz meg. Akár 5m is egyszerűen áthidalható.
(#) Zoli_bácsi válasza Sebi hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Tehát ha alkalmazok egy TSOP4838-as (38KHz) vevő modult, akkor ahhoz tulajdonképpen egy 38KHz-es négyszög generátort kell építeni (például 555-el), mellyel egy, (vagy több) infra LED-et meghajtva működtethetem a TSOP vevő modult? Jól értem?
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
(#) nagym6 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Pontosan így van. Infra nélkül magas, 38kHz infra fényre alacsony lesz a TSOP kimenete.
(#) helios93 hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Tanulmányaim miatt készítenem kéne egy kis nyákot aminek az a lényege, hogy egy fotodióda, és egy fototranzisztor között elférjen egy kb 4mm széles és 1 mm vastag kis szilikon lemez, tehát a dióda azt világítsa át. Az a probléma, hogy nem találok olyan kis smd-s diódát és tranzisztort ami nem a nyákra merőlegesen, hanem a nyákkal "párhuzamosan" áll. Tudnátok segíteni, esetleg alternatívát javasolni?
(#) helios93 hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Valami ilyesmi alakú lenne a cucc

nyak.png
    
(#) lazsi válasza helios93 hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Szia!
Régi fajta, golyós egérben szokott ilyen lenni, bár az nem smd.
(#) zolika60 válasza helios93 hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
(#) helios93 hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Köszi , de szerintem félreértettetek ^^ amit felraktam az nem az optokapu alakja, hanem maga a nyáknak, ez a felülnézete , a piros cuccok lennének a led és tranzisztor, és közéjük menne a szilikon lap
(#) ronin75 válasza helios93 hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Esetleg magára a nyákra nem tudsz merőlegesen még két kis nyákot szerelni, és arra mehetnének az smd alkatrészek? Mindenképpen smd alkatrészekkel kell megoldani?
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
(#) helios93 hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Nem kell mindenképpen smd-s alkatrész

Igen ezen a két kis merőleges nyáklapon én is elgondolkoztam
(#) ronin75 válasza helios93 hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Ha nem kell smd, akkor pedig állhatnak lábon az alkatrészek és 90 fokban meghajlitod a kivezetéseiket.
(#) Zoli_bácsi válasza helios93 hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Egy SMD alkatrész a nyákkal eleve párhuzamos. Ha nem kell feltétlen SMD alkatrész, akkor némi fondorlatossággal meg is lehet hajlítani az alkatrész lábát, és úgy beültetni. Jajj, mi történt?! Máris merőlegesen áll a nyák síkjához képest!

Ahogy ronin75 is javasolja.
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Jelentem működik szépen. Viszont volt némi szívatás. A TSOP4836 belső felépítését ha megnézzük, akkor a kimeneti tranzisztor egy 30Kohmos ellenálláson keresztül fent van tápon. 5V esetén viszont annyira pici az áram, (0,16mA) hogy a PIC bemenetét már nem képes meghajtani. Ezért ezzel a 30Kohmos ellenállásal párhuzamosan egy 1,2Kohmos ellenállást tettem, (aminek az eredője kb 1,15Kohm) így már a számított kb 4mA elegendő volt a PIC működéséhez. Nem értem miért ekkora értékű ellenállást tesznek bele? (12V-on ezzel a 30Kohmal is csak 0,4mA.
(#) proli007 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Igazából ez egy nyitott kollektoros kimenet. Ellenállás várhatóan ezért van benne, hogy terheletlenül is lehessen kimenti feszültséget mérni rajta. Egyébként a PIC bemenetét meg kellene hogy hajtsa, hiszen annak CMOS bemenete van. Akkor lehet gond, ha azt kapacitív terhelés is terheli, pld. kábel van a TSOP kimenetén..
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem