Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   425 / 961
(#) Bakman válasza rozsdas111 hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Ha neked így megfelel, hajrá! Lassan itt a karácsony, lehet gyakorolni a csomagolást. Már ezért érdemes volt felkelni.
(#) rozsdas111 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Pontosan, minden rosszban van valami jó is.
(#) bogumil13 hozzászólása Okt 27, 2015 /
 
Üdv mindenkinek!
Segitséget kérnék medence fütéssel kapcsolatban.Tettem fel kapcs rajzot ami n látszik remélem,hogy 3 féle bekötése van,a 230 lenne az aktuális.3 fütöbetét van benne hasonló mint a bojlerben van,amit lemezekkel lehet variálni mint egy motornál.Ugy gondoltam mig meg nem érkezett a fütés és ki nem bontottam egyszerüen bekötöm 230-ra és kész.De látva a rajzot h van vmi relé is(áramvédö?)berajzolva C1,C2 jelöléssel igy el bizonytalanodtam.Milyen relé lehet?Ha egyáltalán az. Jó lenne tudni pontosan milyen tipus h be tudjam szerezni.Teljesitménye 3-6Kw ez a rajzon is rajta van.
Köszönöm elöre is a segitséget!
(#) zootyo hozzászólása Okt 28, 2015 /
 
Az egy sima mágneskapcsoló(relé).Azért van, hogy a hővédelem(szabályzás) ne közvetlenül kapcsolja a nagy áramú fűtőbetétet.
(#) Gombszem válasza bogumil13 hozzászólására (») Okt 28, 2015 /
 
Nehezen derül ki, tulajdonképpen mi a kérdés. Most érkezik a fűtés? Mit kell akkor bekötni? Hogy van ez?

Ami kiderül a rajzról, hogy ez egy egyszerű fűtés kapcsolás. A termosztát nem tud ekkora teljesítményt kapcsolni, ezért ez nagy-áramú relén keresztül történik. Valószínűleg biztonsági okból két darab van sorba kötve (pl. ha beragad az egyik, nehogy probléma legyen). A reléket a szivattyú motor árama kapcsolja, azaz ha a szivattyú megszakad valamiért, akkor fűtés sincs. A motorvédő kapcsoló inkább túláramra (tekercs zárlat, földzárlat), esetleg túlmelegedésre kapcsol le.

A rövidzár lemezekkel a három féle bekötési módot lehet meghatározni.

Csak halkan kérdezem, értesz kellően az elektromos dogokhoz?

Ps: most látom (a következő oldalon volt), hogy már válaszoltak. Nem baj, amit írtam, marad.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2015
(#) kissbogar hozzászólása Okt 29, 2015 /
 
Üdv Mindenkinek!

Van egy RENOVA ELECTRIC 9 kW kazánom bekötötték a 3X20Ampert igy meg van az amperszámom is.
Az lenne a kérdésem, hogy megoldható-e valahogy hogy ha a vezérelt áram elmegy, akkor még valahogy a kazán kijelzője menyen.

Bővebben: Link

A bekötést a 32 oldal szerint csináltam.

Előre is köszi!
(#) pucuka válasza kissbogar hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szerintem nem, mert a kezelési utasításban olvasható:
Idézet:
„Villanyáram-kimaradás
Áramszünet esetén a kazán kikapcsol.
Az áramellátás helyreállásával a kazán
automatikusan bekapcsol, a beállított
paraméterek nem vesznek el.
Amennyiben az áramellátás
helyreállásával a kazán nem áll üzembe,
lépjen kapcsolatba a hivatalos szervizzel.”

A vezérelt áramod pedig megszűnik, ha kikapcsolják.
Lehetne esetleg játszani a terhelés figyelő funkciójával, de ahhoz is az kellene, hogy a feszültség ellátás folyamatos legyen. Vezérelt esetben pedig nem az.
Ahhoz, hogy kapcsolt áramról működhessen, hőtárolós funkcióval, a vezérlésnek, és a fűtésnek pedig külön hálózatról kellene tudni működnie, ilyenről a leírásban szó sincs.
Lehet, nem ezt a kazánt kellett volna beszerezned.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Jó hir viszont, hogy áramkimaradás miatt nem vesziti el a beállitásokat. Legfeljebb nem lehet nyomkodni/nézegetni (azt meg úgysem igazán kell egy idő után)...
(#) ötfelezős válasza kissbogar hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Elég fegyelmezett üzemvitel kell egy olyan berendezéshez, ami 12 órás némaság után akkor indul el, amikor akar...
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
A kapcsolt hálózatnál a "kimaradás" igen sűrűn is jelentkezhet. Nem egy jó dolog, ha az egész fűtés ilyen szakaszos. Szerintem ez a kazán nem ilyen üzemmódra készült.
Ahhoz, hogy kapcsolt hálózatról is működni tudjon, ahhoz csak a fűtőelemeknek kellene a kapcsolt hákózatra kötve lennie, és kellene egy hőtároló tartály, amiről gyorsan felfűtve tudna a fűtés működni.
Kapcsolható ugyan hozzá egy hőcserélő, hőtároló, de az csak a melegvizet készíti, nincs benne a fűtőkörben.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Valószínű, nem tudod, mit takar a szórási kapacitás kifejezés...

Egyébként, az, hogy egy villanyszerelő mit ír le a neten, még nem jelent követendő példát. Esetleg valami szabványra tudnál hivatkozni? Mert addig szerintem gulyi88 elrendezése a logikus. A későbbiekben is, mert ugye vannak rossz, vagy idejétmúlt szabványok is.
(#) (Felhasználó 46585) válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Egyáltalán, engedélyezett villamos kazán működtetése kapcsolt hálózatról?
(#) gyimes hozzászólása Okt 29, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy ismerősöm távollétemben kiszerelt egy zárlatos konnektort. Jól tette!
De nem jelölte meg a testet, így egyforma a három szál.
Kérdésem? Hogy találom meg a testvezetéket?
Köszönöm előre is a válaszokat!
(#) ötfelezős válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Hát, ez a kérdés sosem fog eldőlni.
(#) Bakman válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Ha a szolgáltató ad akkora teljesítményt a kapcsolt hálózatodra, miért ne?
(#) kameleon2 válasza gyimes hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
A testet - sehol. Van fázis, nulla és védővezető. Fázis, ami ráz is. Nulla az üzemi föld. A védővezető a hibaáram levezetésére szolgál. Három színnek kellene lennie: fekete (vagy a három közül a legsötétebb szín) : fázis. A kék mindig nulla, a zöldsárga a védővezető. Ha nem így van - nem szabványos a szerelés. Még szigetelőszalaggal sincs jelölve???
(#) kameleon2 válasza kissbogar hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szia! Csak buta kérdés: Ha már 9kW villany - miért nem egy kisebb hőszivattyú, vagy egy inverteres klíma, ami sokkal jobb hatásfokú? Akkor Geotarifát is kérhetnél.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) Bakman válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Nem, nem ismerem ilyen behatóan a szabványokat, de az tuti, hogy ma is élő, hogy leválasztás után nem földelünk. De, tudom mi az a szórt kapacitás, de onnan sokkal kissebb a veszély, mint egy másik, hibás készülék felöl. Földeljen, de akkkor ne oda, ami az elektromos hálózathoz tartozik hanem külön, ami csak ahhoz a motorhoz szól.
(#) potyo válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Pont az a lényege a vezérelt áramnak, hogy akkor kapcsolják be, amikor teljesítményfelesleg van a rendszerben, ne kelljen az erőműveket gyorsan visszaszabályozni, hanem a teljesítményfelesleget elvezessék. A feladatra a bojler, kazán, hőtároló kályha tökéletes.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) pucuka válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Szerinted bármelyik javaslatod fog működni kapcsolt hálózatról?
Mert a kérdés arra vonatkozott, hogy a meglévő kazánja hogy működne kapcsolt hálózatról.
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Igazad van. De egy mágneskapcsoló a "normál" hálózatra, ami a kijelző tápját egy diódáról viszi - már megoldás lenne. A saját tápja és a külön táp diódás vagy kapcsolattal táplálhatná egy kis kondenzátorral.
(#) pucuka válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
És a fűtéssel mi lesz ha épp nincs kapcsolt hálózat? Nomeg egy ilyen tudományos kazán gondolom nem olcsó játék, és mi lesz a garanciával? Mit jelez a kijelző? ha nincs vezérlés? Túl sok a kérdés, vásárlás előtt kellett volna átgondolni. Hőtároló meg attól még nem lesz a rendszerben.
(#) Gafly válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Közben gondolkoztam (előfordul néha ) :
Az eredeti kérdésre a válasz egy nagyobb mágneskapcsoló (VMK64 vagy hasonló) rákötve az "éjszakai" áramra, váltogatva a "nappali" és az "éjszakai" között. Segédérintkezőjével letiltja a kazán kapocslécén kivezetett "reteszelésen" (lásd az eredetileg linkelt dokumentum) keresztül a "nappali" áramról való működést.
Kicsit csattog, kicsit melegszik és búg, de (szabályosan) megoldja a kérdést.
Azt mondjuk még mindig nem értem, hogy miért kell a "folyamatos kijelzés és nyomkodhatóság", de ez nem az én problémám...
Nem tudom mit fűt, de vélhetőleg van akkora hőtehetetlensége, hogy nem gond a "kapcsolt táplálás". Potyó mesternek sok igazsága van abban amit mondott, azaz hogy a hangfrekvenciás vezérléssel a terhelési csúcsokat egyenlítik ki. Értsd annyi a garantált, hogy napi "N" órában "biztosan" van áram. De inkább jelentősen többet adnak. Cserébe viszont "kedvük" szerint kapcsolhatják ki és be...
(#) gulyi88 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Nekem alapesetben is sántít ez a dolog, mivel motorrol van szó aminek a háza, ha nem direkt szigeletőn keresztül van rögzítve hanem fémesen, akkor kap valamilyen földet már akkor is ha csak leteszem a betonra vagy faasztalra.
Innentől kezdve egy leválasztásra egy készülék kerülhet, vagy több készüléknél direkt ügyelni kell arra, hogy a mechanikai rögzítések is tökéletesen "földmentesek" legyenek plusz a telgelykivezetésteket is át kell vinni egy-egy villamosan szigelető kuplungon.
Ez elég sok macera, ellenben meg nem biztos a galvanikus elválasztás.
(#) (Felhasználó 46585) válasza potyo hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Ezt én is tudom, ( van/volt berendezésem az OVT-ben ) csak valahol azt olvastam, hogy ez boylerre való, mást tilos rákötni. De lehet, hogy azóta változott a világ. Akkoriban a felesleges áramot eladták a környező országokba. Simán el tudom képzelni, hogy most már ez nem megy az árak miatt...
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) Bakman válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Jól gondolod, erről gondoskodni kell. De az, hogy leválasztott gépet a hálózat földelésére kötsz, veszélyes is lehet.
(#) gulyi88 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Igazad van, és egészítsük ki azzal, hogy nem csak földelni nem szabad a vázat hanem direkt szigetelni kell a földtől, és akkor a szórások nélküli rész rendbenvan.
Ha számba kell venni a szórási kapacitásokat, mert nagyfrekvenciás nagyamplitúdójú jelek kerülhetnek érinthető felületre, akkor semmit sem ér a galvanikus elválasztás.
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Ez elég egyszerű. A vezérlés kap egy hőigényt, amit nem fog tudni kielégíteni. Ez olyan, mint amikor nagyon lassan fűt fel. Jobb esetben elviseli a rendszer, rosszabb esetben hibát jelez. Magunk között szólva: 1.) Szerintem pazarlás, de ha már megvan az a kazán - készítenék neki egy saját vezérlést. Akkor nem gond ha épp nincs hálózat. 2.) Van még egy alternatíva..... Ha nincs kapcsolt hálózat - tiltani kell (meg kell szakítani) a termosztát vezetékét. Így nincs hőigény, ergo a vezérlés nem kapcsolja be a fűtést. Egyébként sem fűtene, hiszen nincs kapcsolt energia.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Mitől? Esetleg leírnád?
(#) (Felhasználó 46585) válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Hát, a trafó szórásai rendben lennének, de ugye a direkt szigetelésnek is vannak kapacitásai...inkább maradj meg az eredeti véleményednél ( na nem mintha bármit is változtattál volna ezen ),szerintem az a jó.
Következő: »»   425 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem