Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   559 / 778
(#) kt válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Köszi.
Szóval a 2 5B kivezetésre ha rákötöm az izzót akkor az elég neki ?
(#) Ge Lee válasza Fenyő hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Ez egy cél IC-vel megvalósított egyszerű step down konverter, visszarajzoltam az áramkört a műszeregység nélkül, az a felső nyákon van. Constant current üzemmódra nem kell átkapcsolni, mert az úgy működik, hogy: - az IC szabályozza a kimenet feszültségét, és ez a feszültség egészen addig lesz stabil, amíg a terhelés által felvett áram el nem éri az áram poti által beállított értéket. Amikor ezt meghaladja akkor átmegy áramgenerátoros üzemmódba, azaz a kimeneti áramot igyekszik a beállított értéken tartani, kigyullad a CC LED.
Mivel pwm van, nincs "sok watt" elfűtve. Az IC max 5A-t bír, ezt hellyel-közzel tudja is. A hűtése egy picit alul van méretezve, mert a Dpak tok csak rá van forrasztva a nyákra és ennyi a hűtés. Vagy le kell venni onnan és alátenni valami kis hűtőfület, vagy egy apró ventilátorral hűteni kell az egész nyákot.
A felépítéséből adódóan bármire használható, akkutöltőnek, LED drivernek, "labortápnak" stb. Én Lion akkuk töltésére szoktam használni.
Lehet ilyet nagyobb teljesítményre is csinálni egy 555-el meg egy fettel (lásd Skori oldala), de az valamivel bonyolultabb lesz.
(#) Ge Lee válasza kt hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Igen.
(#) kt válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Na egy ilyen trafót sikerült szereznem, csak most zavarban vagyok mert nem tudom hol van neki a két 5b kivezetése. Az áramkör primer oldalához már beszereztem a cuccokat már csak ez van hátra, de itt eggyel több a láb mint a rajzon. Tudnál segíteni ebben ?
(#) Trivium93 válasza kt hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Bal oldalon 1. és 2.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Én forrasztottam a D-pak-os IC fülére közvetlenül egy halott TO-220-as tranzisztort, mind a 3 lába kapcsolatban van a füllel (persze a lábak minimális hosszúságúra vágva), és erre a TO-220-as félvezetőre raktam a hűtőbordát. Nem tökéletes, de szerelhető, és nagy segítség szegény vezérlő IC-nek.
(#) Ge Lee válasza kt hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Fejből meg nem mondom, de elvileg a kép szerint van. Tehát a lógó sodrat a trafó közepe, az A és a B a két vége, a C-D össze vannak kötve ahogy az E-F is, ezek az eredetileg 5V-os tekercsek. Teljes kitöltéssel (azaz pwm nélkül) meghajtva a C-D és az E-F lábak között pontosan 24V-ot fogsz kapni, ennyire van szükséged ha jól emlékszem.
(#) Fenyő válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Hű, na ilyen design-t (CC+CV egyszerre) se láttam még. De ez teccik! Nagyon praktikus!
Köszi az áramkör rajzot!
(#) p_kowa válasza Fenyő hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Azt a trafót kicsit neccesnek tartom állandó 40-50W-os terhelésre, de meg lehet próbálni, nem vesztesz sokat. A kütyü működéséről szinte mindent elmondott Gee Lee. Annyit még érdemes tudni róla hogy 30V-nál nagyobb fesszel nem tápolhatod be!
Én személy szerint labortápnak használom egy 21V kimenetű trafóról, így 21*1,41 a betápfesz egyenirányítva pufferral, de még betettem egy 30V os túlfeszvédőt is, hogy ha megugrik a hálózati fesz ne menjen tönkre. Szerintem még hűtés nélkül is bírná az 50W-ot, de nem árt ha alakítasz ki.
(#) p_kowa válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) Kovidivi válasza p_kowa hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Ez a "trafó" (inkább előtét) csak halogén világításhoz jó, másra nem!
Keresni kell normális tápot.
(#) p_kowa válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Igen, én is komolyabb trafót választanék erre a célra.
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Késő. Megrendeltem.
Na nembaj, majd azért kiprószálom, kiváncsi vagyok mit csinál.
Szerencsére csak 300 Ft.

Amúgy step down-nak találtam még egy ILYET
Ez picit olcsóbb, és nincsenek rajta (számomra) fölösleges kijelzők. Meg hűtőbordás, és még 12A-t is tud.
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Amúgy EZ jó trafó lenne?
(#) Kovidivi válasza Fenyő hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
40W-ig igen.
(#) kt válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Köszi, de ha teljes kitöltéssel kell akkor a primer oldalra minek a 2 mosfet meg az ir2151 ?
(#) Ge Lee válasza kt hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Mondjuk azért, hogy legyen ami meghajtja AC-val a trafót?
Egy jó tanács. A rajzot amit csatoltam tekintsd tárgytalannak, és semmiképpen ne állj neki tápot építeni hanem vegyél készen. Ennyi ismerettel egyrészt áramütést szenvedsz, másrészt tönkreteszel egy csomó alkatrészt.
(#) V1rusH válasza V1rusH hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Na, odáig sikerült eljutnom, hogy RM10 fazék mag. Szerencsére segítségemre volt egy öregecske RET katalógus. Sikerült kiderítenem, hogy a 24 egy fizikai méretet jelöl. A 98-ra nem sikerült rájönnöm, semmi dimenzionális mérettel nem egyezik. Jelölhet villamos paramétert? De szint úgy az MB-re sem.
Marad a kimérés...
(#) voodoo hozzászólása Okt 29, 2015 /
 
Na most akkor én jövök.
Szóval, következő a helyzet. Dupla akkora maggal miért számolok 4x akkora teljesítményt, mint ha csak két darab tápot párhuzamosan kapcsolnék.
Két lehetőség van: most valamit én számolok rosszul vagy valamit rosszul számolok.
Tegyük fel 2cm2-es Ae a mag, W frekin, X megengedett B-vel, Z áramsűrűséggel 800W az eredő teljesítmény. Mondjuk. Ugyan ezzel a konfiggal 4cm2-es mag 3200W-ot tud. A számításaim alapján.
De! Ha két tápot elméletben a kimeneteit párhuzamra kapcsolnám akkor 2x800W vagyis csak 1600W lenne a kimenőteljesítmény.
Ezt a duplázásnál négyszereződést nem értem.
(#) Ge Lee válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Nem tudni mit számolsz és mi alapján. Vannak erre táblázatok, egyébként sem a keresztmetszet függvénye az átvihető teljesítmény. Vegyél a kezedbe egy ugyanakkor vaskeresztmetszetű 50Hz-es EI trafót meg egy toroidot. A toroidon többszöröse vihető át teljesítményben, pedig a vaskeresztmetszete ugyanannyi.
Ha adott (mondjuk E mag) sorozatról van szó, akkor sem lineáris a görbe a keresztmetszet növekedésével, erről is találsz grafikont ha keresel. Pl. az epcos táblázata alapján (N87):
E32/9-> 0,9cm2 525W
E42/15-> 1,8cm2 952W
E55/21-> 3,57cm2 2396W
E65/27-> 5,4cm2 4860W
(#) voodoo válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Most csak egy általános saccolást dobtam be. Direkt nem írtam számokat és ezzel mindegyiket levezessem.
Tehát nekem az a kérdésem amit Te is leírták most:
E65 ha 5,4cm2 4800W 1db táp. Idáig szerintem megvan mindenkinek.
De az E65 magot duplázom (tehát össze illesztem) akkor 10.8cm2 méretű vasad van, vagyis kétszer annyi drót fér rá. Az eredő teljesítményed azon a 10.8cm2-es magon közel 20kW!
Deha csak két különálló tápban van egy-egy darab E65 ami 4800W-os annak a kimeneteit, ha össze kapcsolom az csak 9600W-lesz és nem 20kW. Hiába ugyan annyi drót (2x-es) és a magméret is (2xAe a teljesítmény így csak a fele.
Azért kérdezem ezt, mert az elméleti kapcsolás szerint ha egy nyákra két tápot húznék fel, majd a végén összekapcsolnám őket azzal csak dupla akkora teljesítményt kapok, mintha magát a magot kapcsolnám össze és 1db tápként üzemelne mert akkor 4x teljesítményed van.
Nem tudom mennyire érthető?
(#) gulyi88 válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szerintem eltnéztél valamit.
Ideális esetben:
Dulpa vaskeresztmetszet megengedi, hogy a felére vedd a menetszámot.
A fele menetszám megengedi, hogy megduplázd a vezeték keresztmetszetét (nem átmérőt!).
A dupla vezeték keresztmetszet megengedi, hogy az áramot megdulpázd.
Így a végén csak dupla áramod lehet azonos feszültésggel.
Valós esetben persze sokmindennel kell még degradálni, így kevesebb mint kétszeres lesz a teljesítménynövekedés.
(#) glaci válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szia!
Van egy olyan közelítő összefüggés a teljesítmény számításra, hogy
P=Ae^2*4*W.
Vagyis, ha a vaskeresztmetszetet megkétszerezed, akkor a 2 négyzete 4. Ha jól értettem erre voltál kíváncsi.
(#) Ge Lee válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Nem fér rá kétszer annyi drót, hanem pont ugyanannyi fér rá, hiszen az ablakméret (ahova a huzalt tekered) ugyanakkora maradt, csak hosszabb lesz 1 menet (itt most 94mm helyett 148mm ha eltekintünk a csévétől). Az E65 esetében (27x20mm keresztmetszet) 1 menet ugyanakkora helyet foglal az ablakban 1 vagy 2 mag esetén is, elvben. Csak mivel 2x akkora a vaskeresztmetszet, így fele lesz a menetszám, ezért lehet vastagabb a huzal. Kétszer vastagabb nem, de majdnem.
(#) voodoo válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Jó, de akkor ha nem is négyszer, (2x magméret) de közel valahol az van amit mondok.

Nem értem, én akárhogy osztok szorzok a kétszeres magméret végett majdnem 2x annyi drót fél el rá, (4x es teljeesítménynövekedés) kapható.
(#) gulyi88 válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Idézet:
„kétszeres magméret végett majdnem 2x annyi drót fél el rá”

Ha úgy vesszük, hogy fizikailag "rá" úgy igen majd kétszer annyi tömegű réz megy fel, de nem az számít.
A mag vaskerezstmetszete lett dupla attól, hogy egymásra tettél kettőt, de az ablakkeresztmetszete nem változott, márpedig az ablakkeresztmetszetbe tekered a drótot. A drót a hossza nem számít (azonkívül, hogy az ohm függ tőle), a menetszám és a keresztmetszet számít (mivel a menetszám ad feszültséget, a drótkeresztmetszet meg áramterhelhetőséget, ezeket összeszorozva kapsz teljesítményt, ebben sehol sincs a réz tömege vagy hossza).
(#) p_kowa válasza voodoo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szia!
Nem tudom hogy jött ki neked ez a 4x es szorzó de:
E32/9-> 0,9cm2 525W
E42/15-> 1,8cm2 952W
Az itt felírt példa nem mutatja hogy 4-szereződne az átvitt teljesítmény, pedig a keresztmetszet pont 2x-es. Szóval én csak azt nem értem honnan jött ez a 4x-es szorzó neked?
(#) voodoo válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Akkor vegyünk alapul egy majd két toroidot. Azért, mert ott nem okoz galibát két cséve összeillesztése.
Mondjuk egy toroidra ami 43mm D, magassága 20mm ráfér maximálisan primerből 38menet ha 0.35 -huzalt használunk 10szálat. Kb 2,5méter volt ha jól emlékszem. Most az egyéb indukciót és beállítási konfigurációkat nem akarom leírni, mert mobilról vagyok és nem is emlékszem rá pontosan.
Vegyük ugyan ezt a magot de tegyük egymás tetejére. Ugyan ezzel a huzallal kb fele annyi menetet fogunk tudni rácsavarni mert nyilván nem elég hosszú. (és kevesebb is kell) De ez végett már nincs is maximálisan betöltve rézzel a lehetőség mert csak 19 ment fel rá 10 szálból. Idáig 2xes teljesítményünk van az alacsonyabb menetszám volta és a dupla akkora Ae miatt. Deha ugyan úgy maximálisan ki akarjuk tölteni a fánkot akkor használhatunk a huzalból 19menetet, de 20szál 0.35 ös huzalból. Innentől kezdve nem foglal el annyi kanyart a kevesebb menetszám a helybòl, de kb ugyan úgy ki van töltve, mint amikor egyszeres mag van, de 38 menettel, 10szállal.
Persze erre rámegyen a megfeleő szigetelés, és a szekundernek kb még ugyan ennyi hely, ha ügyesen csináljuk.
Erre gondolok.
Az hogy az epcos mit ír le az valahol csak egy többé kevésbé irányadó-megközelítő adat egy saccolás elkezdéséhez. De mint tudjuk ott egy meghatározott alakú cséve van és nem is vagyok benne biztos hogy kétszeres magméret esetén kétszeres mennyiségű drót fér bele.
(#) voodoo válasza p_kowa hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Onnan jött, hogy kétszer akkora maghoz fele annyi menet primer kell ugyan olyan drótkonfiggal. Innentől kezdve logikus és magától adódik hogy nyertél egy fele annyi helyet mert körülbelül felére rövidült( ha 1:1 arány pri/szek). Vagyis ez miatt dupla annyi drótot csavarinthatsz rá a primerből.
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Próbálj meg abból kiindulni, hogy hiába 2x annyi a magkeresztmetszeted, ha a betekerhető rézkeresztmetszet talán 2x-es lehet csak a menetszám feleződése miatt. Ebből adódik, hogy a megengedett áramod is csak 2x-es lesz és mivel a primer fesz változatlan, 2x-es árammal csak 2x-es power lesz.
Érdekességként csinálj egy táblázatot ugyanolyan típusú magoknál, ahol nézed a magkeresztmetszetet, ablakkeresztmetszetet és a wattot.
Más lenne a pálya, ha az ablakkeresztmetszetet is meg tudnád növelni ( pl. E-I vasnál két db E-ből ), de ott meg a megnövekedett erővonalhossz is beszólna.
Következő: »»   559 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem